Cenneti Nasıl Kazansak?

25835575162_c428a81de0_o
Subhanallah!
Eriyen kar suları mini bir şelale olmuş süzülmüş dağların eteklerine… 💦💦
Dünyaya sineğin kanadı kadar değer vermediğini belirten Rabbimizin, övdüğü cennet nasıldır kim bilir?

Bismillah:
Rabbinizin bağışına ve genişliği göklerle yer arası kadar olan, Allah’tan gereği gibi korkanlar için hazırlanmış bulunan cennete koşun! (AL-İ İMRAN/133)

İman edip salih ameller işliyenleri ise, altlarından ırmaklar akan cennetlere koyacağız. Orada ebedî olarak kalacaklar. Onlara orada tertemiz eşler vardır. Onları, koyu gölgeler altında bulunduracağız. (NİSA/57)

Bu güzellikler karşısında hayran olup, bir de cenneti düşününce; Aklın ne kadar sınırlı, insanın ne kadar aciz olduğu gerçeğini yeniden fark ediyorsunuz.
💦💦💦💦💦💦💦💦💦💦💦💦💦💦
Peki hiç düşünüyor muyuz, güzelliğini mevcut aklımızla idrak edemediğimiz cennete ne kadar yakınız? Ya da o cenneti nasıl kazanacağız?

Mesela baharın gelişini ateşlerin üzerinden atlayarak, halaylar çekerek mi kutlasak, yoksa gördüğümüz her güzelliği bir fırsat bilip, tefekkürle, zikirle, secdelerle şükrümüze şükür mü eklesek?

İbadet etmediğimiz halde, “Benim kalbim temiz” deyip yalancıktan müslüman mı olsak, yoksa ibadetlerimiz tam bile olsa korku ile ümit arasında gidip gelsek mi?

Gördüğümüz bir kötülüğü, yanlışı hoş mu görsek, yoksa elimizle, olmuyorsa dilimizle düzeltmeye mi çalışsak?
Faizli kredi çekip lüx bir dairede mi otursak, yoksa faize bulaşmadan kirada oturmaya razı mı olsak?

Havalar ısınınca kendimizi yarı çıplak denize mi atsak, yoksa “Harama düşeceğime ömrümce denize girmeyiveririm. Tesettürümden taviz vermem” mi desek?

Tokalaşmak için elini uzatan karşı cinse, ayıp olur diye elimizi uzatsak mı, yoksa ateşin hararetini düşünüp elimizi geri mi çeksek?

Türlü bahanelerle namazı terk mi etsek, yoksa iki elimiz kanda olsa bile namaza ihanet etmekten mi korksak?

“Olmasaydı olmazdık” deyip kullara kul mu olsak, yoksa yalnız Allah’a kul olup salihlerin arasına mı katılsak?
Acaba ne yapsak da, cenneti, Rabbimizin rızasını kazansak?

Cahide Sultan

Genel kategorisinde yayınlandı. Etiketler: , . 4 Comments »

4 Yanıt to “Cenneti Nasıl Kazansak?”

 1. Yusufyunus Says:

  CEzakallahu hayran nurlu bacim.

 2. eda Says:

  Allah senden razı olsun ablacım, hayırlarla mükafatlandırsın Rabbım senı. Dünden berı bakıp duruyordum sayfana yenı yazı gelmıs mı dıye, sımdı göresıye okudum Elhamdülıllah.

 3. akademikbuhran Says:

  Allah razı olsun ablacığım. Selamlar. Elif ÖZDEMİR…

 4. Cahide Says:

  View this post on Instagram

  Subhanallah! Eriyen kar suları mini bir şelale olmuş süzülmüş dağların eteklerine… 💦💦 Dünyaya sineğin kanadı kadar değer vermediğini belirten Rabbimizin, övdüğü cennet nasıldır kim bilir? Bismillah: Rabbinizin bağışına ve genişliği göklerle yer arası kadar olan, Allah'tan gereği gibi korkanlar için hazırlanmış bulunan cennete koşun! (AL-İ İMRAN/133) İman edip salih ameller işliyenleri ise, altlarından ırmaklar akan cennetlere koyacağız. Orada ebedî olarak kalacaklar. Onlara orada tertemiz eşler vardır. Onları, koyu gölgeler altında bulunduracağız. (NİSA/57) Bu güzellikler karşısında hayran olup, bir de cenneti düşününce; Aklın ne kadar sınırlı, insanın ne kadar aciz olduğu gerçeğini yeniden farkediyorsunuz. 💦💦💦💦💦💦💦💦💦💦💦💦💦💦 Peki hiç düşünüyor muyuz, güzelliğini mevcut aklımızla idrak edemediğimiz cennete ne kadar yakınız? Ya da o cenneti nasıl kazanacağız? Mesela baharın gelişini ateşlerin üzerinden atlayarak, halaylar çekerek mi kutlasak, yoksa gördüğümüz her güzelliği bir fırsat bilip, tefekkürle, zikirle, secdelerle şükrümüze şükür mü eklesek? İbadet etmediğimiz halde, "Benim kalbim temiz" deyip yalancıktan müslüman mı olsak, yoksa ibadetlerimiz tam bile olsa korku ile ümit arasında gidip gelsek mi? Gördüğümüz bir kötülüğü, yanlışı hoş mu görsek, yoksa elimizle, olmuyorsa dilimizle düzeltmeye mi çalışsak? Faizli kredi çekip lüx bir dairede mi otursak, yoksa faize bulaşmadan kirada oturmaya razı mı olsak? Havalar ısınınca kendimizi yarı çıplak denize mi atsak, yoksa harama düşeceğime ömrümce denize girmeyiveririm. Tesettürümden taviz vermem mi desek? Tokalaşmak için elini uzatan karşı cinse, ayıp olur diye elimizi uzatsak mı, yoksa ateşin hararetini düşünüp elimizi geri mi çeksek? Türlü bahanelerle namazı terk mi etsek, yoksa iki elimiz kanda olsa bile namaza ihanet etmekten mi korksak? Olmasaydı olmazdık deyip kullara kul mu olsak, yoksa yalnız Allah'a kul olup salihlerin arasına mı katılsak? Acaba ne yapsak da, cenneti, Rabbimizin rızasını kazansak? @cahide_sultan

  A post shared by Cahide Sultan (@cahide_sultan) on


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: