Doğal Güneş Kremi

Doğum Günü Kutlamak Kişiyi Kutsamaktır!

doğum günü“Çocuğum çevrede gördüğü doğum günü kutlamalarına çok hevesleniyor. Ben kutlamak istemiyorum ama çocuğumun üzülmesini de istemiyorum. Ne yapmalıyım?” diye sormuş bir anne.

Önü alınamayan bir  gösteriş çılgınlığına dönen ve neredeyse bir anane haline gelen bu ritüelin nerede duracağını hiç birimiz bilmiyoruz. Evlilik yıl dönümleri, doğum günleri, önceki yıllarda genelde daha Avrupai bir yaşam biçimini benimseyen aileler tarafından kutlanırdı. İslami anlayışa sahip aileler bu tür kutlamalara prim vermezlerdi.

Fakat nasıl olduysa bu kutlamalar İslami camianın da alışkanlığı oluverdi. Aile içinde kalsa iyiydi belki. Ancak doğum günleri için salon tutulur, parti yapılır oldu. Hatta doğum günü için davetiyeler bile bastırılıyor. Artık okullarda bizzat öğretmenler tarafından destekleniyor. Zengin veliler çocukların doğum günlerinde kocaman bir pastayı sınıfa getirip kutlama yapıyor. Genelde bir kaç gün önceden diğer çocukların haberi olduğu için bazıları hediye alıp sınıfta arkadaşlarına veriyor.

Çocukların çoğu bu kutlamaya heves ediyor. Yurtdışında olsa “Yavrum bunlar müslüman değil. Bu kutlamalarda bize ait değil.” diye açıklama yapmak kolay. Ama kendi ülkenizde, çoğunluğu müslüman olan bir ülkede çocuklara bunu izah etmek hiç kolay olmuyor.

İnsanın fıtratında mükemmeliyetçilik vardır. Çünkü insan cennete programlanmıştır. Bu yüzden daima elinde olanın daha iyisini hedefler. Bir çocuğun doğum gününü bu yıl basit bir pastayla kutlasanız da, gelecek yıl pastadan daha öte beklentiler içine girecektir. Hediye ister, sonra daha pahalısını ister. Komşunun çocuğuna, sınıf arkadaşına yapılan daha gösterişli bir kutlamayı talep eder…

Baştan itibaren doğum günü kutlamazsanız ve yeri geldiğinde doğum günlerinin kutlanmaya değer bir gün olmadığını anlatır, çocuğun her zaman değerli olduğunu fark ettirirseniz, çocuklar bu kutlamaların çok da önemli olmadığını anlıyorlar.

Bir de işin şu boyutu var. Kutlanacak günler arttıkça asıl değer vermemiz gereken iki bayramımıza verilen değer azalıyor. Oysa biz bayramları özlemle bekler, hazırlıklar yapar ve bayramları sevdiklerimizle beraber geçiririz. Bu iki bayram kişiye özel değildir. Herkesin bayramıdır. Hazırlıklar herkes içindir. Doğum günlerinde ise merkezde tek bir kişi vardır. Tek kişi hatırlanır ve tek kişiye hediye alınır. Bu açıdan bence doğum günü kutlamak, kişiyi kutsamaktır!

Çünkü kişiye her seferinde şu mesaj verilir: “Sen önemlisin! Sen özelsin! İyi ki doğdun, iyi ki varsın! Her şeyin en iyisine layıksın!” Oysa bir çocuk için anne ve babası tarafından sevilmek, ilgi görmek, sorunlarının paylaşılması, iyi davranışları karşısında takdir görmesi, özel günlere tahsis edilmeden bazen küçük hediyeler alınması yeterli olmalıdır. Ailesinden yeterince sevgi ve ilgi gören, sözlü veya fiziksel şiddet görmeyen çocuk zaten mutlu çocuktur. Okuldan eve geldiğinde annesinin yaptığı bir pasta, güzel bir sofra, haftasonu ailecek parka veya pikniğe gitmek, aile sohbetleri yapmak psikolojik gelişimi açısından çok önemli ve yeterlidir.

Küçük yaşlardan itibaren düzenli olarak doğum günü kutlanmış biri evlendiği vakit, doğum günlerinin unutulmasına tahammül edemiyor ve değer görmediğini, sevilmediğini düşünüyor. Sadece bu konu bile pek çok evlilikte huzursuzluk sebebi oluyor.

1 yaşındaki çocukların bile doğum günlerinin bir parti havasında kutlandığını düşününce bu işin birazda ebeveynlerin kendilerini tatmin etme yarışı  olduğu inkar edilebilir mi? Ya da çocuğunun yanında olamadığı zamanların bir telafisi olarak abartılı doğum günü kutlamaları yapmak ve çocuğu hediyelere boğmak, bir nevi aldatmak değil midir?

Çocuklarımıza başkalarının mutluluğuyla da mutlu olmayı öğretelim. Durumu iyi olmayan bir arkadaşına hediye vermesini sağlayalım. Hatta yoksul bir aileyi beraber ziyarete gidip, vermenin ne kadar mutlu eden bir eylem olduğunu onlara gösterebiliriz.

Öte yandan, son yıllarda İslami camiada bu konuya şöyle bir izahat getirilir oldu. “Doğum günü kutlamak doğru olmasaydı, Peygamberimizin doğum gününü de kutlamazdık.” Kardeşlerim, biz zaten Allah Rasulünden veya Sahabelerden böyle bir kutlama şeklini öğrenmedik. Atalarımız, Alimlerimiz de bilmezdi böyle bir kutlamayı. Kabul edelim ki kutlu doğum haftaları, oruç tutmanın, salavat çekmenin, Peygamberin hatırlanmasının çok ötesine geçen, kapitalizme hizmet eden, 80 li yıllarda  belli bir kesim tarafından türetilmiş günlerdir. Allah Rasulüne pasta yapmayı, “İyiki doğdun, doğum günün kutlu olsun efendim” yazmayı, sazlı sözlü geceler düzenlemeyi İslam’ın neresine koyacağız? Mümin olarak bize düşen Rasulümüzü anmak değil, getirdiği mesajları anlamak olmalıdır.

Ez cümle: Kendisine güvenen değil, Allah’a güvenen, nefsine kul olan değil, yalnızca Allah’a kul olan, küçük detaylarla mutlu olmayı bilen şahsiyetli bireyler yetiştirelim. Doğum günleriyle çocukları mutlu etmeye çalışmak, maalesef çocuğu bencilleştirmekten öteye gidemiyor…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Selamun aleykum abla sizi severek takip ediyorum katiliyorum sozlerinize ama kullandiginiz cumlede yurt disinda olsak daha kolay anlatilir diyorsun ben yurtdisinda yasiyorum burdada hicc kolay degil ozel gunlerde harmony day yapiliyor kindada itibaren herkes yemek yapip getiriyor ben 2 senedir cocugumu kindaya goturuyorum ve boyle gunlerde cocugumun basinda duruyorum diger yiyeceklerden yemesin diye ve cani cekmesin diye 5-6 cesit yapiyorum herkes 1 cesit yaparken burda dogum gunleri yabancilara ait diyip gecemiyorsun eger cevresinde musluman ogrenci varsa yada turk arkadaslari mecbur kaliyorsun daha cocuk icleniyorlar bu sefr icine kapanik oluyorlar bizzattt kendim yasadigim icin biliyorum burda mecburen yapmak zrunda kaliyorsun tek farki kizim biz mum yakmayiz demek yurtdisinda muslumanligi yasamak daha zor hee birde burda dogum gunleri icin loly back veriyorlar icinde birsuru sekerler cikolatalar tek tek icine bakmak zorunda kaliyorum cunku yurtdisindaki insanlar daha fazla ne kadar dikkat edebiliriz diyorlar yediklerine icdiklerine burda muslumanlik eskisi gibi yok muslumanlik elden gidiyor bu bnim dusuncdm 7 yildir ferace giyerm 7 yildir yurtdisindayim feracemi cikarmami isteyenler bile oldu….

 2. selâmün aleyküm,
  yazinizla bana tercüman oldunuz. elhamdulillah kuran çizgisinde yaşamaya çalışan bir çevrem var. Buna rağmen doğum günü kutlamalarına olan tepkim konusunda maalesef çevremde tekim. Almanya da yaşıyorum. 9 ve 5 yaşlarında iki çocuğum var. sizin de söylediğiniz gibi gayriislami bir ülkede yaşamanın avantaj ve dezavantajlarını yaşıyoruz. Aile içinde bu kutlamaları tanımayan çocuklarım, 3-4 yaşlarında Anaokulunda tanidilar. kutlama taleplerine biz onlar gibi degiliz. Biz müslümanız. bizim kendi bayramlarımız var cevabını verdim. Çok üzülerek söylüyorum ki,
  “Anne, ……..abla, ……..teyze onlarda müslüman neden doğumgünü kutluyorlar? ”
  sorusunda tıkandım kaldım.
  çocuklarımızı eğiten sadece biz olsak belki aile içi küçük kutlamalar masumca görülebilir. Fakat çocuklarımız topluma girdikten sonra eğitimlerinde etkimiz oldukça düşük seviyelere iniyor. Benim sıkıntım müslüman olmayanların yaşantılarındaki sınırsızĺık ve aşırılıktan çok içinde yaşadığımız müslüman çevremizdeki onlara benzerliğin açıklamasını yapamamak . Aslında bu konuda yazacak çok şey var, hangi birini dile getireceksin ki…
  Rabbim emeklerinizin ecrinj gani gani versin.

 3. Bir kaç fetva ile birlikte sizin yazınızı okuduktan sonra çocuğum için çok heveslendiğim 1 yaş doğum günü partisini ani bir kararla feshettim ve hediyeliklerini de “Hoşgeldin Ramazan” şekerlemelerine dönüştürdüm. Ayrıntıları bloğumda paylaştım: http://annesair.blogspot.com.tr/2016/06/dogumgunu-yerine-alternatif-kutlamalar.html
  Teşekkürler 🙂

 4. elif güney says:

  Bir öğretmen olarak en nefret ettiğim durumlardan birine parmak bastınız. biri bana anlatsın biz ne zamandan beri bu kadar görgüsüzleştik kendimizi kaybettik kendi sınıfımda izin vermiyorum ama bu yıl şöyle bir durum oldu anne haftasonuna denk geleni evde kutladı yetmedi bir de pazartesi gelip sınıfta kutlamak istedi ne diyeceğimi şaşırdım .oğlum 1. sınıfta bu hafta ödevlerini kontrol ederken ödev dosyasında renkli kağıda bastırılmış küçük bir davetiye farkettim neymiş yarın sınıfta doğum günü varmışmış öğrenci bir gün önceden haber veriyor aslında anne demeliyim .hadi baba hediye alalım diye tutturdu bizimkisi hatta ağlayıp tepiniyor .çocuğa ne anlatabiliyorsun ne de kızabiliyorsun.neyse aldık küçük bir hediye .ertesi akşam bizimkine dönüşte sordum oğlum kimler ne almış diye o aldı bu aldı diye sıraladı.herkes aldı mı yok anne falanca arkadaşlarım unuttu(alamadı belkide] eee sonra oğlum dedim öğretmenimiz dedi ki herkesin hediye alması gerekmiyor muş ey allahım ben şimdi üzülüp kendini mahçup hisseden çocuğa mı üzüleyim bak biz aldık diye kasım kasım kasılana mı öğretmene mi o davetiyeyi hazırlayıp çocuğunun eline tutuşturan anne babaya mı kızayım şaşırdım amma ilk toplantı da bunu hem velilerime hem de oğlumun öğretmenine ve velilerine ileteceğim …bu ne ya bıktık valla .bir de çalıştığım okulda bu dönemden itibaren öğretmen arkadaşlara doğum günü pastası alınıyor çok sıkılıyorum ama bir şey de diyemiyorum allahtan ekimde doğmuşum yırttım anlayacağınız hele hele meslekte otuz küsür yılını çalışan öğretmenimizi mum üflerken görmeliydiniz o koca adam daha önce yapılan kutlamalara kızıp ona buna memleket ne halde bir şunların yaptığına bak diyordu ama ona da üflettiler nihayetinde …. afff afff Allahım demekten başka bir şey gelmiyor elimden.. hristiyana yahudilere benzemeye çalışmayın diyen sevgili peygamberim bir bak ümmetin ne halde?

 5. Sevgili Cahide ablacığım,

  Bizdede doğum günü kutlama adeti yoktur. Oğlum 18 aylık bende doğum gününü kutlamadım. Ama bu konuya senin kadar rijit yaklaşmıyorum sanki. Bilemedim.

  Elif ÖZDEMİR…

 6. Allah razi olsun ablam

 7. Cezakallahu hayran Cahidem💖🌹💖

 8. Merhaba Cahide hanım,
  Tarıflerınız arada bır de olsa yapmaya calısıyorum cok tesekkurler.Anlam veremedıgım seyler okudum bır daha okudum ınanın hıc bır anlam veremedım.Dogum gunu ozel bır gundur bedene ruhun uflendıkten sonra dunyayla bulustugu nefes aldıgımız o ılk gun… sızce ve ya bızce ne sakıncası olabılır? Es dost akraba ve sevdıklerımız yanımızda olsa ve o gun dogan kısıye hedıye verılse (ayrıca amac hedıye de degıldır o kısıyı mutlu etmektır ve bırlıkte olmak bır olmaktır.)ne gıbı sakıncalar dogurabılır? Bugunlerde yasadıgımız vahım olaylardan cok ınsana ne dokunabılır?…Sımdı canım vatanımızda o kadar masum evlatlarımıza tecavuz vakaları varken(yazarken bıle utanıyorum ınsanlıgımdan),Kadına sıddet varken ,Masumu ve savunmasız herhangı bır ınsanı hor goren bır duzen varken…… sızden rıcam bunlardan da bahsedın. “…Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24) cok guzel deyınmıssınız lutfen bu masumlara edılenlerıde degerlendırın…yasadıgımız zor gunlerde guzel seylere bence takılı kalmayalım bırakın eksıgımız cocuklarıımızın dogum gunlerınde arkadaslarınla beraber oynarken kırdıgı vazolar olsun.Sımdıden cevabınız ıcın tesekkurler…Ellerınıze saglık

  1. Kutlamalar olmali tabi ama kendi kulturyne kendi deger yargilarina gore olmali biz eglenirken bile batili gibi egleniyoruz birebir motomot taklitdir yanlis olan. Ben cocuklarimin ilk dogimgunlerinde kurani kerim okuttum. Sonrakiler ise siradan israftan uzak dozu asmayacak minik kutlama gecen gun arkadasimin bebegi 1 yasina girdi kutladik kocaman bir pasta yaptirdik ve ne yaptik biliyormusunuz bir restorana gittik ve tanidigimiz butun yoksul insanlari cagirdik onlari sorframiza dahil ettik onlara restoranda yemek yeme keyfi yasattik ve pastamizdan ikram ettik. Kutlama budur arkadaslar kutlayin ama batili gibi degil Tarkan ne guzel soylemisti ” Baskasi Olma Kendin Ol”

 9. Kardeşlerim bu konuyu anlamak içinde bence biraz seviye gerekiyor
  Bazı Müslümanların bir yudum şaraptan bişey olmaz seni sarhoş etmedikçe demesi durumu gibi :/ seviye belli yani her neyse
  Müslüman için din hayatın bi parçası değil, hayat dinin bi parçasıdır, sen hayatını dinine göre yönlendirirsin, öyle güzel bi dinimiz var ki sokakta nasıl davranman gerektiğinden tut, ticaret hayatında yapılması gerekenler, hatta tuvalet üslubu bile detaylıca yer edinmiş, her bir konu, bir şey yapacağın zaman düşünürsün bu dinen uygun mu caiz mi yapabilirmiyim yapamazmıyım araştırırsın bu senin görevindir, peygamberimiz hayatını nasıl yaşamış sahabe nasıl yaşamış
  Hediyeleşmek sünnet, eyvallah istediğiniz zaman istediğiniz kişiye hediye alın, yapmayın diyen yok ama neden doğum günü be güzel kardeşlerim, insanlar zaten şu anda anca facebookdan maillerden telefonlardan öğreniyor birbirinin doğum gününü, sana değer veriyorum hatırlıyorum lafları falan boş
  ama şu sizin çok masum gördüğünüz doğum günlerinin arkasındaki karanlıklarıda görmenizi isterdim
  Dünyada her sene doğum günlerinde tüketilen alkollerin yapılan zinaların cinayetlerin tecavüzlerin haddi hesabı yok biliyormusunuz
  Türkiyede bile moda olmuş evli barklı kadınlar adamlar karşı cinslerinin doğum günlerini kutluyorlar, pess doğrusu, insanda haya olur utanma olur sonrada kocam birini buldu karım biriyle kaçtı
  Dinen caizmi bu mesajlaşma, tabiki hayır
  Bunu ben ve ailem yapmayız etmeyiz olmaz demeyin kardeşlerim, sen şimdi çocuğunun pastasına bir mum koyarsın çocuğun ilerde pastanın yanına içki koyar, kız arkadaşını getirir, neydik ne olduk olursunuz
  Iman savaşı içinde olmamız gerekirken onun doğum günü gelmiş ne alayım bunun doğum günü gelmiş nasıl kutlayayım, yaa ailede 50-100 kişi hepsi doğum günü kutlaması yapsa bide üstüne arkadaşlar dostlar yandık 🙂
  Hem insanın ölüme bir sene daha yaklaşmasını kutlaması kadar mantıksız birşey olabilir mi
  Bu tür günlere önem vermeyin kardeşlerim ramazan bayramımız var kurban bayramımız var o zamanlarda hediyeleselim olmaz mı 🙂

  1. Cezakallahu hayran Nisa kardeşim🌹💕

   1. Ve entum fe cezakumullahu hayran belgin kardeşim 🌸

    1. Bilmukabele canım🌹

 10. Ahhh rahmetli nenecim, doğum günü mü bilirdi, doğum günü mü gördü, her küçük bi şeye mutlu olurdu,
  Şimdikiler en lüks partilere bile mutlu olmaz oldular
  Ashabı kiram doğum günü mü kutladı, tabiin, dört mezhep imamlarımız, ehli sünnet alimlerimiz doğum günü mü kutladılar, herşeye bi kutlama moda oldu zaten, insanımız ne kadar meraklı ellerin adetlerini taklit etmeye, ben görmedim ramazanı kurban bayramını kutlayan bi Hristiyan yahut yahudi, bu taklitler yüzünden kendi bayramlarımızda da artık bayram havası kalmadı
  Sevgililer günü, evlilik yıl dönümü, tanışma günü, evlilik teklif etme günü, kadınlar günü, doğum günü, yıl başı, Noel, babalar günü, anneler günü, öğretmenler günü, hava günü su günü vs vs daha neler neler :/

 11. çok yanlış bir yonlendirmede bulunuyorsunuz.insanların dğum gunleri neden önemsiz olsun ki?Hayat doğum her ırkta çağda dinde önem arz eder. Bir mevlüt kandili kutlu doğum haftası önemsiz midir? Hediyeleşmenin neresi kötü? Ama çok hediye geldi kendimi bedbaht hissettim bence kadir kıymet bilmek gerek doğum gününü hatırlayacağın kişiler var hayatında ne mutlu seni mutlu etmeye çalışıp hediye getirenler var .Senin etrafın yaşıyor hayat dolu ve huzurlu ki bu tur sevinçli organizasyonlara imkan var.Çocuğun var hanım çocuğun .Çocuğun doğru bir sosyalleşme içinde ki sevdiği arkadaşları var ki onu bu tarz ortamlara davet ediyorlar.Nankorce yorumlar hoyratca tavırlar.Sevin sevilin tadını çıkarın.Herseyı ama herseyı de kapıtalızme bağlamayın .

 12. Cahide ablacığım yine çok önemli bir konuya değinmişsin. Oğlum 10 kızım 6 yaşında henüz hiç doğum günü kutlamadık ama okulda çevresinde kutlayanları duydukca neden biz kutlamiyoruz diye soruyorlar bende elimden geldiğince sık sık onlara pasta yaparak size özel yaptım diyerek tek bir güne ozenmemeleri için çaba sarf ediyorum Lâkin bu durum gittikçe zorlaşıyor çünkü çevre etkisi cok büyük Allahım ssonumuzu hayır etsin. Dinimizi elimizde tutmak kor ateşi elimizde tutmaktan daha çok zorlaştı

 13. Sevdenur says:

  Allah razı olsun ablacığım.

 14. Brs_Srb says:

  Bir de baby shower çıktı son zamanlarda. Bakalım daha neler göreceğiz??Amerika’da örneğin 14-18 yaş arası gençlere öyle doğum günleri yapılıyor ki, geçenlerde yayınlanan bir gazete haberine göre bir baba bunun için 4 trilyon para harcamış:( inanılır şey değil. Sırf bunlar için özel tv programları yapıyorlar, internetten canlı yayınlıyorlar. Yaşanan ahlaksızlıkların içeriğini bizim anlamamızın mümkünatı yok.. Ama herşeyde olduğu gibi bu da bizim toplumumuza sirayet etmeyecek mi? 5 sene, 3 sene, 1 sene sonra?? Edep Ya Hu!!

 15. hülyamız:) says:

  Sözlerine katılıyorum cahidecigim bu çılgınlık öyle büyüdü ki özel kutlamalar için malzemeler satan bu tip organizasyonları yapan bir sektör oluştu. Eskiden düğün yapmak için kara kara düşünen insanlar şimdi minicik bebeğin doğum gününde neredeyse düğün abartiliginda kutlama hazırlıyor. Gösteriş aklımızı aldı. Herkes modern gözükme çabası içinde. Tesettürlü kişiler bile “örtülüyüm ama geri kafalı değilim” mesajı vermek için çırpınıyor. Kimin geri kafalı olduğu ise ayrı bir tartışma konusu. Rabbim işlerinde kolaylık versin kardeşim

 16. Biz dogum gunlerini soyle degerlendiriyoruz. Yurtdisindayim, okulda dogum gunu pastasi getirenlere de ozendigi icin kizim helal dairede o istegini tatmin etmeye calisiyoruz. Davet olmadan, sadece aile icinde o gun sevdigi yemegi yapiyorum ve bir de ev yapimi kucuk bir pasta, mozaik pastasi bile olabiliyor bu. Ve sen artik bir yas daha buyudun, artik yatagini kendin toplayabilirsin, odani kendin supurebilirsin gibi yeni bir sorumluluk veriyoruz.

 17. Çok haklısınız Cahide hanım keşke bu doğum günü saçmalığını hepten kaldırmanın bir yolu olsa. Biz kendi çocuklarımıza doğum günü yapmasak bile eğer çocuk okula da gidiyorsa maşallah her hafta birisinin doğum günü oluyor. Çocuğu gönderseniz bir dert, göndermeseniz başka bir dert. Çünkü çocuk kapitalizmin falan değil orda arkadaşlarıyla oynayacağı oyunların, eğlencenin derdinde. Bu kafadaki bir canlıya oraya gitmemesi gerektiğini nasıl anlatabilirsiniz ki? Bütün arkadaşları her ay birinin vesilesiyle toplanıp oyunlar oynarken ona evde oturması gerektiğini nasıl anlatacağız? Büyük insan olsa neyse, 5 yaşındaki çocuk bunu anlamıyor. En güzeli kimse yapmayacak doğum günü, olay kökten çözülecek. Biz yine çocuklarımızı biraraya getirelim, oyun grupları kuralım, eğitici aktiviteler düzenleyelim, arkadaşlarıyla hoşça vakit geçirmelerini sağlayalım tabii ki. Fakat bunun için doğum günü gibi ne idüğü belirsiz bir şeyi kullanmasak keşke.

  1. “En güzeli kimse yapmayacak doğumgünü!”
   Nasıl ya? Anaokullarında doğumgünü kutlama yasağı getirmekten mi sözediyorsunuz ciddi ciddi? Ben şu yorumunuzu okuyana kadar karşıydım ama şimdi ikna oldum. “Siz”in çocuklarınıza doğumgünüsüz,ezop masalsız,ilahili,hatimli,kız-erkek ayrı anaokulları kurulsun. Yoksa “biz”im çocuklarımızın hayatına karışmaya daha anaokulundan başlayacaksınız.

   1. Bak ben sana katılıyorum canım sizin çocuklarınızla bizim çocuklarımız bir arada okumasın, siz yabancıların adetlerini benimsemişken onlara özenirken en iyisi yabancı şöyle İngiliz Fransız okulunda falan okusun çocuklarınız da bizim kafamız da biraz olsun huzurlu olsun, sizin çocuklarınız bizim çocuklarımıza karışmasın, yabancılara karışsınlar, bizim evlatlarımız dininin gerekliliklerini bilen Allah a kul olan, peygamberini tanıyan farzları sünnetleri bilen uygulayan evlatlar olsunlar

    1. Aslında kısa yoldan bunları fransa’ya mı göndersek Nisa 🙂

     1. Ahhh Cahide ablam avrupanın Müslümanları ne kadar çok sevdiklerini gördük görüyoruz da ama bizim insanımız için Avrupalı başka, bir Müslümanın kendi dinini, din kardeşini, milletini, vatanını, örf ve adetlerini (dine uygun olanlarını) namusunu, koruması, sevmesi, sayması, benimsemesi gerekirken, avrupaya çalışır hale geldik, ne kadar üzücü bi durum 🙁
      Yukarda yazan kardeşimizin tutumu mesela; Müslümanım diyen insanların diğer Müslümanların çocuğundan bahsederken sizin çocuğunuz bizim çocuğumuz ayrımı yapması nasıl bi acıdır, ilahi dinletilmesi çocuklara hatim yapılması Müslümanın zoruna gidiyor, cahilliğin kökü kurusun
      Belki de Müslüman değildir yazan kardeş :/ olabilir dimi 🙂
      Allah evlatlarımızı ve sonraki nesillerimizi korusun, amin

 18. Daha önce düşünmediğim bir detay ama yazıyı okuyunca düşündüm haklısınız. Fakat bu ortamda bunu sağlamak o kadar zorki çünkü eskiden anneler bir pasta hazırlardı çocuklarının doğum günü için, şimdi ise 1 hafta önceden hazırlıklar başlıyor 20 çeşitle masa kuruluyor. Durumu iyi olanlar bu iş için bir yerle anlaşıyor herşey hazır yapılıyor. Hediyeler açılıyor büyük bir zevkle… Bu artık normal ve herkez normali istiyor. Olması gereken görgüsüzlük olarak değerlendiriliyor. Çocuklar iple çekiyorlar doğum günlerini… Ve daha bir çok şey hayatımın içinde olan ve günlük yaşamımızın birer parçası olan bir çok şeyin (Müzik gibi) dinen günah olduğunu öğreniyorum ve buna inanıyorum dinim neyi emrediyor neyi haram kılıyorsa iman ediyorum. Fakat bütün bunlardan nasıl arınırım bilmiyorum. Farz edelim ben arındım çocuklarım eşim ve bütün çevrem hatta ülkem ve hatta bütün Dünya bu yaşam tarzını yaşıyor ve diretiyor. Allah bizlere yardım etsin… Yüce dinizimiz islamın yeniden galebesini görmeyi nasip etsin….

 19. Cahide hanım şimlerde doğum günü içib davet edilip, mevlüt okututorlar.pasta kesme mum üfleme yok. .

  1. Bu da ayrı bir ‘kamuflaj’. Doğum günü ve mevlüt: ikisi de dinde olmayan şeyler.
   Ne yazık ki dinimizden uzaklaşıyoruz, ve kendi kafamıza göre dinimizi yeniden, baştan tasarlıyoruz. Allah sonumuzu hayır etsin…
   Allah’a, dinimizde olmayan şeylerle yaklaşmaya çalışıyoruz. Biz ne zaman bu duruma düştük?
   En önemli ibadeti, dinin direği olan namazımızı, o olmadan öteki ibadetlere bakılmayacağını bildiğimiz halde, namazı kenara atıp, bu hurafeleri olmazsa olmaz gören bir toplum olduk. Yâ Allah, uyandır bizi. Çok geç olmadan…

 20. Bu kadar doğru ifade edilemezdi.kabul edelim ki hepimiz kapitalizmin bi parçası oluyoruz.daha çok masrafa girelim diye dayatılan bu uygulamalar yüzünden cebimizden sadece paramızı değil kalbimizdeki değerleride söküp alıyorlar.oğlumun doğum gününü bir iki kutladık sade bi şekilde sırf akrabalarla tıplanalım diye ama insanlar hediyeyle gelince inanın kendimi kötü hissettim. Sanki zorunlu bi uygulama gibi hediye almak.oysaki normal zamanda hiç bi sebep yokken bana verilen bi hediye beni çok daha mutlu eder.bende bundan sonra kutlamayı düşünmüyorum.ileride doğum günü kutlanmadığı hazırlıklar yapılmadığı için onu her dakika mutlu etmeye programlamış insan göremediği için eşini beğenmeyen bi aile babası yetiştirmek istemiyorum. Çünkü artık eşimiz bile olsa insanları mutlu etmek zorlaştı şu zamanda.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: