Doğal Güneş Kremi

Güneşte Reçel Yapımı

27388336505_80abdd0e40_c

Selamun aleykum kıymetli kardeşlerim.

Dün instagram sayfamda son yaptığım çilek reçelini güneşte olgunlaştırdığımı yazınca ayrıntılı tarif isteyenler oldu. Buraya detaylı yazayım inşaAllah.

Güneşte reçel yapmayı salça veya pekmez yapmak gibi düşünün. Suyunu çeksin diye salçayı, pekmezi nasıl güneşte bekletiyorsak, bütün reçelleri de bu şekilde hazırlayabiliriz. Güneşte olgunlaştırılan reçelin rengi daha parlak olur ve kararmaz. Ayrıca küflenme, barlanma gibi sorunlar, güneşte olgunlaştırılan reçellerde daha az görülür.

Nasıl Yaptım?

 •  Daha önce Burada tarifini verdiğim çilek reçelini aynı şekilde hazırladım. Bu kez 3 kg. çilek kullandım.Üzerine şekerini döküp sabaha kadar beklettim. Şekerin yarıdan fazlası erimişti. Ocağa koydum.
 • İçine 1 çay bardağı kadar su 1 silme çay kaşığı limon tuzu ve 1 çay kaşığı tereyağı ekledim. 5 dk kadar kaynattım. Üzerine çıkan köpükleri aldım.
 • Reçeli geniş çiğ köfte leğenine koydum. Fırın tepsisi de olur. Yayvan kap olmalı ki çabuk olgunlaşsın.
 • Bol güneş alan balkona bıraktım. Gündüz direkt güneş ışığını alabilsin diye üzerini örtmedim. Akşam olunca üzerini bir tülle kapattım. Tülbentte olur. Keskin sıcaklık varsa bir günde bile kıvam alır. Fakat benim reçelim 2 günde olgunlaştı.
 • Güneşte reçel olgunlaşırken, günde en az iki sefer reçeli karıştırın. Güneş hâlâ reçelin üzerindeyken kıvamı size cıvık gelebilir. Kıvamını anlamak için küçük bir tabağa 1 kaşık reçel koyup buzdolabına bırakın. Soğuyunca kıvamı reçel kıvamına gelmişse olgunlaşmış demektir.
 • Reçeli kuru kavanozlara koyup ağızlarını kapatın. Güneş almayan serin bir yerde saklayın. Çok sıcak bölgelerde buzdolabında bekletmeniz daha doğru olur.

Afiyet şifa olsun.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Sümeyra says:

  Selâmün aleyküm Cahide hanim benim 6 kilo üzümden reçel yaptım ama 7 saat kaynatım kıvam almadı kavanoza koydum ağzını kapattım böyle güneşe koysam olurmu çünkü kıvamı hosaf gibi

 2. Ne kadar şeker cahide hanım

 3. Şeftali reçelini de bu şekilde yapabilir miyiz

  1. Tabi yapabiliriz

 4. Büşra says:

  Cahide abla ben reçeli yaptım tam ölçüleriyle ama kıvamı cıvık oldu şimdi güneşe koydum bir şey olmaz İnşaAllah ya:(

  1. Bir şey olmaz inşâAllah. Arada karıştır, kıvamını kontrol et gülüm.

 5. mavigül says:

  kirazıda aynı şekilde yapabilirmiyiz

  1. Tabi ki bütün reçellerde aynı yöntemi kullanabilirsiniz.

 6. Cok güzel görünüyor. Ben bu yıl cilekleri dondurucuya attim.cilek soslu trileçe için…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: