Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Oruç Tutabiliyorsan Şükret

ramadan4Bazı müminler, Ramazan ayında açıktan yeyip içenlerden oldukça rahatsız oluyor.
Rabbimiz şöyle buyuruyor:  “Heva ve hevesini kendisine ilah edinen kimseyi gördün mü? Şimdi ona sen mi vekil olacaksın?” (FURKAN/43)
Bizim kedimiz de oruç tutmuyor. Oruç ne, Ramazan ne diyorum bilmiyor. Akşama kadar yeyip içiyor. Şükür ki bütün hayvanlar gibi o da daima Rabbini zikrediyor…
Şahsen ben ramazanda açıktan yeyip içenlerden hiç rahatsız olmuyorum. Rabbimiz bize oruç tutmayı nasib etmiş. Bunun için şükretmeliyiz. O yeyip içenin yerinde biz olabilirdik. Düşünsenize ne kadar acı bir durum. Sağanak sağanak fırsat yağan bir ayda, imanı oruç tutmaya kifayet etmemiş. Allah akıl vermiş, aklını kullanamamış. Günahlarından arınmak için fırsat vermiş. O mazereti olmadığı halde fırsatları tepmiş.

İftarın sahurun sevincini yaşayamamış. Ne büyük bir yoksunluk!
İşin en kötü yanı şu ki; Bir kişi oruç tutmasa ama bundan kimsenin haberi olmasa, sadece Allah bilse, günahı sadece Rabbiyle kendi arasında kalır. Fakat oruç tutmadığını ilan edercesine açıktan yeyip içen bir kişi, bu günahına, gören herkesi şahit tutuyor. Ahiret günü onu görenler şahitlik edecek. “Biz oruçluyken karşımızda yedi içti. Hayır o oruç tutmadı!” diyecekler. Ne acı!
Oruç tuttuğu halde dilini tutamayan, gıybet eden, laf taşıyan, faizi terk etmeyen, namaz kılmayan, tesettürü önemsemeyen kişilerin de Ramazanda oruç ibadetini yerine getirirken, diğer günahlarını terk etmek, hayırlı işlere bu ay vesilesiyle başlangıç yapmak için gayret etmeleri gerekir.
“O gün her nefis, ne hayır işlemişse, ne kötülük yapmışsa onları önünde hazır bulur. Yaptığı kötülüklerle kendi arasında uzak bir mesafe bulunsun ister. Allah, size asıl kendisinden çekinmenizi emreder. Şüphesiz ki Allah, kullarını çok esirger.” (AL-İ İMRAN/30)
Ramazanın 10 u geldi bile. Sayılı gün gelip geçiyor. Allah’a kendimizi ispat etmek için, kulluk kalitemizi yükseltmek için hazine değerindeki bu günlerin kıymetini bilelim. Oruç tutmayı bize nasib ettiği için Allah’a bolca şükredelim.
Rabbimiz bizleri ramazanın kıymetini bilen, orucun hakkını veren, bayramı hak eden kullarından eylesin. Âmin
Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. GokcenB says:

  Ben de yol ortasında yiyen kapalı hanım kardeşlerimi anlamıyorum. Tesettürlü demiyorum, ancak halk dili ile kapalı diyebiliyorum onlara. Yani mazeretin olabilir, belki hastasın, belki seferisin bilemem ama yemek yediğin mekanın içeride masaları varken kapının önünde herkesin gözünün içine baka baka dilim dilim pideler götürüp, kaşık kaşık dondurma yiyemezsin.
  Hatta hadi diyelim açsın, içeride de oturamıyorsun, pide yemene bir şey demem ama dondurma, tatlı vb… doyurucu niteliğinin önünde keyif özelliği olan gıdaları tüketme bari.

 2. Ben şeker hastasıyım be oruç tutamiyorum buna çok üzülüyorum abla. kaç defa denexim ama şeker yükseliyor aç kalınca.. Bu insanların sağlıkları yerinde olduğu oruç tutmamalarını anlamiyorum. neleri vermezdim orucumu tüm tutup o sevaba erişmeyi :'( 2gunde birde olsa kendimi zorlayip tutmaya çalışıyorum sırf o muazzam duygiya bende hissedebileyim diye. geçen sene reyyan kapısından beraber girelim anneydi sanirim yazını okuyinca gözyaşlarına boğulmuştum ben reyyan kapısından giremiyeceğik diye :'( rica ediyorum çok dua edin bana bu ecirden mahrum kaliyorum diye okadar üzülüyorum ki.

  1. Rabbim acil şifalar versin Kübra kardeşim âmiin.İnşaAllah hepberaber Reyyan kapısından gireriz💟💟💟

   “Ameller niyetlere göredir. Herkese niyet ettiği şey vardır. Öyleyse kimin hicreti Allah’a ve Resülüne ise, onun hicreti Allah ve Resülünedir. Kimin hicreti de elde edeceği bir dünyalığa veya nikâhlanacağı bir kadına ise, onun hicreti de o hicret ettiği şeyedir.”

   Buhâri, Bed’ü’l-Vahy 1, Itk 6, Menâkıbu’l-Ensâr 45, Nikâh 5, Eymân 23, Hiyel 1; Müslim, İmâret 155, (1907); Ebu Dâvud, Talâk 11, (2201); Tirmizi, Fedâilu’I-Cihâd 16, (1647); Nesâî, Tahâret 60, (1, 59, 60)

   1. Allahumme âmiin güzel duaların için ecma’in Belgin ablacım.
    Rabbim senden razı olsun beni teselli ettin ya 🙂 Sana ve sevdiklerine cennetleri arasından Firdevsi âlayı versin. Rabbim sizi korusun hepinizi Allah için seviyorum 🙂

    1. Âmin ecmain canım Kübracım ne kadar güzel dualar☺😘💝💐💝💐Ben de Allah için seni seviyorum canım ❤

     1. Beni kendisi için sevdiğin Allah celle ve âla da seni sevsin abla 🙂

      1. Kübram ben de Allah için seni çok seviyorum 🙂

      2. Âmiin ecmain canım Kübramm😍💟🌹💟🌹
       Cahidemm😍😘💚💠💚💠

  2. Sümeyye says:

   Allah acil şifalar versin inşallah. Şeker hastalığıyla ilgil son zamanlarda glutensiz beslenmenin Allah’ın izniyle kesin tedavi olduğuna, olabileceğine dair çalışmalar ortaya kondu. Bu konuyla llgil araştırın nacizane tavsiyem ben de bu şekilde beslenmeye inanıyorum faydalarının olduğuna dairr çokça da kanıt var son yıllarda hatta bu konuda tahıl beyin ve buğday göbeği kitaplarını tavsiye edebilirim. Allah yardımcınız olsun.

 3. hülyamız:) says:

  Amin cahidecigim Allah razı olsun

 4. Mehtapabla says:

  Çok şükür ki oruç tutabilenlerdeniz Allah ömür boyu orucu kabul olanlar içinde olmamızı nasip etsin amin.

  1. Âmin Mehtabım💝🌹💝🌹

 5. Allah razı olsun ne güzel bir farkındalık 🙂

 6. sıkıntı görülebilecek durumlara, hayır penceresinden bakmamıza vesile olan güzel bir yazi. Allah razı olsun.

 7. Elhamdulillahi Rabbil Alemin.Cezakallahu hayran gardaş💚Âmin bitanem💙💠💙💠

 8. ummusena says:

  Amin. الحمد لله رب العالمين
  Kalemine yüreğine sağlık Ablacığım. Rabbim adanmış ve arınmış kullarından olmayı nasip etsin inşaAllah…..

  1. İnşaAllah güzel kardeşim 😘💟🌼💟🌼

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: