Tussiplus

Düğün Takıları Mutsuzluk Sebebi Olmasın!

düğün takılarıYaz dönemi malumunuz, düğünlerin en çok yapıldığı zaman dilimi. Düğün demek bizim toplumda, dışarıdan bakılınca eğlence, içeriden bakılınca işkence olan bir merasim demek. Gelinliği, davetiyesi, takısı, salonu ayrı dert. Kısaca içi beni dışı eli yakar modunda bir sıkıntı faslı.

Bu yıl yeni evli bir kaç izleyicimden hep aynı şikayetleri duyunca, şu konuyu kaleme alayım da enine boyuna konuşalım istedim.

Konu düğünde takılan takılar. Şikayetler ise takılan takıları erkek tarafının alması yönünde. Konuyu biraz araştırınca takıları kapmak için düğünlerde akıl almaz entrikaların döndüğünü öğrendim. Kayınvalideyle anlaşıp takıyı damada takanlar veya garanti olması için direkt kayınvalidenin eline tutuşturanlar var mesela. Ya da geline altınlar bende dursun sonra alırsınız deyip, altınları bir daha geline göstermeyenler. Daha neler neler…

Gelin ve damat toplanan para ve altınlarla belki bir eve gireriz, eksiklerimizi tamamlarız hayali kurarken, bir de bakıyorlar ki elde avuçta bir kaç küçük altından başka hiç bir şey kalmamış.

İşin aslı erkek tarafı bunu gelin veya damada kötülük olsun diye yapmıyor. Düğünde yapılan yüklü masrafa destek olsun diye altın ve paraları kullanıyorlar. “Eee zaten çiftin evini döşedik, düğünlerini yaptık daha ne olsun” deyip kendilerini rahatlatıyorlar.

Hangi tarafın şikayetini dinleseniz hak verirsiniz. Burada bir tarafı suçlama niyetinde değilim. Günümüzde yapılan klasik bir düğün nereden baksanız, 50-60 bin tl yi buluyor. Salonu, gelinliği, davetiyesi, ikramı en iyisi olsun denirse masraf daha da artıyor.

İşte sorunumuz bu ya zaten. Bir nikah, mütevazi bir düğün yemeği ile halledilebilecek düğün merasimi, altından kalkılamayacak bir külfet haline sokulunca her iki tarafta sıkıntıya düşüyor. Her meselede olduğu gibi düğünlerde de “El ne der putu” hep baş köşede oturuyor. Aileler düğünde takılanları liste halinde yazıyor ki, aynısını zamanı gelince onlara götürüp taksın. Ne eksik, ne fazla! Düğünler ailelerin “Döktüğünü toplama” olayına dönüşüyor. Kısacası al gülüm, ver gülüm merasimi!

Allah rızasını gözeten, yeni evli çiftin ihtiyacı görülsün düşüncesinde olan neredeyse yok gibi. Hal böyle olunca aileler ve gençler arasına düğünle beraber pek çok fitne, huzursuzluk giriyor. Gelinlere ömür boyu anlatıp kinleneceği hikayeler, damatlara anne ve eş arasında kalmışlık ve çaresizlik, dünürlere hiç bitmeyen husumetler kalıyor.

Bu konu çok su götürür, dallanır budaklanır lakin; Üç erkek evladı annesi olarak hayallerim var benimde. Aileler gücü yettiğince gençlere yardım etsin, gençler aza kanaat etsin, eş dost içinden geldiği gibi, karşılık beklemeden takı takıp, hediye versin, gereksiz masraflardan kaçınılıp, onun yerine gençlerin borca girmemesi, huzurlu bir başlangıç yapması için uğraşılsın, herkes Allah rızasını gözeterek hareket etsin, kayınvalideler, gelinler, dünürler birbirlerini çok sevsin diyorum.

Ne yani, çok şey mi istiyorum?

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. azeri-kiz says:

  Selam,Cahide ablacim. Ellerinden operim. Agzina,yureyine saglik. Allah evlatlarini mutlu etsin, helal sut emmis nasib etsin insaAllah. Dogru soylemissin. Biz azerilerde de hemen dugun biter bitmez para hesaplanir,acaba borca mi dusdum, iyi mi ciktim, batdim mi diye hesaplanir. Bizde taki digil,sadece para toplanir easasen,ama kim isterse taki da aliyor. O kadar israf yemekler veriliyor ki. Halbuki o arta kalanlarla ne kadaaaaar ac insanin karni doyar. Ne biliyim, Allah bizi her zaman dogru yolda ilerletsin, sevimli kullarindan etsin. Amin. Sevgilerle, dunyanin kotuluklerine icin icin aglayan dertli kiz…

 2. Maalesef tamda bu yazılanlar yüzünden evlilikler mutsuzluk sebebi oluyor. Aileler mutsuz ve soğuk birbirilerine karşı çıkar gözetmeye başlıyorlar artık.
  Benim çevremde akranlarımdan her kim evlendiyse sorunlar aynı yerden başlıyor; düğün hazırlıkları alışveriş takı konusu…

  Rabbimiz bu durumları aşmayı nasip etsin bizlere.
  Konuyu gündeme taşıyan senden ablam ve vesile olan kardeşlerimden Allah razı olsun. Allah yar yardımcınız olsun.

 3. Yerden göğe kadar haklısın. RABBİM hepimize akıl fikir versin AMİN 🙁

 4. sumeyye hatun says:

  Ahh ablam az goz yası dokmedim benimailemde eglenceli dugune gitmezler bile mevlut okunsun yeter dedik ama olmadı arada branda da olsa sazlı eglenceli yaptılar neymis burda adet boyle yoksa gelmezler esya secerken pahalısını almayalım dedik annem dikkat et masraf olmasın dedi kıyafet onların istedigi gelinlik en ucuzu oylesine istedikleri oldu farklı sehirlerdeydik kınamda bizim aile eglence yapmadık dua edildi kına yakıldı tatlısı oldu erkekler ayrı oturdu ama onların yaptıgı dugunde 8saat muzık caldı sozde bizim ahiretimizi dusenen ve namazımız aksattıgımızda hakkımı helal etmem diyen 5vakıt namazlı insanlar sesimiz cıkarmadık yine saolsun mobılya esya kucuk yerdende olsa istemediklerimde oolsa aldılar mehirimi aldılar avucuma taktıkları verdikleri 5 ceyrekle gittik dogal gazı 3ceyrek bozdurup actırdık 400km mesafe kimsemiz yok yanımızda 900tl maas ev kıra yeni ev erzak yok pazara gidecek para yok birde esya var ama komık kı koydeki dukkandakı perdeler eski modeldi begenmeyince almadılar evimde üc ay bekar evinden kalma her odaya bir tul veya guneslikle kapattım evimi dugunde zarfların icinde paralar altınlar kaynanamın kolundakı cantaya gitti neymis onları bize verirlerse bize gelenlere karsılık aynı paraları biz verirmisiz ilk yıl taksıtlerde oldu yeri geldi ayda bir defa pazara gittim yeri geldi kurusları sayıp ekmek aldım yeri geldi ekmeksiz yemege oturdum kışın kombiyi acamadım yokluktan buz gibi havada battanıyeyle oturdum kimseye diyemedim yettiremeyiz diye oda sogukta hasta olur korkusundan uzun zaman cocugumuz olsun istemedim ve yine sustum kimseye dilenmedim gözyaşlarımı sadece Rabbim biliyo biz istedik evlenmeyi çünkü agzını açıp laf etmeye hakkımız yokmuş ne diyelim Elhamdulillah biraz rahatladık ama Rabbimde bizi sınadı biz evlat istedik rabbimde 4.yılımızda kucagımıza almayı nasıp ettı Elhamdulillah isyan etmedik bekledik hep Sukrettık Rabbim kimseyi caresiz bırakmasın

  1. Velâ uksimu bi-nnefsi-llevvâmeti diyor Kıyame suresi 75. ayette.Ve andolsun kendini kınayıp duran nefse diyor. Hanım kardeşimize sabrının yani kendi nefsi ile cihadının mükâfatını hem bu dünyada hem de ahirette ailesiyle beraber almasını temenni ederim. Kuru soğan yiyelim ama Kur’anı Kerim ile faziletlenelim inşâAllah. Yokluk zordur, keşke demekte gaflettir, içinde bulunduğumuz durumları hayırlara tevdi eylemek için Allahü Tealayı hakkı ile tüm noksanlıklardan tenzih edip, Peygamber Efendimize(sas)`e bol bol salat ve selam etmemiz gerekir. Ayrıca kula ihtiyacı bildirmek, muhtaçtan yardım dilemek demek değil midir… İçinizi bilen Allah(cc) ne güzel vekildir, inşâAllah mağfiretine ve rahmetine yüz sürüp, ömrümüzü sürûr ile Hû diyerek geçirenlerden oluruz.

   Vesselam ~

 5. Hep şunu derim, 30 yaşında bekâr bir gencim, hayallerim olsa da ölümü sıkça düşünen biriyim. Allahü Azimüşşanın Kelamullahı olan Kur’anı Kerim ile tefekkür edince, bir düğün yapılırsa nasıl yapılmalı sualine karşı bulduğum yanıtlar şunlardır.

  1) Mütevazi bir düğün olmalı, kim ne der derdi ile hemhal olmadan Allah(cc) rızası gözetilmeli, israftan kaçınılmalı….
  (Elazığda bir Mühendis olarak Düğün salonları 10bin ile 20 bin arasında değişiyor, yemekli ve kişi sayısıyla orantılı orta üstü ve lükse doğru mekânlar bu fiyatlarda…)

  2) Resim çekme saçmalığı, profesyonel fotoğrafçılar 3-5 parça birşey çekmek için 2-3 bin lira arasında para alıyorlar. Ben geçmişe bakınca mutluluğu orada arayanlardan olmadığım için yine Allahü Tealaya sığınmak için daha fazla ne yapabilirim derdindeyim. Çok fotoğraf lazımsa profesyonel makinası olan arkadaşlarım var, 500 lira veririm gelinin gönlü olsun diye etraflıca mütevazi resimler çek, sosyal medyada paylaşılmamak üzere özelimize dair küçük bir albüm elbette yapılabilir.

  3) Düğün masrafları normal standartlarda 60-70 bin lira tutuyor, ev eşyası, takıydı, kız isteme faslıydı,şuydu buydu şimdi 80 bin liraya doğru gittiğini düşünüyorum (16.08.2016 itibari ile yazıyorum).. Borç harç altına girilip ultra lüks led tvler mi dersin, 3 bin liraya çamaşır makinası mı, 15 bin liraya köşe takımları mı ! El insaf , Allah`tan korkun, Peygamber Efendimiz(sas) canım yoluna kurban olsun , çok mu değersiz biriydi de bi parça çul üzerinde, yamalı kıyafetleriyle yattı ! Allahü Teala ona iste vereyim, dünyanın zenginliklerini önünde bitireyim dedi, Allahın Resulü senin rızan dışında hiçbir şeye itibar etmem dedi ! Mütevazi bir ev kuracaksın, bunu kabullenecek bir eş bulacaksın, kim der yada nefsi şeytana dost olmuş insanların şerrinden Allah`a sığınırım !

  4) Elektrik Elektronik Mühendisiyim, birçok güzel iş fırsatları ile karşı karşıya kaldım elhamdülillah. Yüce Allah`tan tek temennim bana kendisi ile hemhal olup bir vecd-i aşk ile O`nun yolunda yürüyen kullardan eylesin, hayırlara tevdi eylesin, huşu ve muhabbet ile Hû diyenlerden, Kur’anı Kerim üzre Sırati Müstakim de gidenlerden olmayı nasip etsin, cümle ümmeti Muhammede de inşâAllah. Para sorunum yok, babam öğretmen olmasına durumu çok şükür müsait olmasına rağmen ona avuç açmadan bir düğün için asla evlenmek istiyorum demedim, babam bana destek olur diye düşünmedim, kimseye minnet etmem Allah`tan başka, istemeyerek ettiysem de rahmeti sonsuz yüce Allah`tan af ve mağfiret dilerim. Keza bil günahkâr kullar bazen farkına varamadan nice günaha bulanıp nefsimize zulm ederiz de haberimiz olmaz. Haberimiz olursa bile bu da Allahın birer lütfu ve fazlıdır. Mütevazi bir düğün 20 bin lira mı ! Arkadaşlarımın yaptıkları düğünler 80 bin lira mı ? 40 bin liralık düğün olsun hadi gönüller hoş olsun. Öylese ben 30 ile 40 bin lira şeytana emanet etmedim, peki bu parayı ne yapabilirim ? Bu parayı eşim ile Allah yoluna baş koymaya niyet ettiğimin delili olarak bir garibanın avucuna kimse görmeden koyabilirim, koymak istiyorum. Yüce Allah`tan helal süt emmiş, beni anlayan bir kız çıkarmasını diliyor dua ile istirham eyliyorum. Anne ve babamı üzmemeye çalışıyorum, her ortamda israf etmeyin, cimri olmayın, mülk Allahındır, bizim dediğimiz mal emanettir, Allahü Teala fakirlere infak etmemiz için bizim elimizden onları gerekli yerlere ulaştırmayı dilemektedir ve bu cihetten imtihan dünyasıdır diyorum ama ayet çok açık;

  Allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözleri üzerinde de bir perde vardır. Onlar için büyük bir azap vardır. BAKARA SURESİ – 7. AYET

  Hayır dolu bir yuva kurmak, kimsesizlerin sahibi olan Allah`ı takdis etmek, taat ve takva ile boyun bükmek, Allah yolunda dürüst bir iman ile yürüyen evlatlar yetiştirmek için her daim Allah(cc) rızası ile adım atmayı arzuluyorum, Peygamber Efendimiz(sas)`in yolunda yürüyen salih ve müttaki bir kul olmak için nefis terbiyesi ile kendimi kınamaktan geri durmuyorum. Buna rağmen modern çağ denilen hezeyanın içinde bende istemeden bulunuyorum. 6-7 mont, polar, kaban, 4 kot, 5-10 sweatshirt, 7-8 ayakkabı bile israf değil nedir ? Buna rağmen neyin ne olduğunu anlamaya gayret ediyorum.

  Allah-u Alem-u Bi’s Savab diyerek Allah bilenlerin en hayırlısıdır diyorum.

  1. Allah hayırla nimetlendirsin seni kardeşim. Gönlünü hoşnut etsin. amin

 6. Selamun aleyküm siteyi takip eden kıymetli kardeşlerim özel bi sıkıntım var benim için dua edermisiniz

  1. Mehtapabla says:

   Aleyküm selam Zeynep kardeşim Allah sıkıntını gidersin inşaAllah .amin.

  2. ilterişinAnnesi says:

   Allah seni karanlıklardan aydınlıga çıkarsın ,gönlünü genişletip derdini deryada damla yapsın zeynep kardeş …

 7. Zahide* says:

  Inşaallah milletimiz görenek belası bu adetlerden kurtulur. Başkasına bakacağına kendi imkanlarına,dinimizin emirlerine bakarak düğün yapar inşaallah insanımız.

 8. Verilen yemek yeni bir yuva icin hayir yemeği olarak duşünülürse verene bu kadar luzumsuz gelmez ve külfet olmaz diye duşünüyorum. Bi kayinvalide biliyorum sürekli gelinle damada israfa kaçmamaları, sonra da kullanacagi seyleri almalarini soyluyordu. Ve gelin bisey diyemedi denileni yapti ama buna üzüldü ve bastan sogukluk oldu. O yasta bizim dediklerimizi kavramalari çok zor. Birde burdan bakmak lazim.😊🌹🌼

 9. sevilay says:

  Yorum yaptım ama neden yayımlanmadi.yapamadimmi acep 🙁

 10. sevilay says:

  Cok guzel yazmışsınız cahide hn bende gecen sene oglumu evlendirdim.dediginiz gibi aileler olrak kimse kimsenin usttesinden gelemeyecegi bisiy istemedi elimizden geldigince esyalarina yardim ettik.nikah ve sonrasi düğün yemegi aike ve 3.5 arkadaş. Borcsuz evlerine girdiler.takilan takarida kjmsede kalmadi kendilerinde kaldi.derdine dusmedik .yani.hal böyle oluncada dunurlerlede arada bir sorun olmuyor.sorunsuz evlerine girincede sonrasi iliskilerde saygi cercevesinde sürüyor.

  1. Sizler gibi insanlar sayıca çok az maalesef. Cahide abla bilir bu konuda yakinanlardan biri de bendim. İnsanların takı olayına nasıl baktığını bu sene acı bir tecrübeyle öğrendim ben de. Yakınlarımda çevremde asla böyle işler görmemiştim, görmez olsaydım..
   Bir tarafta zorluk çıkarmamak adına hiç bir talepte bulunmayanlar, ne uygun görürseniz ne gerekliyse o olsun diyenler. Bir yandan bu hali övüne övüne anlatıp kendi belirlediğini de kırpa kırpa kuşa çevirenler…
   İsraf olmasın diye bu zamanda 500 liraya gelinlik ayarlamak, düğün salonu tutmak yerine sade nikah yapıp, yemek yenecek yeri ve yemeği de bin liraya halletmek hiç göze görünmedi. Biz acilmadikca karsimiz arsizlasti. Çok ayıp gerçekten çok ayıp. Hadi takilara el konuldu diyelim. Eşya borcu beyaz eşya borcu odense yine anlarım. Onlara da el surulmeyip ne yapılıyor bilmiyorum.
   Birde bunu yapanlar dini kimseye bırakmayan dış görünüşünden takva akan insanlar olmaz mı… O carsaflarindan utanmadan yere düşen paraya havuza atlar gibi atlamazlar mi.. İnsanlar tebrik için yanlarına giderken onlar eller belde takı gözlemezler mi… İğrenç. Tek kelimeyle. Hiç mi Allahtan korkmuyorlar. Kendi dogurduklari evlatları sıkıntı içinde bogulurken en güzel günlerinde, hiç mi vicdan azabı yasamazlar..
   Bizler başkasının beş kuruşu dahi olsa el sürmekten yilandan kaçar gibi sakinirken insanlar başkalarının hakkına nasıl böyle kolayca ve açıktan el koyuyor benim aklım almıyor. Almasın da zaten, Allah bizi öyle olmaktan korusun.
   Hep var mıydı bilmiyorum ama insanlar evladımı evlendireyim muruvvetini göreyim düşüncesinde değil artık, ben kime ne taktiysam gelip bana taksinlar ben de onlara bir güzel el koyup kendime yüzükler vs alayım dusuncesindeler. Adeta düğünü ticarete dökmüşler çok yazık.

   1 ay sonra düğünü olacak arkadaşım hayatının en zor zamanını yaşıyor. Ne o, evleniyor güya en güzel günleri. Erkek annesi hiç bir masrafa karışmadan ne alınacak ne yapılacak diye sormadan iki gence ve kız ailesine yıkıyor tüm masrafı. Sorduğu sadece koltuk ne renk masa ne renk. Oğlum bunları nasıl alıyorsunuz değil. Kızın ailesi birikim yapıyor beyaz eşyalarını alsınlar diye kız ailesinden gizli kredi çekmek zorunda kalıyor kredi kartı alıyor. Böyle mi olmalı. İnsanlar nasıl kendini kötü hissetmiyor nasıl böyle rahat oluyor an-la-mı-yo-rum…

   Bundan sonra evleneceklere tavsiyem iyi niyet gösteriyor zayi olmaz düşüncesinde değil de bastan herşeyi net şekilde konuşmaları olur… Alınacaklar nasıl alınacak takılar ne yapılacak açık açık konusulmali. Bizde adet böyle sacmaligindan da vazgeçilmeli. Gençler üzerinden kimse kendini yükseltmeye çalışmasın, kimsenin hakkına el sürülmesin.
   Eğer buraları okuyan o zihniyette insanlar da varsa bilsinler ki gözde iğrenç bir görüntü ve kalpte bitmeyen bir nefret kazanmak istiyorsanız buyrun devam edin bu firsatciliginiza..

   1. Bu yazıyı yazma sebeplerinden birisin gülüm. Allah evinizden bereketi, muhabbeti eksik etmesin. Vicdansızlara vicdan nasib eylesin…

    1. Tahmin ettim abla… Allahumme amin, Allah bizi şerli insanlardan ve planlarindan korusun. Bizi ve tüm inananları.
     Yılların özlemiyle nikaha kavuşmayı bekleyen, o günü mübarek addeden insanları şimdi acı bir hatıra ile evliliğe geçiş yapmış olarak bıraktılar… Allah da yanlarına bırakmasın..

   2. Üzüldüm kardeşim gerçekten çok zor bir dönem geçirmişsin.😔😔 Öyle görünüyor ki bu senin imtihanın, Allah yardımcın olsun sabrını bolca versin. Karşınızdakilere de anlayış kapasitesi versin.
    Rabbimiz evliliğinizi mübarek kılsın ciğerim iki cihanda da aziz etsin sizleri.❤️❤️❤️ Güzel yüzünün gülümsemesi temennisiyle 🤗
    https://i.hizliresim.com/E3bBqg.jpg
    https://i.hizliresim.com/jBLa2W.jpg

    1. Sevdenurr😍😍😍
     Allah razı olsun bacım çok tatlılar. Amin amin. Allah sana da en hayirlisini nasib etsin kolaylıkla ve güzellikle 🌹🌷🌼🌸🌻🌺

     1. Sevdenur says:

      Amin. Allah razı olsun canım benim <3 <3 <3

 11. Zeynepg says:

  Ablam cok guzel yere deginmissin Allah razi olsun. Gercekten simdi dugun yapan herkes birbiriyle yarisiyor resmen.ne paralar dokuluyor hicte icleri sizlamiyor. Aman icinde kalmasin sunuda Yap diyen buyukler aaa onu yapmadin mi sonra uzulursun diyenler dag Gibi borcun altina girip ici bos evlilikler yaptiriyorlar. Elbette yeni duzen kurmak kolay degil Ama gerek aileler gerek cevreyle bu is daha zor oluyor. Ben sade nikahla evlendim abim bile dugun olsun tek nikah niye oyle dul gibi dedi. Kaldiki zenginlrin sade nikahina defalarca katilmis olduugu halde bunu soyledi. Yinede elhamdulilllah sade nikahim oldu. Hic pisman degilim hic yorulmadim. Harama bulsmadik o konuda sukur. Toplasaniz bir saatte hersey oldu gitti.evlenecek herkesede tvsiye ederim. Dugun yapip o kadar borca girip yorulacaksiniz yinede milleti memnun edemeyeceksiniz. Yapmayin bosverin. Ailelerde biraz dugun aliskanligindan vazgecsinler. O parayi takiya ayirip yada ev esyasina cocuklarini borctan kurtarsinlar. Ayrica su kadar altin istiyorum demek ne kadarda ayip . Zatrn herkes kendi elinden geldigince yapar. Altini gelinden almakta cok kotu.Biraz yeni evlenenlere destek olmak lazimm..bizlerde evlat yetistiriyoruz. Insallah bu hassasiyrtle yetistiririz

 12. merve anzerli says:

  Evet ablacım herşey öyle olsa keşke. Ben vermedim takılanları çünkü bütün borcu bize yıktı erkek tarafı taktıkları bilezigi bile ben evlendikten sonra ödedim.o kadar zorlandımki yeni bir hayata başlamışsın zaten sudan çıkmış balık gibisin ev kira aldıgım maaş 1500 tl he evet bitirdim hepsini yeri geldi 50 tl ev geçindirdim bitti. Ve bize kalan rabbime bin şükür büyük bir sevgi saygı oldu.

 13. Yazınız yeni evlenenler için kanayan bi yara malesef…
  Ama bu sorunun en büyük sebebinin kız anneleri olduğunu düşünüyorum. Elleme ne der diye düşünen ve ne de olsa kendi ceplerine dokunmayan taki meselesinde ısrarcı olan taraf oluyor.
  Kendi düğünümüz yaparken baştan nikaha karar verdik.düğün boşa masraf çünkü. Kayinvalidem ler taki için konuşmaya geldiklerinde annem “ben bişey istemem.biz de ayıptır.iki tarafta kendi evladı için takacak ” dedi.eşya bakmaya giderken özellikle beni uyardı pahalı eşyalara yönelme,fazla eşya aldırma,diye.
  Önemli olan bu zamanları huzurlu geçirmek yoksa evlilik ten sonra da aynı uyumsuzluk devam eder.taraflar birbirine ısınamaz….

 14. fazilet says:

  Sevgili ablacigim cok haklısın bende iki erkek çocuk annesiyim eşimle karar verdik rabbim o günleri yaşamayı nasip ederse lafimiz geçerse inşallah bizde düğün yapmak taraftarı degiliz.dugune harcanacak Mevla yeni evlilere veririz birikimleri olur. Biz şimdiden öndüc yapacak takı takmayi biraktik.allah rızası için gücünün yettigi kadar yardım yapıyorum. Sadece bir nikah ve Aile arasında bir yemek dinimize ve cebinize en uygunu bu bence:)

 15. hülyamız:) says:

  Düğünler tamamen şova dönüşmüş malesef. Dün küçük bir sahil kasabasindaydim ve yeni moda çıkan gelin-damat fotoğraf çekimlerinden rahat oturamadık. Her sokakta her yerde garip pozlar vermeye çalışan yarı çıplak, dirseğine kadar altınlı gelinler ve onlara gururla eşlik etmeye çalışan zavallı damatlar vardı. Ayrıca geline takılacak hediye altınların gizlice kaynananın avucuna konulması bana da çok ayıp geliyor. Kaynana bu durumda hak yemiş olmuyor mu? Gelin ve damadın hakkı olan parayı ve altını çalmış olmuyor mu?

  1. uşşaki says:

   selamünaleyküm kardeşler. düğünlerde kaynananın eline sıkıştırılan para veya hediyeye göreceli yaklaşıyorum ben. yani şöyle; (yakın tanıdık dışında zaten eline sıkıştırmam da) eğerki birçok masrafı anne babanın yüklendiğine eminsem anne babada çok külfet altında kalan bi aile ise evlenen gençlerin durumu benim gözümde rahat ise kız veya erkek annesi farketmez veriyorum eline. Amma velakin gençlerin birçok borcu üstlendiğini biliyorsam da kayınvalide getir bana ver dese bile vermem takarım gence. Allaha emanet olun..

 16. Selamünaleyküm ablam. Benim bi sorum olacak size ve takip eden tüm kardeşlerime. Beş yıldır evliyiz ve çocuğumuz yok. Annem umreden fatma ana eli otu ve kivi büyüklüğünde kahverengi çok sert ceviz gibi bi meyve getirdi ama nasıl kullanacağım bilmiyom internette araştım çok farklı şeyler yazanlar olmuş ortak bi yol bulamadım nasıl kullanıldığına dair. Bunu çocuğu olmayanlar kullanıyormuş. Takdir tabiki Allah’ın bunlar vesile. Duyduğumuz herşeyi deniyoruz. Bilgisi olan varsa yazabilir Allah rızası için. Allah’a emanet olun…

  1. karahindibaperisi says:

   Aleyküm selam canım kardeşim Rabbim gönlünüze göre hayırlı evlatlar nasip eylesin. 9 yıl bebek özlemi çekmiş biri olarak mesajına cevap yazıyorum. Öncelikle hamile kalmayı kolaylaştıran Meryem ana otudur diye biliyorum (arama motorundan resimlerden bakın lütfen) bildigim kadarıyla bu otta ostrojen hormonu olduğundan hamileliği kolaylaştırıyor. Bahsettiğiniz Fatıma ana eli otununun da doğum sırasında suya konuldugunu duydum. Ama bunun pek bilimsel temelini bulamadim. Uygulayanlar daha iyi yanıt verirler. Bu zor imtihanda umudunuzu kaybetmeyin Allah o kadar Kudretli ki yeter ki isyana gitmeden ona sığınalım🌹💕

 17. Tam da yeni bir düğün sonrası içim yanıkken denk geldi yazın Cahidem. Allah razı olsun senden. Bir yakınım kendi oğlu için onca borca girdi, şu an 9 aylık torunu var ama düğün borcu dağ gibi duruyor. Dün de aynı akrabam ordan burdan borç bulup altın takabilmek için koşturdu başka bir yakınına.
  Ben her zaman karşıyım karşılıklı takı takabilmek için borç arayana, çocuklarının rızkını takı için harcayana. Benimde yakın akrabam olmasına rağmen 50 tl taktım. Onlarda benim çocuğuma takmasın, kimse için borça girip takı takamam. Ayrıca çocuklarımın evlenme zamanı gelince ne aşırı takı isterim ne de eşya. Yıllarca borç yüzünden mutsuz olacaklarına bir kaç eşyaları olsun mutlu olsunlar yeter.

 18. Cahidem Seni Çok Seviyorum says:

  Bende seni tanımıyorum ama yazıların okadar sıcak samimi vede dogruki…
  Tanımayı cok isterdim…
  Allah Razı Olsun ❤️🌹

 19. Cahidem Seni Cok Seviyorum says:

  Allah Razi Olsun CanimBacim🌹 yine cok guzel Bir yazi konu cok guzel yazilarin tariflerin simdiye kadar paylastigin tarifler yazilar hersey icin Allah Senden Kat Kat Razi Olsun…
  Yazdigin gibi seninde soyledigin gibi daha dügün öncesi kırgınlıklar gerginlikler basliyor sonra nasıl mutlu olunsun yeni evliler anneler babalar, ne icin gösteriş aaa ben ondan üstün olmalıyım bundan üstün olmalıyım düşüncesi …Herişimizi Allah kendi rızası icin yapanlardan eylesin cumlemizide bizleride…Benimde düşüncem, bende karşı tarafla dünürlerimle aile kalabilmek evlat alıyoruz evlat veriyoruz niye küs olunsun guzel geçinmek varken…
  Gelinim olursa kızım damadım olursa oğlum olmalı…
  Allahım Hayırlı Insanlarla karşılaştırsın bizleri cümlemizi şeytan ve nefsimize fırsat vermesin…
  Amin Amin Amin

  1. Bak sen, isim kısmına ne yazmış 🙂 Ben de seni seviyorum tanımasam da çok sevdiğim güzel kardeşim 😊🌹💗

 20. Merhaba ,
  cok doğru ancak bir cümlede ben eklemek ısterım. son günlerde hırsızların kol gezdiği ve her 60 sanıyede bır eve hırsızın gırdıgı ülkemızde en cok düğün salonlarının nıkah dairelerının önünde takıpde bulunan hırsızlar en cok da yenı evlenen çiftlerın evlerıne gırmektedırler .TEK ÇÖZÜM YA BANKA KASASI YADA KONUT SİGORTASI YAPMAKTIR.Sigortacıyım. bu nedenle başıma cok geldı. sakın yanlış amlamayın reklam yapmıyorum. zaten bana yaptıracak degılsınız cunkı tanımıyorsunuz. saygılarımla
  AN SİGORTA -ABDURRAHMAN KELLECİ

  1. Çok haklısınız Cahide hanımcığım Bende sizin gibi düşünüyorum sade bir nikah Ne güzel olur ama her şey Bazen de bizim isteğimize kalmıyor önemli olan rabbim hayırlı insanlar çıkarsın karşımıza Allah bağışlarsa benim de dört oğlum var bir tanesini geçen sene evlendirdik çok şükür dunurlerimiz iyi insanlar Rabbim herkese nasip etsin öyle iyi insanları Sizlerin de karşısına hayırlı kişiler çıkarsın inşallah ama çevremizde bu işin suyunu çıkarıp gerçekten mutsuz olan insanlar çok Rabbim kendi rızasına uygun yaşamayı cümlemize nasip etsin Allah’a emanet olun

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: