Doğal Güneş Kremi

Boşanmak Son Çareyse…

20160410_160827-01_26881771925_oBismillah: Eğer bir kadın kocasının geçimsizliğinden, yahut kendisinden yüz çevirmesinden endişe ederse, aralarında bir sulh yapmalarında, onlara bir günah yoktur. Sulh hep hayırlıdır. Zaten nefisler kıskançlığa hazırdır. Eğer iyi geçinir ve geçimsizlikten sakınırsanız, şüphesiz Allah yaptıklarınızdan haberdardır. (NİSA/128)

Kur’anı okumayanlar, ayetlerden, hadislerden bîhaber olanlar, İslam’ın kadına verdiği değerden de habersiz kalıyorlar maalesef. Bu bilmezlik onları kör bir bakış açısına, cehalete sürüklüyor. Kadınların haklarını, 100 yıl önce verilmiş olduğuna inanıyorlar. Ne kadar sığ bir anlayış!

Ayeti yeniden okuyalım lütfen. Bir kadın kocasının geçimsizliğinden belki de şiddetinden veya kendisine soğuk davranmasından rahatsız oluyorsa, Allah önce sulh yapmalarını, aralarında anlaşmaya varmalarını öğütlüyor. Önce bu yolun denenmesi gerektiğinden ve en hayırlı olanın da bu olduğunu anlatıyor. Eğer tüm çabalara rağmen olmuyorsa, “Eğer eşler birbirinden ayrılırlarsa Allah bol nimetleri ile her ikisini de muhtaç duruma düşmekten korur. Allah’ın nimetleri boldur ve O hikmet sahibidir.” (130. ayet) buyurarak boşanmanın da önünü kapatmıyor. Son çare olarak boşanmaya izin veriliyor.

Allah Subhanehu, eğer boşanırlarsa her ikisine lutfedip muhtaç duruma düşmekten koruyacağını ve katından bol nimetler vereceğini vaadediyor. Rızık Allah’tandır. Yüce Allah, kullarına bolluk bahşeder, dilediği şeyi, hikmeti ve bilgisi sınırları içinde her durum için, uygun olacak şekilde kullarına bolca verir. Boşanırsam zor duruma düşerim diye endişe eden eşleri de bu ayetle beraber rahatlatıyor.

Evladının sıkıntılar içinde bir evlilik sürdürdüğünü, kızının şiddet gördüğünü bildiği halde, baba evine ancak kefeninle dönersin diyen anne babalarda okusun bu ayetleri.

“Boşanırsam aç, açıkta kalırım” diyerek rızık endişesi taşıyan, rızkı kocasından bilen ve her günü zulümle geçen kadınlar da okusun.

Kimse boşanmasın. Aşkla, muhabbetle başlayan her evlilik, ölene kadar aynı şekilde devam etsin isteriz ama dünya hayatı bir imtihandır. Allah bazen insanları evlatlarıyla, bazen eşleriyle imtihan eder. Sulhun, anlaşmanın sağlanamadığı yerde, hoşlanılmasa da boşanmak bir haktır.

İslam’ın kadına verdiği hakları, kadına verdiği değeri hiç bir beşeri sistem veremez. Bizi Müslüman olarak yaratan, bize hidayet veren Allah’a hamd olsun.

Elhamdulillah-i Rabbil Alemin.

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Selamun aleykum abla
  16 yıllık evliyim ne yazıkki evliliğimiz süresince bir çok maddi sıkıntı yaşadık bu sıkıntılardan dolayı hanimimla çok tartıştım sıkıntıyı gidermek için çok çalıştım o yüzden eve geç saatlerde geliyordum ama tek derdim vardı kimsenin kapısında el açmadan çocuklarımı büyütmek ama bu geç gelmeler eşimi yıllarca cok yaraladı para istemiyorum yanımda dur dedi ama parasız kira, parasız yiyecek alınmıyor, abla 16 yılın sonunda 2 tane evladımız var biri 11 biri 5 yaşında iki tane erkek, 16 yılın sonunda şunu rahatça diyebilirim ki aldatmadım içki içmedim kumar oynamadım onlarsız gezmedim tozmadim yemedim içmedim abla ayağımda ki ayakkabılarım 5 senelik kendime bu sene ilk kez yeni bir kaban aldım ona ev aldım içini a dan Z ye dosedim kesinlikle onların mutlu olmasından başka bir şey düşünmedim 5 kuruş borcumuz yok krediyle değil abla peşin aldım ama abla senden soğudum diyor başka bir şey demiyor nasıl patlak verdi 2 hafta önce hollandaya gittim ama zaten kesin dönüş yapmıştık ehliyetimi uzatmak ve doktorumla görüşmek için lakin işlemler uzun sürdü 2 hafta kaldım bu iki haftada hanımım hep en kötü anıları aklında döndermis Durmuş bütün tartışmalarımizi hatırlamış ve ben senin yüzünden ölemem diyor ne ölmesi ben seni öpmeye kıyamam sen yaşa ben ölüyüm benim ömrümden alsın sana versin, ben yokken ağlamaktan faranjit olmuş doktor üzüntüden olur demiş üzülme demiş ondan sonra sen beni üzüyorsun diyor başka birşey demiyor, girip ağlıyorum çıkıp ağlıyorum kendimi ibadete verdim ise gitmiyorum kendi işyerimden işten geç geliyorum diyede kızıyordu dükkanı kapatacağım gerekirse aç kalacam ama ondan vazgeçmem abla ben ondan başkasını sevmedim 16 sene de emek verdik birbirimize bıktım diyor abla erkekligimde sıkıntı yok tipim yerinde onu çok seviyorum cebinde kredi kartı herşeyi tam ayda 500lira sadece onun kıyafetine harcıyor ama abla yaranamadım, istihare ye yatacam, ayrılmam hayırlıysa ayrılacam diyor, ben nasıl başka bir kadının elini tutarım nasıl gözlerine bakabilirim abla canlı canlı mezardayim, abla ayrılık nasıl hayırlı olur nasıl istihare ile insan kendisini canından çok seven kocasından ayrılır kafam durdu resmen yemekten içmekten kesildim haftaya umreye gidiyor 2 hafta kararımı orda alacağım diyor evlilik bumudur iki çocuğum hesap sormayacakmi ben hakkımı helal edermiyim istiharelerinde kötü görüp ayrılırsa beni Allah mi ayırdı diyeceğim, ben onu bosamam ben onu çok seviyorum abla Allah aşkına bana bir nasihat ver

  1. Eşlerden birinin anlattıkları tek başına yetmez ama şunu söylemek isterim,
   Gerçekten eşine çok emek verdiğine inanıyorsan, biraz daha sabret ve güzelce konuşmaya, eşini kazanmaya çalış.
   Her şeye rağmen ayrılmak isterse bu da bir imtihandır kardeşim. Bu kadar istekle gitmek isteyeni zorla tutamazsın.
   Allah yuvanızda huzur ve muhabbet versin. Kalplerinizi birbirine ısındırsın

 2. Hatice Kübra says:

  Cahide hanım maalesef yıllarca boşanırsan arş titrer diyen hocaları, anaları babaları dinledik. Hiç kimse bize efendimize (sav) gelip de ; “ya Resulallah eşimi sevmediğim için isteklerini karşılayamayıp günaha girmekten korkuyorum. Bizi boşayın” diyen sabahe hanımdan bahsetmedi. Efendimiz ona olmaz arş titrer otur sabret demedi. Karşılıklı görüştü ve boşadı. Bizler boşanmayalım derken ne günahlara giriyoru oysa. Maalesef toplum olarak İslamı kurana ve sünnete göre değil, mahalle baskısına göre yaşamaya devam ettiğimiz sürece çok canlar da yanmaya devam edecek… vesselam…

 3. Selam aleykum,müsaadenizle kanayan bir yara olan şu meseleye değinmek istiyorum.Kuranı Kerim’de kadının lehine olan en önemli nikah şartı mehirdir.Mehir 3-5 bilezik,umre,bir kitap değildir.Kadının boşanma gibi bir durumda hayatını devam ettireceği bir güvencedir.Hadisleri okuduğumuzda sahabe hanımlarının karşıdaki kişinin durumuna göre mehir talep ettiklerini görüyoruz.Bir hurma bağı talep ediliyor mesela.O günkü değerine baktığımızda bugün neye tekabül ettiği çok rahat hesaplanabilir.Mehir miktarının takva ile alakası yoktur.Erkeğin 2 evi varsa kadın bunun 1 tanesini mehir olarak isteyebilir.2evi olan birinden 5 bilezik istemek o adama 2.3. belki 4.eşini alma lüksünü peşinen vermektir.Erkek kadının haklarını vermek ve geçimini temin etmek şartıyla tekrar evlenebilir bu Allah’ın bir ruhsatı.Ama Allah kadını da mağdur etmiyor.Malesef ilim erkeklerin tekelindedir ve çoğusu fetvaları işlerine geldiği gibi vermektedirler.Hz Ömer hilafeti döneminde erkekler mehir ödemekte zorlanıp şikayette bulunduklarında kadınlardan mehirlerin azaltılmasını talep eden bir konuşma yapıyor.Kalabalıklar arasından bir kadın Kuranda geçen yükler dolusu mehirler ifadesini hatırlatıp,Allah böyle buyururken sana ne oluyor Ömer mealinde birşeyler söylüyor.Biz eğer bu kadın gibi olabilirsek birçok sorunun çözüleceğine inanıyorum.Selam ce dua ile.

  1. Ergün Özgünç says:

   Sema kardeşim.Olaya feministçe bir yaklaşımla bakmışınız.Bir hanım nikah akdi sırasın da mehrini kendi hür iradesi ile isteyebilir de bağışlayabilir de.Ayrıca diyorsunuz ki adamın 2 evi varsa birini isteyebilir böyle bir hükmü nereden çıkardınız? Diyelim ki adam evinin birini verdi. Bir müddet sonra kadın ayrılmak istedi o zaman ne olacak?Ayrıca devirler arasında kıyas yapmışsınız kıyas birbirlerine benzeyen şeylerle yapılır o devrin şartları ile günümüz şartlarını kıyaslayamazsınız.Size peygamberimiz zamanında olan Hz.Sabit ile eşi Hz.Cemile arsında ki boşanma konusunu okumanızı tavsiye ederim.Bu vesile ile dua ve selamlarımla

 4. Bir sorum daha var 2. Es alirken ilk esin rizasinin gerek olmadigi ve savas durumu olmasada esit davranacaksa alabilecegi dogru mudur kislanc olan kadin fittatina tamamen ters olmazmi tek es niye yetmez cok arastirdim konuyu sizin arastirmanizi merak ettim

 5. Peki nisa suresindeki hafifce dovun ayetini nasil ceviri yapiyorsunuz genel ceviri dayak anlaminda ama ayrilmaktir diyende var. Dayakla islah olunmaz siddet nefreti eker.Cehennem ehlinin cogunun kadinlardan olustugu sanirim hadisti emin degilim arastirin ne dusunuyorsunU

  1. Meyra Hanim..
   bu sorularinizi.. Nurettin yildiz gibi Islam alimi kuran Alimi hocalara yoneltin…Cidden merak ediyorsaniz…Benim acizane fikrim..

  2. Oradaki dövmek sadece korkutma maksadı ile kaba etlere çok sert olmamak kaydı ile vurmaktır. Yüze vurmak haramdır. Ciddi bir darbe vurmak haramdır. Ve bu vurma işi son çare olmalı yani en son baş vurulmalıdır. Önce güzelce uyarılır olmadı sert olmadı kısa süre küsülür olmadı yatak ayrılır olmadı iki aile büyükleri devreye girer arayı bulmaya çalışır vs.

 6. Sevgili Cahide hanim,
  Ben de evliligimde bircok sorunlar yasadim, fakat aynen dediginiz gibi bosanirsam ne yaparim, nasil gecinirim, cocuklar ne olacak, korkusu yasadim ve o mutsuz, coktan her iki taraf icin bitmis bir beraberligi devam ettirmeye calistim..Olmadi..
  Bosandim,, Elhamdulillah, Hic bir sikinti yasamiyorum..Keske daha once bosansaydim diyorum…
  Beni yanlis anlamayin, bosanmayi kimseye tavsiye etmiyorum.. Ama bosanmadan baska bir yol yoksa, bosanin, diyorum..Ama once, kanunlarin size verdigi haklari ogrenin…
  Ben , once birkac bosanma avukatiyla gorustum..Bosanmanin ne kadar cetrefelli ve zor bir yol oldugunu haklarimi ogrendim ve bu ise bilerek basladim ve bitirdim..
  Omrum gecti..Ama sonunda huzur buldum…
  Elhamdulillah ..Rabbime ne kadar sukretsem azdir..

 7. S.a ablacım telefonda mobil açılmıyor siten sorun mu var acaba. Pc görünümü ile seçiliyor site tlf dan da rahat kullanilmiyor

 8. cahide hanım sizin nasihatlerinize çok ihtiyacım var.2 kızım var.3,5 aylık hamileyim.görümcem yaptı doğumlarımı.kontrole gittiğimde ikili testte sorun çıkarsa aldıracak mısın dedi.kıyamam dedim o zaman teste gerek yok dedi.kızlarımda başka ilde yaşadığımdan ikili testlerini yaptırmıştım çok şükür sağlıklılar.ablam cinsiyet için erken ama kıza benziyor dedi 2 hafta önce.diğerlerinde yanılmadı.öncelikle duam sağlıklı hayırlı evlat.ama gönlüm erkek çocuğumun olması o farklılığı da yaşamak.bunu erkekler daha çok ister.bende eşime neslinin devamı bir evlat verebilmeyi babasıyla camiye giden bir oğluşumun olmasını çok istiyorum.şimdi gitsem doktora 14.haftadayım belli olmuştur ama cesaretim yok.ya kesin kız derse?ama bu aralar içim kıpır kıpır.testi yaptırmadım ya sorun varsa ya kızsa diye.çok şükür inanan insanlarız.allah ne yazdıysa o.ama erkek çocuk sahibi olmayı da çok istiyorum.hz.ömer gibi adaletli,hz.ali gibi bilgili,hz.osman gibi edepli,hz.ebubekir gibi dost sadık hayırlı sağlıklı bir erkek evlat diliyorum allahtan.bazen diyorum acaba aşırıya mı gidiyorum bu bir saplantı mı oldu bende?allahın beni cezalandırmasından,imtihanından korkuyorum.kaldıramayacağımız yüklerle,evlatlarımla imtihan etme allahım banada o güzel duyguyu yaşat diyorum ama karma karışık duygular içerisindeyim.ne olur bana cevap yazın

  1. İnsan korktuklarıyla imtihan edilir. Korkma, Allah’a tevekkül et kardeşim.

 9. Boşanmak;hayatın en zor imtihanı bence.sadece maddiyat değil insanada alışıyosun.Rabbim huzur versin yuvalarımıza

 10. Merhabalar
  4 eş konusunu ne yapacağız? Kocaları bıraktığı için okumamış, kendi ekmeğini kazanmaktan bi haber yaşayan kadınların komşularının merhametine mecbur kalmasını ne yapacağız?
  Sözüm Kuran a değil ama 100 yıl önce kadınlara verilen hakları da bu kadar küçümsemeyin. Kocanın karısını eşek gibi dövme özgürlüğünün önüne o beğenmediğiniz kanunlar geçiyor çünkü..

  1. O kanunlar var diye insanlar eşlerini dövmüyor hatta öldürmüyorlar mı?
   Önemli olan kul hakkına riayet edecek kadar iman ehli olabilmek..

  2. Dinini bilmeyen bir adam esini,sizin tabirinizle, «esek gibi» döver. Dinini bilen bir adam esinin degerini bilir, merhametli olur, ve ona hürmet eder çünkü bizim dinimizde kadin cennet kapisidir.

   4 ese gelince, hic ayeti okudunuz mu??
   Okumadiysaniz, buyurun Nisa suresinin üçüncü ayetini okuyun. Ayetteki HAK ve HAKSIZLIK kelimelerini iyice ezberleyin bence.

   Etrafinizda kaç tane dört esli erkek taniyorsunuz?
   Bide su soruyu da soralim: etrafinizda kaç tane zina eden erkek taniyorsunuz? Es olmak mi istersiniz, zinakar kadin mi?

   Allaha emanet olun

  3. Sizin Kuran’dan bi haber oldugunuz apaçık. İlim yetrsiz ama bu iftira etmenizi gerektirmez. Kuran asla sizin deyiminzle eşek gibi dövün demez, sizin çok beğendiğiniz kanunlar kadını soyup çengeldeki et misali erkekelere yem yaparken, Kuran koruyor kadınları. Kuranda “Nisa” diye sure var. Kadın manasında. Bi okumalısınız. ALLAH ki merhametlilerin en merhametlisi iken, onun yarattığı ve zalimlikte sınır tanımayan insan mı kadına daha merhametli olacak. Bilmemek ayıp degil ama bilmeden birde ALLAH kelamına iftia atmak hem ayıp, hem günah, hem vebal, hem cehalet, hem cesaret. Kime kafa tuttuğunuzda dikkat edin maazaALLAH..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: