Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

KPSS Putu!

kpss“Abla ne olur dua et bana” diye yazmış bir genç kızımız. “Kpss’ye gireceğim. Ailemin benden beklentileri var. Sınavı kazanamazsam, bir de iş bulamadan evlenirsem beni sürekli rencide etmelerinden, küçük görmelerinden korkuyorum….”

Nasıl bir zamana düştük Allahım! Anne babanın mutlu bir yuvası olmuş yetmemiş. Sağlıklı, saygılı bir evladı olmuş yetmemiş. Bütün nimetler, lütuflar unutulmuş ve tek hedef kpss sınavı olmuş. Kpss’yi kazanıp iş bulunca, kızımız zengin bir kocaya sahip olunca bitecek mi bütün dertlerimiz? O vakit mutlu olacak mıyız gerçekten?

Tırnaklarımızla, dişlerimizle kazırken hayatı, eteklerimizden dökülenleri, yitirdiklerimizi fark etmiyoruz. Gözlerimizi uzaktakine dikip ihtiraslarımızı büyütürken, burnumuzun dibindeki nimetleri görmüyoruz. Nedir bu telaşımız? Şu kısacık dünya hayatından, asıl yurda ne götürmeyi planlıyoruz? Hedefimiz nedir Allah aşkına!

“Ben çok çektim diyor” kadın. “Kızım okusun çekmesin.” Ahh güzel anne! Senin ömür boyu çektiğin çileyi, sen kızına 2 yılda çektirdin!

Çok iyi bir yer okuyunca, çok çalışınca, çok kazanınca bitecek sanıyoruz değil mi? Bitmiyor. Dibi delik bir çuval gibi dünya sevgisi. İçine bütün dünyayı sığdırsak da dolmuyor. Tuzlu bir su gibi dünya. İçtikçe susuzluğumuz artıyor. Evladımız daha mutlu olacak zannıyla, onu daha çok dünya telaşlarına çekiyoruz ama, inanın boğuyoruz evlatlarımızı…

“Ne tatlı bir kızınız var” diyorum. “Kızım tatlı da, Kpss’yi kazanamadı daha. İnşallah bu yıl kazanırda bir işi olur” diyor. Salih ameller listesinde Kpss’yi kazanmak diye bir madde vardı da ben mi bilmiyorum. Kitapta ilk emir oku değil miydi? Kpss’yi kazan diyen bir emir vardı da ben mi bilmiyorum?

Bir deste diploma olmuş gencin elinde ama henüz okumayı bilmiyor hayret…

Bırakın hayatı, kendisini bile okuyamıyor daha ne acı… Rabbini, Kitabını, yaratılış gayesini bilmiyor ne büyük bir yoksunluk!

Biz evladımızın sınavlarını, notlarını takip ederken, onu sevmeyi unuttuk farkında mıyız? Beyni kaygılarla dolu, tevekkülü tanımayan mutsuz bir evlat yetiştirdik farkında mıyız?

Taştan yapılmış putları geçelim. KPSS diye yok olası bir put var artık farkında mıyız?

Okullara “Tevekkül dersleri” konulsun acilen! Bu kadar dayatmaya nasıl dayanıyor bu çocuklar. Bu kadar kaygıyla, şüpheyle, beklentiyle nasıl yaşıyor?

“İster hoşuma giden olsun, isterse de gitmeyen; hangi hal üzere sabahlarsam sabahlayayım benim için fark etmez. Çünkü ben hayrın hoşuma gidende mi yoksa gitmeyende mi olduğunu bilmiyorum.” diyor Ömer Radıyallahu anh İşte tevekkül dersi bu! İlk bunu öğretmeliydik yavrularımıza.

Sabah namazına kaldıramadığımız çocuklarımızın, kaçırdığı namazlarına değilde, kazanamadığı sınavlara yanıyorsa içimiz, önce biz neleri kaybettiğimizi düşünelim.

“Çok iyi bir işim var ama mutsuzum” diye yazmış genç bir kadın. “Evimi, çocuğumu özlüyorum. İşten ayrılmak istiyorum. Eşim razı olmuyor. Başta böyle konuşmamıştık diyor.  Ailem karşı çıkıyor. Boşuna mı okudun, boşuna mı Kpss’yi kazandın diyorlar. Ne evime, ne çocuğuma, ne kendime yetemiyorum. İbadetlere kendimi veremiyorum.”

Mutlu muyuz?

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Haziran says:

  Kepesese iyidir. 22 mayista yapilacak. O kadar calistik baya motive etmişsiniz 🙂

 2. meleknur975 says:

  tam yerinde…..

 3. Vermekistemiyorum says:

  Selamun aleykum abla. Ben imamhatip lisesi 11. sınıf öğrencisiyim. Kızların okumasıyla ilgili bütün yazılarını oluyorum,hak verdiğim yerler var ama siz olaya sadece tek acıdan bakmıyor musunuz? Bir hanım kız sadece Allah rızası için okuyamaz mı? Tevekkülü tam bir doktor olamaz mı? İmanını taklidi imandan tahkiki imana taşıyabilmek için okuyor olamaz mı? ‘Kocasının eline bakmamak, kendi ayakları üzerinde durmak..’ bu gibi düşüncelere hiç kapılmamış bir genç kızım, doktor olmak istiyorum. Tıp kazanmak istiyorum. Çünkü eğer bütün ümmeti muhammed kızlarını okutmazsa sizce düzelir mi bu ülke? Kalkınır mı demiyorum, düzelir mi? Benim okuduğum sınıfta da erkek-kız karışık, bundan bende rahatsızım ama bunun düzelmesi için Üversitelerde dahi haremlik-selamlık için ben okumak iyi yerlere gelmek gerektiğini düşünüyorum abla, geri çekilmek gerektiğini değil..
  Dua ile, Allaha emanet

  1. Harama düşmeden okuyabilir. Harama düşmeden doktor da, öğretmen de olabilir.

  2. zahide nergis says:

   Eğer gerçek iman ehli insanlar hayattan ellerini çekerler ise birgün öğretmene, doktora, mühendise vd ihitiyaç duyduklarında bakacaklar ki etraflarında dertlerini anlatabilecekleri öğretmen yok, doktor yok, mühendis yok. Lütfen sevgili kardeşlerim Allah Rızası için sadece O’nun Rızasını göstererek okuyun. sizden sonraki gelen kardeşlerinize bulunduğunuz, bulunacağınız yerlerden ışık tutun. İlk Ayet-i Kerim e Oku Oku Oku. Daha ne söyleyim. Rabbime emanet olun.

 4. ruyazeynep says:

  ablacim cok guzel yazi olmus. Ben universite mezunu ama ev hanimI olmaya calisan bir hanimim. Kendim ve. Allah razi olsun esmin istegi ile calismiyorum. Ve iyiki diyorum 1 yasinda kizimin yasadigi degisimi onin buyuyusunu gelisimini gormek ne biyuk Nimet. tabiki hayat sartlari zor bazen tek maas yetmeyebiliyo. ama kendi ayaklarinin ustinde dur Bizim gibi adamin eline bakma aman he diyen cook tanidigim oldu. Boylede kendi ayaklarimin ustundeyim ve boylede esimin eline bakmiyorum. Babam nasil bana bakmakla mukellefse Su an o gorev Esime gecti. Bende onun hizmetini gormeye calisiyorum. Cocuk yetistirmeye calisiyorum. Bundan zor gorev de bilmiyorum. Hem zor hem tatli. Ayrica calisma ortamlarinin ne kadar munasip olduguda tartismaya acik. Boyle soyluyorum diye cok zengin paraya para demiyor gibi gozukmek istemem ama sunu bilir sunu soylerim bir eve 2 bin de girse gidiyor 4 binde. Hatta Kari koca calisan esimin arkadslari nasil yetistiriyorsun diye Esime dert yaniyorlar. Allah bereketli kazan Ve anlayisli aileler versin. Bizim esimle simdiden planimiz kiz erkek farketmez cocuklarimiza illa Su olacsksin Bu okuLDa okuyacaksn diye diretmeyecegz. Herkes mimar ogretmen memur olursa Kim Ekmek yapack Kim elektirikci olacak. Dilerlerse is kurmalari icin gereken alt yapiyi ssglamaya cslisagiz. Ama illede namaz illede iman illede ahlak diye israrci olacagiz. Rizka Allah kefil .. amenna ve saddakna

 5. Çok güzel bir yazı olmuş Cahide abla o kadar büyük bir put ki kelimeler kifayetsiz kalıyor.Ben ilahiyat fakültesi son sınıf öğrencisiyim ve gerçekten arkadaşlarım çevrem o kadar hırslı ki,deli gibi çalışıyorlar sadece atanmak için aldığı eğitimin hakkını vermeyen😕Kpss yi kazanıp atanmalıyım kendi elimde param olmalı !! Aman muhtaç olmayayım istediğimi alayım statüm olsun vs daha o kadar çok bu tür laflar işitir oldum ki gerçekten çok sıkıldım…Rabbim şaşırtmasın kendi yolundan ayırmasın Aminn

 6. Yelkovan says:

  Ben bu konunun hayatımı sarıp sarmalamasından okadar bunaldumki anlatamam. Baskı baskı bıktım. Çalış kızım ekmeğini kazan. Kemdimi bildim bileli ders çalışıyorum. Neden. Babam sürekli bunu istiyor. Bende bilinçsizce yıllarca onun dediğini yapmışım. Ama içimde hep isteksizlikle. Kapasitem yok kazanamam. Anlamıyor. Pes etme çalış çalış. Filanca kişi 90 almış. Falanca 85 almış. Benim yerime sınav puanlarımı hesaplıyor. Bir işte çalışmadığım icin yaftalıyor boş oturuyorum diye. İnanaın böyle laflar çok dokunuyo insana. İlla sokakta olmam lazım. Zaten yaşadığım çevre öylesine iş aşığı bi çevreki herkes çalışıyo çocuğunu işe sokma derdinde. Banada soruyorlar kazandınmı ne oldu. Biyerde çalışmıyorum dediğimde küçümseyici tutumlar vs. Nasıl bir toplum olduk anlamıyorum. Ama Allah razı olsun cahide hanımdan birkac daha takip ettiğim kişilerden. Onların vesilesiyle gözüm acıldı sacma sapan bişeye ahlanıp vahlanmış hayatımın değerli vakitlerini toplumun ailemin istekkerine cevirmişim. Cahide janımı tanıdıktan sonra haram ortamlarda calışmamam gerektiğini ve kendime Allah yolunda kendimin yön vermem gerektiğini idrak ettim çok şükür. Ve bu yıl radikal bi karar alarak sınava kayıt yaptırmadım. Babam karşı çıktı ama kararlı olduğumu gördü. Ve Rabbime bin şükür ki haram ortam olmayan bir iş nasip etti Rabbim evimde çalışıyorum. Rabbime hamdolsun. Tevekkülü biran bıraktırmasın Rabbim.

 7. Ne yazsam koskaca bir boş….. bir toplum var ettiler aynen kendilerine benzettiler, toplumun tek derdi para, tüketim duruklarda evdeki kadın bile eşya süs peşinde. Çocuklar sanki bir yarış atı. Erkek kadın eşit dediler, ne erkek erkekliğini biliyor ne kadın kadınlığını, tek dertleri kendi ceplerini doldurmaktı aslında. Bir Dünya düşündüler kendi amaçları için çalışan ve kendilerince bunu var ettiler. Evet biz onlara benzedik. Yada tersten bakalım Allah cc onlara küfürlerini tamamlamaları için bir mühlet verdi. Onlarda tamamlamak için ellerinden geleni yaptılar. Ülkeri böldüler… Kosakoca Osmanlıyı parça parça böldüler… Her devlete kendilerine hizmet eden uşaklarını lider yaptılar. Ve kendi meziyetsizliklerini zayıf düşmüş bu halklara medeniyet diye kakaladılar. Evet Allah izin verdi küfür tamamlandı. Hiç şüphesizki Yüce Allah bunlarada dur diyecek ve mevsim yüce dinimiz islamdan yana dönecek… Yüce Rabbime duam bizler zayıfıyız bizler acizis, kalabalık ne yapıyorsa bizlerde peşinde koşuyoruz. Rabbim bizleri dini için yaşayan dini için çalışan bir toplumda yaşamayı kısmet etsin… İnşallah o günler yakın İnşallah biz kadınlar bir araya geldiğimizde 50 çeşit pasta börekle midelerimizi değil 50 güzel ayetle, dualarımızla, zikirlerimizle gönüllerimizi doyuracağız. İnşallah çocuklarımız teogda, kpss de yüksek puan için yarışmak yerine, Kuran ehli müminler olmak için ibadette itikatta yarışacaklar…İnşallah…

  1. İnşaAllah değerli kardeşim. Ne güzel yazmışsınız. Allah razı olsun.

  2. Feyza nur says:

   Bismillahirrahmanirrahim,
   Allah razı olsun. Ben de 17 yaşına b kızım lise son sınıftayım öevrem üni. Okumamda baskı yapıyor ama ben okumak istemiyorum. Küçükken bana tam öğretilmeyen şeriatı öğrenme çabasındayım. Ailemden destek yok ama babam zorla okuyamayacağımı anladı. Allah(c.c) Nasîr’dir, en yakınımızdan gelen imtihanlarımızda yardımcımız olsun!

 8. Hiç bir fikrim olmayan bir konu ama yorumlara üzüldüm. Gerçek istikbal elbette 20-30 senelik hayatımız olamaz. Asıl iyiliği için çalışılacak istikbalimiz, kabrin arkasındaki ebedi hayatımız.
  Cahidem maşaallah yine hassas noktalardan ve dile gelmemiş dertlerden sezip yazmışsın. Allah razı olsun. Kardeşlerin Düşüncelerine tercüman olmuşsun.

 9. Yıllar önce bir arife günüydü.Doğup büyüdüğümüz köyde toplanmıştık.Üç kardeş üçümüzde ülkenin en kariyerli fakültelerinde, en iyi bölümlerde okuyorduk. Kabir ziyaretine gidilecek,ama biz Kuran -ı Kerim okumayı bilmediğimiz için elimiz boş çıktık evden. O gün babaannemin söylediği sözü hiç unutmuyorum: ”Siz yıllardır okuyorum diyorsunuz.Dedenize bir Yasin okuyamıyorsunuz . Evladım bu nasıl okumak?”Çok haklıydı serzenişinde .
  Evet ömrümüz okullarda geçti.Belkide hiç uygulamayacağımız yüzlerce formül ,binlerce mesleki terim ezberledik.Ama okuyamamıştık…
  Bu dünyada misafir olduğumuzu nefsimize bir kabul ettirebilsek.
  Rabbimizin rızasını kazanmanın tüm sınavları kazanmaktan önemli olduğunu bir bilebilsek…

  1. meleknur975 says:

   Ahh!!! Canım kardeşim, yüreğimiz yandı. Ne yazık ki ekserisi böyle:(

 10. Eyvah! Aldandık. Şu hayat-ı dünyevîyeyi sabit zannettik. O zan sebebiyle bütün bütün zâyi ettik. Evet, şu güzerân-ı hayat, bir uykudur; bir rüyâ gibi geçti. Şu temelsiz ömür dahi, bir rüzgâr gibi uçar gider.

 11. Ben de sırf bu yüzden evlenmekte acele ettim mezun olduktan sonra bir yıl neredeyse yemeden içmeden çalistim ama olmadı.Aileme girdigim sınavların zamanini bile söylemiyorum hala baski hissediyorum yazdiklarinizi tam da yasayanlardanim ailemin en çok istedikleri hep imtihanim oldu.Keşke en bastan hic okumak gibi bi belaya dusmeseydim yazan arkadaşı o kadar iyi anlıyorum ki içim yandı.

 12. Öle bi hal aldık ki insanların tek bildiği aldıkları yedikleri herşeyi küçücük bebeklerine aldıkları milyarlık bebek arabalarını kaç yüzliralık ufacık marka bebek ayakkabılarını evlerinin her odasını insanlarla paylaşmak insanların tek derdi bu artık çalışmayan kadının olduğu bi ev yetersiz bi ev aç o ev onlara göre eşim memur bense evdeyim üniv. Mezunuyum ama şartlar evde olmamı gerektirdi öyle bi toplumsal baskı varki kendimi hep yetersiz hissettiriyor bana eşim şikayetçi değil asla hatta çocuğumun başında dur yeter diyor ama insanlar tek maaşla nasıl geçindiğimizi sorguluyor bu çok üzücü insanlar çok acımasız daha çok şey varda… Keşke her insan düşünse biz bütün kadınların çalıştığı hiç ev hanımının olmadıpı bi nesildenmi geldik bu günlere diye düşünse ev hanımları gerizekalı olduğu için yada yetersiz olduğu için evde değil bazen şartlar bazen istekler bunu anlasınlar artık…

  1. Meryem hanım ağzınıza sağlık birebir aynı durumdayız.. Bazen işe gitmek istiyorum ama bu sefer yarım yamalak da olsa yaptığım ibadetlerimden vazgeçmek zorunda kalacağım icin vazgeçiyorum..

   1. neslihan says:

    ah özlem hanım bende çalışmak istemiyorum..yasım 29 ve 8 yıldır çalışma hayatındayım..daha düne kadar da kadın çalışsın eline ekmeğini alsın erkeğine muhtaç olmasın diyenlerdendim ama değiştim..Rabbim bana hidayet verdi nasip etti ve kapandım.aMA yaptığım iş gereği erkelerın ortamlarına gırmek zorunda kalıyorum bunu hıc ıstemıyorum ama eşim çalış diyor ısın rahat dıyor bu konuda beni hiç anlamıyor.İbadetlerim hep yarım hep hızlı hızlı oluyor…umarım tez zaman da eşim de benım gıbı düşünür..

 13. Cahide hanım kpss’yi bir dönem ciddiye alan insanları hırs küpü olarak yargılamadan önce şunu düşünmenizi isterim. Bu insanlar eğer devlette çalışma imkanı bulamazlarsa özel sektörde çalışmak zorunda olacaklar. Ve sizin o çok eleştirdiğiniz “el kadar bebeğini evde bırakıp işe giden, evinden çok işine vakit ayıran, geçim uğruna ibadetlerini aksatan” kadınlardan olacaklar. Olmasınlar evet katılıyorum. Hele hepimizin üstüne farz olan namazımızı aksatmanın hiçbir bahanesi ve açıklaması olamaz. Fakat ben hem özelde hem devlette çalışmış biri olarak şunu söyleyeyim. Özel sektörde çalışırken ne mesai saatlerimiz belliydi, ne de ibadetimize izin verilirdi.. Toplantı salonlarında, arşivlerde gizli gizli namaz kıldığımı bilirim. İstifamı verdim ve kamuda başörtüsü serbest olur olmaz tıpkı bu kardeşimiz gibi yana yakıla kpss’ye hazırlandım. Amacım hiçbir zaman para olmadı, özelde belki zamanla çok daha fazlasını kazanacaktım. Şu anda çok şükür devletteki koşullarım iyi. Kurumumuzun içerisinde kendi camisi var bu konuda çok rahatız. Ayrıca şu anda hamileyim ve ücretsiz izinle birlikte 2,5 yaşına kadar evladıma kendim bakabileceğim. Sonrasında ise okula başlayana kadar yarım gün çalışma hakkım olacak. Bunlar malesef devlette çalışmadan elde edilemiyor, keşke böyle olmasa. Bunları yazmamın sebebi kendi savunmamı vermek değil ülkenin halini anlatmak. Selametle kalın.

  1. Seçil Öztürk says:

   Devlet şartsız şeksiz kadının yanında olmadığı sürece kadınlar çalışmaya mecbur. Bir sütsüze düşerse kendi ayaklarının üzerinde durmaya mecbur. Sadece kendi imkanlarıyla bakabileceği kadar çocuk yapmaya mecbur. Çalışan bir annenin evladıyım. Zorluklarını bilirim de babam olacak soysuz 28 yılın sonunda annemi aldattı. Şimdi düşünüyorum annem çalışmamış olsaydı ne halde olurdu. Cahide hanım anladığım kadarıyla iyi bir eşiniz var. Allah ayırmasın,huzurunuzu bozmasın ama sadece kendi ailenize değil ülkedeki diğer ailelere de bakın isterim. Kadının neden çalışmak istediğini hele ki meden bir devlet kurumunda çalışması gerektiğini çok daha iyi anlayacaksınız.
   Elif hanım size de teşekkür ediyorum yazınızdan dolayı.

   1. Yazıları o kadar önyargılı okuyorsunuz ki, mesajı kesinlikle anlamıyorsunuz! Bu yazıdan sizin anladığınız kadınlar çalışmasın mı?

    1. Kesinlikle katılıyorumki önyargıdan başka bir gözle bakmıyorsunuz.Kevser kardeşimiz çok güzel yazmıştı çocuklarımız kul mühendis,kul doktor, kul öğretmen… olsunlar.ne olursa olsunlar ama önce kul olmayı başarsınlar.sözün özü bu kadar basit aslında

    2. Seçil Öztürk says:

     Cahide hanım bu mesajı yayınlar mısınız bilmem ama okumanızı umarım.
     Daha önce de başta üniversite sınavı olmak üzere öğrencilerin girdiği sınavları sert bir dille eleştirmiştiniz ve yine örneklemelerinizi koz çocukları üzerinden vermiştiniz. Ve ben yine aynı örneklemelerle bir cevap yazmıştım. Demem o ki ön yargı ile değil hemen tüm yazılarınızı okuyan ve genel bir kanıya varmış olan gözle okudum bu yazınızı.
     Ne çocukların daha oyun çağında omuzlarına aldıkları yükden ne KPSS türü hâlâ mantığımın almadığı bir sınavdan ben de tüm ebeveynler gibi memnun değilim. Çocuklarımızın oynamasını ve gelecek kaygısı duymadan istedikleri branşta kendilerini eğitmesini istiyor asıl mutluluğu da böyle yakakayacabileceklerine inanıyorum. Lâkin dünyanın kapitalist düzeni buna müsaade etmiyor.
     Ben de arzu ederim ki bu çarkın dişlerine girmek zorunda bırakılan aileleri ve kız çocuklarını değil hâlen bu gün yönetimde bulunan ve geçmişte görev almış olan tüm hükümet yetkililerini ve bu düzeni eleştirin. O zaman eleştirinizin asıl yerini bulacağını düşünüyorum.
     Işık ve sevgiyle kalın.

     1. meleknur975 says:

      Hükümeti ve düzeni eleştirmek, kendi şahsi gayretlerimizi ve niyetlerimizi sorgulamaya mani değil. Hükümet yetkilileri de uzaydan gelmiyor. Senin benim çocuğum, akrabam veya etkileşimde bulunduğum insanlar bunlar.
      Bize bakan noktada oldukça yararlı bir eleştiri yazısı olmuş. Pratikteki iyileşmeler, öncelikle kalp ve fikir dünyamızdaki kabullerle ve redlerle başlıyor. Bu yazı fikir dünyamızı ve kalplerimize yerleşen öncelikli sevgileri sorgulamaya davet ediyor. Çok da iyi ediyor.
      Mevla yüreğine ve kalemine kuvvet versin inşallah Cahide hanım.

 14. Malesef öyle büyütüldük.inşallah biz evlatlarımıza kpss yi put yapmayız.yazınız için Allah razı olsun abla.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: