Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Biz Yılbaşı Kutlamayı Değil, Her Yeni Gün İçin Şükretmeyi Öğrendik

2016-12-31_12-39-50-01-01

Biz çocukken 31 Aralık günü ve gecesi babam TV’yi açtırmazdı.
O güne muhabbet duymayalım diye elinden geleni yapardı. Tombala, piyango bileti de bilmezdik biz.

Ama kurban ve Ramazan arefelerinde evimizde heyecan dorukta olurdu. Annem bir kaç gün önceden bayramlık elbise diker, bayram akşamları elimize kına yakardı. İlk akşamdan yatar, sabahı zor ederdik. Sabah namazında kalkar kınalarımızı yıkar, kınadan pörtlemiş ellerimize bakıp gülerdik 😊
Sonra abdest alır annemizle namaz kılardık.

Biz çam ağaçlarını; Üzerindeki noel figürleri ve saçma sapan süsler, ışıklar ile değil, evimizin önünde dalları rüzgarda savrulurken, ormanda mis kokular yayarken, gölgesinde saklambaç oynarken sevdik.
Biz çam ağaçlarını salon köşelerinde değil, toprağa sarılmış kökleriyle, üzerindeki tırtıllarla, kuşlarla, en doğal halleriyle sevdik.

Bizim çam ağaçlarımızı batıl inançlar, yapaylıklar kirletemedi hiç.
Sevdiklerimizle buluşmak, güzel bir sofrada yemek yemek için 31 aralık gecesini beklemedik. Hem biz ramazan ve kurban bayramında misafirlerden kaçmak için tatile de gitmezdik…

Çocukken paketlenmiş hediye almadım hiç. Fakat babamın aldığı, annemin eskiyen tüllerle gelinlik dikip giydirdiği oyuncak bebeği hiç unutamadım.

Biz çocukken yılbaşı nedir bilmedik. Bu yoz, taklitçi, yapay kutlama şekillerini hiç sevmedik.
Annemle babama benziyorum giderek. Hafta sonu kahvaltılarına börek yapıyor, besmelesiz yapılmış yemek yedirmiyorum. 31 aralık günleri tv’yi kapatıyorum. Çocuklarımın doğum gününü kutlamıyor, parti yapmıyorum. Paketli hediye de vermiyorum pek. Buna rağmen sofrada mercimekli pilav ve çoban salatası görünce mutlu olmalarını hayretle izliyorum.

Rabbimizin bize bahşettiği hayatın her gününün, her saniyesinin bir hediye olduğunu hissettirdi ailemiz bize. Sıla-i rahim’in güzelliğini yaşayarak anlattılar. Bu yüzden sevdiklerimizle beraber olmak için bize ait olmayan yapay kutlamaları beklemedik.
Bir çam fidanı dikmenin, çam ağacı süslemekten daha mutluluk veren bir eylem olduğunu öğrettiler. Çam ağacının yapraklarının, onun en güzel süsü olduğunu farkettirdikleri için, süslemeye ihtiyaç duymadık hiç.
Bu yüzden ahirete dönük hayalleri ve sevinçlerimizi büyüttük biz.

Bir çiçeğe bakarken “Subhanallah” deyince, bir hayvana su verince cennette daha büyük evimizin olacağı, Allah’ın bizi daha çok seveceği ümidi ve huzuruyla büyüdük.

Biz çocukken yılbaşı nedir bilmedik. Her sabaha sevinçle, şükürle uyanmayı, her gece yatarken biten günün muhasebesini yapmayı öğrendik. Şimdilerde evleri, sokaklarımızı bize yabancı kılan bu yoz, taklitçi, yapay kutlama şekillerini hiç sevmedik…
Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. Merhabalar. Blogunuzdaki tariflerinizi beğenerek takip ediyorum. Paylaşımlarınızdan çok faydalanıyorum. Allah razı olsun. Lütfen hakkınızı helal ediniz.
    Cahide Hanımcığım benim annem babam namazında niyazinde, Allahın bir kulunun hakkını yemeyen, hırsızlığı, dolandırıcılığı, adaletsizliği olmayan temiz bir şekilde dinini yaşayan kişilerdi. Allah rahmet etsin, yerlerini cennet etsin. Biz beş kardeştik. Babam her yeni yıl arifesinde bizler için alışveriş yapardı. Annem o gün için hazırlıklar yapar ve biz yeni yılı öyle karşılardık. Allaha şükür beş kardeşin beşi de namazında niyazında Allahını bilen, kitabını bilen çocuklar. Beşimizin en küçüğü benim ve benim yaşım 49. Biz böyle bir ailede büyüdük. Babam annem öncelikle bize adaletli olmayı, hırsızın, yalancının, dolancının yanında olmamayı öğretti. Her bir namaz duası için bizleri ödüllendirdi.
    Şunu anlayamıyoruz. Kimse noel kutlamıyor. Yeni günde insanlar iyi dileklerde bulunur değil mi? Güne hazırlanırız. Yeni yıl için bu yapılıyor. Lütfen diyorum lütfen artık bunu anlayalım.

  2. son bir kaç yıldır türlü bahanelerle kutmalardan kaçmaya çalışıyordum ama çok şükür geçte olsa bu vesveseden kurtulup çekinmeden artık kutlamadığımı söylüyorum. belki çok cılız bir değişim ama… Cahide cim her sözüne katılıyorum, sabah uyandığım anda şükür ve hamd ediyorum efendimiz sallallahu aleyhi ve selleme salat ve selam ederek başlıyorum güne. düşüncelerimde etkin büyüktür. Allah razı olsun ilmini artırsın kardeşim. Selamun Aleyküm <3

    1. Ve aleykum selam değerli kardeşim. Allah cümlemizden razı olsun

  3. Sen ne güzel insansın Cahide kardeş.Dogruları söyleyecek kadar cesursun .Bizim dini bayramlarımız bizim için yeterlidir

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: