Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

ÇOCUĞA KAÇ YAŞINDA KURAN ÖĞRETMELİ?

Çocuğuma Kuran’ı kaç yaşında öğretmeliyim?

Körfez turunda, bir anneden harika bir soru geldi. Diyor ki; “Çocuğuma ne zaman Arapça’yı öğretmeliyim? Oğlum iki buçuk yaşında. Ona ne zaman Arapça dil bilgisini, Kuranı, tecvidi, ezber yapmayı öğretmeye başlamalıyım? Çünkü onun Kuran ile yetişmesini istiyorum.” Ona Kuranı öğretmek istemek gibi ne güzel bir endişeniz var ama o, daha üç yaşında. Sakin olun! Çocuklarımızın her şeye sahip olmalarını istiyoruz. Siz üç yaşındayken ne yapıyordunuz? Hatırlamıyorsunuz. Hatırlamıyorsunuz. Daha ayakkabılarınızı bile yanlış giyiyordunuz. Çocuklar fıtrat üzerineler, güzeller. Öyle olmalarına izin verin.

Onlara bir şeyler öğretin. Evet. Onlara sevgiyle öğretin. Bazı çocukların daha fazla eğilimi vardır, daha hızlı öğrenmek istiyorlardır ve siz de onlara o şansı verirsiniz. Bazı çocuklar daha fazla oyun oynamak istiyordur, onların daha çok oynamalarına izin verin, istedikleri kadar zaman harcamalarına izin verin. Anne babaların, çocuklarına karşı esnek olmayı öğrenmeleri gerekiyor. Çocuklarınıza aynı standartları uygulamayın. Bir çocuğu, diğer çocukla kıyaslamayın, özelikle Kuran açısından.

Benim 6 tane çocuğum var. Hiçbiri Kuranı aynı şekilde ezberlemiyor. Hiçbiri Kuranı aynı şekilde çalışmıyor. Hiçbiri! Çocuklarımdan biri, bir şeyi beş dakikada ezberleyebiliyor. Tuhaf ama ezberliyor. Çok hızlı ezberliyor. İnsanı hayrete düşürüyor. Başka bir çocuğum var. Aynı şeyi ezberlemek onun bir ayını alıyor. Ben onları kıyaslamıyorum. “Niye kardeşin gibi öğrenmiyosun sen, hıh?” Böyle bir şey söylemiyorum. Bu zulüm. Bu, zulüm! Böyle davranmak çocukta dine karşı nefret oluşturuyor. “Bu kitap yüzünden babam, kardeşimi benden daha çok seviyor.” Yanlış bu! Böyle davranmayın. Böyle davranmayı kesin! Çocuklarınızın üzerine bu kadar baskı yapmayı bırakın.

Allah çocuğunuzun hafız olmasını istemiyor. Allah çocuğunuzun alim olmasını istemiyor. Allah çocuğunuzun iyi bir Müslüman olmasını istiyor. Allah çocuğunuzun kendi dinini sevmesini istiyor. Allah bunu istiyor. O yüzden rahatlayın. Bana gelip şöyle diyen insanlar var; “Çocuğum beş, altı yaşında. Ona, kıyamet gününün alametleriyle ilgili videolar izlettim ve deccal’den bahsettim.” Niye böyle bir şey yapıyorsunuz? Niye çocuklarınıza deccal’den bahsediyorsunuz? O, daha beş yaşında. Bu, onları sarsabilir. Ben bile deccal hakkında bir şeyler okuyunca korkuyorum. Siz, bir çocuğa deccal’den bahsediyorsunuz.

Bakın, çocuklar fıtrat üzerineler. Onlar, fıtrat üzerineler. Bu ne demek biliyor musunuz? Şu an, yaptıkları herhangi bir yanlış için sorumlu değiller. İçlerinde Allah korkusunun olması gerekmediği bir zamanda neden içlerine Allah korkusunu koymak istiyorsunuz? Allah korkusu, yaptığı amellerden sorumlu olan biri için olmalı, değil mi? Şimdi, onlara Allahın sevgisini, merhametini, ilgisini, lütuflarını, Peygamberin (sav) sevgisini aşılama zamanı. Korkuyla, cehennemle, kıyamet günüyle, deccalle, büyük savaşlarla ilgili şeylerden bahsetme zamanı değil. Hayır, hayır! Durun bir dakika! Çocukların bunlara ihtiyacı yok. Bunlar, onları sarsar. Dinlerini korkutucu terimlerle düşünürler. Çocuklar dehşete kapılıyorlar. ‘Ama onlara bazı pozitif şeyler de söylüyoruz’ demeyin. İşler böyle yürümüyor.

Bir çocuğa korku filmi izletip sonra oyuncak ayı gösterince her şey yoluna girer diye düşünemezsiniz. Hayır. Böyle bir şey yapmazsınız. Yapmazsınız! Bu, çocuklara çok fazla zarar verir. İlk önce, sahip oldukları fıtratı terbiye etmemiz gerekiyor. Onlar, çoktan Allah sevgisine sahipler. Allah, bunu içlerine koymuş. O sevgiyi yetiştirin ve onu, korkuyla yer değiştirmeyin. Korku, sonradan gelecek. Olgunlaştıklarında, yaşları biraz ilerlediğinde sorumluluklarla, mesuliyetlerle ilgili konuşmaya başlarsınız. O yaşa geldikleri zaman kıyamet gününü, onunla ilgili ayetleri öğretirsiniz. Böyle şeyleri erkenden öğretmek kötü sonuçlanır. Aynı şey Kuranı öğretmek için de geçerli. Aynı şey çocuğunuza herhangi bir şeyi öğretmek için de geçerli. Yaptığınız şeyleri yaşlarına uygun ve sevdirerek yapın. Lütfen burayı dikkatli dinleyin. Günümüzde, en büyük marifet çocuklarımızın ne kadar öğrendikleri değil. Ne kadar öğrendiklerinin hiçbir önemi yok.

Bu söylediklerim size kırıcı geliyorsa kusura bakmayın. Hiçbir önemi yok. Neyin önemi var peki? Rabb’lerini ne kadar sevdiklerinin. Peygamberlerini (sav) ne kadar sevdiklerinin. Karakterlerini ne kadar muhafaza ettiklerinin. Ne kadar dürüst ve güvenilir olduklarının. Bir hatayı itiraf etmenin onlar için ne kadar kolay olduğunun. Sizinle ne kadar açık bir şekilde iletişim kurduklarının. En önemli olan şey karakterleri. Bilgileri değil. Bilgi yüzeyseldir, başkalarına göstermek için vardır. Bilgi önemli değildir demiyorum. Ama bilgi, karakterin yanında her zaman ikinci sırada olacak. Her zaman, daima karakterin yanında ikinci sırada olacak. Şimdi, o karakteri, kişiliği yetiştirme zamanı ve bununla beraber biraz biraz bilgi verme zamanı. Çok erken yaşta bütün Kuranı ezberleyen ama karakteri olmayan bir sürü çocuk var. Bu, o çocukların hatası değil. Onlara vurgulanan tek şey Kuranı ezberlemekti. Bu çocuklar yalan söyler, kabadırlar, Kuranı onlar kadar hızlı ezberlemeyen arkadaşlarıyla dalga geçerler. Bir Müslüman olarak yapmamaları gereken bütün her şeyi yaparlar ama Kuranı ezbere biliyorlar. Yani toplumumuza birer ödüller. Hadi ama! Ne yaptık biz? Allahın vurgulamadığı şeyleri vurguluyoruz ve Allahın vurguladığı şeyleri görmezden geliyoruz. Ama yine de dine hizmet ettiğimizi söylüyoruz. Dengeyi tekrar kurmamız lazım.

Bilginin yeri ayrı, karakterin yeri ayrı. İkisinin arasındaki denge sağlanmalı. Kesinlikle sağlanmalı. Allah bizlere olgunluk, çocuklarımızı doğru dini terbiyeyle yetiştirme anlayışı, dine dengeli ve sevecen bir yaklaşım versin. Böylelikle çocuklarımız yoldan çıkıp İslam dışında sevecek bir şeyler bulmasınlar. İslam hakkında birçok şey bilip sevgileri başka yerlerde olmasın.

Nouman Ali Khan

Genç Müslümanlar

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. T.rabia says:

  çok doğru söylemişsiniz. maalesef yanlış din eğitimi çocuklarımızı dinden soğutuyor.
  ben de bir kaç şey eklemek isterim:
  farkındaysanız çocuklar kısacık hayat deneyimleri ile çabuk öğreniyorlar. fakat yavaş hareket ederler, bu da onların fıtratındandır.
  Osmanlı’da 4 yaş 4 ay 4 günlük olduklarında başlarlarmış Kuran eğitimine. bence de başlanmalı. çünkü zamanımız o kadar menfi şeyler ile geçiyor ki, çocukların o küçücük yaşlarında görmedikleri pislik kalmıyor. her zaman müsbet tarafa çekmek için uğraşmalıyız onları.
  fakat çok ince bir mesele bu. çocuğun fıtratını iyi bilmek lazım bu eğitim için. tüm annelere Adem güneşin kitapları ile kendilerini yetiştirmelerini tavsiye ederim. sonra iyi araştırmalı Kuran öğretimini. piyasada bulabileceğimiz çok eğlenceli Kuran Öğretim materyalleri var. ayrıca annelerin bu yazıyı okumalarını tavsiye ederim: ademgunes.com/kose-yazilari/19/206/din-egitimindeki-yanlislar-ve-birkac-cozum-onerisi

 2. Cezakallahu hayran kardeşim bizlerle de paylaştığın için. Nouman Ali Khan ın tespitleri çok güzel oluyor👍

 3. zuleyha says:

  Merhaba,bu zamana kadar paylaştığınız yazılardan sonuna kadar katıldığım tek yazıydı.

 4. Kerem'in annesi 😊 says:

  Takipçileriniz tarafından bu kadar sevilmek sizi ne kadar mutlu ediyordur tahmin edebiliyorum,farklı,samimi, sanki ablam olsa bu kadar ilgilenirdim hissi uyandırıyorsunuz,bir takipciniz paylasmisti,’her sabah siteye bakıyorum yeni bişey yoksa komşum evde yok deyip üzülüyorum’hissi bende de var 😊 Allah yolunuzu açık etsin,Allah’a emanet olun,hayırlı kandiller diliyorum…

  1. Canım kardeşim, mutlu olmaktan ziyade üzerimde ağır bir sorumluluk hissediyorum. Allah ayaklarımızı kaydırmasın, yanlışa düşürmesin. Amin

 5. Sen bitanesin❤️🌹😘😘

  1. Sen de öylesin canım benim ❤️🌹

 6. Mehmet emin ay ın “çocuklarımıza Allah’ı nasıl anlatalım “kitabında güzel bir ayrıntı verilmiş: inatlaşma yaşı olan 2.5-3.5 yaş aralığı, çocuk herşeyi reddettiğinden Allah ve islam anlatılmamalı diyor. Her zaman sevdirmek bizim de temel prensibimiz. Seven çocuk zaten yaklaşır. Şunu okusun, bunu yapsın diye çocuğu zorla itelemek, günü kurtarıyor ama geleceğe kötü bir yatırım oluyor. Demir tavında dövülür, uygun vakitleri de kaçırmamalı.
  Osmanlı’da çocuklar 4 yaş,4 ay,4 günlük olduklarında( hicri takvime göre) Âmin alayları düzenlenip, güzel, sevindirici ,çocuğu heyecanlandıran merasimlerle kur’an öğretilirmiş. O kadar teşvik edici ve değerli hissettiren bir tören ki.
  Şu linkte ayrıntılar var.
  İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ İÇİN 500 YILLIK GELENEK “AMİN ALAYLARI” | İslam Ve İhsan
  http://www.islamveihsan.com › ilkokul-ogrenci…
  16 Eyl 2014 – Osmanlı’da eğitime yeni başlayan çocuklar için Amin Alayları düzenlenirdi.

 7. remziye says:

  çok güzel bi yazı paylaşmışsınız. benim kızım 6 yaşında. dini eğitim veren bir anaokuluna gönderiyorum. ancak eşim Kur’an konusunda çok sabırsız.ona sürekli okuması için baskı yapıyor, bi oturuşta 2-3 sayfa okutmak istiyor ve maalesef kızım zaman zaman çok sıkılıyor.hatta ağlıyor.ben daha çok ağlıyorum kızım dinimizden kitabımızdan soğuyacak diye. ama bişey de yapamıyorum. bana bir yol gösterin lütfen.

  1. Benim kizimde oyle okullara gitti ve kurani hatmetti bizde gunluk 4 5 sayfa okutuyorduk babasi okumadan yatmasin diyordu cok gec olsa bile 1 2 sayfa okuyup yatardi hafta sonlari 10 sayfaya kadar okutuyorduk ama sikildigi zamanlarda oluyodu hevesle okudugu zamanlarda simdi ise hatmettikten sonra 1 2 sayfa okuya hatta severek kendi okuyo bizim okudugumuzu gordumu hevesle bende kendim okuyacam diyo ve hatta oyle kendi acip fatiha suresini kendi kendine okuyarak ezberledi istiyerek biz demeden kendi ezberledi ve hergun bize okuyo nasil dogrumu diye hevesle okuyo simdi cok sukur elhamdulillah hergun hic olmasa 2 sayfa okutmaya calisiyoruz ki unutmasin ve daha iyi kavriyo artik kur’ani cok sukur…

 8. Bu yazınızı gerçekten çok beğendim. Genelde sizin fikirlerinize benimkiler hep çakısır. Sizin aşırıci olduğunuzu düşünürüm ama bu yazıda hem fikiriz… nerde başı kapalı bir anne görsem tek derdi çocuğunu hafız yapmak. Bu uğurda çocuğundan ayrı kalmayı bile göze almış. Hatta kreş seçiminde bile buna bakıyor. Ama dediğiniz GB en önemlisi insan yetiştirmek iyi bir müslüman yetiştirmek. Sizi tebrik ederim. Umarım bu yazınızı herkes okur. Sevgilerimle. Tuğba.

 9. Selamın aleykum cahıde ablacım uzun zamandır takıp edıyorm we cokda sewıyorum sızı 2 aylık hamıleyım rabbım hayırlısını wersın herseyın erkek ısmı yusuf hamza dusunuyorm kız ısmı bulamıyorum ahırette cocugumuz bızden hesap soracak eger dınımızd uygun bı osom wermessdçek oyusden cok tedırgınım daha onve sayfanızda paylasmısdınız baktım bulamadım yardımcı olurmusunuz sımdıden Allahım razı olsun

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: