Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Neden Tesettür?

“Bir kadın neden tesettürü kuşanmalı, neden açık gezmemeli?” sorusunun cevabı Ahzab:59 da Rabbimiz tarafından verilmiştir: Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına (bir ihtiyaç için dışarı çıktıkları zaman) dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. – – Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur.– Allah bağışlayandır, esirgeyendir.

“Onların tanınması ve incitilmemesi için” buyuruyor Rabbimiz.

Demek ki; Tesettürsüz dışarı çıkan kadın bir şekilde incitilecektir. Ya bakışlarla, ya çirkin sözlerle, ya da fiziki olarak… Çünkü bazı insanların kalbinde hastalık vardır. Kimi sapıktır, kimi ruh hastasıdır, kimi de dürtülerini kontrol edemez.

Doğru tesettürlü kadınlar da incitilebilir fakat, onlar en azından emri yerine getirmiş olmanın rahatlığı içindedirler. Vazifelerini yerine getirdikleri için sonuçtan sorumlu değillerdir.

İnsanı ve onun için en doğru olanı en iyi, onu yaratan Rabbi bilir. Bütün emir ve yasaklar bizim hayrımızadır. Her birinde ayrı ayrı hikmetler vardır.

Bu konuda kişisel tercihlerden söz etmek mümkün değildir. Müslümanım diyen kişi için, Allah ve Rasulünün buyrukları bağlayıcıdır. Müslüman olmayanlar için zaten böyle bir bağlayıcılıktan söz edilemez.

Müminler bilir ki;
ALLAH’IN YARATTIĞI DÜNYADA, ALLAH’IN DEDİĞİ OLUR!

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Salam aleikum her kese. Web site-ye her zaman giremediyim ichin ayzilari da gec okuyorum, kusura bakmayin. Yalniz burda soylemek istedigim bir shey var; biz her ne kadar Allahi kazablandirip da (Allahin emrine boyun eymemek Allahi kazablandirmak demek), turistmi olsun, natasha mi olsun, batili mi olsun, amerikali mi olsun, onlari razi salmaga, gonullerini almaga gayret edicez, hep ashalanicaz. Ama yemin ederim, Allahi razi salirsaniz, insanlar da size saygi gosterirler, hatta sevmeseler bile.

  tabi ahlakimiz guzel olmali, amma ahlakim kalbim guzel de, Allahin emirlerini yapmasam da olur, diye bir shey yok. hepimize Allahin emirlerini duyub, tabi olub, sevip yashayanlardan olmak dilegi ile.

 2. Karısını kızını örtemeyen, gayretsiz erkekler var oldukça malesef kanayan bir yara olmaya devam edecek bu hal … Sadece tesettür bayanlarda önemliymis gibi bir algı oluştu toplumda, kadın gibi giyinen kıyafetiyle dahi ayırd edilemeyen bir güruh var artık malesef, insanin ümidi bitiyor ancak elbet müslüman kimliği ile vakarla yürüyen, görenin işte bu müslüman bir erkektir dedigi adamlar yetişecek insaallah, o zaman hanımlar isteselerde istemeselerde tesettürü anlayacaklar.

 3. Allah razı olsun ablacığım yanındayız.

  Güzel ve mutlu bir yaşamın önünde benim düşüncem bize engel olan nefsimiz. İman gücüyle ve sağlam bir iradeyle bu nefsi yenebilirsek işte o zaman güzel bir hayat iki cihanda da mümkün.

  Ben inanıyorum ki gerçekten Rabbimizin bizden istediği gibi bir kul olabilsek eğer, hiç bir sorun kalmayacak ve bu zamanla öyle ya da böyle bir şekilde olacak inşaAllah.

 4. nilüfer says:

  Es selamu aleyküm cennet hatunu
  Güncel konumuz!
  Sosyal medyada şöyle bir yazı gördüm dün ^biz şort giyeceğiz siz tahrik olmamayı öğreneceksiniz^
  Bunun mümkün olmadığını keşke anlasalar.
  Denir ki:Kadının 9 nefsi 1 aklı;erkeğin 9 aklı 1 nefsi vardır.
  Kadın 1 aklıyla 9 nefsine sahip çıkarken :erkek 9 aklıyla 1 nefsine sahip çıkamaz.
  Hal böyleyken şunu görmek lazım.
  Bence benim memleketimde ki çoğu erkek !
  Çoğu diyorum istisnalar kaideyi bozmaz diye!
  BUNU YAPAMAZ!
  Çünkü bunu yapabilmek için ;
  1_Haramı çok yemek lazım
  bu memelekette hamile eşine gittiği misafirlikte gördüğü meyve bahçesinden koparıp
  yedirdiği meyvenin haram olmaması için parasını bırakıp ^biz çocugumuza eşimize haram yedirmeyiz ‘diyen bir erkek var bu erkeği yetiştiren bir anne var bir baba var.
  ÇOK ŞÜKÜR ELHAMDÜLİLLAH!
  VE BEN İNANIYORUM Kİ BU ZİHNİYET ÇOĞALARAK DEVAM EDECEK.
  2_Domuz etini çok yemek lazım!
  Bu da zaten mümkün değil!1. maddeden dolayı!
  BEN MEMLEKETİMİN BÜTÜN ERKEKLERİ İÇİN ÜMİTVARIM!
  İNŞAALLAH İLERİKİ DÖNEMLERDE ÇOK GÜZEL GÜNLER OLACAK.
  Ama kaybedilmiş bir nesil var ortada.
  O yüzden biraz daha sabır biraz daha metanet diyorum
  ALLAHA EMANET OLUN !

  1. Erkeğin yarı çıplak bir kadından etkilenmesi sapıklık gibi görülür oldu. Kadının çıplak gezmesi normal. Hayretimizi alma Ya Rabbi!

  2. zturkan says:

   Yazınızın her kelimesine katılmakla birlikte, Kimin cennet hatunu olduğunu ancak Allah bilir demeden geçemiyeceğim. bu tarz hitapları ancak Peygamber efendimizin hanımları ya da kızları için kullanabiliriz diye düşünüyorum.

   1. Bunu farkedip uyarı yaptığınız için Allah razı olsun. Hepimiz cennet hatunu oluruz inşaAllah. Allah bizleri affeylesin.

   2. Nilüfer says:

    Canım benim !
    Hitabım sadece bir temenni!
    Tabii ki kimin ne olduğunu öteki tarafta kalplerimize bakıp Yüce Allah belirleyecek.

    1. Allah razı olsun Nilüferim. Rabbim bizlere cennetini nasib eylesin. Bizleri cennet komşusu etsin.Amin

 5. Bu yazınıza kadar, sizin tariflerinizle de, hayatınızla da örnek alınması gereken bir insan olduğunuzu düşünüyordum. Ancak insanların hayatları boyunca gelişim göstererek seçimler yaptıklarını gözden kaçırarak, üslubunuzu sertleştirmişsiniz.
  İnsanların başlarının açık veya kapalı olmasına göre dışarda mutlaka kötü muamele ile karşılaşacaklarını söylemek, kötü muamele yapanların buna hakkı olduğunu da ifade etmektir. Oysa müslüman olmayanları bağlamayan bir giyim tercihinden bahsediyorsunuz ve bu farklı biçimlerde giyinen insanlar var ve olacak demektir.

  Ayrıştırıcılık yerine, hem kız hem erkek evlatların, müslümanlığıyla kendini belli edecek insanlar olmaları için yetiştirmemiz, dua etmemiz gerekir. İnançları yönünden sorun yaşayan insanları reddedici ifadelerle, müslümanlığı sahiplenip, birilerinin inançlı olup olmadıklarına hüküm veriyormuşuz gibi davranışlar, müslüman toplumun hoşgörüsüz algılanmasına sebep oluyor. Herkes ibadetinden sorumlu olduğu gibi, kullarını hükmün sahibi yargılayacaktır.

  1. Ben size, sizi de yaratan Allah’ın buyruklarından sözediyorum, siz kişisel tercihlerden bahsediyorsunuz. Anlaşmamız kolay değil. Tesettürü emreden Rabbimiz. Kadının incinmemesi için diyen Rabbimiz. Benim düşüncelerim değil ki bunlar.
   Keşke ayeti derinlemesine düşünüp idrak edebilseydiniz…

   1. Örtünmek sadece giyinmeklede olmuyor nice şortlular gibi uzun ve vucüd hatlarını belli eden pardesü ile gezen başını bağlamış bayanlar var

   2. Ümmi muhammed says:

    Yorum yazmış tim ama görünmüyor gitmedi mi acaba 🙁

  2. zturkan says:

   Yazınızın her kelimesini okudum, ne demek istediğinizi çok iyi anladım Fatma hanım. Cennet vatanımızın en önemli gelir kaynaklarından biri turizmdir, yurtdışından gelen turistlerin çoğu da gayrimüslimdir. Bun da göz önünde bulundurmak gerekir.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: