Böyle Olur Müslümanın Düğünü

Ben bir genç kızım. Yakında düğünüm var. Size düğünümün nasıl olacağından bahsetmek istiyorum.

Öncelikle inandığım değerlere uygun, mümin bir eş için çok dua ettim Rabbime. Elhamdulillah bunu bana bahşetti. Harama düşmemek, hayırlı temiz evlatlar yetiştirmek için evlenmeyi çok istedim. Bu şekilde dinimin yarısını da tamamlamayı hedefledim.

Allah’ın rızasına uygun bir evlilik hayatı için, önce Allah’ın rızasına uygun bir düğünüm olmalıydı. Temelinde haram olmayan bir evlilik için ailelerimizle konuştuk. Ortak kararlar aldık.

Buna göre düğünüm şöyle olacak:

Gelinlik giymeyeceğim. Onun yerine tesettüre uygun ama şık, işlemeli bir elbise giyeceğim. Gelinlik giyecek olsaydım, gelinlikler genelde belden oturtmalı olduğu için, gelinliğin üzerine mutlaka şal tarzı bir ilave kullanırdım.

Düğün alışverişi konusunda karşı tarafı sıkmadım. Evimin ihtiyaçlarını onlar zaten karşılamışlardı. Mehir olarak 100 gr altın talep ettim. Eğer maddi açıdan durumları iyi olmasaydı, daha az talep ederdim. Gereksiz alışverişlerden kaçındım. İhtiyaçlarımı çok dikkatli belirledim. Çeyiz konusunu hiç abartmadım. Çeyiz olarak kullanabileceğim kadar mutfak eşyası ve mefruşat ayarladık.

Düğün davetiyesi seçerken en sade olanı tercih ettik. Mühim olan eşe dosta bu güzel günümüzü duyurmaktı. Gösteriş için, desinler için değil, Allah rızası için evleniyorduk. Rutinin dışına çıkıp eşimin isminin başa yazılmasını istedim. Nisa suresi 34. ayeti hiç aklımda çıkarmayacağım inşaAllah.

Fuzuli masraflardan kaçınmaya çalıştık. Borçlanmadan, banka kredisi çekmeden, harama ve sıkıntıya düşmeden evliliğe adım atmak istedik. Çünkü düğün borçları en mutlu günlerimizde bizi huzursuz edebilir, muhabbetimizi azaltabilirdi.

Kına gecesinde az da olsa kadınlar arası eğlence olsun istediler. Onları kırmadım. Bu işten anlayan, sesi güzel bir abla, içinde haram sözler olmayan yerel türkü ve manilerden söyleyecek. Ankara havası tarzı çirkin sözlü ve müzikler kesinlikle olmayacak. Bunun yanında yine örfe uygun olarak çerez, tatlı, meyve suyu tarzı yiyecek ve içecek dağıtılacak. İlim ehli bir ablamız kısa bir sohbet yapacak.

Kına gecemde cep telefonu veya fotoğraf makinası kullanılmasına izin verilmeyecek. Fotoğrafım başka telefonlarda olduğunda, o fotoğrafları uygunsuz kişilerin görmesine razı olamam. Hele bana özel fotoğrafların sosyal medyada paylaşılması, yabancı gözlerin fotoğraflarımda gezme düşüncesi bile bana korkunç geliyor. Bir fotoğrafçı tutup düğün fotoğrafları da çektirmeyeceğim. Sadece çok yakınlarımdan birine, hatıra olması için eşimle bir kaç poz çektireceğim. Bu sadece bende kalacak. Hiç olmasa da bir kaybım olmaz.

Ertesi gün kadın ve erkek misafirler için velime (düğün yemeği) verilecek. İlim sahibi bir abi, evlilik ve hayırlı bir nesil hakkında kısa bir sohbet yapacak. Düğün müddetince haremlik ve selamlığa kesin olarak dikkat edilecek.

Tüm bunları neden istedim? Çünkü tertemiz, haramdan uzak bir yuva kurmak ve harama bulaşmamış evlatlar yetiştirmek istiyorum. Abartılı, yüklü paralar harcanan, gösteriş için yapılan düğünler, evlilik hayatım için bir katkı sağlamaz. Bilakis huzuruma gölge düşürebilir. Düğün eşe dosta, bir çiftin evliliğini duyurmak içindir. Bu amacı aşmak mümine yakışmaz. Ömrümde bir kez evleneceksem, bu da Allah’ın razı olacağı şekilde olmalı. Diğer müslüman genç kız ve erkeklere örnek olmalı.

Rabbimiz cümle gençlere salih ve saliha eşler, huzurlu bir yuva, imanlı bir nesil bahşetsin. Amin.

Cahide Sultan

43 Yanıt to “Böyle Olur Müslümanın Düğünü”

 1. Anonim Says:

  Çok güzel yaa 🙂

 2. feyza Says:

  Selamunaleykum. Benim düğünümde bu şekilde oldu. Daha doğrusu Camii de oldu eşimden Allah razı olsun, tam istediğim gibi islami ölçülere önem veren bir eş nasib etti Rabbim. Kına gecem çalgısız olmadı malesef. Cahillik işte bu tür şeylere çok önem vermeme rağmen kınada eğlenelim istedim. Şimdi ki aklım olsa kesinlikle o şekilde yapmazdım. Gelinligimin üzerine ayriyetten saten den pelerin taktım. Kabarık bölge görünüyordu sadece. Çok sade ve mütevazi oldu hersey. Evim ve ev eşyalarım da öyle. Ve gerçekten bunların hiç bir önemi yok. Birşeyler eksik olacak diye ordan oraya koşturan herseyin en güzelini almaya çalışanlara üzülüyorum. Allahın rızasını kazanma yolunda olduktan sonra bu tür gösteriş kendini başkalarına beğendirme gibi bir derdin olmadıktan sonra insana Allah öyle bir mutluluk bahşediyor ki, hiç birşey yerini tutamaz. Rabbim itina ile onun ölçülerine yasak ve haramlarina dikkat eden kullarından eylesin.
  Selam ve dua ile takipcin 🙂

 3. Thomas Says:

  Sevgili Cahide hanım,
  Ben sizler kadar müslümanlık bilgisine sahip biri değilim. Kısaca nasıl biri olduğumu anlatiyim. Kalbimde kıskançlığa fesatlığa yer vermemeye çalışırım. Yalan konuşmam iftira atmam dedikodu yapmam. Kin tutmam. Harama el uzatmam. İşinde gücünde geçim davasında biriyim. Allah korkusu duyarım. Şekle şemale bakmam pek. Benim için aslolan insandır. İnsan sevgisidir merhamettir. Her türden görüşe saygı duyarım. Abartıyı gerçekten sevmem. Hayatımın her alanında sadelikten yana olurum. Sizin yaptıklarınızı yemeklerinizi beğeniyle takip ediyorum. Yazdıklarınıza da bazen şaşırsam da saygı duyarım. Müslüman bir kişi olarak ben böyle evlilik yapmadım. Tercih meselesi tabi. Hiçbirşeye değil ama yazıda bahsedilen çirkin sözlü ankara havası tarzı müziklere bozuldum. Ankara havaları bizim kültürümüzün parçası. Biz düğünlerimizde çirkini söyletir güzeli de oynatır coşarız. Birlikte söyler, birlikte güleriz. İnsana has bizlere has az sayıda kalan güzelliklerimizdir bunlar. İşte bu yüzden böylesi bir tavrı, böylesi bir öfkeyi hak etmediğini düşünüyorum. Bu denli öfkenin sebebi nedir diye düşünmekten kendimi alamadım. Naçizane üzüntümü paylaştım. Benim gösterdiğim hoşgörüyü sizlerden de beklerim….

 4. betül Says:

  Cahide ablacım harika yazılar var hepsi mükemmel İnsan söylemek isteyipde dile getiremediği şeyler. YazılarınıZi facebookta bazı bayan gruplarında paylaşıyorum isminiz ile Hakkınızı helal edin

 5. nimet Says:

  Böyle düğün yapamadık maalesef. Allah affetsin çalgısız yaptırmayı da beceremedik. Ama böyle düğünlerin halen var olduğunu bilmek bana umut oldu 3 kızım için. Rabbim yolundan ayırmasın.

 6. Ümmü Rabia Says:

  Güzel ,makul, düşünceli gelinlerin adedini Rabbim ziyadeleştirirsin. Allah razı olsun Cahide Hanım böyle yazılar ve misaller olduğu müddetçe artacağına eminiz.
  Eşimi evlenmeden önce üç veya dört kere gördüm bir kere özel olarak yanımda üçüncü kişi varken konuştum ilk söylediğim şey haremlik selamlık oturmayı tercih ediyorum çalışmayı düşünmüyorum . o zaman öğretmenlik yapıyordum
  Hiçbir cemaatin içinde değildim .Renkli pardesü başörtü örterdim ama hiçbir zaman üzerime oturan pardesü tercih etmedim annemle arada çatışsa da fikirlerim kırmadan helalinden Düğün yapmak nasip oldu bize de .
  Makyajsız sadece gözümde sürme
  Fotoğrafsız sadece kendi makinamda gelinlikli üzerime manto sadece eşime
  .Annemin isteği ile gelinlik giydim erkek olarak eşim ve abimden başka kimse görmedi beni. Maddi imkanımız olduğu halde eşyaların en azı ve sadesi ( 19 senelik evliyim hala aynı eşyaları kullanıyorum)
  En önemlisi eşimle aynı fikre sahip olmamız evlendikten sonra bir şeyin farkına vardık eşim yazılı olarak ben de sözlü olarak sürekli Furkan suresi 74 . ayet ile dua ediyormuşuz Allah Celle celaluhu bizi bu ayette buluşturdu elhamdülillah .duamızı unutmayalım kardeşlerim samimi bir kalple yapılan dua karşınıza çıkacaktır inşallah Allah’a emanet olun

  • Cahide Says:

   MaşaAllah kardeşime. Allah muhabbetinizi daim etsin. Bu duayı herkes öğrenmeli. Hatırlattığın için Allah razı olsun kardeşim. ben de izleyenlerime hatırlatayım inşaAllah.

 7. Selda Says:

  Bir şey ortaya atıyorsunuz cevaplayın bari.İnsanlar merak etti belki bilmediğimiz bir şey de biz kendimizi düzelteceğiz.Gelinin adı neden yazılmamalı?

  • Cahide Says:

   Yazılmamalı demiyorum. Ben yazılmamasını tercih ederim. Çok eskiden de böyle olurmuş. Bu kadının gizlenmesi, bilinmemesi içindir. Edebin ileri boyutu diyelim. Şimdi çoğu kişiye saçma gelebilir ama ben kendi adıma söyleyeyim; böyle olmasını seviyorum.

 8. ruyazeynep Says:

  Yüreğine saglik ablacim cok güzel bir yazi olmuş. Allahım inanan her genç kiza boylr hayırli düğün versin. Inançlı ailelerde bile cok hassasiyet gosterilmiyor malesef. bir dolu makyajla evlenen çimlerde gelinligie poz verenler mi hangisinden bahsetsek. Evet hersey bir kez yaşanıyor ama bu kadarda ozenmek neye ki. Aman sunuda yap icinde kalmasın pişman olma diye diye düğünden maddi manevi perişan halde çıkmak ne kadar zevkli olabilir ki. Sade bir nikahla evlendigime O kadar mutluyum ki. Elhamdülillah.

 9. Belgin Says:

  Cezakallahu hayran canım benim harika bir yazı yüreğine kalemine sağlık 😘😍🌹🌹💕🌹🌹💕
  Nureddin hocanın mümin şuuru sohbeti de çok güzel evlenecek kızlarımız da dinlesinler İnşaAllah 🙂

 10. dilek aslan Says:

  26 sene önce benimde düğünüm sünnete uygun ,hiç israfa girmeden,olmuştu. eşimin maddi durumu iyi olmadığı için Birtane beyaz eşyamı yoktu.hatta oturma odası hariç perdelerin bile yoktu.yatak odasinada bir çarşaf germistim.ve bu lardan asla rahatsız olmamıştım. eşime de birgun şu eşyamı eksik alalım dememiştim. galiba dua etmesini hiç bilemedim.cok dindar sandığım eşim. şuurlu ve ihlasli değildi. . bunların hiçbirinin kıymeti bilinmedi.sanki ben bunları istememeye mecburmusum gibi davranildi.ailesindende eşimden de değer gormedim. hep kendimi sucluyorum. o zamanlar iyi dua edemedim….

 11. Elif Says:

  Ne güzel anlatmışsınız Cahide Hanım keşke herkes bu olgunluğa erse. Ailemize düğünümüzde oyun istemediğimizi söylediğimizde bile nelerle karşılaştık, sade bir nikah ve düğün yemeğine zor ikna ettik. Ayrıca konu açılmışken düğünlerde küçücük kız çocuklarına gelinlik giydirildiğini görüyorum. Küçüklüğümde bana da giydirmişlerdi. Bu tarz hareketler kadınlarımızın evlenmeyi ve gelinlik giymeyi hayatın en büyük gayesi haline getirmesinden başka bir işe yaramıyor. Ondan sonra kendi düğün zamanı geldiğinde senelerce toplum tarafından empoze edilen “gelin olma” kavramı abartılı istekler şeklinde vuku buluyor. Çocuklarımıza elbette evliliğin ne kadar güzel bir şey olduğunu anlatmalıyız. Fakat hayalini kurdukları şey kuyruğu bütün salonu süpüren, beş asgari ücretlinin maaşına denk bir gelinlik ve şaşaalı bir organizasyon değil işte böyle bir düğün olmalı.

 12. Sümeyye Says:

  Iyi akşamlar gerçekten anlamak için soruyorum gelinin adı neden yazılmamalı ablalar

 13. Selda Says:

  Sakıncası yoksa bir şey sormak istiyorum.Kızın adınn davetiyeye yazılmasında ne sakınca var?

 14. Tuce Says:

  bazı insanlar islamiyetin getirdiği kurallara karşı olan ailelerde yaşamıyorlar bunu kesinlikle bahane olarak söylemiyorum sadece dindar ailelere karşı inanılmaz bir imrenme var içimde ben dinimizi internetim olunca öğrendim Düşünebiliyor musunuz evimizde bir dini kitap ya da kuranıkerim yoktu okulda din kültürü ve ahlak bilgisi denilen ders din ile alakalı değildi ve boş geçerdi genelde kısacası dini anlamda çevremde hiçbir görmedim ama içimde hep Allah ile bir yakınlık yakınlık vardı nasıl anlatsam küçükken bile hiç Şort veya mini etek giymedim (lütfen dini sadece buna indirgediğimi sanmayın ince düşünüyordum sadece ) ya da hiçbir zaman saçma sapan yarışma programları diziler vs seyretmedim ama akrabalarım ( hala aynı binadayız ) sürekli bize gelir boş muhabbet tv karşısında saçma sapan vakit geçirirler bu gibi şeyler beni o kadar rahatsız ediyor ki bu yüzden koca evde yalnızım evlenirsem düğün yapmam dediğimde ailemden aldığım tepkiyi siz almadığınız için şanslısınız neden böyle düşündüğümü anlamak isteyen dinleyen yok dün dua ettim Allah’a eğer beni senin yolunda ilerlemimi sağlayacak bir evlilik olursa ancak öyle evleneyim ama sen bana çok uzakta hatta yurtdışında herkesden Uzak yaşamayı nasip et Allah’ım dedim biliyorum dinimizde akraba ile iliskiyi kesmek büyük günah ama Allah biliyor tahammül edemiyorum artık

 15. Ayşe nur Says:

  Mehir boşanırken bayanın zor duruma girmemesi için gereklidir.
  İslam da boşanırken mallar yarı yarıya bölünsün diye bir şey yok asıl. Kadın mehir ne söylediyse onu alır. Gerisinde hak iddia edemez. Bu yüzden az mehir daha güzelmiş gibi söylemek yanlış bir yönlendirme oluyor. İnsanları zora sokun demiyorum ama boşanırken isteyeceğiniz şeyleri mehir olarak isteyin.

 16. Zahide* Says:

  Benim çevremde tertemiz ortamlarda yetişmiş ,karışıklığa ,günaha girmemiş gençler böyle evleniyor, bir ilave daha var, kızın adı davetiyeye yazılmıyor.
  Bir de tuhaf gelebilir, takı merasimi yapılmayacaktır ,yazar davetiyelerde….

  • Cahide Says:

   Bu yazı bir kurgu. İslama göre bir evliliğin nasıl olması gerektiğini bir genç kızın dilinden anlattım. Sadece damadın adı olacak diye yazamadım maalesef. Bunu anlayabilecek o kadar az insan var ki…

   • Zahide* Says:

    Evet maalesef haklısın.
    Yazı kurgu olsa da benim gördüğüm düğünler gerçek. Hatta damadı hiç görmeyiz.
    Düğününü böyle yapan bilinçli,şuurlu gençler de gittikçe çoğalıyor elhamdülillah.

   • gülaykahvekeyfi Says:

    ben okurken senin düğünün geldi aklıma .hatta kendininkini yazıyor dedim ama baktım bugüne dair işaretler var.

  • selda05 Says:

   Merhaba çok merak ettim takı Merasimi yapılmayacaktır derken kimseden takı kabul edilmiyor mu hiç görmedim bu sebeb
   den soruyorum hakkınızı helal edin.

 17. özen Says:

  selmunaleyküm.. cahide ciğim bu hikayeyi bir misal olarak anlatmış bana kalırsa, ama eminin gerçek örnekleri de vardır… Rabbim dünya süsünden yüzümüzü çevirsin hallerimizi düzeltsin inşallah amin…

 18. Esra betül Says:

  Rabbimm böyle kızlarımızın sayısını artır. ve onlara kendileri gibi hak rizasini gozeten eşler nasib eyle..

 19. aliye Says:

  benimde düğünüm olacak ve aynen bu şekil olacak herşey Allahın rızası olacağı şekilde ayarlanıyor. elhamdülillah 🙂

 20. gülaykahvekeyfi Says:

  wadi el yamaninin okuduğu meryem suresini sık sık dinliyorum, ne şahane bir ses ve tarz!

  • özen Says:

   benim de dinlememe sebep oldun kardeşim Allah razı olsun. gözlerim doldu ümidim bir kez daha tazelendi.. Rabbim hakkımızda hayırlı olana gönlümüzü razı eylesin amin ❤

  • Zahide* Says:

   Allah razı olsun, ben de dinledim. hepsi birbirinden güzel okuyor.
   Gamidi nin kıraati de benim ruhumu alıp götürüyor.

  • Zahide* Says:


   Bir de bu sure

   • Cahide Says:

    Bu da bizim son zamanlarda dinlemeye doyamadıklarımızdan

   • berfin opçin Says:

    aynen ben 14 yasında bir kızım eger sayet bir gün evlenirsem dügünüm çalgılı degil calgısız olacak dügünüm ya camideve olacak yada dügün salonunda dügùn salonunda olsa kız erkek karışık olmayacak arada perde olacak ve gelinlik giymeyecegim şayet gelinlik giyersem sade gelinlik giyecem

  • gülaykahvekeyfi Says:

   sizlerden de rabbim razı olsun kardeşlerim.

 21. özlema Says:

  Benim düğünümde bu şekilde olmuştu.üzerinden yirmi iki yıl geçti umarım evlatlarımada böylesi nasip olur.Ne ailem nede ben hiç birşey istemedik zora sokmadık. zamanla herşeyimizi tamamladik.fotoğraf konusunda aynı oldu bir iki tane çekilmiş resmimiz var eltim tarafından çekildi oda.çok şükür ki Rabbim böyle sünnet üzere nasip etti inşaallah herkese bu bilinci nasip etsin tüm gençlerimize ve ailelere

 22. Gülo Says:

  Bu zamanda boyle evlat Allah razı olsun kardeşim ne güzel düşüncelerin var.Tertemiz, nefis ve şeytana uymamak.Allahim yavrularimada boyle şuurlu İmanli inançlı merhametli insanlar nasip etsin inşaAllah .Amin.
  Cahide Sultan Sendende Allah Razı Olsun bizlerle bu guzel yaziyi paylaştığınız icin….

 23. ketenhelva Says:

  Rabbim bana böyle gelinler nasibetsin insaallah;)))

 24. bernamehlika Says:

  sanki masal gibi rüya gibi.Ben böyle insanları hiç göremem gibi 😦

 25. gülaykahvekeyfi Says:

  ne güzel bir başlangıç! okurken dahi huzur doldu içime ALLAH hayırlı etsin! yavrularıma da böyle şuurlu başlangıçlar nasip etsin!

 26. ilknur Says:

  Allah razı olsun kardeşimizden. Ben de 1,5 aylık evliyim ve düğünümüzü harama bulaşmadan israfa girmeden, kredi çekmeden yapmaya çalıştık. Yanlışlarımız, eksiklerimiz oldu elbette ama evliliğin ta en başında bu konulara dikkat etmek çok önemli.

 27. gul Says:

  Bu kızı kim yetiştirdiyse Rabbim ondan razı olsun.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: