Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Yılbaşına Alternatif Üretmek Zorunda mıyız?

15823310_1433870806658152_8737364672907502047_n

Bir kaç gündür Fetih suresi ve salavat toplama yarışına girmiş gençler görüyorum. Çok üzgünüm fakat hayır gibi görünen bu işi bile bir hırs hatta husumet haline getirmiş gruplar var. Israrla bir kaç Fetih suresi 500 salavat vermek için uğraşıyorlar. Zorla vermek isteyene de, ayıp olmasın diye alana da şahit oldum.
Şimdi soruyorum: İslam bu işin neresinde?

Kardeşlerim bugün de, yarın da Allah’ın günlerinden bir gündür. Mekke’nin Fethi yarın değil, miladi olarak 11 Ocaktır. Bizim, batıl kutlamalara alternatif olarak farklı kutlama şekilleri üretmeye ihtiyacımız yoktur.
Onlar yılbaşı kutlarsa, biz de Mekke’nin fethini kutlarız. Onlar İsa Aleyhisselam’ın doğum gününü kutlarsa biz de kutlu doğum haftası yaparız düşüncesi İslam’da yoktur. Bu uygulamalar maalesef insanları imani olarak kemâle ermeye vesile olmak yerine, kolaycı bir din anlayışına itiyor.

Niyet iyi olsa da, bu uygulamalar dine yeni bidatler ekleyip dini sulandırmaktan başka bir işe yaramıyor.
Kutlama kültürü bizim inancımızda yok. Allah ve Rasulünü anmak için, her gün, her vakit bizim için bir fırsattır.
Eğer kutlanması gerekseydi, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bize bunu emrederdi. Biz ne Rasulumüzden, ne de sahabelerimizden böyle bir şey öğrenmedik. Eğer bunda bir hayır olsaydı, onlar muhakkak bunu yaparlardı. Günlük yaptığımız ibadetleri yapmaya devam edelim. Nafileleri artırmaya gayret edelim. Bugüne özel bir uygulama yok. Ailemize ve çevremize tebliğ yapmaya, yaşantımızla örnek olmaya çalışalım…

Hocalar her zaman olduğu gibi halka açık toplantılar yapıp, bidat ve hurafelerden arınmış Kur’an ve sünnet ışığında sohbetler vermeye devam etsinler.

Fakat bu toplantılarda Rasulullah’dan çok, kendilerinin övülmesine izin vermesinler.
Hocaların işi insanları hidayete erdirmek değil, hakkı ve hakikati anlatmaktır. “Ben insanları ve cinleri ancak bana kulluk (ibadet) etsinler diye yarattım” ayeti mucibince, dünyaya geliş gayemizi ve Allaha karşı görevlerimizi bilmek ve anlatmak yeterlidir.

Bundan gayrı 31 Aralık’ta dileyen her gün olduğu gibi kulluk vazifelerine devam eder, dileyen gayri müslimler gibi yılbaşı kutlar. Onun hesabı Allah’a kalmıştır.
Cahide Sultan

İnstagram hesabımız

Facebook hesabımız

Twitter hesabımız

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Sultan hanim says:

  Selamünaleyküm Cahide hanim,Allah razi olsun Bizleri bilgilendir için..Yaklaşik 3 yildir sizin yazilarinizi takip ediyorum çokca bilgiler edindim ve okumuyada devam edecem inshaAllah… Sizin yazilarinizi kizkardeşime ve yakin çevremde arkadaşlarima yolluyorum onlarda faydalansin diye her hangi bir sıkıntım olursa bir konu hakkinda hemen cahide hanim sayfasinda bunuda bulurum biiznillah diyorum…Gerçekten çok faydasini gördüm yazilarinizin en baştadada dogum günü ve yil başiyla ilgili yazilarinı elimden geldiğince çevrem gördügüm arkadaşlarima yolluyorum onlar faydalansin diyorum Elhamdullillah ilk kendimi terbiye ettim sonra kizkardeşimi şu dogum günü illetinden kurtulmasina vesile oldunuz..SIZDEN KOCAMAN BIR HELALLIL ISTIYORUM yazilarinizi paylaşiyorum hakka girmekten çok korkuyorum..Ben almanyada yaşiyorum cahide hanim Almanlar yilbaşi kutlamalari yapiyor bizim insanlarimizda hiç bir yerden eksik kalmiyor çok üzülüyorum inan..Gelecek nesilimizin sonu hayir olsun.Rabbim dogru yola iletsin cümle evlatlarimizi içinde benim emanetlerimde dahil.Allah’in selami ve rahmeti üzerinize olsun, uzun zamandir yazmak ve helalik almak  istiyordum nasip bugüneymiş..

  1. Elhamdulillah. Hakkım varsa helal olsun kardeşim.

 2. rumeysa says:

  çok merak ettim bi konu bu cahide abla bu konuda bilgisi olan ablalarim varsa lütfen yardımcı olursaniz cok sevinirim
  her sene babaannemle dedeme hatim okunuyor bu bidat değil demi abla

 3. Huri Eryılmaz says:

  “Sizler karış karış, arşın arşın sizden öncekilerin yolunu izleyeceksiniz/onların inançları ve yaşayışlarını ölçü edineceksiniz. İnsanın giremeyeceği küçük bir keler / kertenkele deliğine girecek olsalar, siz de onları takib edeceksiniz.”

  (Hz. Peygamberin gelecekle ilgili bu ürpertici açıklaması üzerine biz sahâbîler) sorduk:

  “Ya Resûlellah! (İzlerini takib edeceğimiz bu topluluklar) Yahûdiler ve Hristiyanlar mı olacak?”

  Şöyle buyurdu: “Ya başka kimler olacaktı?” (Buhari, Enbiya 50; Müslim, İlm 6)
  Kesinlikle size katılıyorum ve Efendimizin 1400 yıl evvelinden bizi nasıl da tanıdığına şahid oluyorum..
  Buna karşın ne yazık ki insanların evde oturup tv kapatacaklarına da inancım hadislerdeki gerçeğe de binaen pek az maalesef.. Kendi evimde TV zaten yok ve alternatif programlara da katılmam. Bu sebebden yine de gençlerin heyecanla şerre engel olma çabalarını da ümid ve sevgiyle karşılıyor en azından hayır için biraraya gelip hayırda kutup olarak dua terazisine bastırsınlar diye berekete vesile olmasını bekliyorum😊

 4. Allah ecrini arttirsin abla doğru olarak.bildiklerimizin yanlış olduğunu farkettirdigin için…

 5. Bizlerin niyetinde ve düşüncesinde olanları dillendirmiş yazıya dökmüşsünüz ablacım Allah razı olsun Rabbim kaleminize kuvvet versin inşallah. teşekkürler ☺ bizler doğru olarak belirlenen yolda yürümeliyiz bidatlere alternatif üretmek bizlere birşeyler katmıyor aksine bizlerden bir çok şeyi götürüyor

 6. Yalnız yılbaşı, Noel’le aynı şey değil. Yılbaşı, takvimde bir yılı bitirip yeni bir yıla girmeyi gösterir. Bence dini olarak düşünülmemelidir. Yeni bir yıla başladığımız için iyi dileklerde bulunmak bence güzel bir şey. Bu illa ki eğlenceler yapmak demek değil. 🙂

 7. Rümeysa says:

  Cok gusel bi yazı Allah razı olsun. cok dogru Rabbim farzları hakkıyla yerine getirmeyi nafile ibadetlerimizi artırmayı nasip etsin insaAllah. Bide merak ettigim ölülerimizin ardından hersene Kuran, ı hatim inmenin, yada kurandan bazı sureleri okumanın bi sakıncası varmı abla

 8. Cezakallahu hayran canısı❤💎❤💎Rabbim rızasından ayırmasın bizleri âmiin🌷

 9. Mehtapabla says:

  Çok şükür bugüne kadar bizim evde 31 Aralığın diğer günlerden bir farkı olmadı.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: