Doğal Güneş Kremi

Döküm Tencereler Ve Tavalar Hakkında Herşey

döküm tencere

DÖKÜM TENCERELER ve TAVALAR İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Döküm Tencere ve Tavalar yüzyıllardır insanoğlu tarafından kullanılan, insan sağlığına zararlıya da kanserojen hiçbir madde içermeyen, mutfak için en uygun gereçlerin birincisidir.

Döküm tencerelerde pişen yemeklere, madde yapısından dolayı demir geçmektedir ki buda demir minerali eksikliği sebebiyle kansızlık çeken kişilere yardımcı olur. 

Neredeyse insanlık kadar eski olan Dökme Demir, hem sağlığa hem de bütçeye (uzun süre kullanım avantajıyla) yardımcı olur. Mutfağınızda kullanacağınız ürünleri seçerken hem lezzete önem veriyor,  hem de sağlıklı olmasına dikkat ediyorsanız Silver döküm tencere ve döküm tava modellerini tercih edebilirsiniz.

Döküm tencere ve tava seçiminiz yemek lezzetlerinize üstünlük katar.

Yüzyıllardır kullanılan dökme demir materyaliyle üretilmiş bu ürünler; Isıyı homojen biçimde yüzeye dağıtması ve sıcağa dayanıklılığı  sayesinde nefis yemekler yapmanıza yardımcı olur zira ısının tüm yüzeye eşit miktarda yayılması sayesinde yemeğinizin her bir noktası eşit oranda pişer.sil-1330-ok-ma-son-001

Ayrıca kısık ateşte de ısı kaybına sebebiyet vermeksizin yemeğinizi pişirebilirsiniz.

Silver Döküm Tencere ve Tava ürünleri doğal cam emaye ile kaplıdır.

Doğal cam emaye  diye nitelendirdiğimiz malzeme bildiğimiz camdan başka bir şey değildir. Sentetik kimyasallarla hiçbir ilişkisi yoktur, kanserojen değildir.

Döküm Tencere ve Tava ürünlerinizi hem ocak üzerinde hem de fırınlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Döküm ürünleri mikrodalga’da kullanıma kesinlikle uygun değildir.

Silver Döküm Tencere ve Tava ürünleri; REACH(Avrupa birliği gıda standartı), LFGB (Alman gıda standartlı) ve FDA (Amerikan gıda standartlı) standartlarına sahip olup insan sağlığına zararlı(bakteri ve kanserojen) maddeler içermemektedir.

Kullanma kılavuzuna  %100 uyulduğu takdirde Silver Döküm Tencere ve Tavalar ömürlüktür.

DÖKÜM TENCERE VE DÖKÜM TAVA NASIL TEMİZLENİR?

sil-2640t-tepsi-ahsap-altlikli-001Döküm tencere ve döküm tavalar  ham olarak ya da emaye kaplanarak üretilir. Silver Döküm Tencere ve tava ürünleri doğal cam emaye kaplıdır. Aldığınız döküm ürünlerini deterjansız olarak , ılık su ve sirke yardımıyla yıkayıp durulamanızın ardından, kuru temiz bir bez ya da kağıt havluyla kurulayabilir, tercihe göre tekrar ocağın üstünde ısıtarakta kurutabilirsiniz. Bu yöntem hem  sağlığınız hem de ürünlerinizi uzun ömürlü kullanabilmek adına yararlı olacaktır.

İkinci pratik yöntem olarak Döküm tencere ve tavalarınızı, pişirme işleminin sonlanmasının ardından tencere ya da tavanız sıcaklığını korurken kaynamış suyu içine döküp bekletebilir ürünün alt kısmındaki herhangi kalıntıyı tahta bir kaşıkla çıkarabilir, sonrasında tavanızın içine döktüğünüz suyu lavaboya boşaltıp tencere ya da tavanızı temiz bir bez ya da kağıt havlu yardımı ile temizleyebilirsiniz.sil-8028-sac-kavurma-ahsap-altlikli-001

Yalnızca bez ya da kağıt peçeteyle temizlemenin yeterli gelmediği noktada, temizlemek için tuzla ovabilirsiniz, tuz tencerenizdeki yağın emilmesini sağlayacaktır. Kimyasal içerikli deterjanların kullanılması sağlık açısından çok tavsiye edilmese de kişisel tercihe göre hafif sabunlu bir sünger ya da bulaşık fırçası (bulaşık teli gibi sert cisimlerden kaçınmalı) ile yıkanması ürünün emaye kaplamasının olması sebebiyle ürüne herhangi bir zarar getirmeyecektir.

Tencere ve tavalarınızın paslanmaması için durulamanın ardından  iyice kurulamanız gerekmektedir.

Bu temizleme işlemleri yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli bir hususta termal şok diye ifade edilen 200-300 derece sıcaklıktaki bir ürünü aniden soğuk suya tutmamaktır, böyle bir işlem ürünün emayesi üzerinde küçük çatlaklara sebebiyet verebilmektedir. Döküm tencere ve tava ürünlerini bulaşık makinasında yıkanması tavsiye edilmemektedir.  avemoni.com

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. merhaba yeni aldigim dokum rencerem dibine tapustiriyor neden olabilir yardimci olurmusunuzmm

 2. denizgozlum says:

  Ağır diye rafa kaldırdığım tenceremle buluşma zamanı gelmiş demek

 3. GokcenB says:

  Selamun aleyküm,

  bir ara tencere işine iyi kafa yormuştum.

  Kaplama denilen malzeme cam dahi olsa döküm demirin üzerine o kaplamanın yapışması için bir şey kullanılıyor mu (muhtemelen kullanılıyordur) öğrenmek lazım. Zira çok sağlıklı diye tanıtılan tencere tavaları araştırırken denk gelmiştim ki kaplamayı yapıştırmak için kullanılan malzemelerde sıkıntı olabiliyor.

  Ben uzun araştırmalar sonucu (paraya da kıyarak) Silit’in tencere setini almıştım. Eşim biraz memnun biraz değil diyebilirim. İçinde kılcal çizikler oluştu ve bunu sevmiyor ancak şu da var ki çizikler şimdiye kadar diğer tencere tavalarımız ile yaşadıklarımız ile kıyaslanamaz bile. Yine de bize ancak elmas ile çiziliyor diyerek satıldığı için sinir olup şikayet etmiştim.

  İnternette silit silargan çiziliyor şeklinde aratırsanız şikayetime ulaşırsınız. Bu da ne markanın ne de satıcı firmanın (özellikle ilgisizliklerinden ötürü Enkay’ı hayatta önermem) fanatik taraftarı olmadığımı kanıtlar umarım.

  Sonuç olarak Demir sağlıklıdır ama üzeri kaplandığı için size ısıyı homojen dağıtmak dışında fayda sağlamayacaktır (Demirin vücuda geçmesi, kansızlığı önleme vb…) Üstelik külçe gibi de ağırdır bunlar (Silit’de ağır).

  Emaye en sağlıklı kaplamalardan biri diye biliyorum. Kafamdaki tek soru tencereye nasıl yapıştırıyorlar. Çünkü şunu düşünün emaye çizilse bile altta çıkacak olan demir olacak ve o da zaten sağlıklı. Tabi şunu da unutmayalım demirin kalitesi çok önemli, paslanırsa o oksitlenme zararlı da olabilir. Çizilirse çok dikkat etmelisiniz ve bu durumda içini çok iyi kurulamalısınız. İçinde de yemek bırakmamalısınız.

  1. Silver’den gelen cevap şöyle:

   Öncelikle emaye için cam dememiz tam olarak doğru olmayabilir, biz konunun teknik boyutuna vakıf olmayan kişilere ifade mahiyetinde kısaca cam diyoruz. Fakat asıl olan cam asıllı olmasıdır,

   yani camı oluşturan elementlerin daha farklı bir varyasyonudur. Cam ile yaklaşık bir karaktere sahiptir, bu karakter benzerliklerinden en önemli iki özellikse kırılganlığı ve sağlıklı olmasıdır.

   Kaplama konusuna değinmek gerekir ise; emayenin dökme demire tutunabilmesini sağlamak için astar emaye dediğimiz bu görevi yerine getirmesi ve dış kat emaye ile döküm yüzeyi arasında bir film tabakası oluşturan farklı bir emaye kullanmaktayız. Ki bu emaye dış kat olarak kullandığımız emayeden daha yüksek bir ısıda döküme bağlanması sağlanıyor dolayısı ile dış emayenin ısıl işlem ile kaplanması sırasında astar emaye hasar görmemektedir. Bir önceki cümlemde de anlaşılacağı gibi emaye yapıştırılmıyor, ısıl işlem ile altındaki yüzeye bağlanıyor basitleştirmek gerekirse kaynak yapılıyor.

   Çizilme konusunda ise sizlere çizilme mekaniğine dair bilgi vermek isterim; bir malzemenin kendisinden daha sert bir malzeme ile dinamik kuvvet altında deforme edilmesidir. Buradan şu çıkarımda bulunabiliriz, yaklaşık bir camın sertliğinden daha sert olan her şey emayeyi çizer. Şuan doğada çizilemeyen tek madde bildiğiniz üzere elmastır, elmasın dışında ki bütün malzemeler doğru malzeme seçildiği takdirde çizilebilir.

   Dökme demir sağlıklıdır ancak doğru saklama koşullarında ve doğru bakım ile. Aksi taktirde dökme demir içerisindeki micro korozyon sonucu ortaya çıkan atıklar insan sağlığına zararlıdır. Emaye, Dökme Demirdeki zor kullanım koşullarını, bir ev hanımının kolaylıkla kullanabileceği düzeye indirerek dökme demirin bakım ve korunmasını oldukça kolaylaştırmıştır. Bunu da camın gıda üzerindeki zararsızlığı ile yapmaktadır. Bununla birlikte, her ne kadar Dökme demirin üstüne uygulanan emayenin, demirin yemeğe dolayısıyla vücuda geçişini engelleyebilecek nitelikte olmasına mukabil, mikro düzeyde demirin yiyeceğe geçişi bulunmaktadır.

   Teşekkür eder, hayırlı günler dileriz..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: