Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Depresyonla Nasıl Başa Çıkılır?


Bu hafta üç ayrı hanımın depresyonla ilgili özel mesajlarını okudum.
Genel olarak şikayetleri; Mutsuzluk, hiç bir şeyden zevk alamama, isteksizlik.
Maddi durumları iyi olduğu halde, hatta eşleri de iyi olduğu halde huzursuz hallerinden kurtulamıyorlar.

Bazıları bunu sadece iman eksikliğine bağlayıp, “müslüman depresyona girmez” dese de, ben bu teze katılmıyorum.
Evet elimizde Kur’an’ımız var, namaz gibi bir nimetimiz var lakin bunlar bizim insan ve aciz olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor.

Allah Rasulü sallallahu aleyhi ve sellem’in hayatında dahi, “Hüzün yılı” diye bir yıl var dostlar.

Yine Yakup aleyhisselam: “Ben gam ve kederimi sadece Allâh’a arz ediyorum…”(Yûsuf, 86)
diyordu.

Madem dünya hayatı bir imtihan yeri; Bazen hüzünle, sıkıntıyla, yoklukla bazen de hastalıkla imtihan edileceğiz.

Namaz kılan, Kur’an okuyan Müminler de depresyona girebilir fakat, bunlar sığınılacak sağlam kapılar olduğu için, bu hallerinden kurtulmaları daha kolay olur.
Yine sahih hadislerde belirtilen zikirleri yapmanın da Allah’ın izniyle çok faydası var.

Bunların yanında tebdil-i mekanda bulunmak, yani ikamet edilen yerden kısa süreliğine de olsa uzaklaşmak, ara sıra tabiata çıkmak, sohbetini sevdiğiniz, sizi rahatlatan kişilerle beraber olmak, mükemmeliyetçilikten mümkün olduğunca kaçınmak sizi rahatlatacaktır.

Sosyal medyadan sürekli onun bunun makyajlı hayatını takip eden kişilerde de, eşten, evden, çocuktan yana bir tatminsizlik ve huzursuzluk olması muhtemeldir.

Boş kalmayın kardeşlerim. Mutlaka faydalı bir şeylerle meşgul olun. Elişi yapın, pasta yapın. Bir sure ezberleyin mesela.
İNŞİRAH suresini anlayarak sık sık okuyun lütfen.

“Muhakkak her zorlukla beraber bir kolaylık vardır.
O halde boş kaldığında yine kalk yorul!
Ve ancak Rabbinden ümit et, hep O’na doğrul!”6-7-8

Herşeye rağmen sıkıntılı haliniz giderek artıyor, yaşam kalitenizi düşürüyorsa; Merhametli işinin ehli bir uzmana görünmekten de kaçınmayın.
@cahide_sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. O bir ülkenin bayrağı o kadar da değil.

 2. Isim önemli değil says:

  Depresyon anlamsızlık duygusundan kaynaklanıyor. Hayata yüce bir değer katmakta eksik kalınıyor. Potansiyellerini gerceklestiremeyen insanlar pastayla veya örgüyle mutlu olmazlar. Bu ertelemeceden ibaret olur. Kendinizi entelektüel olarak geliştirin. Sonra da kopup giden gençliğin elinden tutun.

 3. Resimdeki evde haç bayrakları dikkatimi çekti fotoğrafı değiştir istersen ablacım göze güzel görünmüyor böylesi güzel bir resmin içerisine yine haçlarını gizlemeyi başarmışlar siyonistler 😠

 4. Güzel bir tarif, bir o kadar da güzel bir anlatım. Teşekkürler.

 5. Selamun Aleykum ablacığım depresyon demişken kendimi hatırladım kırılmış yanını Allah a bırakarak ona sığınıp ondan bekleyen biri olarak.
  Elbette müslüman kişi yılmamalı yenik düşmemeli doğru diyorsunuz ama bazen öyle bir hal oluyor ki dediginiz gibi taş dan yaratilmadik ya insansın sonuçta nefsin var yani başında zor işte herturlusu ile başa çıkabilmek…
  Nedir senin derdin kardeş diyecek olursanız
  Eşime cooook kirginim ablacığım insan hayat arkadaşını evlilik hayatı boyunca kandırır mı?
  12 yıl bir başkası ile evliymiş ruhum duymadı…
  Bilindi ortaya çıktı artık biliyorsun alış herşeye deyip günlere böldü 3 gün diğer bayanda kalıyor..
  Ben bunun la boğuşurken şokunu yaşarken
  3. Kadın daha oldu hayatımız da
  Ne bilim bi garip işte usul üslup bu olmamalıydı
  Şimdi suskun yüreğim duygularım düşüncelerim sanki yoğun bakımda duygularım..
  Ya uyanacak bir gün
  Ya da göz yumacak hayata herşeyden vazgecercesine….

 6. bir insan gerçekten iman etmişse ve Allah’a yönelmişse bu insanın şükretmekten başka ne sıkıntısı olabilir helede maddi sıkıntısı yok ise?
  benim ne evim var nede lüks sayılacak bir yaşantım istesem olur ama ben istemiyorum lüks yaşantıyı vede kimsenin hayatına, yaşantısına asla özenmiyorum !! bir çok sevdiğim Annem var hayatımda çalışıyorum düzenli bir yaşantım var bize yetiyor..akşam oldumu ben eve gidince yemeğimizi yedik mi namazlarımız var sonra sohbet edip yatıyoruz sabah oluncada yine namaz, kahvaltı ve ben işe gidiyorum sonra sürekli ALLAH’IMA şükretmek eee daha ne olsun.? nasıl olsa her şey bırakılıp gidilecek çevrende bulunan dostların malın herşeyin amaaaa ya ibadetlerin işte seninle gelecek çok şükür rabbime

 7. Allah razi olsun

 8. Selamun aleykum Cahide ablacım )
  bu konuyla ilgili sana Özelden mesaj attım dün mail ulaştı mı?

 9. muserref says:

  ve tam 3 aydır depresyon yasıyorum neden oldu bilmiyorum ama inanırsan sıkıntılı bir durum yasıyorum basa gelmeyen bilmez cok zormus hayat sevincim gitti kalabalık ortamlarda cok bunalıyorum aksam elime telefonu aldım cahide ablama bu durumu anlatayım diye düsünürken sitene girdim birde baktım tam benim sıkıntılı durumdan bahsetmişim inanamadım cok sasırdım ve yazmak istedim yazını okudum biraz içim rahatladı ben namazımı kılan kuran okurum cok sukur ama bu durumdan kurtulmak istiyorum biraz daha bu yazılara öncelik verirmisin

 10. muserref says:

  cahide ablacım seni 4 senedir takip ediyorum ve her yaptıgın tarifi cok begeniyorum

  1. muserref says:

   senden dua istiyorum rabbim bu durumda olan herkese yardım etsin insaallah

 11. ümmü hafsa says:

  Eğer uygun görür paylaşırsanız sıkıntı çeken kardeşlerimize istifade edecekleri bir seminer ekliyorum
  Hatice Dilek Öztürk
  Müslüman psikolojik problem yaşar mı

  https://youtu.be/zIuF0DsummQ

  Kendisini sizin sitenizde bir kardeşimizin tesettür ile ilgili bir paylaşımı ile tanımak nasiboldu
  Hatice hoca tevhid ehli bir psikolok Allah ondan razı olsun…

 12. Cahidem Seni Çok Seviyorum says:

  Allah senden razı olsun canım benim
  Ne güzel anlatmışsın bende yukarıda anlattıkların gibiyim yalnızlıktan oluyor sanırım benimki sevdiklerimden çok darbe yedim şimdide insanlarla görüşmeyi sevmiyorum….
  Eve kapata kapata düşünce herşeyden uzaklaştırıyor…Ahir zaman insanları bi değişik bir dedikleri bir dediklerini tutmuyor yalaka yalancı menfaatçi olmuşlar…yeterki sevilsinlerde insanlar arasında gerisi önemli değil onlar için…Allahım beni ailemi bütün inanları müslüman din kardeşlerimi İmandan kurandan doğruluktan ayırmasın Allahım…Allah Rızası için sevenlerle karşılaştırsın Allahım bizleri…Hayırlı İnsanlarla…insan eşinin ailesini sevmesi kötümü ben bunun bedelini canımı acıtarak hepsi bir olup yalanlarla bizi dışlayarak ödedim…Dualarında beni ailemi unutma Canım..Sen çok Allah dostu bilgili ilimli imanlı benim için mükemmel birisisin…Allah Senden Gani Gani Razı Olsun…Seni Çok Seviyorum…Sen Çok Yaşa…İnşaAllah…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: