Doğal Güneş Kremi

Kurbanlığı Nefsimize Kurban Etmeyelim

two-cute-lambs

Kurban bayramı yaklaşırken, Kurban kesmeyi bir vahşet olarak gören insanlar yeniden hortladı. Anne karnındaki canlı bir bebeğin öldürülmesine, dünya yüzünde zulüm gören, azaları paramparça edilen mazlumlara ses çıkarmayanlar, Müslümanların ibadet maksadıyla kestiği kurbanlıkları görünce acıma hissiyle doluyorlar.

İslam’dan, ibadetten habersiz bu kesim, Kurban’ın bir ibadet olduğu şuurundan da uzaklar maalesef.

Bunun yanında kurban kesen bazı insanlarda, Kurban kesmenin adabından habersizler.

Kesileceği yere dövülerek götürülen hayvanlar her zaman içimi sızlatmıştır mesela.

Oysa;

 • Kurbanlık hayvana mümkün olduğunca sakin ve yumuşak davranmak,
 • Hayvanı dualarla okşamak,
 • Kesme esnasında bıçağı görüp ürkmemesi için gözlerinin bağlanması,
 • Daha az acı çekmesi için keskin bir bıçak kullanılması
 • Kanının toprağa akıtılıp kapatılması

Kurban’ın adaplarındandır.

Kurbanlıkları ulu orta yerde kesip, örneğin caddeleri kana bulamak Kurban ruhuna zarar veriyor.

Bir de özellikle ortak kesilen kurbanlıklarda, bazı ortakların içine sinmeyen durumlar olabiliyor. Açık söyleyeyim, ben kadınların, ortak kesiliyorsa kurban kesim  yerine gitmesini doğru bulmuyorum. Maalesef  paylaşımı adil bulmayan hanımlar olabiliyor. Allah muhafaza eylesin. Halbuki Kurban’da ki tek maksat et yemek olmamalı.

Adanmış bir ruhla kanını akıtalım kurbanlarımızın. En güzel kısımlarını ellerimizle dağıtalım. Bu coşkuyu çocuklarımıza yaşatalım kardeşlerim.

Her yıl kurban ücretini yardım kuruluşlarına veren kişiler var. Bu elbetteki halisane niyetlerle yapılıyor fakat, kişinin kurbanını kendisi kesmesi, yapamıyorsa kesilirken başında durması, kurbanın ne anlama geldiğini çocuklarına anlatması Kurban bilincini büyütecektir. Her çocuk bayram sabahı, namazla başlayan o telaşı, heyecanı yaşamalı. Kesilen kurbandan komşuya, üst sokağa et götürme işini her çocuk, ömründe bir kaç kez de olsa üstlenmeli.

İki kurban kesenler, birini yardım kuruluşlarına verebilir. Veya kurbanını kesip, yine mazlum Müslümanlara yardım ulaştırabilirler. Fakat ev halkını Kurban coşkusundan mahrum etmeyi şahsen ben sıkıntılı buluyorum.

Allah’ım! Biz Sana teslim olduk, Sana inandık, Sana yöneldik, Sana tevekkül ettik, sığındık! Rabbim! Gerçekten bize indireceğin her hayra muhtâcız! İcâbet edici Sensin… Nitekim Sen her şeye kâdirsin…

Rabbimiz bizleri sağlıkla, hayırla, şuurla, basiretle çıkarsın bayrama ve daha nice bayramlara…Amin

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. meleknur975 says:

  kurban, bir yönüyle de, hayvanı zulmetmeden kesmeyi öğrenme talimidir.

 2. Bende istiyorum ben de ben de😊… Bende görmek istiyorum sizi cahide abla…

 3. Tijen Yasmin says:

  Hayirli, saglikli, baris dolu, bol bereketli, seker tadinda nice Bayramlara! Kosova`dan selamlar!

 4. Kurbanda senelik etlerinizi depolarsiniz artik buzlukta, Siz yardim kuruluslarina vermeyenler. Cocuk akraba derken, Fakire ne kaliyor acaba?
  Coluk Cocuk zaten yillardir görmüyor mu kurban kesimini?

  Simdiden afiyet olsun, yarasin!

 5. Allah bizlere kurban şuurunu nasip etsin.Asil meselenin sadece kan akıtmak olmadığını paylaşmak olduğunu bir ibadet olduğu şuurunu versin.Ona göre yaşamayı nasip etsin.yoksulları gözetmeyi nasip etsin…

 6. Cezakallahu hayran kardeşim 💚Âmiin canısı💟💟💟

 7. Selamın aleyküm Cahide anne demek istedim sana içimden öyle geldi anne sevgisinden mahrum biri olarak annem sağ tabi ama ben telefondan yazıyorum ama bi türlü üye olamadım sitenize beni. de üye yapın lütfen sizi allah için seviyorum bilgisayar yok bulamamda:-(

 8. Amiin inşaAllah YÜCE RABBİM hayırlısı ile kavuşmayı nasip etsin inşaAllah 🌹kurban kesmeyi vahşet görenler herkesten çok et yiyorlar heralde ağaçtan topluyorlar eti😒

 9. Maalesef kurban ibadeti de nefsin eline düştü.
  Hayvanda da merhamet vardır onun da aklı vardır. Hiç bir hayvana eziyet ederek kurban edilemez. Hele hele bunu onların gözleri önünde vinçlerle koca an az üçyüz kilogram olan büyükbaş ayvanı tek ayağı ile asarak kelle koparır gibi asla olamaz. Öyle ki, çoğunun gözlerinin yerinden fırlayacak gibi olduğunu görürsün ve hatta yaş bile döküldüğünü görürsün. Bizler bu nahoş uygunsuz hallere defalarca şahit olduk. Oysa Allah’a yaklaştıracak olan ibadet ne hallere konuldu.
  İnsan hiç Allah’a yaklaştıran işini hiç bu şekilde yapar mı? Güzele güzelce yaklaşılır. Habil misali, İbrahim Aleyhisselam misali, İsmail Aleyhisselam misali, Hacer Annemiz misali madem İbrahim’i hanif bir dinin mensubu isek onun yolunda gitmek gerekmez mi?
  Haydin Bu kurban farklı olsun. Kurbanımız kabul olsun.
  Fi emanillah!

  1. Âmin Hacerim💜Cezakallahu hayran can🌹🌹🌹

 10. “Ta ki kendilerine ait (dünyevî ve uhrevî) menfaatlere şahit olsunlar ve (Allah’ın) kendilerine rızık olarak verdiği sağmal hayvanlar üzerine belli günlerde (onları kurban ederken) Allah’ın ismini zikretsinler! Artık (siz de) bunlardan yiyin, darda kalmış fakire de yedirin!” (Hac, 28)
  “Her ümmet için bir kurban ibadeti (ve yeri meşru’) kıldık ki, (O’nun) kendilerine rızık olarak verdiği sağmal hayvanlar (dan kurban keserken) üzerine Allah’ın ismini zikretsinler! Çünkü sizin İlâhınız tek bir İlahtır; öyle ise O’na teslîm olun! (Ey Resulüm!) İşte o gönülden bağlı olanları müjdele!” (Hacc, 34)
  “Kurbanlık develeri (ve sığırları) da sizin için Allah’ın (dininin) alâmetlerinden kıldık; onlarda sizin için hayır vardır. Öyle ise (onlar) ayakta dururken, üzerlerine Allah’ın ismini zikredin (ve kurban edin)! Nihayet yanları yere yaslandığında (canları çıkınca) onlardan yiyin ve kanaat edene (istemeyene) de (açıkça) isteyene de yedirin! İşte böylece onları sizin istifadenize verdik; ta ki şükredesiniz.” (Hacc, 36)

 11. canım ablam, geçen kurban bayramı benim için çifte bayramdı💕😊Seninle birebir tanışma, o güleç ve nurlu yüzünü görme fırsatım olmuştu.😌 Rabbim bu bayram da tekrarını nasip eder inşaAllah 😘🌷💖💙💐🌺

  1. Benim için de çok özel bir bayramdı.💐🌺 İnşaAllah bu bayramda da görüşürüz gülüm benim 🌷💖

  2. İnşâAllah Nezir in annesi💗Cahidem💗
   MaşâAllahu la guvvete illa billah canlar😘❤🌷❤🌷

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: