kokoshabla deodorant

En Büyük Zevki Namaz Kılmak Olan Kadının Hikayesi

24756581244_c1d42c8699_z

Siz hiç tek zevki namaz kılmak olan birini tanıdınız mı?

Ben gıyaben tanıdım ve hayallerimde yaşatıyorum O’nu. Size Zarife Ana’dan bahsedeyim bugün. Eminim siz de çok seveceksiniz O’nu.

Zarife Ana, babamın anneannesi. Babam en az annesinden bahsettiği kadar bahseder O’ndan. Gözleri dolar anlatırken. Ben de hep eskilerden, şimdilerde pek rastlayamadığımız o güzel insanlardan bahsetsin isterim.

“Zarife ana çok tatlıydı” der babam. “Saçları hep kınalıydı. Mis gibi kokardı. O’na sarılmaya, ellerini öpmeye doyamazdım” der.

Bazen gözleri uzaklara dalıp gider ve anlatır O güzel hatunu bize.

Başında büyük kalın bir beyaz örtüsü vardı. Yabancı bir erkek gördü mü, hemen örtüsüyle ağzını kapatırdı. Goy gıybet bilmezdi. Kimsenin arkasından konuşmazdı. Bilgisi pek yok, itikadı çoktu. İmanı çok kuvvetliydi.

En büyük zevki, sevinci namaz kılmaktı. Ektiği sebzelere suyu çevirir, hemen oracığa namaza dururdu. Üzülse namaz kılar, sevinse namaz kılardı. Ekmekten sudan değerliydi namaz O’nun için.

Bazen onu namaz sonrası dua ederken görürdüm. Örtüsünün bir ucuyla yüzünü tamamen kapatırdı. Gençtim bu yaptığına bir anlam veremezdim.

Bir gün merak ettim:“Ana niye dua ederken yüzünü kapatıyorsun” dedim.

“Çağam (çocuğum)” dedi. “Herkes namazının kabul olup olmadığını bilir. Böyle yüzümü örter, duamı ederim. İnsanın namazı kabul olursa, gözünün önünden yeşillikler, dereler geçer. Kabul olmamışsa bir karaltı çöker gözünün önüne”

Bunu duyduğumdan beri hiç bir namazım tatmin etmedi beni. Zarife Ana’nın kıldığı namazlar nasıl bir ruh haliyle kılınıyordu diye düşünür dururum.

Oğlundan vefatını dinlemiştim. Zarife ana ölüm döşeğinde yatarken, oğlundan yağmur suyu istiyor. Oğlu diyor ki: Aylardan haziran, hava günlük güneşlik. Kendi kendime bu havada nasıl bulurum yağmur suyunu dedim. Çok çaresiz hissettim. Buzluğun karlanmış kısmından biraz alıp eriteyim, yağmur suyu gibi vereyim ki üzülmesin annem diye düşündüm.  Tam dolabın kapağını açtım ki, dışarıdan bir gökgürültüsü sesi geldi. Koşarak dışarı çıktım. Bardaktan boşanırcasına bir yağmur yağıyor. Hemen geniş bir kap aldım. Yağmurun altına tuttum. Bir bardak su ayarlayıp anneme götürdüm…

Yazarken bile içim titriyor…

Annem de son 1-2 yılına yetişmiş. O da sık sık rüyasında görüp konuşurmuş Zarife Ana’yla. “Bir gün yine rüyamda gördüm” diyor annem. Beyaz örtüsü başında, güzel ve parlak yüzüyle bir merdivende oturmuş bekliyor. “Ana neyi bekliyorsun?” diye sordum. “Mizan terazinin kurulmasını bekliyorum çağam” dedi. Hep böyle geliyor rüyalarına. Ya namaz kılarken, ya gülümserken, ya en sağlıklı haliyle nasihat ederken…

Bir masal kahramanı değil Zarife ana. Dünyayı bir ikindi gölgesi gibi görüp Allah için yaşamış, ahiretini dert edinmiş gerçek bir insan. Dünya hayatının sonunda ölüp, ahirete doğmuş bir güzel kadın. Allah mekanını cennet eylesin.

Kitâbi bilgilerimizin çok, amellerimizin az, kalplerimizin her an kaymaya müsait olduğunu düşünürsek, sanırım almamız gereken çook dersler çıkar bu hikayeden…

İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciun

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Selamunaleyküm Cahide hanım,
  13 yaşında bir kızım var.Ergenliğe girdi malesef.Yazın namaza alıştırıyordum,yanımda kıldırıyordum ama okula başlayınca aksatmaya başladı.Kışın günler kısaydı şimdi uzasa da namazlarını kılmıyor.Eve gelip kaza da etmiyor.Okulda mescit olduğu halde kılmıyormuş öğretmenlerinden öğrendim.Namaz kılmayan arkadaşlarıyla görüşmesini yasakladım olmadı, istediklerini almadım olmadı,küstüm azarladım olmadı.Ödevlerini sınavlarını bahane ediyordu.Bende okuldan aldım iki hafta oluyor.Herhangi bir belge falan imzalamadık ama biraz daha gitmezse zaten sınıfta kalmış sayılacak.Evde zorla,(hafifçe) döverek kıldırıyorum vakit namazlarını elhamdüllillah.babası okulu bıraktırmak istemiyor.Ne yapmalıyım?

  1. Hanımefendi ne yapmanız gerektiğini inan bilemiyorum ama böyle de yapmayın daha çok soğutup nefret ettirebilirsiniz. 🙁 Allah kolaylıklar versin.

 2. Çiğdem sabak says:

  Selamünaleyküm cahide hanım ben bursa dan çiğdem sabak Rabbim zarife ananın mekanını cennet eylesin inşallah.Ne mmutlu geride iz bırakmak senden sonraki nesillerin bile seni severek imrenerek anması dua etmesi. Bence kadındaki temel noktadır Ahlak. Ahlaklıysanız iyi fedakar nerde susmayı nerde konuşmayı bilen bir eş olursunuz. Güzel hayırlı evlatlar yetiştiren anneler olursunuz iyi bir evlat iyi bir abla fedakar bir gelin olursunuz… Farkedildiği gibi Ahlak ne kadar önemli.. Rabbim maneviyatı güçlü olanlardan eylesin inşallah selam ve dua ile…

 3. bunu okuyunca öldüğümüzde arkamızdan böyle rahmet okuyacaklar mı diye düşündüm ve bizi nasıl hatırlayacaklar:( Hayatımızın bunun onda biri kadar olabilse:(

 4. Zarife anama ALLAH tan rağmet diliyorum. Mekanı cennet olsun.

 5. Züleyha says:

  Sevgili cahide aplam, seni yıllardır hayranlıkla takip ediyorum, hem tariflerini hem o güzel sohbetlerini, size karşı çok derinden sevgim ve saygım var Allah için seviyorum sizi, bazen cahide apla keşke bu güzel yazılarını kitaplaştırsa daha çok şeyler yazsa diyorum kendimce, yazılarınızı okumaya doyamıyorum, yazılarınız gerçekten beni çok etkiliyor, Allah razı olsun, selam ve dua ile…

 6. Kanaviçeligünler(tuğçe) says:

  Paylaşim için Allah razı olsun Rabbim bizide layık kullarından eylesin inşaAllah!

 7. Cahidem Seni Çok Seviyorum says:

  Zarife Anam mekanın cennet olsun, gözlerim doldu…Ne büyük iman ne büyük aşk…
  Allahım bizlerede Zarife anamın imani gibi kuvvetli iman ihlas namazlarımızı devamlı kılmayı nasip et Allahım…
  İmanımızı kuvvetlendir Allahım…
  Ne çok aldandık Yalan Dünyaya…
  Allahım hiç ölmiyecekmişiz gibi Dünyaya heran ölicekmişiz gibi Ahiret için yaşamayı bizlere nasip et Allahım…
  Hayırlı Günler Canım Kardeşim🌹
  Allah’a Emanet ol 🌹

 8. Allah razi olsun ablam bu guzel ana yi bize yazdiginz icin

 9. ummusena says:

  Rabbim en büyük zevki namaz olanlardan eylesin inşaAllah… Zarife Ana lar gibi olabilmek duasıyla

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: