İMAN DİYETİ

Yaz yaklaşırken en büyük telaşlarından biri kilo verebilmek. Kurtulmak istiyorsun fazlalıklarından. Daha ince, daha düzgün bir fizik için çok çabaladın değil mi? “Kilo mu aldın sen?” diyorlardı. “Gıdın, göbeğin çıkmış?”diyorlardı. Üzülüyordun…

Buzdolabı ağzına kadar yiyecek doluyken elini sürmedin çoğuna. Kurabiyeyi, keki yasak ettin kendine. Ekmeği bile kestin. Bir parça peynir, sebze, sınırlı miktarda meyve, 1 kase yoğurtla geçti günlerin. Canın istemediği halde litrelerce su içtin… Sadece su mu? Lahana suyu, çimen suyu bile içtin!

Hele fit bir vücut için yürüdüğün kilometrelerce yola ne demeli.  Yetmedi sıkılaştırıcı hareketler yaptın. Aylarca zayıflama uzmanlarının, yaşam koçlarının ağzına baktın. Her formül, her liste, zayıflamak için verilen her tüyo önemliydi senin için. Bütün diyetleri denedin. İradene hakimdin. Sonunda çabalarının sonucunu aldın. Çok iyi kilo verdin…!

Tüm bunları bir gün toprak olup gidecek, ölümlü bir beden için yaptın…

“Ne güzel olmuşsun, nasıl zayıflamışsın” desinler için, güzel görünebilmek için çok uğraştın. Boy boy selfieler çekip sosyal medyada paylaştın. “Bakın benim vücuduma, bakın çabalarımın sonucuna” der gibiydin…

Ben bir diyet kitabı biliyorum.  Öyle bir diyet ki, bütün fazlalıklarından, hastalıklarından kurtuluyorsun. İçindeki kaidelere uyarsan, sonunda hiç bozulmayan, yaşlanmayan sınırlı sayıda insanın sahip olacağı bir bedene sahip oluyorsun. Öyle bir diyet listesi var ki bu kitapta, biraz çabadan sonra hiç ölmüyor, ebediyyen bir elin yağda, bir elin balda yaşıyorsun. Sonra istediğin yiyecekten, istediğin kadar yiyorsun. Üstelik saraylarda, köşklerde, a kalite insanların muhitinde yaşıyorsun. Yeter ki kitabı iyi oku ve anla, içindeki kurallara harfiyyen uy. Bu kitabın yazarı ne dese doğru çıkıyor. Dünü, bugünü, geleceği biliyor. Öyle büyük ki, okusan hayran kalırsın… Kimler diyete uydu, kimler uymadı, hepsinin hesabını tutuyor. Sonunda herkesin kitabını eline tutuşturuyor:

Bismillah: O gün (hesap için Allah’a) arz olunursunuz, öyle ki gizli bir haliniz kalmaz.
Kitabı sağından verilen, (sevinçle)”alın okuyun kitabımı..””Çünkü ben hesabıma kavuşacağımı sezmiştim” der. (Hakka suresinden)

O kitabın yazarı bizi yaratan Allah’tır. Bize verdiği diyet listesine uyarsak cennete gireceğimizi garanti ediyor. Günahlardan diyet yapmak, aç kalmaktan çok daha kolay. Nasıl ki  diyet yaparken canımız istediği halde yemiyoruz. Cenneti kazanmak için de nefsimizin arzularına hayır diyecek, sonucu sabırla bekleyeceğiz.

Farkında mısın sadece namaza başlamak için bile yıllardır oyalanıyorsun. Rabbinin sana özel emri olan tesettürü türlü bahanelerle erteliyorsun. Ne zekata elin varıyor. Ne faizden uzak duruyorsun.

Şimdi tıpkı diyette yaptığın gibi, sırf Rabbin istiyor diye vazgeçemez misin günahlarından? Kısa ve açık kıyafetleri bir kenara bırakıp, kimsenin ne dediğini umursamadan tesettür emrine uyamaz mısın? Kaçırdığın namazların için tevbe edip, bırakmamak üzere namaza başlayamaz mısın?

Sağlıklı olmak için elbette dikkat edelim yeyip içtiklerimize. Allah Rasulünün yemek adabını öğrenelim ki o adabı öğrendiğimizde zaten kilolu olamayız. Peki ölümlü bir hayat için bu kadar çaba gösterirken, sonsuz yurdumuz için hiç emek vermeyelim mi? Dünyalık çabalarımızın tümü ölümümüzle beraber yok olup gidecekken, Allah rızası için, ebedi mutluluk için gayret etmeyelim mi? Sonsuz kaliteli bir yaşam ve pörsümeyen bir beden için iman diyetine girmeyelim mi?
“Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Aziz ve Celil olan Allah şöyle buyurdu:

–Ben salih kullarım için ahiret azığı olarak hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve hiçbir insanın aklına gelmedik bir takım nimetler hazırladım. Allah’ın sizleri bu sözlerle muttali kıldığı şeyleri bir yana bırak. Bir de bunlardan başka onun sizleri muttali kılmadığı bir şey vardır ki, o en büyüktür’ buyurdu.”

Müslim 2824/3, Buhari 3053
Cahide Sultan

8 Yanıt to “İMAN DİYETİ”

 1. Ümmü Rabia Says:

  Tarifleriniz ve yazılarınız takdire şayan Maşaallah ,barekallah internet dünyasına yeni adım attığım için sizinle yeni tanıştım sünnet üzere birlikte yürüdüğümüz kardeşlerimizin güzel ve cesur yazıları bizleri fazlasıyla memnun etti. Sizin bu yürüdüğünüz yolu daha farklı şekilde idame ettirmeye çalışıyorum eşim gazeteci olduğu halde televizyonsuz ve internetsiz bir evde aynı heyecan ve titizlikle çocuklarımı büyütmeye çalıştım ve Elhamdülillah meyvelerini veriyor.imam hatipte olsa okul ortamları bozuk 16 yaşındaki kızım tevafuk çoğunluk bayan öğretmenlerin olduğu kız imam Hatip’e gidiyor elhamdülillah oradaki öğretmenlere bile farzı ve sünneti hatırlatarak ve uyararak doğruları söylemekten çekinmiyor güzel kıraati var makam ve ses konusunda kabiliyetli Kuranı Kerim yarışmasına girmesi için hocaları ısrar ediyorlar kazanan umreye gidecek benim kızım çok memnun oluyor. Zaten aşık oralara mutluluktan uçuyor , aradan birkaç gün geçince aklına geliyor hocam Kuranı Kerim yarışmasında erkek müfettiş olur mu diye hocalar olur diyorlar benim kızım anında hocam asla olmaz Ben Giremem ucunda Umrede olsa
  Peki sen imam hatibe geliyorsun ya Kuranı Kerim hocan erkek olsa okumayacak mısın deyince hocası sesime bir eda vererek okumak başka fakat ben bu hassasiyete sahipken Rabbim nasip etmeyecek erkek hoca bana diye cevap veriyor. Kuranı Kerim hocasının ısrarıyla kızım Bir Rüya görüyor siyahlık ortasında bembeyazlık, yumurtanın akıyla sarısı gibi aynısını görmüşsün dedim helal birşeyin haram bir ortamda yapılması diye yorumladım. Ertesi günü çağırıyorlar yarışma için okulda bayan hocalar değil de bir de üstelik erkek hocalar seçecek benim kızım asla ben böyle bir ortamda okumam deyince hocalar ve müdür biraz konuşup gelip kızlara mecbur değilsiniz kızlar bize okumaya size bayanlardan kurulu bir heyet toplayacağız İlahiyatçı Hoca benim kızıma diyor ki bizi Büyük bir yanlıştan döndürdün her şeyi unuttuk Biz de buralarda kaybolduk islami hassasiyetlerimizi yaşamaktan beri kaldık. Elhamdülillah Rabbime secdelere vardım bayan hocalardan mütevellit olsada ileride erkek Hoca çıkma ihtimaline karşın kızım yarışmaya katılmadı.

  Aynı şekilde( ilahi söylemeyi sevmediği halde kendini kilisede gibi hissediyor) ilahi grubuna çağırıyorlar birkaç gün sonra erkek bir makam hocasının geldiğini görüyor tabi Yine aynı tepkiyi veriyor katılmıyor ve bir hafta sonra ve erkek makam hocasını da gönderiyorlar ı İlahi Grubu yöneten bayan hocası senin gibilere Çok ihtiyacımız var diye teşekkür ediyor onun okula gitmesini hiç istememiştik Kur’an kursuna verecektik Son dakikaya kadar böyleydi kısmet oldu Demek ki o okulda bir şeylere vesile olacakmış diye düşünüyorum. Kibirden rabbime sığınıyorum.Misal olsun Demek ki varmış demek ki olabiliyormuş ümitsiz olmamak lazım
  Senelerdir verdiğimiz uğraşın meyvelerini vermiş olması çok güzel , sizin deyiminizle mutluluğun resmi. buradaki kardeşlerimize sesleniyorum yeni çocuk yetiştiren kardeşlerimiz televizyondan ve internetten uzak tutarak yetiştirin çocuklarınızı Demek ki samimi bir inanış çocuk da olsa bir şeylerin değişmesine vesile olabiliyormuş . ağır gelir diye düşünmeyin Kuranı Kerim’de ne varsa çocuğunuza öğretin onun hafızasına yerleştirecek olan rabbimdir . Önce siz yaşayın, çevrenizde sizin gibi düşünen insanlar olsun, öğretin, duanızı edin gerisini Allah’a(cc) bırakın Tevekkeltü alellah Rabbim hepinizden razı olsun

 2. Belgin Says:

  Cezakallahu hayran kardeşim💚kalemine yüreğine sağlık bitanem💕🌹💕

 3. özlem Says:

  Arzu kardesime katiliyorum her yazin aglatiyor ablam.Allah razi olsun.İnsAllah bigun biyerde karsilasiriz.

 4. tly dnz (sessiz dünyam) Says:

  Çok güzel yazmışsın Cahidem 😦 Sanki hiç ölmeyecekmiş gibi Estağfurullah. Rabbim akıl fikir versin. kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum hepinize 🙂

 5. Havva Says:

  Allah razı olsun. bildiğimizi sandığımız şeylere “aaaa evet, gerçekten ” dedirten bir yazi. Selam ebedi güzelliğe (hem de hiç diyet yapmadan) talip olanlara olsun.

 6. Arzu Says:

  Allah sizden razı olsun Cahide Hanım,her yazınız beni ağlatıyor


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: