Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

GENÇLERİ EVLENDİRMEDE ACELE EDİN!

gençleri evlendirin

Bazı toplumlar savaşla, bazıları ise ahlaksızlıkla yıkılıyor! Bizim toplumumuzda daha çok 2. şık geçerli. 100 yıl öncesinde edep haya gibi değerler toplumun olmazsa olması iken bugün her türlü ahlaksızlık, gayri meşru ve sapkın ilişkiler normal görülüyor, yadırganmıyor. Neredeyse ahlak, haya, iffet deyince kınanır hale geldik.

Avrupa taklitçiliğiyle yozlaşan ve bütün ahlaki değerlerini yitiren böyle bir toplumda gençlerimizin kendilerini koruması da hiç kolay değil. Fıtri bir ihtiyaç olan cinsellik duygusunun en yoğun yaşandığı bir evrede, biz gençlerimizi her türlü çirkinliğin açıktan yaşanabildiği bir ortama yani üniversiteye gönderiyor ve gözlerine sahip ol, zinaya bulaşma diye öğütler veriyoruz. Kolay mı? Hiç değil. Gözlerini korumak, harama düşmemek için gençlerin sahabe gibi güçlü bir imana sahip olması gerekiyor. Ortamın durumunu bildiğimiz halde, evlenmek isteyen gençlere destek olmuyor, onların evlenme isteğine hoş bakmıyoruz. E zinaya da bulaşsın istemiyoruz. Peki ne yapacak bu gençler? Allah’ın verdiği fıtri bir ihtiyacı harama düşmeden nasıl karşılayacaklar?

En başta kendime söylüyorum. 20 yaşından sonra her genç evlenme yaşındadır. Evladının önüne ev, mobilya, altın, eşya gibi engeller koyma. Okulunu bitir, yüksek lisans yap, askerden sonra gibi bahanelerle işini zorlaştırma. Sen evladını Allah rızası için, haramlardan korumak gayesiyle evlendirirsen, Allah muhakkak yardım edecek, fazlıyla onları rızıklandıracaktır. Bakın Süleyman adındaki genç bir beyefendi kardeşimiz mesajında  anne babalara nasıl sitem etmiş:

“Elhamdulillah Allah’ın inayeti ile kendimi çirkin bir ilişkiden koruyabildim ve üniversiteden mezun oldum.

Bir çok aile farkında değil ama, bu kadar açıklığın ve çirkin ilişkilerin olduğu üniversite ortamının mütedeyyin gençler için ne kadar zor geçtiğini anlatamam.

Hayat bir sınavdır. Gençlerin sınavı da kolay değildir. Bunun bilincindeyiz. Fakat sırf haramdan sakınmak ve Peygamber Efendimizin(s.a.s.) sünnetine uymak için üniversite de evlenmek veya aklımız başka yöne kaymasın diyerek en azından belki son senelerinde nişanlanmak istememiz bile İslami kesimde bulunan aileler tarafından çirkin ve gereksiz görülüyor ve bu bizleri çok üzüyor. Evlenmek isteyen gençlere çocuk muamelesi yapılıyor ve hatta bize “Çatladın mı ne acelen var!” gibi çirkin ifadeler kullanılıyor. Bize haramlardan arslandan daha fazla korkarak kaçmamız gerektiği öğretildi. Bu yüzden acelemiz var. Namahremimiz olan bir hanıma kısa süre olsa dahi 2. defa bakmamız bile bizi korkuttuğu ve üzdüğü için acelemiz.

İlahiyatçı bir hocamızın konferansına katılmıştım. Kendisi 25 yaşına gelmiş ve evlenmek istemeyen kişinin ya melek veya kötek(aklı yerinde olmayan kişi) olduğunu söylemişti ve eklemişti. Heralde herkes melek olmuş bir biz insan kalmışız ki böyle şeyleri konuşuyoruz. Bende bu sebepten söylüyorum ki heralde herkes oğlunu veya kızını melek sanıyor ve bu sebepten evlilik gibi Peygamber Efendimizin (s.a.s) önemli tavsiyesinin önüne üniversite, meslek, askerlik, yükseklisans, vb. etmenleri koyarak 28-30 undan önce evlendirmiyor. Erken yaşında evlenmek isteyen gençlerimizinde önlerine set çekiyorlar.

Cahide Hanım ve sevgili İslam bilincine sahip anne ve babalar benim haddime değil ama siz bilinçli insanlar olarak böyle yapmayın ve üniversite çağında olan oğlunuza veya varsa kızınıza hayrı tavsiye edin. Gençlerin zor olan yolunu daha çileli kılmayın. Zinaya onları kendi ellerinizle yaklaştırmayın. Belki gençler utandığı veya çekindiği için söyleyemiyorlar ama evlenmek istiyorlarsa önlerini açın. Daha genç ne gerek var yapamazlar demeyin. Talipleri çıkarsa en azından değerlendirmeleri için onları teşvik edin. Gözlerinde, ellerinde zinası olduğunu hatırlayın. Ne olur veya ne olacak demeyin lütfen.” (Süleyman)

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Haziran says:

  Cahide hanim kolay kolay bir gelin de begenmez diye dusunuyorum, ince eler sık dokur…

 2. Çok doğru üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olmuş. Günümüzde insanlara her şey tam ve mükemmel olmalıymış gibi bir anlayış aşılanmaya çalışıldığından evlenmek de çok zorlaştı. Artık kimse tam takım koltuk ve vitrin takımı olmadan, iki ayrı düğün yapmadan evlenmiyor. Bana göre kadın kendine dinen tanınmış bir hak olan mehir hakkını istedikten sonra gerisi için fazla talepkar olmamalı. Ailelerin şu kadar altın isteriz şu marka beyaz eşya isteriz siparişleri yüzünden insanlar evlatlarını evlendirmeye korkar oldu. Çünkü ne kadar masraf ettirirsek o kadar kıymetli oluruz gibi bir algı var.
  Eğer gençlerin karşısına anlaşabilecekleri bir aday çıkarsa ailelerin biraz ellerini taşın altına koyup evlatlarının günaha girmemesi için evlenmelerine yardımcı olmaları gerekiyor. Tabi gençler de sınırsızca isteklerde bulunmayacak, orta yolda halledilecek. Fakat yine de işin maddi boyutu nasıl halledilecek, sanırım ailelere iş düşüyor. Misal üniversite çağındaki henüz bir işi ve sabit bir geliri olmayan kızımızla oğlumuzun evlenmesi halinde evin idaresi nasıl karşılanacak? İnsanlar evlenebilmek için üniversite okumaktan vaz mı geçmeli? Bu durumda nasıl meslek edinecek, ailesini ilerde nasıl geçindirecek? Belki her iki ailenin de maddi yardımı gerekecek vs, bilemiyorum..
  Ek olarak üniversite gibi erken bir çağda evlenmeye niyetlenen bir erkeğin evin sorumlulukları konusunda eşiyle tamamen paylaşım içinde olması gerekiyor. İki tarafın da öğrenci olduğu bir evlilikte yemek, temizlik gibi sorumlulukların tamamen kadına yüklenmesi kadınların bu tarz erken evlenmekten kaçınmasına neden oluyor. Erkek anneleri oğullarını bu bilinçle yetiştirmeli.

 3. sezen kaya says:

  Erkekler kadının kıymetini bilmedikçe kadınlar çalışmaya mahkumdur. (istisnalar kaideyi bozmaz) Sürekli onu getir bunu götür bütün gün evdesin napıyosun ki dayak, horgörme,aldatma eylemleri olduğu için kadınlarda ayakları üstünde durma ihtiyacı hissediyor kendinde kimse sıcacık evinden çocuğundan ayrılıp sabahın köründe sokaklara dökülmek istemez yazdıklarınız çok güzel dinimizde bunu gerektirir evet ama maalesef günümüzde çok zor erkeklerdeki bu doyumsuzluk(çoğunda) oldukçada 20 li yaşlarda evlenmek tamamen bi hata boşanmaların çoğu erken yaşta yapılan evlilikler maalesef. Herkes keşke işini sizin gibi evinden yapabilse sizin ki gibi eş bulabilse ama olmuyor işte.

 4. rumeysa says:

  Cahidem kayınvalidemi oluyorsun yoksa:)

  1. Sanırım bu benim için henüz erken 🙂 Zamanı gelince o da olur inşaAllah 🙂

 5. ziyaretçi says:

  Cahide hanım çok doğru konulara değinmişsiniz.Fakat sadece bekarlar için söyleymeyiz elbette.Erkek fıtratı gereği çok açık giyimli bir kadın gördüğünde etkilenmez mi..Ben evli bir bayanım.Eşim çok dinine düşkün resulünün izinden gitmeye çalışan biri hamdolsun..Fakat dışarda ortam belli…Kadınlar afrdersiniz bütün hatları hatta bütün edep yerleri alenen ortada..Bir gerçek var ki isterse en takvalı erkek olsun fıtrat gereği etkilenir.O kadınlar güzelliğini dişiliğini eşime sergilerken kim bilir eşim içinden ne kadar mücadelr ediyor günaha girmemek için..Bu konuya da değinilse iyi olır bence.Dediğim gibi erkek bu istemeden gözü kayıp elinde olmadan etkilenip şehvet duyarsa erkeğe günah yazılıyor mu??

 6. Çok güzel bir konuya deyinmissiniz Cahide abla. Erkek yada kız olsun yaş ilerleyince daha Seçici olunuyor. Evlendikten sonra evlilik hayatına zor adepte olunuyor özellikle kızlar. Çünkü bütün is kadında bitiyor.ev işleri çocuk yetistirmek hersey de anne sorumludur ben 18 yaşında evlendim 19unda anne oldum ve suan 3 çocuğum var 26 yaşındayım ve onlarla arkadas gibi oyun oynuyorum geç anne olsaydım belki bu kadar rahat anne olmazdım gibi geliyor bana. Gerçi fırat meselesi.

 7. hülyamız:) says:

  Cahidecigim fikirlerine katılıyorum. Aslında sorun para pul kadar artık insanların bir türlü yaşını kabul etmemesinde de saklı. Ben artık bu yaş konusunda toplumda ciddi bir sorun oldugunu düşünüyorum. Çünkü 10 yaşındaki bir kız çocuğu 18 yaşında gibi giydiriliyor, anne saçını boyatirken bir tutamda (çocuk çok istiyormuş) minik kızının saçına sürüyor. Kızına ojeler rujlar alıyor ve tek gerekçesi çocuğun bunu istemesi. 18 yaşındaki bir kız 30 yaşında gibi giyinip makyaj yapıyor, saçını boyuyor. Ama bütün bunların yanında en tuhaf olan da 35-40 yaşındaki bir bayanda 18 yaşında gibi giyinip öyle davranıyor. Anlayacağınız ciddi bir yaş ve kimlik karmaşası yaşıyoruz. Bu durumda da oğlu 25 yaşına gelmiş bir anne kendini daha çok genç gördüğü için kayınvalide olmak istemiyor. Tabi birde işin maddi kısmı var, gençlerin aklına sürekli her şeyini tam edip evlenmesi sokuluyor. Aileler külfet altına girmek istemiyor. Bütün yükü gençlere yüklüyor. Kız anneleri ev, araba, altın gibi isteklerle işi daha da zorlaştırıyor. Herkes tutturmuş hayat şartları zor diye. Hayatı zorlaştıran kendileri. Bu kadar lüks ve gösteriş meraklısı olmasalar hayat hiç zor olmayacak.
  Allah herkesi uyandırsın cahidecigim. Rabbim gençlerin yardımcısı olsun. Kendi yolundan ayirmasin. Allah işlerinde kolaylık versin kardeşim

  1. Haklısın Hülyam ama henüz okurken evlenen bir kaç genç çifte şahit oldum. Çocukları bile oldu. Gayet mutlular. Erken yaşta evlenince beklentileri de fazla olmuyor. Evliliği daha çabuk kabulleniyorlar. Yaş ilerledikçe seçicilik artıyor. Allah evlatlarımıza hayırlı, imanlı eşler nasib eylesin.

 8. Yerinde güzel bir yazı olmuş. Kalemine sağlık.
  Evlenme isteğinin olup olmadığını anne babalar İllaki anlarlar.
  Ve bunu geçiştirip geciktirmek anne babanın üzerinde haktır.
  Başkası ne der deyip okusun hele
  Başkası ne der deyip güzel bir düğün olsun hele
  Başkası ne der eline mesleğini alsın hele
  Hele! Hele !
  Bitmez bir türlü!
  Tek çözüm evlilik yaşına gelmiş karşı cinse karşı hisleri doğduğu anda evlendirmek. Nasıl ki bazı ibadetleri yapmak için yaş ve akletmek gerekiyorsa, evlilik için de aynı şartlar vardır.
  Çocuğum yapamaz demeyin hayat insana yaşarken öğretir. Ne kadar baba evinde iken o hayat bilinmez en iyisi mi evlensinler ve hayatı tanısınlar.
  Buda bir eğitimdir.
  Çevrenin baskısından kurtulmak hayata adım atmak gerekir.
  Gözleri aydın olsun evlenipte İmanlarının yarısını kurtaranlara!
  Fi Emanillah!

 9. Selamunaleykum 🙂
  Cahida abla acaba bu evlilik yaşı kadin ve erkek icin aynimi ? Yani bn suanda 19 yaşındayım üniversiteye gidiyorum bu ikinci yılım ama hiçte süleyman beyin bahsettiği gibi bir sıkıntı çekmiyorum yani tabiki insan bazen göz göze geliyor ki bu sokaktada oluyor ama hani aman ikinci defa bakmayim diye de endişe etmiyorum cunki zaten unutup gidiyorum sonra ….

  Bu arada aklima gelen tek mantıklı açıklama kadın ve erkeğin şehvet duygusunun farkli oldugu …
  Buradakiler ne düşünüyor bilmiyorum ama hertürlü yoruma eleştiriye açığım cunki anlamak istiyorum neden bazilarinin bu dönemi boyle zor atlattigini yada atlatamadiklarini …

  Rabbim herkesin hakkindakini hayirli eylesin 🙂

 10. çok haklısın cahide kardeşim,..Allah şuurumuzu artırsın..

 11. Harika bir yazı olmuş Cahide hanım…bende aynı düşüncelerle bu sene kızımı evlendirdim…hem gençken hayatı anlasınlar,hemde günahtan sakınsınlar diye…Allah razı olsun islamı tam olarak anlayabilsek bu sıkıntılar ortadan kalkar…

 12. Tamda bu konuyla alakalı şeyler yaşarken çok güzel bir yazı geldi onume

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: