Doğal Güneş Kremi

TECAVÜZ OLAYLARININ ARTIŞINDA DİZİLERİN ETKİSİ

DİZİLER

Son bir kaç yıldır en çok duyduğumuz haberler arasında kadın cinayetleri ve tecavüzler yer almaya başladı. Öyle ki sapkınlıkta sınır tanımıyorlar. Kadın, kız ve erkek çocukları hatta hayvanlar bile vahşete maruz kalabiliyor. Peki zevkle ailecek izlediğiniz dizilerin tecavüz ve öldürme suçlarında etkisi olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Google verilerine göre 2004 den 2015 kadar ülkemizde en çok aranan anahtar kelimeler arasında “Tecavüz” yer alıyor. Falan dizideki tecavüz sahnesi diye aramalarda azımsanmayacak kadar çok. Maalesef ki, Türk toplumunun geneli tecavüzü vahşetle değil, cinsellikle özdeştiriyor ve aramalarda bu şekilde oluyor.

Münevver Karabulut’un katilinin ifadesinde çok dikkatimi çeken bir detay vardı. Olaydan kısa süre önce Münevver’le sevgililer gününde izledikleri filmin adı “Kanlı sevgililer günü”

Yine Özgecan’ın katili olaydan bir gün önce arkadaşlarıyla “Fatmagül’ün suçu ne?” yi izliyor. Sizce bunlar sadece bir tesadüf mü?

Yıllar evvel tecavüz ve şiddet konulu bir yazı dizisinde okumuştum. Bazı zengin kişilere özel tecavüz filmleri çeviriyorlar. Hep bir ilerisi, daha şiddetlisini arzulayan kişiler için filmlerde kadınlara gerçekten tecavüz ediliyor ve gerçekten öldürülüyor. Aksi halde tatmin olamıyorlar. İnsan beyninin sürekli görerek kabul edemeyeceği, alışmayacağı hiç bir şey yok.

Siz kesilip kan akan bir parmağa dahi bakamazken, birileri rahatlıkla kafa kesebiliyor.
100 yıl önce bir kadının iç çamaşırıyla kaynının, komşusunun yanında durmasının hayali bile korkunç gelirken, bugün bikiniyle cümle alemin içinde denize girmeyene acayip gözüyle bakılıyor.

Eskiden bir gelinin adı dahi davetiyeye yazılmaz, o kadar korunurken, bir kız evlilik lafını babasının yanında dahi konuşamazken, şimdi gelinler kalabalıklar içinde sırtı açık, göğüs dekolteli gelinlikleriyle göbek atabiliyorlar. Ahlaksızlığın adı özgürlük oldu. “Namus beyinde olur, iki bacak arasında değil” dediler ama her kötülüğün bacak arasından çıktığını fark edemediler!

Maalesef Tv’lerdeki dizi ve programlar toplumda ciddi bir ahlaki erozyona sebep oluyor. Bu yolla aldatmalar, tacizler ve her türlü ahlaksızlık meşru gösterilmeye çalışılıyor.

Göz sürekli neyi görüyor, kulak neyi duyuyorsa beyin de ona alışıp meşru görmeye başlıyor.
Yıllarca ekranlarda gösterilen, dizisi çevrilen “İffet” filmi buna sadece bir örnektir.
Bu dizi hakkında Yüksel Altuğ şöyle diyor:

“İffet, sevgilisi tarafından tecavüze uğrayıp terkedilen bir kadının dramını anlatmak için yola çıktı. Ama son bölümde ne oldu? Tecavüz eden o alçak adam; mahallenin en mert delikanlısı, en saygı gören bitirimi haline getirildi. Tecavüze uğrayana sahip çıkan, üstüne üstlük bir de o karaktersize kızını kaptıran adam ise dizinin en kötü karakteri oldu!
Hangisi iffet, hangisi iffetsizlik? Anlayanınız var mı Allah aşkına?”

Siz hiç bir dizide karşı cinse haram olduğu için elini uzatmayan, pencereden dışarı bakarken başörtüsünü başına alan, namaz vakti geçmeden namaz kılmak için telaş eden bir karaktere rastladınız mı?

Neredeyse bütün dizilerde tecavüz konusu  işleniyor, tecavüze özendiriliyor ve tecavüz eden kesinlikle ceza almıyor.

Arkadan verilen romantik bir fon müziği eşliğinde her türlü pisliği topluma yutturuyor, normalmiş gibi sunuyorlar. Fon müziği eşliğinde yengesiyle, baldızıyla, komşusuyla aşk yaşayanları, içkiyi, zinayı toplumun her kesiminden insan zevkle(!) izliyor.

Her dizi için sosyal platformlarda sayfalar açılıyor ve binlerce kişi diziler hakkında gerçekmiş gibi yorum yapıyor. Hatta dizi karakterleri için kavgaya tutuşuyorlar.

Biz bataklığı kurutmak yerine sürekli üreyen sinekleri öldürmeye çalışıyoruz. Devlet TV’lerinde bile çirkin sahneli diziler, klipler, programlar gece gündüz yayınlanıyor.

Bu ülkedeki hiç bir psikolog, sosyolog, aile iletişim uzmanı, TV’lere çıkan hoca’lar bu sorunu göremiyor mu? Neden sesimiz bu kadar az çıkıyor? Aileden sorumlu bakanlık toplumu günden güne tüketen bu facialara karşı neden sessiz?

Henüz ilköğretim çağındaki çocukların bile eline verilen, internete rahatça girebildikleri cep telefonları zehir saçıyor.

Tecavüz ve öldürmelerde sadece tecavüzcüler ve tacizciler mi suçlu?
Teşvik edenin, çeşitli yollarla azmettirenin, tecavüze özendirenin hiç mi suçu yok?
“Benim olmazsan seni taciz ederim” diyen iğrenç şarkıyı yazan, söyleyen ve dinleyenlerin hiç mi suçu yok?

Önüne ne sunulursa kabul eden, TV’de çıkan her dizi veya programı sorgulamadan izleyen, ailesine, çocuklarına izlettiren, reytingleri tavan yaptıran anne babaların hiç mi suçu yok?
Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Bu yazdiklariniza katilmamak mümkün değil. Aslinda tv dediğimiz bu alet hayir noktasinda kullanilsa insani Allaha, Resulüne(sav) yakinlaştirabilir. Ama ne yazikki şu an hiçbir kanalda bunu yakalamak mümkün değil. Önceden samanyolu tv, mehtap tv, irmak tv kanallari vardi. Özellikle irmak tv de öyle güzel aile içi eğitim programlari yayinlaniyordu ki resmen islami bir okul gibiydi. Ama ne yazik ki o kanallarda alindi elimizden. Resmen insani ahlaksızliğa sevk edecek kanallara, dizilere mahkum birakildik 😔😔😔

 2. Kendi öz kızına göz koyabilirsin diye fetva veren diyanet için ne diyeceksiniz merak ediyorum. Ya da 45 çocuga tecavüzün bir kerelik gerçekleşmesine olağan gözle bakıp , suçluları aklamaya çalışanlara . Sizce bunlar hangi dizilerden ilham almışlardır ? Haklı olduğunuz nokta , evet , diziler aileleri ahlaksızlaştırıyor . İnsanları şiddetin normal , kadınlara sövmenin erkeğin hakkı olduğuna alıştırıyorlar. Ama sizin yazınızda bahsettiğiniz ‘ gelinlerin’ eski yaşantısı da doğru değil. Herkesin yemek yerken sizin köle misali hizmet ettiğiniz herkes yedikten sonra kıyıda köşe de artanları , soğumuş yemekleri yediğiniz hiç bir ikinci sınıf muamelesi doğru değil . Ya da giymek istediğiniz kıyafetleri sırf kocanızın ailesinden baskı gelecek , baskaları şöyle böyle düşünecek diye giymemek.
  İnsanların kendilerine nasıl böyle bir yaşantıyı yakıştırdıklarını anlamıyorum . Ve millet uzay da yaşamın mümküniyetini tartışırken , bizim hindistanın marstan daha uzak olduğunu sanan gençlerimize böyle düşünceler empoze etmekte eminim bir yazı yeter .

  Biliyorum ki farklı düşüncelere yer vermeyip yorumumu yayınlamayacaksınız , olsun nasılsa siz okuyacaksınız.
  Not : Yemek tarifleriniz on numara bi de kendi fikirlerinizi altan altan millete empoze etmeye çalışmasanız .

 3. Sayin Cahide hanim,
  yurt disindan yazilarinizi ilgi ile okuyorum.
  Dizileri takip etmiyorum, ancak takip edenlerden hic cocuk tacizinin konu edildigi bir dizinin yayinlandigini duymamistim.
  Ancak beni taa cocuklugumdan beri Türk olusumdan utandiran bir sey vardir: kiz tecavüze ugar, namus ugruna tecavüzcu saldirgan ile nikah kiydirilir.

  Tecavüz herzaman vardi, ve bunun cinsellikle pek alakasi olan bir sey olmadigini yazinizda cok güzel ifade etmissiniz.
  Öyle olsaydi, cinselligin kuralsiz, sartsiz ve sadecene evlilik cercevesinde olmadan da yasandigi ülkeler de, tabiri caiz ise sex e karni tok erkekler tarafindan kadinlar saldiriya ugramazlardi.

  Cinsel taciz ve tecavüz kadinlari insan degil, düsman olarak görmekten dir. Kadini asaglar, incitir, ruhunu mahveder. Erkegin kendinde sonsuz güc olduguna dair kanaat getirmesine sebeb olur. Kadina haddini bildirir.

  Cocuklara yönelik cinsellik ise, insanoglunda ayni escinsellik gibi norm disinda bir cinsel tercih.
  Sakin yanlis anlamayin, benim de cocugum var, elleyen olursa herhalde en büyük günahi isler, o sahsi öldürürüm.
  Ancak bu tür insanlarin cinselliklerini yasamalari imkansiz cünkü günün birinde ayni escinsellik gibi kanunen mesru bir hale getirilse bile partner cocuk olacagindan daima bir süperiorite/inferiorite durumu olur, ayni amir/sekreter iliskisinde ki gibi.

  Böyle bir insanin yapacagi tek sey var (kanimca): kimsenin hayatini yakmadan, psikatriste teslim olup kimyasal hadimlasmayi kabul edecek.

  Cümleten Allah cocuklarimizi korusun.

 4. Fatmasevdereyyan says:

  Cahide abla bu yazıya sonuna kadar katılıyorum.beyinlerimizi öyle şeylerle uyuşturdular ki.öyle çok şeyle meşgul ettiler ki.. Rabbim doğru söyleyenleri başımızdan eksik etmesin. şüphesiz ki Allah Nurunu tamamlayacaktır…

 5. Yusufyunus says:

  ALLAHIM daima razi olsun bacim sen hep şöyle biz okuyalım dinleyelim uygulamaya geçelim.CEzakallahu hayran.

 6. Allah razi olsun Cahide hanım ama bu yazılarınızı sadece bizim gibi hanımlar okuyor genç kızlarımıza okutturamiyoruz.Hoslanmiyorlar böyle y azi okumaktan eğlenceli gelmiyor onlara bu da bizim icin cok onemli onlara bunları nasıl anlatabiliriz bilemiyorum.Tek yapabildigimiz sadece dua etmek. Allah çocuklarımıza hidayet etsin.Tabiki biz büyüklere de.

 7. Selamun aleyküm abla.Epey uzun zamandır seni takip ediyorum.Hayata bakış açımı o kadar değiştirdin ki Alllah razı olsun.Senin de yukarıda bahsettiğin gibi televizyonlardaki rezilliğin haddi hesabı yok.Acaba sen hangi güvenilir kanallardan ve internet sitelerinden haber okuyorsun?Ve hangi ilim sahibi hocalarımızın görüşlerinden faydalanıyorsun?Ben şüpheye düştüğüm bazı konularda güvenilir cevapları olan alimlerimizi ve güncel konular hakkında yazılar yazan kişileri pek bilmiyorum.Bunları sen ve bilen başka ablalarım paylaşırsa çok sevinirim eminim benim gibi takip edeceği siteleri de tam bulamamış olanlar vardır.Cevap verebilirseniz çok memnun olurum.Esen kalın…

 8. Allah ebeden razı olsun senden ve ailenden abla. Paylaşımını ulaştırdım etrafımdakilere. Senin bize faydalı olduğun gibi bu paylaşımlarınla inşaAllah bizde çevremize fayda sağlayabiliriz.

 9. Cahide Hanim
  Sizin yazilarinizi takip etmeye calisan okuyuculardan biri olarak uUlerek bir yorumda bulunmak istiyorum
  Bana gore guzel noktalara deginmeye calisiyorsunuz ve zulum karsisinda susan dilsiz seytandir sizinde bildiginiz uzre
  Fakat bu cocuk tacizleri konusunda asil suclu medtaymis gibi gosterip bunu yapan ve koruyanlari elestirmemenize ve bu konuda rek bir kelime bile soylememeniz beni derinden yaraladi
  Mesele burda siyaset yapmak degil ama cocuklara uygulanan zulme bile ses cikarmanin yasak oldugu ve birkere bu olayin tezahur etmesi her zaman olcak anlamina gelmez ifadelerini nasil sindirebiliriz ve butun oklari tek gunah kecisi medyaymis gibi nasil gosterebiliriz lutfen bu konudaki fikrinizi ibraz edermesiniz
  Selamlar

  1. Sadece medyaymış gibi göstermiyor ki yazıyı lütfen daha dikkatli okuyun. Medyanın böyle bir hassas konu üzerindeki etkisinin büyük olduğuna değinmiş. Diğer paylaştığı yazıları da okuduysanız eğer zaten bunu fark etmeniz lazımdı. Allah a emanet olun. (Ağzımız alışmış Allah a emanet ol kelimesine. Tanıdığım bir alim- Allah ondan razı olsun -çok kızardı bu cümleye. Zaten Allah a aitiz. Onun olan birşeyi ona hangi mantıkla emanet ediyorsunuz derdi. Konuyla çok çok alakasız oldu ama aklıma gelince paylaşmak istedim.)

 10. hülyamız:) says:

  Cahidecigim senden çok şey öğreniyorum. Kul olduğumu hatırlatıyorsun Allah senden razı olsun
  Bu uzun yorumları sana yazı olarak gönderecektim uygun görürsen yayınla diye. Konusu olmuşken yorum olarak yazdım. Daha içimde çok şey var, neler yazsak neler söylesek faydası olur bilmem ama ben bu konuda çok endişeliyim. Sık sık bu tip yazılarla insanları uyarmak bile topluma büyük bir katkıdır. Allah işlerinde kolaylık versin kardeşim

 11. hülyamız:) says:

  Dizideki aldatılan kadına salya sümük ağlarken, ben neden Fatima anamiz gibi olamıyorum diye bir damla yaş akıttık mı hiç? Yanımızda, islama uygun yaşamaya çalışanlar yobazlikla suçlanırken niye sustuk? niye savunmadık? dışlamaktan mı korktuk? yada yobazlikla suçlanmaktan mı? Niye Rabbimin emrini degil de milletin ne diyeceğini önemsedik? Esarbimizi büyük örtmekten niye kaçındık? Guzelligimizin ve şıklıgimizin bozulacağından mı korktuk? Ne örtünmeyi becerebildik ne açılmayı. Hayatımızı bir yana bırak, sadece bir günümüzde sabahtan akşama kadar Allah in hangi emrine uygun yasiyoruz? Ne yapıyoruz mesela?
  Aşk duygusunun Allah tarafından bize neden verildiğini bile bilmiyoruz. Sevmeyi öldürmek zannettik biz

 12. hülyamız:) says:

  Bende toplumun bozulmasında dizilerin çok büyük payı olduğunu düşünüyorum. Ama en büyük payın insanların her öğrendiklerini yanlış uygulamalarından kaynaklandığını düşünüyorum. Toplum olarak ne dizi yapmayı biliyoruz. Ne izlemeyi biliyoruz. Ne internet kullanmayı biliyoruz. Ne telefon kullanmayı biliyoruz. Ne çocuğumuza terbiye vermeyi biliyoruz. Ne karşımızdakini dinlemeyi. Ne büyük biliyoruz ne küçük. Ne kitap okumayı biliyoruz ne araştırmayı. Kime hallenecegimizi sapıttık artik. El kadar çocuklara göz diker olduk. Ne haram biliyoruz ne helal. Ne edep biliyoruz ne haya. Utanma duygusu olanı yadırgar olduk. Ne hakkımızı aramayı biliyoruz ne tartışmayı. Adam gibi iki laf edemiyoruz hatta selamlaşmayı bile unuttuk. Ne susmayi biliyoruz ne konuşmayı. Ne zengin olmanın şükrünü verebildik ne fakir olmanın sabrını. Ne oturmayı biliyoruz ne kalkmayı. Ne ölüye saygımız var ne diriye. Ne gülmeyi biliyoruz ne ağlamayı. Ne KADIN olmayı becerebiliyoruz ne ADAM. Ne kural tanıyoruz ne de sınır.
  Film yapmayı keşfettik ilk sahnemiz cinsellik oldu. İnterneti keşfettik cinselligimizi azdirmakda kullandık. Erkek olduğumuzu keşfettik nefes alan her canlıya salya akıtıp saldırdık. Kadın olduğumuzu keşfettik tüm cekiciligimizi kullandık. Silah kullanmayı keşfettik düğünlerde dehşet saçtık. Trafikte yol vermeyenin üzerinde kullandık. Hak aramayı keşfettik eğriye doğruya bağırır olduk. Medeniyeti çıplaklık zannettik. Modernliği dinsizlik. Özgürlüğü öğrendik hemen boşandık. Mertliği edepsizlik anladık. Kur an i kitabı kaynağı unuttuk hepimizin eğitmeni tek kaynağı televizyon oldu. Neyi keşfettiysek kendi çıkarımıza kullandık. İşimize geldiği gibi anladık. Biz böyle bir toplum değildik. eğitimde, saygıda, dürüstlükte, edepte ahlakta temizlikte ilimde fende dünyada tektik. Kimler unutturdu bize islam ahlakını, medeniyeti, terbiyeyi, saygıyı sevgiyi. Nasil unuttuk islamda kadının mücevher değerinde olduğunu. Minik yavruların Allah in emaneti olduğunu. Bulunduğu odaya çocuk bile girdiğinde ayağa kalkan O mübarek peygamberin ümmeti miyiz biz? Kadın olmanın şerefini erkek olmanın mertliğini nerede yitirdik. Nerede kaybettik insanligimizi kulluğumuzu. Adaletimizi asaletimizi kim unutturmaya çalışıyor. Sorsan hepimiz müslümaniz deriz. Ama hala yıllardır müslümanlıkta sadece namaz kılmaktan yaşlanınca hacca gitmekten öteye geçemedik. Hala islami sadece kalp temizliği zannedenler var.
  İslam; hayatımızın her dakikasini kapsayan, sabah uyanmamizdan başlayıp gece yatana kadar bizi yönlendiren, insanca davranmamızı öğütleyen bir yaşam biçimidir. Neyi düzgün yaptık neler öğrendik bilmiyorum ama biz bir tek islam ı öğrenemedik onun yolundan gidemedik

 13. “arkadaşım hoşgeldin ” isimli güya komedi! programı var. komik adı altında o kadar ahlaksız şeyler yayınlanıyor ki…. hatta normalleştiriliyor. bir erkeğin diğerini dudağından öpmeye çalışması… kadın kılığına girip kucağına oturması kıyafetinin açılması vs… daha acı kısmı ise seyirciler arasındaki kapalı kadınlar… bu sahnelerden sonra kamera onları ağzı bi karış açık gülerken çekiyor. nerdesin ve neye gülüyorsun be kadın!

 14. Esselamu aleykum Cahide ablacığım.Yine önemli bir konuya değinmişsiniz Allah svt sizden razı olsun…Yaratılış gayemiz unutulup Kuran ve Sünnetten yüz çevirildiğinden ,Allahu Tealanın kanunları bırakılıp beşer kanunlarıyla hükmedildiğinden değil mi bu halimiz bu bozulmalarımız bu islam dışı hallerimiz bu üzüntü veren durumlara düşmemiz….Allahu Teala bizleri islam ahlakıyla ahlaklananlardan eylesin ! .İşte o zaman huzuru, mutluluğu bulacağız inşaAllah .

 15. Mehtapabla says:

  Gerçekten de edepsizliğin adı özgürlük olmuş
  Tv lerdeki programlara çıkarılan kişilerin çoğunluğu terbiye ve ahlakın ne olduğunu unutmuşlar ya da öylelerinimi özel çıkartıyorlar bilemiyorum bazılarında ahlak sıfırlanmış çok üzülüyorum
  Ayrıca bir de dövme yaptıranlar yok mu Ben onlara Allah akıl versin diyorum çok kötü görünüyorlar haberleri yok.
  Gençliği zehirlemeye çalışanlara Allah fırsat vermesin. Amin
  Onca mehmetçiklerimiz canlarını bu güzel vatan için verirken kudurmuş insanları Allah bildiği gibi yapsın.

 16. kevser esma says:

  Allah razı olsun. Çok güzel ifade etmişsin ah birde anlaşılsa, anlayıp çözüm üretilse😞
  Yüreğine sağlık can🌷🌹💕

 17. mucahide says:

  Süper bi yazı allah senden ebeden razı olsun ablacim

 18. Dilek POLAT says:

  Cahide hanım keşke herkes siz gibi duyarlı olsa 🙁

 19. Tecavüze tacize son diyenler dizilerdeki ahlaksız sahneleri zevkle izliyor.Zaten ….. evlenmem, hamile kalırım doğurmam diyen insanların utanmadan sokakta gezdiği bir toplumda hem böyle deyip sonrada tecavüze son demeleri çok anlamsız.Rabbim çocuklarımızı bu tur düşünen insanlardan korusun inşaallah…Amin

 20. Seçil Öztürk says:

  Eğer bir olayın nedenini araştırıyorsak en köküne inmek geeektiğini düşünüyorum. Ahlâk çöküntüsünün yaşandığı günümüzde dizilerin ya da programların etkisi yadsınamaz ama bence en önemli sorun EĞİTİM. Eğitimsiz bir toplumun muhakeme yeteneği gelişmiyor. Gördüklerinden ve duyduklarından etkileniyor. Açan varsa bakmamak gerektiğini öğrenemeyen erkek çocuklarımız olduğu sürece bu tür olayların önüne geçemeyiz. Eğer tacizi tecavüzü etrafımızdaki bikinililere, dekoltelilere bağlarsak şunu sormak gerek mi? Damacananın,kümesteki ördeğin, sokakta gezen kedinin köpeğin ne suçu var? Değil mi ama…? Allah’tan korkan bir arkadaş istemem ben etrafımda. Ama Allah’o seven insanlar isterim. Çünkü sevdiğin zaman O’nu mutlu etmek ister ve isteklerine saygı gösterir yerine getirmek istersin. Yaptığın her şey isteyerek olur. Çekinerek değil. O zaman gönderdiği kitabı açıp okursun be anlamak istersin senden ne istediğini. O zaman ahlaklı olursun. Çünkü Kuran kadın kadar erkeğin de iffetini korumasını ister. Sevgiyle kalın…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: