BİR OĞLUNUZ OLSA ADINI “MELEK” KOYAR MIYDINIZ?

2016-11-05_10-00-30

BİR OĞLUNUZ OLSA , ADINI “MELEK” KOYAR MIYDINIZ?

Cevabınız “Hayır” değil mi?
Peki neden sadece kızlara melek ismi konulur?
Allah’ın herhangi bir cinsiyet belirtmediği, sadece kendisine itaat etmeleri için yarattığı, gayb bilgisi Kendisinde saklı olan varlıkları neden dişi varlıklar olarak düşünüp, kızlara Melek ismi veriyoruz?
Veya neden kızları severken “Meleğim” diye seviyoruz?

Kardeşlerim bu âdet, müşriklerden kalma bir âdettir. Müşrikler meleklere kız isimleri verirlerdi. Şimdi ise bilinçsizce kızlara melek ismi veriliyor.

Şüphesiz ahirete iman etmeyenler, meleklere dişi isimleri veriyorlar.(Necm:27)

Yoksa biz melekleri onların gözü önünde kız olarak mı yarattık? (Saffat:150)

Hristiyanlar da melekleri dişi varlıklar olarak görür. Bu yüzden yaptıkları melek heykelleri kanatlı ve dişidir.

Maalesef bizim toplumumuzda da bu batıl inanç oldukça yer tutmuştur. Bugün kızlar için yapılan pastaların üzerinde sıkça kanat figürleri bulunmaktadır.

Hatta ne üzücüdür ki, melek olarak tasvir edilen biblolar oyuncaklar ve çizgi filmlerdeki figürler gayet edepsiz olarak giydirilmiştir.
Bunların süs olarak kullanılması da kesinlikle doğru değildir.

Sizi bilmem ama ben kızıma melek ismini koysaydım ve doğru olmadığını sonradan öğrenseydim, mutlaka ismini değiştirirdim.
Cahide Sultan

. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 

Sakıncalı, Koyulmaması Gereken İsimler

“Rasul, Nebi, Cebrail, Azrail, Mikail, İsrafil isimleri konulmamalıdır.
İmam Malik , Cibril (Cebrail) ve Yâsîn gibi isimlerin mekruh olduğu görüşündedir. (Nevevî, Şerh-u Muslim, XIII, XIV, 364; Ibn Kayyim, Tuhfetu’l- mevdû ol 104)

Samed ismi, hiç kimseye muhtaç olmayan, herkesin kendisine muhtaçolan demektir. Bu sadece Allah’a mahsus bir durumdur, isim olarakkullanılamaz. Başına kul manasına Abd eklenerek Abdussamed olarak verilmelidir.

Julide Farsça’da dağınık, perişan demektir.

İrem, Gazaba uğramış Kafir kral Şeddat tarafından, Allah’ın (c.c.) ahiratta mu’minlere vereceği cennete kıyas olarak, benim Cennetim dünyada diyerek yaptığı bahçeye verdiği sahte cennetin ismidir.

Bâde ismi içki demektir. Hannas ismi şeytanın ismi.

Anlamı kötü olan, anlamsız şeyler de çocuklara isim olarakkonulmamalıdır.”

KEZBAN : Kezban adını Rahman suresinde geçen ” tukezzibân -تُكَذِّبَانِ” (yalancı) zannedenler; bu isme itiraz etmektedirler.
Çoğu kimseler Farsçadaki “ev hanımı”manasına gelen “Kedbanu”dan alınma“Kezban”ı, Arabcadaki ‘yalanlayan’ manasına gelen tukezzibân’dan alınma sanarak bu isimden hep ürkmüşlerdir. Halbuki “keziban” ismi“ev hanımı”manasına gelmektedir. Bu ismin konulması her ne kadar câiz ise de, günümüzde bu tür isimden de yanlış anlayışlara sebeb olmamak için koyulmamışsa sakınmalıyız.
Farsça “ev hanımı”, “hamarat hanım” manasına gelen ve orijinal hâli ked-bânû كد بانو kelimesininTürkçeleşmiş şeklidir. (İbrahim Olgun, Cemşit Drahşan, Farsça-Türkçe Sözlük, Ankara Üniversitesi Basımevi, 1966, s: 279)

Genel kategorisinde yayınlandı. 27 Comments »

27 Yanıt to “BİR OĞLUNUZ OLSA ADINI “MELEK” KOYAR MIYDINIZ?”

 1. Anonim Says:

  Cahide ablacım paylaşımların o kadar güzel ki Allah senden razı olsun yalnız kızımın adı sahra betül,sahra koymamın bir sakıncası var mı bazılarından tepki gördüğüm için soruyorum cevap verirseniz sevinirim

 2. Sümeyra Says:

  Cok guzel dusunmussun cahide hanim yanliz bisey varki erkeklerede meleklerin isimleri veriliyor bunu sadece melek sozcuguyle kısıtlamamak lazim .Rıdvan Mikail Cebrail …… kalemine saglik canim cok guzel bir bakış açısı

 3. sevgi25555 Says:

  msj yeni gördüm yardımcı olursanız çok sevinirim rabbim herkezden razı olsun cahide ablam adresimi vermiş ordan ulaşa bilirsiniz

 4. Hülyamız:) Says:

  Aleykum selam cahidecigim evine yerlesmene sevindim. Rabbim hayırlı huzurlu oturmayı nasip etsin. İsim konusundaki yazı çok güzel. Bu konuyu biraz daha uzatıp daha da bilgilendirirsen çok iyi olur. İrem ismine şaşırdım böyle bir anlamı olduğunu bilmiyordum. Şimdilerde isim koyarken anlamına bakılmıyor kulağa hoş gelen her kelime isim olarak konuluyor malesef

 5. Anonim Says:

  ben oğluma yasin ismini koydum.yanlış mı yaptık yani

 6. Gülşen Says:

  Kızımın adı Efsun babası koydu.sizce sakınca var mı ? Yorumlarınızı bekliyorum.teşekkürler

 7. Zahide* Says:

  Samed isminden başka,allahın diğer isimleri de konduğunda başına abd(kul) eklenmeli. Hele kudretini gösteren isimlerde.
  Abdül Kadir
  Abdül Kerim gibi.
  Ecrin ismi de son zamanlarda popüler oldu,ancak bedeli ,karşılığı manasında imiş.
  Hayırlı olsun cahidem yeni eviniz. Taşınmak çok meşakkatli ama aynı yerde çok kalmak da bazı iyileşme ve gelişmeleri öldürüyor. Tebdili mekanda ferahlık vardır ,boşa dememişler. Ama Seninki biraz rekora gidiyor☺️

 8. Anonim Says:

  Agzina yüregine saglik cahide abla

 9. Anonim Says:

  Kezban ismini açıklamış olmanız çok güzel..yıllardır bir çok kişi yanlış yorumluyordu malesef..

 10. Ülkü Says:

  Cahide hanım Cahide ismide kelime olarak cihat kökünden gelir. Cihad ise savaşmak anlamındadır. Bu bakımdan sizin isminizide sakıncalı grubuna ala biliriz. Hakkınızı helâl edin niyetim kırmak değil. Bu arada sakıncalı isimlere “efsu” ismini de ben eklemek isterim. Allahın cehennemlik dediği fiilerden biridir. Düşünün ki çocuğa faiz ismi koymak ne kadar bedbahtlık ise buda aynı şekilde bir bedbahtlıktır. Saygı ve dua ile.

  • ilknur Says:

   “Cahide” isminin kökü cehd etmekten geliyor, cihad kelimesinden değil. Cehd etmek ise; gayretli olmak, fazla çalışmak manasına geliyor. Ben de oğlumun adını Cahid koymayı düşünüyorum.

   • kzannes Says:

    cehdeden, elinden geldiği kadar çalışan. bu kelime kur’an-ı kerim’de “cihad et”. “allah yolunda savaşa çık” anlamında kullanılmıştır. – dil kuralında “d/t” olarak kullanılmaktadır
    Manen, kavlen, kalemen ve maddeten cihad eden. Mücahid olan. Din düşmanı ile elinden geldiği kadar manen, kavlen, kalemen ve maddeten cenkeden, vuruşan. Mümkün olduğu kadar gayretle çalışan. Kur’an ve İman hakikatlarının neşrinde çalışmak suretiyle mücahede eden.

 11. Yasemin bul Says:

  Çok dikkatsiziz cahide ablam çoookkk.Ablam bisey sorcaktim sade çorek yapimin var mi bulamadim site de😊

 12. Hilal Says:

  Çok doğru cahide hanım.ben de eskiden kızımı severken “meleğim ” diyordum ama konuşurken de artık böyle seylere dikkat ediyorum ve artik soylemiyorum.bu tarz şarkılara da dikkat ediyorum.zaten şarkılarda da çoğunda sakıncalı soylemler var.aslinda cok masum görünen şarkılarda dikkat edince neler cikiyor.dikkatli ve duyarli olmak lazim.

 13. Rabia Says:

  Ne tuhaf burada Fransa’da meleğin tercümesi Ange dur. Ve Ange ismi erkek ismidir.

 14. Zuhal Says:

  Cok guzel bir konuya deginmissinuz cahide abla.benim kizimin ismi de Rümeysa sahabe annemizin isni diye koyduk.ama atapcada da gozu capakli kadin demekmis. Keske koymasaydin diyenler oluyor bazen.ama sakincali bir isim olsa peygamberimiz ummu suleym binti rümeysa annemizi uyarirdi diye dusunuyorum.

  • sevgi25555 Says:

   selamün aleyküm Cahide abla öğle güzel bir insansınız ki öncelikle Allah sizden razı olsun yorumlarınızı okuyorum ve içime huzur veriyor kalbi yüreyi güzel insan sizden bir ricam olcak bebeğim için kıyafet yardımı istiyorum 3 tane kız çoçuğum var ee kimseye muhtaç değiliz ama ablalarının ihtiyaçlarından yavrucağa çokta fazla birsey alamıyoruz umarım sesimi duyarsınız yardım ettiğini biliyorum rabbim herkeze sağlık huzur iman versin Allahım bizleri gafletten uyandırsın


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: