Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Böyle Olur Müslümanın Düğünü

Ben bir genç kızım. Yakında düğünüm var. Size düğünümün nasıl olacağından bahsetmek istiyorum.

Öncelikle inandığım değerlere uygun, mümin bir eş için çok dua ettim Rabbime. Elhamdulillah bunu bana bahşetti. Harama düşmemek, hayırlı temiz evlatlar yetiştirmek için evlenmeyi çok istedim. Bu şekilde dinimin yarısını da tamamlamayı hedefledim.

Allah’ın rızasına uygun bir evlilik hayatı için, önce Allah’ın rızasına uygun bir düğünüm olmalıydı. Temelinde haram olmayan bir evlilik için ailelerimizle konuştuk. Ortak kararlar aldık.

Buna göre düğünüm şöyle olacak:

Gelinlik giymeyeceğim. Onun yerine tesettüre uygun ama şık, işlemeli bir elbise giyeceğim. Gelinlik giyecek olsaydım, gelinlikler genelde belden oturtmalı olduğu için, gelinliğin üzerine mutlaka şal tarzı bir ilave kullanırdım.

Düğün alışverişi konusunda karşı tarafı sıkmadım. Evimin ihtiyaçlarını onlar zaten karşılamışlardı. Mehir olarak 100 gr altın talep ettim. Eğer maddi açıdan durumları iyi olmasaydı, daha az talep ederdim. Gereksiz alışverişlerden kaçındım. İhtiyaçlarımı çok dikkatli belirledim. Çeyiz konusunu hiç abartmadım. Çeyiz olarak kullanabileceğim kadar mutfak eşyası ve mefruşat ayarladık.

Düğün davetiyesi seçerken en sade olanı tercih ettik. Mühim olan eşe dosta bu güzel günümüzü duyurmaktı. Gösteriş için, desinler için değil, Allah rızası için evleniyorduk. Rutinin dışına çıkıp eşimin isminin başa yazılmasını istedim. Nisa suresi 34. ayeti hiç aklımda çıkarmayacağım inşaAllah.

Fuzuli masraflardan kaçınmaya çalıştık. Borçlanmadan, banka kredisi çekmeden, harama ve sıkıntıya düşmeden evliliğe adım atmak istedik. Çünkü düğün borçları en mutlu günlerimizde bizi huzursuz edebilir, muhabbetimizi azaltabilirdi.

Kına gecesinde az da olsa kadınlar arası eğlence olsun istediler. Onları kırmadım. Bu işten anlayan, sesi güzel bir abla, içinde haram sözler olmayan yerel türkü ve manilerden söyleyecek. Ankara havası tarzı çirkin sözlü ve müzikler kesinlikle olmayacak. Bunun yanında yine örfe uygun olarak çerez, tatlı, meyve suyu tarzı yiyecek ve içecek dağıtılacak. İlim ehli bir ablamız kısa bir sohbet yapacak.

Kına gecemde cep telefonu veya fotoğraf makinası kullanılmasına izin verilmeyecek. Fotoğrafım başka telefonlarda olduğunda, o fotoğrafları uygunsuz kişilerin görmesine razı olamam. Hele bana özel fotoğrafların sosyal medyada paylaşılması, yabancı gözlerin fotoğraflarımda gezme düşüncesi bile bana korkunç geliyor. Bir fotoğrafçı tutup düğün fotoğrafları da çektirmeyeceğim. Sadece çok yakınlarımdan birine, hatıra olması için eşimle bir kaç poz çektireceğim. Bu sadece bende kalacak. Hiç olmasa da bir kaybım olmaz.

Ertesi gün kadın ve erkek misafirler için velime (düğün yemeği) verilecek. İlim sahibi bir abi, evlilik ve hayırlı bir nesil hakkında kısa bir sohbet yapacak. Düğün müddetince haremlik ve selamlığa kesin olarak dikkat edilecek.

Tüm bunları neden istedim? Çünkü tertemiz, haramdan uzak bir yuva kurmak ve harama bulaşmamış evlatlar yetiştirmek istiyorum. Abartılı, yüklü paralar harcanan, gösteriş için yapılan düğünler, evlilik hayatım için bir katkı sağlamaz. Bilakis huzuruma gölge düşürebilir. Düğün eşe dosta, bir çiftin evliliğini duyurmak içindir. Bu amacı aşmak mümine yakışmaz. Ömrümde bir kez evleneceksem, bu da Allah’ın razı olacağı şekilde olmalı. Diğer müslüman genç kız ve erkeklere örnek olmalı.

Rabbimiz cümle gençlere salih ve saliha eşler, huzurlu bir yuva, imanlı bir nesil bahşetsin. Amin.

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Çok güzel yaa 🙂

 2. Selamunaleykum. Benim düğünümde bu şekilde oldu. Daha doğrusu Camii de oldu eşimden Allah razı olsun, tam istediğim gibi islami ölçülere önem veren bir eş nasib etti Rabbim. Kına gecem çalgısız olmadı malesef. Cahillik işte bu tür şeylere çok önem vermeme rağmen kınada eğlenelim istedim. Şimdi ki aklım olsa kesinlikle o şekilde yapmazdım. Gelinligimin üzerine ayriyetten saten den pelerin taktım. Kabarık bölge görünüyordu sadece. Çok sade ve mütevazi oldu hersey. Evim ve ev eşyalarım da öyle. Ve gerçekten bunların hiç bir önemi yok. Birşeyler eksik olacak diye ordan oraya koşturan herseyin en güzelini almaya çalışanlara üzülüyorum. Allahın rızasını kazanma yolunda olduktan sonra bu tür gösteriş kendini başkalarına beğendirme gibi bir derdin olmadıktan sonra insana Allah öyle bir mutluluk bahşediyor ki, hiç birşey yerini tutamaz. Rabbim itina ile onun ölçülerine yasak ve haramlarina dikkat eden kullarından eylesin.
  Selam ve dua ile takipcin 🙂

 3. Sevgili Cahide hanım,
  Ben sizler kadar müslümanlık bilgisine sahip biri değilim. Kısaca nasıl biri olduğumu anlatiyim. Kalbimde kıskançlığa fesatlığa yer vermemeye çalışırım. Yalan konuşmam iftira atmam dedikodu yapmam. Kin tutmam. Harama el uzatmam. İşinde gücünde geçim davasında biriyim. Allah korkusu duyarım. Şekle şemale bakmam pek. Benim için aslolan insandır. İnsan sevgisidir merhamettir. Her türden görüşe saygı duyarım. Abartıyı gerçekten sevmem. Hayatımın her alanında sadelikten yana olurum. Sizin yaptıklarınızı yemeklerinizi beğeniyle takip ediyorum. Yazdıklarınıza da bazen şaşırsam da saygı duyarım. Müslüman bir kişi olarak ben böyle evlilik yapmadım. Tercih meselesi tabi. Hiçbirşeye değil ama yazıda bahsedilen çirkin sözlü ankara havası tarzı müziklere bozuldum. Ankara havaları bizim kültürümüzün parçası. Biz düğünlerimizde çirkini söyletir güzeli de oynatır coşarız. Birlikte söyler, birlikte güleriz. İnsana has bizlere has az sayıda kalan güzelliklerimizdir bunlar. İşte bu yüzden böylesi bir tavrı, böylesi bir öfkeyi hak etmediğini düşünüyorum. Bu denli öfkenin sebebi nedir diye düşünmekten kendimi alamadım. Naçizane üzüntümü paylaştım. Benim gösterdiğim hoşgörüyü sizlerden de beklerim….

 4. Cahide ablacım harika yazılar var hepsi mükemmel İnsan söylemek isteyipde dile getiremediği şeyler. YazılarınıZi facebookta bazı bayan gruplarında paylaşıyorum isminiz ile Hakkınızı helal edin

  1. Helal olsun güzel kardeşim

 5. Böyle düğün yapamadık maalesef. Allah affetsin çalgısız yaptırmayı da beceremedik. Ama böyle düğünlerin halen var olduğunu bilmek bana umut oldu 3 kızım için. Rabbim yolundan ayırmasın.

 6. Ümmü Rabia says:

  Güzel ,makul, düşünceli gelinlerin adedini Rabbim ziyadeleştirirsin. Allah razı olsun Cahide Hanım böyle yazılar ve misaller olduğu müddetçe artacağına eminiz.
  Eşimi evlenmeden önce üç veya dört kere gördüm bir kere özel olarak yanımda üçüncü kişi varken konuştum ilk söylediğim şey haremlik selamlık oturmayı tercih ediyorum çalışmayı düşünmüyorum . o zaman öğretmenlik yapıyordum
  Hiçbir cemaatin içinde değildim .Renkli pardesü başörtü örterdim ama hiçbir zaman üzerime oturan pardesü tercih etmedim annemle arada çatışsa da fikirlerim kırmadan helalinden Düğün yapmak nasip oldu bize de .
  Makyajsız sadece gözümde sürme
  Fotoğrafsız sadece kendi makinamda gelinlikli üzerime manto sadece eşime
  .Annemin isteği ile gelinlik giydim erkek olarak eşim ve abimden başka kimse görmedi beni. Maddi imkanımız olduğu halde eşyaların en azı ve sadesi ( 19 senelik evliyim hala aynı eşyaları kullanıyorum)
  En önemlisi eşimle aynı fikre sahip olmamız evlendikten sonra bir şeyin farkına vardık eşim yazılı olarak ben de sözlü olarak sürekli Furkan suresi 74 . ayet ile dua ediyormuşuz Allah Celle celaluhu bizi bu ayette buluşturdu elhamdülillah .duamızı unutmayalım kardeşlerim samimi bir kalple yapılan dua karşınıza çıkacaktır inşallah Allah’a emanet olun

  1. MaşaAllah kardeşime. Allah muhabbetinizi daim etsin. Bu duayı herkes öğrenmeli. Hatırlattığın için Allah razı olsun kardeşim. ben de izleyenlerime hatırlatayım inşaAllah.

 7. Bir şey ortaya atıyorsunuz cevaplayın bari.İnsanlar merak etti belki bilmediğimiz bir şey de biz kendimizi düzelteceğiz.Gelinin adı neden yazılmamalı?

  1. Yazılmamalı demiyorum. Ben yazılmamasını tercih ederim. Çok eskiden de böyle olurmuş. Bu kadının gizlenmesi, bilinmemesi içindir. Edebin ileri boyutu diyelim. Şimdi çoğu kişiye saçma gelebilir ama ben kendi adıma söyleyeyim; böyle olmasını seviyorum.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: