Doğal Güneş Kremi

Döküm Izgara Tavada Ciğer Kebap

döküm tavada ciğer

Çocukken, annemin kurban bayramlarında köz üzerinde et veya ciğer pişirdiğini hatırlıyorum. Etin üzerine bıçakla çizikler atar, közün üzerine bastırırdı. Yerken üzerindeki külleri silkelerdik. Etler mi eskisi gibi lezzetli değil, yoksa ağzımızın mı tadı yok bilmem, eski lezzetleri alamıyorum artık.

Gerçi ben ciğeri hiç bir zaman isteyerek yemedim. Bu yüzden ciğeri pişirmeden önce sıcak suyla yıkar, sonra pişiririm ki ciğer tadını fazla almayayım 🙂

Bu kez ciğeri büyük parçalar halinde pişirdim. Annemin etleri dildiği gibi, üzerine bıçakla çizikler attım. Tuz serptim ve kızgın döküm tavada pişirdim. Köz tadına en yakın hali bu oldu.

Ciğeri ince olarak dilimlerseniz pişmesi daha kolay olur.

sil-1330-ok-ma-son-001

Bu tarifi Silver Izgara döküm tava da hazırladım. Döküm tavalar, klasik tavaların erişemediği sıcaklığa erişiyor. Bu yüzden et ürünleri kurumadan daha çabuk pişiyor ve etler ızgara lezzetinde oluyor.

Silver’in bütün ürünlerini incelemek için avemoni sitesine bakabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Selamın Aleyküm abla, böyle döküm tavalarda vücudumuza demir de giriyomuş doğru mu?

  1. Demir’in zararı yok. Alüminyum veya teflon zararlı.

 2. cahide hanım hangi marka tava kullaniyorsunuz bu tavalar uretildikten sonra yaglaniyor galiba acaba bu islemde hangi yagi kullaniyorlar alacagim ama kafam karisti yardimci olabilir misiniz?

 3. Zahide* says:

  Yazın burda kasap ve marketler ciğer satmıyor. Halbuki ben gibi sevenler için yaz kış farketmez😊Eminim tadı da görüntüsü gibi enfes lezzetlidir.

 4. Ellerinize sağlık Cahide hanım. Döküm tavada etler çok lezzetli oluyor ama pişme esnasında etrafa sıçramalar oluyor ve ocak felaket oluyor. Buna bir çözüm var mı acaba 🙂

  1. O konuda haklısın kardeşim. Yağ sıçratmaz kullanılabilir.

 5. Selamun aleykum ablacım etleri ya da ciğeri yağlıyor musun acaba pişirirken? Tavaya yapışma oluyor mu?

  1. Ve aleykum selam. Evet canım biraz yağlıyorum.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: