Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Düğün Takıları Mutsuzluk Sebebi Olmasın!

düğün takılarıYaz dönemi malumunuz, düğünlerin en çok yapıldığı zaman dilimi. Düğün demek bizim toplumda, dışarıdan bakılınca eğlence, içeriden bakılınca işkence olan bir merasim demek. Gelinliği, davetiyesi, takısı, salonu ayrı dert. Kısaca içi beni dışı eli yakar modunda bir sıkıntı faslı.

Bu yıl yeni evli bir kaç izleyicimden hep aynı şikayetleri duyunca, şu konuyu kaleme alayım da enine boyuna konuşalım istedim.

Konu düğünde takılan takılar. Şikayetler ise takılan takıları erkek tarafının alması yönünde. Konuyu biraz araştırınca takıları kapmak için düğünlerde akıl almaz entrikaların döndüğünü öğrendim. Kayınvalideyle anlaşıp takıyı damada takanlar veya garanti olması için direkt kayınvalidenin eline tutuşturanlar var mesela. Ya da geline altınlar bende dursun sonra alırsınız deyip, altınları bir daha geline göstermeyenler. Daha neler neler…

Gelin ve damat toplanan para ve altınlarla belki bir eve gireriz, eksiklerimizi tamamlarız hayali kurarken, bir de bakıyorlar ki elde avuçta bir kaç küçük altından başka hiç bir şey kalmamış.

İşin aslı erkek tarafı bunu gelin veya damada kötülük olsun diye yapmıyor. Düğünde yapılan yüklü masrafa destek olsun diye altın ve paraları kullanıyorlar. “Eee zaten çiftin evini döşedik, düğünlerini yaptık daha ne olsun” deyip kendilerini rahatlatıyorlar.

Hangi tarafın şikayetini dinleseniz hak verirsiniz. Burada bir tarafı suçlama niyetinde değilim. Günümüzde yapılan klasik bir düğün nereden baksanız, 50-60 bin tl yi buluyor. Salonu, gelinliği, davetiyesi, ikramı en iyisi olsun denirse masraf daha da artıyor.

İşte sorunumuz bu ya zaten. Bir nikah, mütevazi bir düğün yemeği ile halledilebilecek düğün merasimi, altından kalkılamayacak bir külfet haline sokulunca her iki tarafta sıkıntıya düşüyor. Her meselede olduğu gibi düğünlerde de “El ne der putu” hep baş köşede oturuyor. Aileler düğünde takılanları liste halinde yazıyor ki, aynısını zamanı gelince onlara götürüp taksın. Ne eksik, ne fazla! Düğünler ailelerin “Döktüğünü toplama” olayına dönüşüyor. Kısacası al gülüm, ver gülüm merasimi!

Allah rızasını gözeten, yeni evli çiftin ihtiyacı görülsün düşüncesinde olan neredeyse yok gibi. Hal böyle olunca aileler ve gençler arasına düğünle beraber pek çok fitne, huzursuzluk giriyor. Gelinlere ömür boyu anlatıp kinleneceği hikayeler, damatlara anne ve eş arasında kalmışlık ve çaresizlik, dünürlere hiç bitmeyen husumetler kalıyor.

Bu konu çok su götürür, dallanır budaklanır lakin; Üç erkek evladı annesi olarak hayallerim var benimde. Aileler gücü yettiğince gençlere yardım etsin, gençler aza kanaat etsin, eş dost içinden geldiği gibi, karşılık beklemeden takı takıp, hediye versin, gereksiz masraflardan kaçınılıp, onun yerine gençlerin borca girmemesi, huzurlu bir başlangıç yapması için uğraşılsın, herkes Allah rızasını gözeterek hareket etsin, kayınvalideler, gelinler, dünürler birbirlerini çok sevsin diyorum.

Ne yani, çok şey mi istiyorum?

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Bir demet çiçek says:

  Yazinizdaki düşüncelerinize can-ı gönülden katılıyorum. Benim de iki oglum var ve ayni kaygilari taşıyorum.
  Ailelerimiz bizi borcsuz evlendirdiler.Allah onlardan razi olsun.bizler raziyiz.
  Bizim de gozumuz cok yukseklerde degildi.Oncelikle ihtiyaclar onemli.istekler listesi evlendikten sonra kendi kazancimizla yerine geldi.

 2. misis birovn says:

  Peki takilari kiz tarafi almak istiyorsa ne olacak. Ben kendi adima sadece nikah istedim. Kendi ailem ” dul kadin misin? Tabiki dugunun olacak. Bir kere evleniyorsun ” tarzi o kadar baski yaptilar ki. Takilan takilari da kendileri alacak geri. Erkek tarafi bu duruma hic ses cikartmiyorlar. Insallah evlendikten sonra bana kinlenip dusman olmazlar

 3. Hakkında uzunca konuşulacak bir konu haline geliyor maalesef. İnsanlarımızın tartışıp kafa yoracak o kadar çok konusu olmasına rağmen böyle konularla muhatap olmamız ne kadar üzücü değil mi… Ben de yeni evliyim ve saydıklarınız içine dahil oldum istemeyerek. Paradır takıdır hiç mühim olmuyor da haksızlık ve düşüncesizlik bizleri zor durumda bırakıyor. Sonuç olarak da en çok yaşadıklarımızdan sonra insanlara karşı tavrımızın değişip iyi niyetimizi kaybettiğimize üzülüyorum. Rabbim herkesin karşısına gönlüne göre insanlar çıkarsın. Yıllardır hayalini kurduğumuz evliliklerin içinde huzurdan başka birşey istemezken, karşılaştığımız insanların onu yalnızca gelir kaynağı olarak gördüğünü farkedince herkese duam gönle göre insan çıkmasıdır… İnşallah…

 4. Sevil Aydemir says:

  Hayırlı geceler cahide hanım.haberlerde görmüşsünüzdür 9 aylık bebek tecavüze uğramış.aklım almıyor nasıl bir insan bunu yapabilir.o bebeğin çektiği acı…sizin yazılarınızı beğenerek okuyorum.bu konudaki fikirlerinizi merak ettim.yani bu olayda kaderi nasıl yorumlamalıyız. bebek açısından nasıl bakmalıyız.kafamda net olarak cevaplayamadığım bir sürü soru

 5. Cahide abla bizde benzer bir durumdan geçtik ben çalışıyorum eşimde ama eşim ailesine evlenmeden yüklü Bi miktar kredi çekip vermiş evlenirken bunu babası ödeyeceğini söyledi bende kabul ettim sonra evlendik düğünde altınların paraların hepsini kayın babam aldı bide üstüne benim kredi kartımı eşimden alıp 3000 tl para çekmiş 1 yıldır uğraşıyorum kimse ne yaptınız diye sormuyo sürekli çalışıp borçlarını ödemeye çalışıyorum şimdi bide başka bir şehire tayinimiz çıktı ve yüklü bir miktar kira ödeyecez ve bu borçlardan eşimden çok skldım evlendiğimden beri sürekli bu skntıyı çekip eşimle kavga ediyoruz bunlar yetmez gibi kayınbabam eşimden kredisi bitince yeniden kredi çek bana araba alacan diyomuş boşanmak istiyorum yardımınıza ihtiyacım var

  1. azeri-kiz says:

   Merve,kardesim,sakin bosanmak sozunun “be”sini bile aklina getirme. Sadece kocanla anlas, yola getir. Sakince 2medeni insan gibi konusarak. Cagirib bagirarak hic 1sey duzelmez. Ofkeyle kalkan zararla oturur demisler. Her ailede boyle seyler olur. Para geldi gider, ama 1-1nize sayginizi hic yitirmeyin. Yuvayi disi kus yapar. Az sabr et. Bizlerde de boyle sorunlaaaar cooook. Allah yoluna isik tutsun, yardimcin olsun. Umut son ölür, unutma!

  2. azeri-kiz says:

   Merhaba ablacim. Ya benim Merve kardesime yazdigim yorum neden yayimlanmadi?

   1. Şimdi bakıyorum yorumlara kardeşim

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: