Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Anoreksiya Nervoza Nedir?

bitkilerle-anoreksiya-tedavisi

İnstagram’da uzun zamandır bazı sayfalar dikkatimi çekiyor. Aralarında 15 yaşında genç kızlarında olduğu sayfa sahipleri diyet günlükleri oluşturuyorlar. Profil kısmında Başlangıç, güncel ve hedef olarak kategorize edilmiş kilo durumları yazıyor.

Örneğin 1.70 cm boyundaki kız “Hedef 50 kg” yazıyor. Yediklerine bakıyorum. Bazen kahvaltıda bir elma, öğlen 2 kaşık makarna, yoğurt gibi  gayet düşük kalorili besleniyorlar. Sayfalarında ince vücutlu manken resimleri paylaşıp, “İşte benim hayalim” yazabiliyorlar. Bir kaç gün önce aldığım bir annenin mesajı, beni rahatsız eden bu konuyu bir başlık altında paylaşmaya yönlendirdi.  Kızı zayıflamayı takıntı haline getirmiş ve sonunda anoreksiya nervoza teşhisi konulmuş. Annenin mesajı şöyle:

“Kızım 2001 doğumlu. Akıllı ve zeki bir çocuk. Doğumundan beri kiloluydu. Liseye başlamasıyla beraber yediklerine de dikkat etmeye başladı. Bu dikkat onun için öyle bir boyuta ulaşmış ki, kontrolsüz bir şekilde yediklerini hesaplamaya ona göre yemeye karar vermiş. Aslında yememeye demek daha doğru olur. Biz fark ettiğimizde “Canım istemiyor okulda aradığımı bulamadım. Canım sıkılıyor” falan diye açıklıyordu. Bizde biraz zamana ihtiyacı var diye düşünüyorduk. Bir zaman sonra kendisi bize yemek yiyemediğini, sürekli yediklerini hesaplamak zorunda hissettiğini bununda kendisini olumsuz etkilediğini ve korkuttuğunu söyledi. Hemen ertesi gün psikiyatriste gittik. Tanı: “Anoreksiya nervoza”Allah’tan doktora gitmeyi kendisi istediği için, erken fark ettik. Kızım şu an 1.51 boy 48 kilo. Bu hastalar 30 kiloya kadar düşüp bilinç kaybı ve geri dönüşü olmayan hastalıklara sahip olarak kalan yaşamlarına devam ediyorlarmış. Bu süreçte kızımda adet düzensizliği başlamıştı. Hastalık ilerlemişse genelde uzun yıllar adet görmüyorlarmış.

Biz simdi psikiyatrist, psikolog ve beslenme uzmanı desteğiyle devam ediyoruz.
Kızımı korkutan iskelet vücutlar oldu. Bazı kız çocukları instagram hesaplarında resim paylaşıp her beğeniye 1 saat aç kalıcam yazıyorlar. Bunları destekleyip çok güzelsin diye yorum yapanlar oluyor. Günde sadece 1 çilek yiyen kızlar var.”

Evet annenin mesajı böyleydi.

Maalesef medyanın güzel diye sunduğu kadın vücutları, 1 gr fazlası olmayan zayıf ve düzgün vücutlar oluyor. Kilolu olan kadınlar genelde şapşal, komik, zeka seviyesi düşük olarak sunulurken, zayıf kadınlara akıllı ve güzel roller biçiliyor. Topluma sunulan bu profiller ilk gençlik yıllarında özellikle genç kızları çok etkiliyor.

Obez çocuklar olmasın, yemeğin kölesi olmayalım elbette. Yediğimize içtiğimize dikkat edelim. Sünnete riayet ederek yemeye gayret edelim. Hazır fast food gıdalardan, paketli gıdalardan mümkün olduğunca uzak duralım. Fakat çocuklarımıza önce kendi bedenlerini kabul etmeyi, sevmeyi öğretelim. Allah’ın her insanı özel yarattığını, herkesin aynı kiloda olamayacağını da anlatalım. çocuklarımız tertemiz bir fıtratla doğuyor fakat çevresel etkiler, izledikleri programlar klipler beyinlerini işgal ediyor. Özgürleştiğini sanan gençler, dayatılan tahrip edici akımların kölesi oluyor.

Cahide Sultan


Anoreksiya Nervoza nedir, belirtileri ve tedavisi nasıl olmalıdır? Aşağıdaki yazıyı mutlaka okuyalım:

diyet-urunleri-insan-sagligini-bozuyor-163608

Anoreksiya’da Belirtiler nelerdir?

Anoreksiyalı kişiler çoğunlukla bir problemleri olduğunu şiddetle reddederler. Yaptıklarını görmez veya buna inanmazlar. Yardım almalarını sağlamak çoğunlukla sevdiklerine kalır. Eğer durumundan şüphelendiğiniz biri varsa, bazı belirtilere bakabilirsiniz. Anoreksiyalı kişiler:

 • Normal veya sağlıklıdan daha zayıftır
 • Kilo almaktan çok korkarlar
 • Normal kiloda kalmayı reddederler
 • Çok zayıf bile olsalar kilolu olduklarını düşünürler

Hayatlarını kilo vermeye odaklarlar:

 • Yemek, kilo ve diyet saplantıları vardır
 • Yiyecekleri miktarı aşırı sınırlarlar
 • Hasta bile olsalar çok fazla egzersiz yaparlar
 • Kilo alımını engellemek için kusarlar, laksatif kullanırlar veya idrar söktürücü kullanırlar

Anoreksiyaya meyilli olanların kişilik özellikleri:

 • Düşük özsaygı
 • Öfke, üzüntü veya korku gibi negatif duygularını anlatmada zorlanma
 • Çatışmalarla başa çıkmada zorlanma
 • Diğerlerini memnun etme ihtiyacı
 • Mükemmeliyetçilik veya yaptığı her işte en iyi olma çabası
 • Kontrollü olma ihtiyacı
 • Dikkat çekme ihtiyacı
 • Ebeveynle problemli ilişki (yine de görünüşte yakın bir ilişkileri vardır)
 • Aileden ayrılmada veya bağımsız olmada zorlanma
 • Ailenin yüksek beklentileri
 • Büyümekle veya cinsel olarak gelişmekle (ergenlikteki bedensel değişimler dahil) ilgili korku veya ambivalans
 • Daha bağımsız veya kendine yetmesi gerektiğine dair taleplerle mücadele etme
 • Kimlik problemleri—kim olduğu ve hayatını nasıl yönlendirmesi gerektiğinden emin olamama

Ayrıca yeme bozuklukları olanlarda şunlar da görülebilir:

 • Ruh hali bozuklukları, özellikle depresyon
 • Yaşıtlarından daha çocukça hareketler
 • Sinirlilik ya da sosyal etkileşim kurmada ki yetersizlik nedeniyle, diğer insanlarla geçinmede zorluk çekme
 • Obsesif-kompülsif özellikler

Anoreksiya’da Teşhis:

Eğer doktorunuz yeme bozukluğunuz olduğunu düşünürse, kilonuzu boyunuza ve yaşınıza göre olması gerekenle karşılaştıracaktır. Yeterince beslenmemenin neden olabileceği belirtileri araştırmak için, kalbinizi, ciğerlerinizi, tansiyonunuzu, derinizi ve saçınızı da kontrol edecektir. Sizden bazı kan testleri ve röntgen çektirmenizi de isteyebilir. Yeme bozukluklarında rol oynayabilecek anksiyete, depresyon gibi zihinsel rahatsızlıkları da araştırmak amacıyla, kendinizi nasıl hissettiğinize dair sorular da sorabilir.

Anoreksiya’da Tedavi:

Anoreksiyalı herkesin tedavi olması gerekir. Anoreksiya belirtilerinden ikisini bile gösterseniz, yardım isteyin. Erken teşhis ve tedavi anoreksiyayla baş etmeyi çok kolaylaştırır. Tedavi sağlıklı kilonuza ulaşmanızı, kendinizi daha iyi hissetmenizi, daha iyi ve sağlıklı yeme alışkanlıkları edinmenizi sağlar. Anoreksiya hem fiziksel hem de duygusal bir problem olduğu için; doktor, diyetisyen ve bir ruhsal sağlık danışmanıyla yapılan tedavi daha olumlu cevap verir. Eğer kilonuz aşırı düşükse, bir hastanede tedavi görmeniz gerekir. Anoreksiyayla başa çıkmak uzun bir zaman alabilir, eski kötü alışkanlıklara dönmek ve gerilemeler yaşamak olasıdır. Probleminizi kendi başınıza çözmeye çalışmayın, muhakkak yardım alın. Eğer çocuğunuzda anoreksiya olduğunu düşünüyorsanız:

 • Onunla konuşun. Neden endişe duyduğunuzu anlatın. Umurunuzda olduğunu anlamasını sağlayın.
 • Kendiniz ve çocuğunuz için bir doktor veya danışmandan randevu alın.

Eğer tanıdığınız birinde anoreksiya olduğunu düşünüyorsanız:

 • Ebeveyn, öğretmen, danışman veya doktor gibi fark yaratabilecek birine bu durumdan bahsedin. Anoreksiyalı kişi yardıma ihtiyacı olmadığı konusunda inat edecektir, fakat yardıma ihtiyacı vardır. Ne kadar çabuk yardım alırsa, o kadar kısa sürede iyileşir.

Eğer fiziksel olarak yaşamınızı tehdit eden bir durumda değilseniz, tedaviniz muhtemelen şöyle olacaktır:

 • Tıbbi tedavi: Eğer kötü beslenme ve aşırı açlık bedeninizi yıpratmaya başlamışsa, tıbbi tedavi öncelikli olmalıdır. Doktorunuz osteoporoz, kalp rahatsızlıkları veya depresyon gibi anoreksiyanın sebep olduğu tıbbi durumları tedavi edecektir. Siz iyileşmeye başladıkça, doktorunuz boyunuz ve kilonuzun oranını takip etmeye devam edecektir.
 • Beslenme danışmanlığı: Diplomalı bir diyetisyen sağlıklı bir yolla kilo almanızı sağlayacaktır. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanacaksınız ve dengeli beslenmeyi daha iyi kavrayacaksınız.

İyileşme sürecinizin önemli bir bölümü şunlardan oluşacaktır:

 • Yeme alışkanlıklarınızın kontrolünü elinize alma
 • Duygusal açıdan kendinize bakmayı öğrenme
 • Size yardım etmeye çalışan insanlara güvenme

Anoreksiyalı gençlerde, ailenin de tedaviye dahil olması yararlıdır. Aile terapisi anne babaların çocuklarına hem duygusal hem de fiziksel olarak destek vermelerine yardımcı olur. Ayrıca ebeveynlerin çocuklarına dengeli beslenme örneği olmalarına da destek olur. Kardeşler de birbirine destek olabilir. Aile, grup terapileri veya bireysel terapilerin hepsi etkilidir.

Eğer daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa:

Kronik anoreksiya hastaneye yatma dahil uzun yıllar tedavi gerektirir. Genellikle psikolojik danışmanlık tedaviye dahildir. Bir danışman sizin yeni başa çıkma stratejileri planlamanıza ve stres yönetimini uygulamanıza ve nüksetmelerin önlenmesine yardımcı olacaktır. Danışman sizin yemek ve bedeniniz hakkında sağlıklı düşünmenize yardımcı olacaktır.

Acil bakıma ihtiyacınız varsa:

Aşırı derecede zayıf olmak, aşırı su kaybı (dehidrasyon), ölüm derecesinde açlık (starvasyon) ve elektrolit dengesizliğine sebep olur ve bunların hepsi yaşamsal tehdit oluşturur. Bu durumda acil tıbbi tedaviye ihtiyacınız var demektir. Bir hastanede ya da yeme bozuklukları merkezinde yapılan tedavi şunlardan oluşur:

 • Starvasyon tedavisi: Dehidrasyon, elektrolit dengesizliği, kalp rahatsızlığı gibi sebep olduğu tıbbi problemler tedavi edilir. Eğer yemek yiyemeyecek durumdaysanız gıdanız sıvı formda verilir.
 • Gıdasal rehabilitasyon: daha sağlıklı bir kiloya dikkatli bir şekilde ve aşama aşama ulaşmanıza, bedeninizin ne zaman aç ve ne zaman tok olduğunu anlamanıza ve sağlıklı beslenmeye başlamanıza yardımcı olunur.

Eğer kilonuz, sağlıklı kilonun % 25 altındaysa hastaneye yatmanız gerekir.

Kaynak: e-psikiyatri.com 

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. bu tam bir literatür niteliğinde yazı olmuş anoreksiya tedavi edilmeli hemen varsa

 2. Anaokuluna giden yeğenim bir kız öğrenciyle kavga etmiş sebebi kızcağıza şişko demesi.meğer ailesi kızı küçük yaştan bu konuda eğitmiş,cimcime bilmiş bilmiş cevaplar verince arada kavga çıkmış.Erkek çocuklarını da bu konuda iyi eğitmek gerek.

 3. MetehanınAnnesi says:

  esselemu aleyküm
  cahide ablamızın muhabbetine müdavim olan kardeşlerimden bir ricam var bende “belkide çogunuz gibi”gerçek muhabbeti özleyip sanalda olsa riyasız ve gıybetsiz hem içi dolu yazılar okuyup hemde başında vakit geçirirken,o vakti kayıp saymak istemeyenlerdenim.
  işte tam bu sebeple eğer takip ettiginiz bloglar varsa benimle paylaşmanızı istiyorum
  cahide abla size çok çok teşekkür ediyorum arada tarif denedikçe yazıyorum ama siz benden bi haber olsanızda ben sizin hayatımda oluşunuzdan çok memnunum Allah’a hamdolsun sizi bizlere tanıtmış. Rab’bim sizi hayırlarla mükafatlandırsın ve dininden sapanlardan eylemesin (amin)

  1. Çiçek says:

   Ve aleyküm selam kardeşim,
   gıda hareketi isimli siteden çok şey öğrendim, daha doğrusu bana doğruları arayıp bulmaya iten bir merak uyandıran sitelerden, ve Cahide hanımın da arada değindiği ama açıktan dillendirmeye kalktığınızda cadı avına maruz kalmanızın kaçınılmaz olduğu gerçekleri açıklayan bir kurucusu var. İkinci olarak Nurrddin Yıldız dinlemenizi özellikle tavsiye ederim, Sıtkı Aslanhan da genç fakat değerli bir insan. Şimdilik bu kadar aklıma gelirse yine yazarım:) inşaallah.

   1. metehanın annesi says:

    cezakallahu hayran çiçek kardeşim istifade ederiz inşaAllah

 4. Dogdugunda bebekken yediricez kilo aldiricaz aman iyi besleyelim herseyi yedirelim diye ugrasiyoruz buyuyunce ne hale geliyolar uzuluyorum haberlerde Allahimin ozenip yarattigi genclerin guzellik ugruna olume kadar gittiklerini gorunce

 5. Mehtapabla says:

  Öyle bir zamana geldik ki etrafta iskelet gibi kızlar görmeye başladık Bazen bunlar hiçbir şey yemiyorlar mı diye düşünüyorum Hatta bir arkadaş anlatmıştı tanıdığının kızı yazıdaki gibi çok az yemek ve cok sporla en sonunda hastaneye düşmüş vücut iflas etmiş
  Gençler birbirlerine etki ediyorlar normal görünümlü gence bile sen kilolusun diyenleri gördüm hayret bir durum karşısındayız Allah gençlerimize akıl fikir versin.amin.

 6. Malesef bi zayif kadin imaji oyle yayildiki, cok uzuluyorum. Erkekler kadininin zayif olmasini arzuluyor. Kadinlar o et teshicilerini gordukce benzeme cabasina giriyor ruhsal problemler saglik problemleri ile devam eden bir ozenti hastaligi aldi basini gidiyor. Bahar geldimi Allahin yeryuzunu nasil dirilttigini tefekkur etmekle mesgul olsakya, yaza formda girin sloganlariyla mesgul olmak yerine…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: