Darbe Derinleşmeden…

kurt-kuzu-ABED-BCAD-A75BÇok acı günler geçirdik. Şehitlerimiz, gazilerimiz oldu. Allah onlardan razı olsun. Gözyaşımızla beraber nefretimiz de arttı. Beddua seansları tersine dönüp kendilerini vurdu. 40 yıldır takiyye yaparak, korkunç tavizler vererek, haramlarla bir yerlere gelmeye çalıştılar fakat Allah bir şey olmalarına fırsat vermedi! Elhamdulillah!

Çocuklarım ortaokul yıllarındayken, ara ara cemaat evlerine heves etmişlerdi. “Arkadaşlarımız hep gidiyor. Anne lütfen bizde abilere gidelim” diye izin koparmaya çalışırlardı.

Allem kullem eder, babamızı ikna etmeye çalışırdık. Babamızın hiç bir zaman gönlü olmadı. Onların o sünepe duruşları altında hep bir sinsilik olduğunu söyler kesinlikle güven duymazdı. Fakat ısrarımıza dayanamayıp bir kaç kez çocuklara izin verdi.

Çocuklar eve geldiklerinde abilerin kendilerine ne anlattığını, nasıl davrandıklarını bize anlatırlardı. Biz de yanlışları hakkında onları uyarırdık. Her defasında askeri okullara gitmenin öneminden bahseder, köşe başlarını biz tutmalıyız diye çocukları ikna etmeye çalışırlarmış.

Son gittiklerinde abilerden birinin kod adı kullandıklarını öğrenmişlerdi. O günden sonra babaları bir daha o evlere göndermedi. Elhamdulillah.

Şu ülkede bir kaç kez bile olsa çocuğunu abi abla evine veya bu hainlerin dershanelerine göndermeyen kaç kişi çıkar ki? Anne babaların tercih sebebi hep aynıydı. Çocuklar başıboş kalmasın. Namazlarını kıldırıyorlar. Hatta teheccüde bile kaldırıyorlar diye cazip gelirdi çoğu ebeveyne. Özellikle dışarıda okuyan öğrenciler için bu evler karşı konulamaz bir imkandı.

Geriye dönüp baktığımda, bu kanlı örgütün insan avlama konusunda müthiş yetenekli olduğunu ve toplumun sosyolojisini çok iyi okuduklarını görüyorum.

Abi, abla kelimeleri kucaklayıcı, kuşatıcı kelimelerdir. Abilik ablalık bizdendir. Bu yüzden çocukları hep bir abla ve abiye teslim etmek istedi aileler. Himmet, hizmet, cemaat kavramlarımızı bizdendir. Bu yüzden gözünü kırpmadan para akıttı insanlar. Fakat kirlettiler kavramlarımızı. Aldattılar saf insanlarımızı.

Maalesef bu hainlerin yüzünden içimize nice şüphe tohumları düştü. Açıkçası fetö örgütünün sohbetlerine halis niyetlerle giden tanıdıklarımla bile görüşmek gelmiyor içimden. Böyle düşünen tek ben değilim sanırım. Artık TV kanalı, yardım derneği olan din kisvesi altındaki hiç bir oluşuma acabasız bakamıyoruz.

Nasıl güvensiz bir ortam, nasıl büyük bir mide bulantısı ve nefret oluştu toplumda. Buna rağmen hâlâ olan biteni oyun sanan, Fetö’yü hâlâ evliya gibi gören kör insanlar var! Fakat yine takiyye yapıp bizdenmiş gibi görünmeye çalışıyorlar.

Biz önümüze bakıp, bundan sonra oturup ne yapacağımızı düşünmeliyiz. Çocuklarımızın hain ellere düşmemesi için, aldanmamak için önlemler almalıyız.

Fakat en evvel dinimizi, tarihimizi, toplum sosyolojisi ve insan psikolojisini çok iyi öğrenmeli ve çocuklarımıza da öğretmeliyiz ki körü körüne fanilere bağlanmasın, sorgulamayı öğrensinler. Öğrensinler ki, aldığımız darbe derinleşmesin. Ümmetçe aklımızı başımıza alalım ki; Sonu gözyaşı ve pişmanlık olmasın.

Cahide Sultan

Yazılarım kategorisinde yayınlandı. Etiketler: , , . 69 Comments »

69 Yanıt to “Darbe Derinleşmeden…”

 1. meleknur Says:

  Konuşmamakla ahiret kurtulduğu nerede yazıyor? Zulme sessiz kalmanın da zulüm olduğunu idrak edemiyor musun? Allah korusun, öldürülen, ateşe atılan senin çocuğun olsaydı, yine böyle “karışmayın, susun” diyebilecek miydin bize????

 2. özlema Says:

  Çok yazık……gerçekten çok yazık, bunca itiraflar günbegün ardardına ifşa olan belge ve bilgilere rağmen hâlâ direnen varsa ne diyebiliriz. Hani derler ya allah bazı insanlara hidayet nasip etmez sanırım onlar bu tarz insanlar. Sadece kendilerine zarar verdikleriyle kalsalar birakın ne halleri varsa görsünler diyeceğim fakat diyemem çünkü yalnız kendilerine değil verdikleri zarar. Tüm ülkeye insanlığa ve İslamiyete verdikleri zarar o kadar büyük ki…… allahıım hepsini sana senin yüce adaletine havale ediyoruz muhakkak sen en adil olansın.yinede sukretmeliyiz gerçekler gün yüzüne çıktı. Hem de cooook şukretmeliyiz.sakin olun ve sevinin,hepsinin foyası ortaya çıktı.

 3. esra Says:

  çok şükür bunların gerçek yüzü ortaya çıktı. Dinimiz kullandınız yanlış tanıttınız ….kendinizce amacınız oydu ya.. inşallah tamamen kurtulacağız sizden. bu müslüman ülkenin insanları neden sizi sevmiyor…. neden müslüman bir ülkede değilde hristayanların kucağında fetonuz . bu bile herşeyi açıklıyor . cumhurbaşkanına hırsız diyen adiler sizden büyük hırsız mı var. vatandaşın parasını himmet diye aldınız ne amaçlar için kullandınız gördük. kaç kişinin umutlarını geleceğini çaldınız. bu ülkenin vatandaşı da Reiside filistindeki Suriyedeki müslümanlara sahip çıkarken, sizin lideriniz ne yaptı , otoriteye itaat dedi. stv haberde ‘ israil Gazzede teröristleri vurdu ‘ dedi .açın youtube u hocanızın yaverinin papanın elini nasıl öptüğünü, rüşveti nasıl tavsiye ettiğini , sızıntıda yıllar önce kenan evrene yazdığı methiyeleri ve daha fazlasını okuyun izleyin. tabi hocanızın uyduruk kitaplarını okumaktan beyin kaldıysa anlarsınız,
  bu arada hocanız ( müslümanlara zulmeden hiçbir zalime etmezken) bize etti ya, birde yıllardır sınavlarda hakkı yenen onca mazlumun bedduası var. kimin ki tuttu.?.
  şefkat tokatını iyi bilirsiniz . yediğiniz tekme tokadın farkında mısınız .
  başınızı açarak soru çalarak aklınızca hizmet ettiniz . bu ülke sizin hizmetinizi istemiyor . gidin amerikaya israile hicret(!) edin orda hizmetinizi de daha rahat yaparsınız.
  Cahide hanım Allah sizden razı olsun.
  dinini yaşamak isteyene Kuran,sünnet yeter.

 4. Mihrican Says:

  Fetö itini hala daha savunan avanaklara bende şu soruyu soruyorum bu kadar insan ne söylüyor niçin söylüyor. Hadi onuda geçtim tv lerde Nurettin veren, Ahmet Keleş, Lâtif Erdoğan gibi bu hizmet dedikleri cemaatin içinde 25 ila 35 sene kalan bu insanlarda mı yalan söylüyor.Nurettin veren bu yapıda bana ters bişeyler var dediğinde,cemaat Nurettin bey’in eşinin ve çocuklarının aklına girip (aynı sizin gibi)tesiri altına alıp boşatan ve onbeş senedir çocuklarını görmediğini söyliyen ve dahasında çocuklarına cemaat tarafından maaş bağlanan bu kişidemi yalan iftira atıyor.Bu insanların hiç mi komşuları akrabaları yok,bunlar yalan söylüyor diyecek kadar. Ama ne dense ne söylense boş.Sizler Türkiye’yi zaten hak etmiyorsunuz.Artık sonunuz pok yolunda gitti Niyazi olur. Ahirette görüşmek dileğiyle ::)

 5. kumsal540 Says:

  sevgili arkadaşlar ben burdada hiç kimseyi savunmuyorum
  yalnız hepinize tavsiyem görüşünüz ne olursa olsun
  yüzde bin emin olmadıkça topluluk hakkında yorum yapmayın.
  ne onlar deyin ne bunlar ne şunlar
  yüzde 99 u suçluysa yüzde biri suçsuz olur o zaman onların hakkına girip
  iftira etmiş olursunuz
  hiçbir topluluk hakkında bence hatta mümkün olduğunca konuşmayalım arkadaşlar
  kendi ahiretimiz için

 6. hilal Says:

  fetö 10 kişinin hakkina girdiyse okullarda, kamu dairelerinde onlardan olmayani engelleyerek…bunlar 1000 kişinin hakkina girdi yaptiklariyla…kardeşimi askeri okulundan attilar asker degilsin artik dediler.amcamin oglunu tutukladilar haksiz yere yatiyor içerde. .rabbim ve milletim affetsin beni diyor ben affetmiyorum.hakkim helal değil ikisine de…

 7. meleknur975 Says:

  Bu fetö, süfyaniyetin dördüncü rüknüdür. Nokta.

  Yedinci Mes’ele: Rivayette var ki: “Süfyan büyük bir âlim olacak, ilim ile dalalete düşer. Ve çok âlimler ona tâbi’ olacaklar.”

  Vel’ilmu indallah, bunun bir tevili şudur ki: Başka padişahlar gibi ya kuvvet ve kudret veya kabîle ve aşiret veya cesaret ve servet gibi vasıta-i saltanat olmadığı halde, zekâvetiyle ve fenniyle ve siyasî ilmiyle o mevkii kazanır ve aklıyla çok âlimlerin akıllarını teshir eder, etrafında fetvacı yapar. Ve çok muallimleri kendine tarafdar eder ve din derslerinden tecerrüd eden maarifi rehber edip tamimine şiddetle çalışır, demektir.

  Şualar ( 585 )

 8. Nihal Says:

  Darbeyi her kim yaptıysa Allah belasını versin inşallah…Ama masum insanlara terörist diyenlerin iftira atanların belasını versin. Biz vatan haini değiliz kendimizden eminiz … Cemaatin yurtlarına evlerine göndermemişsiniz çok iyi yapmışsınız bir de Ensar vakfını deneyin. Gerçekler er ya da geç ortaya çıkıcak ve acaba o Zaman siz hata etmişiz deme Erdemini gösterebilecekmisiniz.Her kim hırsızlık yolsuzluk darbe yapmışsa Allah belasını versin hadi amin deyin kendinizden ve reisiniZden bu kadar eminseniz….

  • meleknur975 Says:

   bu hain yorumu, bu kadar ihanetlerinden sonra, niye yayınlıyorsunki cahide kardeşim? bence lütfen sil. istismar etmedikleri hiç bir şey kalmadı. hesap sormaya en son yetkili bunlar

   • aysegül Says:

    Nihalcim duana ben de amin dedim. 28 subat magduruyum , akp kökenliyim ama bu hükümetin özellikle dindarlara ettigini ben diger dinsizlerden görmedim. Kim yalan konusuyorsa(!), halki kandiriyorsa , siyaset algidir zaten deyip masuma iftira ediyorsa…Rabbim ahirette zaten hesap soracak. Bize de ettiklerini bulduklarini dünya gözüyle göstersin.

 9. Zahide* Says:

  Çok değerlerimizi,kutsallarımızı hafifleştirdiler,zedelediler. Hala göremeyenlerin kalpleri de gözleri de mühürlü demek.

 10. zturkan Says:

  Güzel bir yazı yazmışsınız.

 11. Ümmi muhammed Says:

  Yorumlarim gitmiyor sanki 😦

 12. Stb Says:

  Bir insana kafir diyen,karşıdaki kafir değilse kendisi kafir olur mealinde bir hadis var biliyorsunuz. Ama hased ve kin sizi ne hale getirmiş. Allah sizi affetsin ben etmiyorum
  Demek yurtdışından böyle rahat yazıyorlar ha?
  Tabi Burda herkes korkak ve ispiyoncu oldugu için…

 13. Ümmi muhammed Says:

  Gül ve bahar son cirpinislariniz… bitti… çok şükür ki Rabbim siz bu milleti daha fazla kandiramadan uyandırdı. .. hala algı operasyonu yapmaya calismayin. Islamdan dinden hizmetten hicretten okumaktan bahsetmissiniz. ezan seslerinden çanlarin calmasina kaçisiniz midir hicret? Hicret dinin yasanmadgi bir yerden yasanir olan yere goctur. Turkiye de acaba hangi dini vecibenizi yerine getiremediniz. Ki kaldi ki terorist basiniz cogu dini emre kendince fetva vermis. Esrap tefeeruat… ! Namaz dikkat cekmemek icin kilinmayabilir! … Okullarinizdaki okumus! Sözde dine hizmet edenler arasinda kuran ogretecek kimse yok. Herhalde gülen kitaplarindan kurana sıra gelmemiş. Hizmet hizmet dediginiz de şarkı öğretmek olsa gerek. Yada sizin din diye bahsettiginiz islam değil uydurmaya calistiginiz dinler arasi diyalog safsatasindan kisimlar. Yoksa İSLAM i dilinize almak bile yakışmıyor. . 15 temmuz dan sonra hala bunları yazmaniz hicte masum olmadiginizin kanıtı. ..

 14. Kader Says:

  Bundan 4-5 sene önce çok yakın bi akrabamın anlattığı aynen şu: polislik sınavı akşamı sınavda çıkacak sorulara benzer sorular bu teste iyi çalışın dediler öbürgün sınava girdim aynı kitapçık önüme geldi dedi…Bende o günden sonra madem bunlar hak yolunda gidiyo neden kul hakkı yiyorlar diyorum gördüğüm her fetocuya. Ha o çok yakın akrabamda parasını yatırmadiği için günü bitmişti çünkü polis olmadı çok şükür vardır her işte bir hayır.

 15. Ali Said'in annesi Says:

  Haa hicret, ılımlı islam.. icki sofrasında Kur’an tilavetinden mi bahsediyorsun..yoksa Allah’ın ayetiyle acikca belirttigi tesettürü yok sayıp fedakarlik!!! etmenizden mi bahsediyorsun..yani Allah’ın izin vermediğine siz mi izin veriyorsunuz..daha hangisi ni anlatalım, artık herkes öğrendi nasıl iğrenç bir bela olduğunuzu, o cok sevdigin hocanın yalanini duymamışsın ya youtube da yaz fetullahin yalanlari diye tekrar tekrar izle Duuuyyyy..Kadir mısıroğlu nun, Turgut Özal in yillar önceki tesbiti doğru çıktı..

 16. Ali Said'in annesi Says:

  İki küçük oğlum var genelde yazamıyorum ama takip ediyorum .bu saçma yorumu görünce gec de olsa yazmak istedim.Bahar adiyla yazan ferasetsiz, basiretsiz insana sesleniyorum artik bu kadari körlük, ya da zalimi desteklemek zulmüne ortak olmak..azicik milletini vatanini sevseydi o feto bu kadar dehşetli bir fitneyi cikarip buyutmezdi, o kadar sehidimiz icin ağzını acip tek kelime etmedi..sen isin farkındasın da bizi aptal yerine koymaya çalışıyorsun..belliki sen de sirtini dusmana dayamışsın da bir dusman da sen olmuşsun..burada hicret deyip kaçıyorsunuz da ahirette ne olacak haliniz

 17. Kevser Says:

  Cahide hanım öncellkle selamun aleykum diyerek başlıyorum cumleme.size bu son selamun çünkü ben size gerçekten muslan ve allahın gerçekten Müslüman kıllarından zannediyordum.maalesefki son zamanlardaki yazilarinizozellikle bu yazınız yapıldığını ispatladı.ben sadece Allaha inanan ve yalnızca onun kitabı ve peygamberimizin sunnwtlerinden giden kisilerdenim bu zamana kadar hiçbir cemaate girmedim çünkü gerek duymadım.ama ne yazık üzülerek gordumki bu devir Müslümanlığı ahir zaman muslumanligiymis.pwygamberimizin dediği Müslüman Müslümanın kardeşidir sözü çok üzgünüm ki Müslüman Müslümanın düşmanına donmuş durumda.bir cemaat bir başka cemaate sanki düşman ve Hristiyan gözüyle bakıp etmediği laf kalmıyor. Bu nasıl Müslümanlık bu nasıl İslam anlayışı aklım almıyor.bir Müslüman nasıl olur bir muslan kardeşine düşman gibi davranır.iftira atar ve kul hakkına girerek kötü konuşur.hani peygamberin sözü nerde.hani Müslümanlık nerde.ahir zaman Müslümanlığı bunu oluyor.cahide Hn.Allahtan korkunç yarın hesap günü var bunu asla unutmayın. Ben bir Müslüman olarak allahtan korkarim ne bir kötü söz söylerim ne de iftira atarım.gercegi ancak Allah bilir.bize Müslüman gözüken belki münafık belki münafık olanda gerçek muslumandir.biz bilemeyiz ancak Allah bilir.daha fazla yazımı uzatmayarak cumlemi canı yanmış evladı suçsuz yere tutuklanmış bir annenin anlamlı ama çok acı bir sözü ile bitiriyorum.mahşeri kubrada hesaplasacagiz.evet Cahide hanım başını yastığa koyarken yarın olup allahın huzurunda hesap vereceğimizi sakin unutmayın.kul hakkında unutmayın.kulun ne düşündüğü önemli değil allahın ne gordugu önemli.benim içinde önemli olan Allahın gordugudur.hesap ancak ona verilen kula degil.inşallah dilerim kul hakkı almamissiniDir.kim bilir ancak Allah bilir…….

  • Feyza Says:

   Kul hakkından bahsederken kul hakkına aleni giren kişileri korumak mantıksız oluyor. O soruları çalmak nedir bir düşünün kimlerin hakkına girildi… yazık açın gözünüzü. Bir iftiradır tutturuyorsunuz. Allah Kuranda bir çok yerde aklınızı kullanın diyor bize.
   Siz ise aklınızı bir yere bırakıp islam düşmanlarının aklıyla hareket ediyorsunuz..

   • Cahide Sultan Says:

    Bu insanların yorumları gerçekten ibretlik. Taassub böyle bir şey işte. Bu saatten olur mu bilmem ama, Rabbim bunlara basiret ve feraset versin.

 18. Yasemin bul Says:

  Selamun aleykum Hz.Yusuf un kardeslerine dedigi gibi hersey aydinliga cikacak evet 40 senedir karanlikta olanlar aydinliga cikti kardesim ve kimseye kinama olmayacak demis kucak acilacak demis evet dogrular meydana cikinca kucak actiklarimizi da sectik kardesim Rabbim muhafaza eylesin vatan hainlerinden!

 19. Cantacibayan Says:

  İsimlere dikkat edin yalnız arkadaşlar. Bahar,Lale,Gül vs. Algı operasyonlarının bitmek tükenmek bilmediği bu hainlere karşı kendi adıma söyleyeyim ki; geçmişte şüphelenip ertelediğim hiçbir hususı gözardı etmiyorum. Bunlar gerçek kişiler bile değil. Onun da farkındayız. Söylenecek çok sözümüz olmakla beraber biz vatanını seven annelerden alacağınız cevap aynıdır.

 20. nilüfer Says:

  bahar hanım
  O çok değer verdiğiniz hocanız memleketi ne hale getirdi hala göremiyorsanız dilerim Allahtan gözünüzdeki perdeyi biran önce kaldırsın.Anlaşılıyor ki içinizdeki bir manevi güce bağlı olma duygusuyla hareket edip yanlış sularda yüzüyorsunuz.Çok açılmayın boğulacaksınız.Hem de kendi tükürüğünüzde.O hoca müsvetteniz türkçe olimpiyatları saçmalığı televizyonda yayınlanırken şöyle demiş…Peygamber Efendimizi (s.a.v) rüyamda gördüm. orda bizimleymiş .O da bizi seyretmiş…
  bahar hanım
  herhalde Peygamber Efendimiz Kız çocuklarının şarkılar söyleyip milleti eğlendirdiği aşka getirdiği programınızı onaylamış ama sizin hocanızın 40 _50 seneden beri devletin içine sızıp milleti bölme ve yönetme fikrinizi onaylamamış
  ne dersiniz?
  Yani DARBENİZ diyorum basarısız oldu ya hani diyorum
  galiba PEYGAMBER EFENDİMİZ(S.A.V) BU SEFER SİZİN BU KUTLU DAVANIZI PEK BEĞENMEDİ.Yanınızda olmadı. Olsaydı hocanızın kesin haberi olurdu .ÖYLE DEĞİL Mİ? GÜZEL DİN KARDEŞİM
  AÇ GÖZÜNÜ YAA AÇ DA BAK NELER OLUYOR?
  UYUMAAAA !!!!!!!!!
  UYUTUYORLAR SİZİ!!!!!!!!!!!

 21. Züleyha Says:

  1) Peki bir cemaat neden seçimle işbaşına gelmiş bir hükümeti devirmeye çalışır? Bu da yetmez ülkenin silahını yine o ülkenin insanlarına doğrultur ve de katleder?
  2) Madem darbeyi siz yapmadınız neden yıllar yılı islam kurallarını hiçe sayarak helali haram haramı helal sayarak kadrolaştınız, kendi tabirinizle köşebaşlarını tuttunuz ve bunu kendinize hak gördünüz sınav sorularını ele geçirdiniz vs. ve bütün bunları yaparken islama karşı başka bir islam uydurdunuz?
  Önce bu soruların cevabını verin bakalım!!!

 22. Cantacibayan Says:

  Dün gece reziller yaka paça yakalandı ya bu onun hazımsızlığı mı acaba? Kaçamazlar.. TC büyük bir devlettir. Merhametimiz de gazabımız da hem müslüman hem de TÜRKİYE sevdalısı olarak çok büyüktür. Cumhurbaşkanına “nerede o … ” diyenler şimdi hesap verecek. Bunun arkasındaki fetö ve bizim asla uyumayıp imanlı nesiller, vatanını seven nesiller yetiştirmemiz lazım. Anneler bizlere çok iş düşüyor. Bu millet din adı altında kandırılmamayı öğrendi bu kez de. Evlatlarımız geleceğimiz.. Bu topraklarda huzurla uyumak istıyorsak onları çok önemsemeliyiz..

 23. Cantacibayan Says:

  Seni parçalarım ben tek başıma. O gece neler yaşadık sen bilemezsin tabi. Sonuçta amerikanın kölesi hocan beynini yıkamış. Tabi tercih meselesi sonuçta. O kadar güzel özetlemiş ki Cahide yutkundun değil mi? Evvettt.. Aynen yazdıkları gibi. Soruları rüyanızda gördünüz yıllarca birşey demedik,kurallara bağlı yaşar gibi göründünüz, sinsiliğiniz içimize sinmese de acizliğimizden değil hüsnü zannımızdan sesimizi çıkarmadık. Bak kadın İHL mezunuyum ben . Yemezler yani.. Burada savcıları da fetö severleri incelemeye almaya davet ediyorum. O gece bana ve oğluma diğerlerine şehit olmak nasip olmadı velakin şehitlerin çocuklarının hesabı da boynunuza olsun . Ayrıca bizzat içinize düşüp kendini sonrasında soyutlamayı başarmış nir dershane hocası aynen aktardığıdır:”lütfen hocanım x adlı öğrenciye ek ders vermeyiniz. Sohbetlerimize gelmiyor” çünkü babadının hayrına dershanenize para ödedi ya bu millet. Beynimizi size kiralamadık biz. Haydi şimdi başka kapıya

  • Cahide Sultan Says:

   Bunlar yurtdışından yazıyor büyük ihtimal. Yoksa bu dönemde Türkiye’den böyle yazmaya cesaret edemezler.

   • aliye Says:

    Efendimiz(sav) ve sahabe zamaninda herhangi bir insan Efendimizden(sav) veya halifeden hesap sorabilirdi ve onlarda sen kimsinki hesap soruyorsun demiyordu
    Peki simdi sizin o kadar sevdiginiz liderler Yolsuzluk deyince niye sadece iftira diye bagirip,hesap soran herkesi hapse atiyor
    Diyorsunuz ki bunlar yurtdisindan yaziyor..biz yurt icinde cok seyler soyledik..ve soyleyenlerimiz simdi ya hapiste ya da işsiz
    Bu mu adalet
    F. Gulen diyorki suclu oldugumu uluslar arasi bir komisyon ispat etsin,kendim giderim Turkiyeye
    Peki sizin cok sevdiginiz o lider yolsuzlukla suclaninca NIYE aynisini diyemedi NIYE o kasetler HALA uluslar arasi bir komisyondan gecmedi,montaj oldunu HALA ispatlanmadi
    Bir de F. Guleni de bos verelim T. Erdogani da bu kadar insan NIYE elinde delil olmadan,Allahtan korkmadan birbirine dusman oluyor,neyin dogru neyin yalan oldugu belli olmayan bu pis siyaset islerine uyuyor.
    yazdiklarim benim sahsi fikrim..diyorsanizki beynini feto yikadi..eeeee sizin beyninizi kim yikadi
    yaninizda olsam simdi basortunuze,kadinliginiza bakmazsiniz doversiniz beni..bu mu muslumanlik,belkide Cahide hanim yazdiklarimi yayinlamasiniz ama cok sukur obur dunya var…ben yanlis birisine uyduysam Allah buyuktur,,siz yanlis birisine uyduysaniz yine Allah buyuktur

  • Bahar Says:

   Cantaci bayan cok tatlisin, beni tek basina parcalarsin tabiki 8 aylik hamileyim oturdugum yerden zor kalkiyorum yani bu senin icin bir basari olmaz zaten 🙂
   Insanlari olmeleri icin sokaga Kim cagirdiysa, Kim Kandan siyaset primi yapiyorSa bu laflari ona sorun, cunku darbeler halkin destegine ihtiyaci vardir hicbir akli basinda bir darbe halka silah dogrultmaz, emazindan bunu akil ediverin.
   Cahide hanim, Ben yazmaktan korkmuyorum ama siz yayinlamaktan korktuysaniz ki haklisiniz, artik yazma derseniz yazmam:) herkese sevgiler

   • Merhaba Says:

    O kadar sözlerin basit ve cahilce ki…

   • Sena Says:

    Sekiz aylık hamilesin anne olacaksın karnındaki o masumu böyle nefret ve kinle, hainlikle büyütme içinde . Böyle büyütersen evladının hayrını göremezsin. O yavruya beddua etmiyorum hoca görünümlü münafık gibi . Allah onu senin elinin altında yetişip senin gibi vatan hainin olmaktan korusun …

   • Şefkat Tokadı Says:

    Bahar , okul zamanı kalacak ev , sonra koca, iş/maaş çarklarıyla dönen kısaca göbekten bir şekilde sizin gibi zavallıları kendine bağlayan, dini kendine basamak kullanan çakma hocanız kuduruyordur şimdi. Nerden mi biliyorum amerikada yaşıyorum sen ve senin gibiler heppp aynı medya yorumculuğunu bırakta acilenn dinini ama müslümanlığı kastediyorum !!! Karnıdakini düşün , yoksa hocanızın hediye edip kokladığınız kirli çamaşırları ve zırvalıkları ahiretini kurtarmayacak istikamet doğruuu cehenneme

 24. z.c. Says:

  Ortada kimse yoktu biz sökerken bayırı,
  Açıldı şimdi sahte mürşitler panayırı…

  Necip Fazıl – Öfke ve Hiciv

 25. Nejla Says:

  Hala gözleri bağlı kulakları kapalı siz alt yapidakiler askerler kendileri söylüyor itiraf ediyorlar kimsenin iftira attığı falan yok kul hakki yiyen onca gencin geleceğini elinden alan ve siyaset yapan bir cemaat … Cemaatin işi Allah in ilmini öğretmektir..adam beddua ederken bile incilden Tevrattan ediyor doğuda görmediniz sanırım yapılanları dinler arasi diyalog kurdular çanlar arasinda ezan okumak misali surat köprüsü kurmak … Kuranda Allahın ayetlerinden asla taviz vermez bizim bildigimiz cemaatler. siz ehli sünnet olmayan herkesle is yaptınız. Size onlarca kanıt yazabilirim ama görmeyince bir anlami yok sadece dua ediyorum sizler için…

 26. Lale Says:

  Merhaba Cahide hanım,

  Önce sizi ne kadar beğenip takip ettiğimi söylemek istiyorum.

  Lütfen hepimiz birlik olalım ve böylece sağa sola laf, zan, şüphe etmeyelim. Türkiyemiz bunu hak etmiyor.

  Ben yurt dışında büyütülüp yetiştirildim ve ne yazık ki olabildiğince ‘ modern’ büyütüldüm. İçimdeki Alkah sevgisi büyüdükçe arttı ve böylece her gun daha de daha de diyerek duadan oruca, oruçsan, namaza sonrası de güzelim bas örtümle tamamlandı ve her gun daha de birşeyler öğrenip ilerlemeye çalışırım. Gel gelelim yasadıgım ülkede yanlış yolu izleyen hesapta musluman, insan olduruyor ve örtulü olduğum icin tum Muslumanlar terorist diye algılaniyor. Beni gören ya kötümser, alay eder yada korkar…. Bir seferinde cop bile attılar bana doğru. Esim emniyetim icin örtüden vazgeçmemi istedi. Ama bana yol göstermeyen biri olmadığı halde kalbimde Rabbimin sevgisi var….Söylemeye çalıştığım bilmeden, kendimizce karar vermeyelim. İnsanoğlu, elbette gun gelir hesap verecekler. Allah Teala herşeyi gören bilen duyan, lütfen ateşe doğru yurumeyelim. Arada masum Hakkı yemeyelim. Her kimse böyle acımasız olaylar sebep olan, böyle muslumanı muslumanın üstüne saldırmaya sebep olan, dua edelim, bir olalım gerek dünyada gerek ahiretde Allah Teala hesap verecektir. Kalbimizi lekeleyip negatif enerjiyle doldurmayalım. Seytanı sevindirmeyelim. Acımız büyük ama böyle yapmak kimseye faydası yok.

  • meleknur975 Says:

   Örtüden, Allah ın emrinden vazgeçmek mümkün, ama ekmek parasından vazgeçmek mümkün değil, değil mi?! Tercih yapmak durumunda kaldığınızda, neden terk edilen hep emr i ilahi oluyor?

 27. Anonim Says:

  .

 28. Ümmü rabia Says:

  : Bu hain plan 40 senedir hazırlanıyor ve hala Feto ya inananlar o ı yapmadı diyor Hadi şahitli ispatlı reklamlar : Korkunç ve kasvetli Allah’ım sen muhafaza eyle bizleri


  Bu reklamı izleyin

  5 ekim 2015 tarihine 9 ay 10 gün ekleyince 15 Temmuz tarihini veriyor
  Bir darbenin oluşum süreci bir bebeğin doğumuyla anlatılmaya çalışılmış bu zaman gazetesinin reklamını seyrettikten sonra Hala inkar mı edeceksiniz bunu Fetö yapmadı diye

  Ben ve arkadaşlarım batının hizmetindeyiz diye makale yayınlıyor siz Amerika’yla İsrail’le kâfirle aynı safta olmaktan Hala mı kuşku duymuyorsunuz

  Amerika’nın Generali diyor ki biz onlarla yakın temas içindeydik Amerika itiraf ediyor siz hala inkar ediyorsunuz akıl tutulması yaşıyorsunuz büyük ihtimalle aklınızı kaybetmişsiniz

 29. Bahar Says:

  Elhamdulillah hizmetin alni ak basi dik, fetullah gulenin tek bir yalanini kendi kulaklarinizla duydunuz mu? kac senedir hicret edin denildigi halde bizler imkanlarimizi terk etmekten cekinirken elhamdulillah simdi akin akin hicret ediliyor. 40senedir turkiyeye verilen hizmet karsiligini 40 misli yurtdisindaki hizmetlerden aliyor. Turkiyedeki insanlara uzuluyorum dehsetli bir propogandaya maruz kaldiklari icin insallah iftira ve hakaretlerinden dolayi ahirette hesaplari kolay olur. Kara propogandaya sadece iki ornek vericem; turkiyede herkul. Org sitesine erisim engellendi bu yuzden fetullah Gulenin darbeciler icin soyledigi ” ahmak” ifadesi , turk medyasina sanki millete soylenmis gibi 20 sn Lik bolumle verildi. Amerikadaki bir gazeteye yazdigi yaZida asla ” ilimli islami temsil ediyoruz/ batinin hizmetindeyiz gibi bir ifade gecmemesine ragmen muthis bir carpitmayla gazeteler boyle dedigini yazdi. Turkiyede erisim yoksa ingilizce aslini arzu edene yollayabilirim. OKunmus bir dolarlar, darbe gecesi orduya maklube yapan ablalalar, bir emirle evlenip/ bosanan hipnoz olmus insanlar hikayeleri ; sivil insanlarin hapisanelerde ac susuZ birakilmasina, diploma ve mallarina el konulmasina, anne babalari gozlatina alinan cocuklarin Zorla cocuk esirgemeye verilmesine , hakaret ve siddet gormelerine karsin vicdaninizi rahat tutmaniza yardimci oluyorsa devam edin.
  hizmet hareketini sevmeyebilir, bazi meselelerdeki hikmetlere vakif olamayabilir, yaptigi isleri begenmyebilirsiniZ ama aslini bilmeden hakaret ve iftira ederseniz bu size hayr getirmez. Hic bir Zulmunden payidar olmadigi gibi Bugunler de elbet gececek yusufun kardeslerine dedigi gibi hersey aydinliga ciktiginda o gun kimseye kinama olmayacak ve herkese kucak acilcak insallah, biz simdiden kendimizi alistiriyoruz. Okudugunuz icin tesekkurler.

  • fatma Says:

   O dediğiniz videonun tamamını dinledik.Kesinlikle çok vahim şeyler söylüyor ve Türk milletine alenen ahmaklar diyor.Sizin göstermeye çalıştığınız gibi darbecilere değil,açık açık Türk halkına diyor.Özgür herkul olarak girerseniz bütün videolarını görürsünüz.Ancak bu videoyu silmişler.Videonun tamamı ordaydı.Herhalde kendilerini ifşa ettiklerini anlayıp yayından kaldırmışlar.Gerçi diğer yerlerde yayınlananlar da birebir aynı şeyi söylüyor.Sizin çarpıttığınız gibi değil.Aklınızı başınıza alıp düşünün biraz.Allah hepimizi doğru yola iletsin,zalimlerin ve fasıkların yoluna değil…

  • emine Says:

   Bahar, sözde hocanızın müslümanlara ettiği bütün beddualar geri döndü, evlerine ateşler salınan, ocağı başına yıkılan KİM OLDU?(!)…. Hala pişkinlik içinde “hizmetin alnı ak başı dik” diyorsunuz ya:))!!!! Ya dünyaya rezil oldunuz, İKİ PARALIK OLDUNUZ, farkında değil misin sen?! İnsan bu kadar mı kör olur?! Aklım almıyor Ya Rabbi…. Aklınızı, ruhunuzu şeytana satmışsınız farkında değilsiniz.. Sizin gibilere bakıp ibret alıyorum şükrediyorum, şükürler olsun ki sizin gibi şeytanın oyuncağı olmamışım..

   • meleknur975 Says:

    Cahide hanım, Allah aşkına bu nifak komitesine taraftar olanların yazılarını onaylama artık. Bizim sayemizde sosyalleşiyor, ümmet içinde güya bir içtihad ekolü oluşturuyorlar. Bunların şer i şerifteki hükmü dahi tecriddir.

  • Kubra Says:

   Gül hanım ve bahar hanım bu münafık dusunceli insanlarla ne yazışın nede seviyelerine inin .allah devranı döndürecek.simdi bu münafıkların lehine gibi herşey ama Rabbim bu hizmeti yere degdirmez. lütfen buraya yazmayın artık. Burası siyaset meydanı değil ki .zaten bu sitede bu tür kirli düşüncelere yer veren site sahibinde suç. İnsanların dinine laf etmek onların haddinemi düştü. Sanki kendileri namaz kılıp oruç tutup kapanınca cennetlik mi oldunuz diğer yorumcular basınız göyemi erdi.

  • Derya Says:

   Himmet ve hizmet sahibi değerli kardeşim;size tek bir soru sormak istiyorum.o hocanızın hizmet adına yaptırdığı kaç tane cami veya Kur-an Kursu var acaba???Bize sayar mısınız!!!

   • Ümmi muhammed Says:

    Çok güzel bir soru derya hanım daha buna benzer onlara sorulacak nice soru var ama bu insanlar ya buyulenmis yada dusunme akletme nimetleri ellerinden alınmış

  • Anonim Says:

   FETOŞ HAİNİ VE ONU SEVEN BEYİNSİZ ALÇAKLAR SİZİN SERMAYENİZ YALAN İNKAR VE METODUMUZDA TAKİYYEDİR DOSTLARINIZ YAHUDİ VE BÜTÜN GAYRİMÜSLİMLERDİR BİRKERE MÜSLÜMANLARIN SAFINDA YER ALMADINIZ OKADAR ALÇAKSINIZ Kİ HDP YE OV VERECEK KADAR DİNSİZSİNİZ RABBİM SİZİ ONLARLA HAŞR EDECEK ŞAHSIM OLARAK FETOŞA BİR KURUŞUM NASİB OLMADI AMA BU MİLLETİ ALLAH İLE ALDATTINIZ ŞUNU ÇOKİYİ BİLİN Kİ BU MİLLETİN NEZDİNDE ZERRE KADAR ŞEREF VE HAYSİYETİNİZ YOKTUR BU DÜNYADA İNSANLARIN MELEKLERİN BÜTÜN MAHLÜKATIN LANETİ ÜZERİNİZE OLSUN O ŞEHİD ETTİKLERİNİZİN KANINDA BOĞULACAKSINIZ YAŞASIN CEHENNEM SİZİN GİBİ HAİNLERİN GAVURLARIN MÜNAFIKLARIN HATTA KAFİRLİĞE TERFİ EDEN FETOŞCULAR İÇİN OFLU ALİ

 30. Gul Says:

  Ya ben size saygi duyardim mutevazi kadin diye, dini bilginiz varsa iftiranin ne kadar gunah oldugunu bilmeniz lazim. Ben de onlardanim ve elhamdullilah. Onlar sayesinde dinimi ogrendim geldiler ve elimizden tuttular eger sinsilik var olsaydi ben de bilirdim. Bir insan kalkmish o yapti diyo herkeste inaniyor. Bir tane ispat gosterin elinizde yok sadece bas bas bagiriyorsunuz o yapti diye. O insanin hakkini nasil vereceksiniz?! Bildigim kadar dini ilim veren cok fazla sayida buyuk insanlar var ve biz kalkip kimseye saygisizlik etmedik. Benim hocam da ilim insani, kimileri islami havada kimileri kara da kimileri de suda savasharcisina anlatmaya calisir. Biraz arashtiri be. Bu zamana kadar sustum ama anlashilan iftira atmak daha kolayina gidiyor insanin.

  • Feyza Says:

   Hâlâ körü körüne baglaniyorsunuz. Tassubun dinimizde yeri yoktur. Biraz kafanızı çalıştırsanız ülkeniz ve dininiz için iyilik yapmış olursunuz. Bu kadar insanın hakkına girenlere ortak olmayın. Kul hakkına sürekli girmeyin bence.. eskiden girdiğiniz gibi. Soruların alınıp verildiğini duymayan kalmadı. Kul hakkı.. faizle para çekip oraları desteklemek.. akıl işi değil.. haram yoldan hayır olmaz..

   • Gul Says:

    Yooo koru korune degil elhamd okuyarak. Okuyanla okumayan ayni olmazmish hadis. Size de tavsiye ederim hop deyip hemen hersheyi kabullenmeyin. Tabii insan bashina gelmeyince anlamaz. Ins kucuk de olsa bashiniza gelsin iftira o zaman bakalim. Bana bi ispat sunar msmz bide. Mantigima uyacak ispat sun soz donecem. Yahu bide Allah ashkina siz ilk once hirsizligi halledin faizi konushmadan once.

    • emine Says:

     Gul, siz namaz kılan, oruç tutan … lersiniz.. Peygamberimizin zamanında da vardı sizin gibilerden.. Demek ki bu ümmetin imtihanı değişmiyor.. Cahide hanımın yazısındaki fotoğraf, senin ve senin gibilerin fotoğrafı aslında.. İstediğiniz kadar namaz kılın, zekat verin, BOZUK İTİKADLA YAPILAN İBADETİN KİŞİYE HİÇBİR FAYDASI YOKTUR.. İslamda itikad ibadetten bile önce gelir.. Kalbiniz mühürlenmiş sizin, gerçeği görmek nasip olmamış… Sizin gibilere bütün ümmet bakıp İBRET ALIYOR emin olun.. İnsan iman ettikten sonra nasıl kafirleşir en güzel örneğisiniz.. Putunuz olmuş, şirk kaynağınız olmuş f.gülen.. Allah hidayet versin..

    • emine Says:

     Ebu Said el-Hudri (r.a)’den şöyle rivayet olunmuştur:

     «Sizin içinizde öyle zümreler türeyecektir ki, siz, onların namazlarının yanında kendi namazlarınızı, onların oruçlarının yanında kendi oruçlarınızı, onların iyi işleri yanında kendi salih amellerinizi küçümseyeceksiniz. Onlar Kur’an da okuyacaklar. Fakat, Kur’an onların gırtlaklarını geçmeyecek. Onlar, okun avdan (delip) çıktığı gibi dinden çıkacaklar. Okun sahibi okunun demirine bakar (kan namına) bir şey göremez. Ağaç kısmına, bakar, orada da bir şey göremez. Sonra avcı şüpheyle, okta, yayın ipinin girdiği oluğa bakar, orada da kan izi görülemez.»

     (Buhari)

     Gul ve Bahar, BU SİZE GELSİN.. İŞTE SİZ BUSUNUZ!!! ALLAH BÜTÜN MÜSLÜMANLARI SİZİN GİBİ OLMAKTAN KORUSUN….

    • Anonim Says:

     Silahsız bir kadına hangi allaha inanarak ateş ettiler ….dersane ye giderken baban izin vermiyo diye yurtta kalmayı reddwttiğinde babana karşı felwmezmisin dediler ya var mı ötesi 17 yaşında genç bir kıza babana karşı gel diyosun. ….rezil rüsva oldunuz kabul edin

    • Anonim Says:

     Allah sizi ve sizin gibi düşünen FETÖ cüleri ıslah etsin .vallahi sasırıp kalıyorum beyniniz yıkanmış diyecem ama anlaşılan ortada yıkanacak bi şey yok…vatanımızdan milletimizden bayragımızdan çekin o pis kanlı ellerinizi…gidin vatansız topraksız dınsız o gavur memleketlerinde o cok sevdiğiniz hocanızla yasayın(tabi yasamak sadece nefes alıp vermekse)

    • hülyamız:) Says:

     Bahar hanım Hepiniz için çok üzülüyorum Allah size doğru yolu göstersin inşallah. Tek bir ispat istiyorsunuz ama yakalanan asker giysili teröristlerin ifadelerinden haberiniz yok galiba. Bunca gencin ve insanın hakkını çalıp sonra pişkince başkalarını hırsızlıkla suclamaniz ne büyük akılsızlıktır. Bende okuma konusunda size katılıyorum bol bol okuyun ama malûm hoca ilân ettiğiniz zatın kitaplarını değil kur an ı kerim okuyun çeşitli kaynaklar okuyun ve kendinize gelin. Benim de size tavsiyem, size yardım eden kendini âlim olarak tanıtan herkese hop diye inanmayın (çıkarınız varsa bilemem). Bir de hocamız dediginiz zat da dahil hepinizin ağzında beddua. Dini gercekten onlardan öğrendiğiniz ortada. Bence siz dini bir kez daha yeni baştan öğrenin. Kul hakkının büyük günah olduğunu, peygamberden sonra bir fâni ye bu kadar baglanilmamasini, bir müslümanın beddua etmeyecegini ve daha bir çok şeyi. Niye yurtdisindasiniz burada değilsiniz? Ben yurtdisina kardeşimi ziyarete bile gidemezken sizler oraları mesken tuttunuz. Hayat size güzelmiş. Allah hepinizi dogru yola yönetsin inşallah. Hâlâ beddua etmek yerine bol bol tövbe edin.

  • Emine Says:

   Din öğrenmişin ama inan bana hiç işine yaramayacak Rabbim sana gerçeği görmek istemeyişinin hesabını soracak şerefsiz hocanla beraber sen tam bi gerizekalısın sensin iftiracı ver bakalım şimdi onca şehidin hakkını abla lütfeeeeeeeeeeen yayınla….

  • elif azak Says:

   senin hocan niye ülkesinde yaşamıyor acaba sordunmu.daha iki gün önce türkiyeye iadesi yapılmasın diye batıya arkadaşlarımızla hizmetinizdeyiz diye demeç veriyor.sen insanlara arıştır diyeceğine dön bir kendin araştır batının köpeği olmuş şarlatan zalim yobazı

   • Hacer Says:

    Hala nasıl bu kadar kör olabiliyorsunuz ya.Allah size doğru yolu görmeyi nasip etmemiş demek ki bide öyle düşünmek lazım . Peki bu ‘hoca ‘denilen varlık bu kadar insanın hakkını nasıl ödeyecek? Kalbimiz kararmış kır kaplamış sizin, insanlık duygularınıniz yok olmuş. Amerikanın kuklası olmuş bi adama resmen tapiyosunuz. Ama dilerim gerçekleri görüp pişman olmadan bu dünyadan gocmeyin. Din ogrenmissin ama boşuna aklını kullanmayi bilmedikten sonra hepsi boş. Allah hidayet versin.

  • emine Says:

   Gul; SEN BEYNİNİ KİRAYA MI VERDİN???!!!!!!!!!!!!!!! Müslüman uyanık olur, senin gibi beyninin yıkanmasına müsaade edecek kadar zavallı olmaz… O kadar “sözde hoca”nı savunuyorsun, 250 KÜSÜR ŞEHİTTEN HABERİN VAR MI SENİN?!!!!!!!!!! Utanmıyor musun??? Yüzün de mi kızarmıyor??? Senin hozan ço kmüslüman olduğu için mi siyonist ABD’nin kanatları altına girdi??? Bu kadar müslüman ülke varken siyonist abd’de ne işi var düşünmez misin??? Siyonist ABD niye bu adama arka çıkar DÜŞÜNMEZ MİSİN???!!!!! ALLAH ISLAH ETSİN SENİ, ALLAH ISLAH ETSİN…

  • Anonim Says:

   Sen once hocanin soyunu bi arastir kimlerle is cevirdigini bi arastir sonra bize akil ver

   • Dilek Says:

    Eğer yigitseniz Ülkenize dönün öyle uzaktan gazel okumayın utanmadanda yazmayın hani eğer yigitseniz
    Allah akıl Fikir Versin yazık
    TekYürek Tek Millet Şanlı Millet…

    • Anonim Says:

     NE diye ulkelerine donsunler.adalet MI kaldi turkiyede. Iki haftada 82 bin kisi aciga alindi,tutuklandi ,hapse atildi,yigitlikle bir alakasi yok.

   • Anonim Says:

    cahide hanım inanın tüm duygularıma tercüman oldunuz şunu birkez daha anladım ki kalem bu zamanın silahı ve söz iksir hükmünde.şunu belirtmek isterim ki bahar ve gül hanıma(şayet gerçek kişiler ise) ispat istediğiniz şey ne söyler misiniz sizin inanmadığınız soruların verilmesi mi tesettür için verilen yanllış fetva mı

  • Sena Says:

   Güzel kardeşim sen bu cemaatle islamı tanıdıysan belki cemaatin bünyesindeki ihlaslı ablalar sayesindedir . İçlerinde hainliklerinden habersiz Allah rızası için hizmet edenler vardı elbette. Ama cemaatin başı münafıkmış ve takıyye yapmış bu çok açık delil ispat çok. Gözünü z mü kör anlamadım ki? ! Efendimiz en azalı müşriklere bile beddua etmemiş madem bu adam ehl i sünnet , hoca ,âlim nasıl oluyur da Türk devletine ve milletine beddua ve kurşun yağdırıyor . Allah rızası için aç gözünü . Eskiden belki müsamaha mız vardı ama artık bunca şehitten sonra kim bu yapıyı desteklerse Allah onu ahirette zelil perişan etsin amin amin amin


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: