Doğal Güneş Kremi

ÇİR KAVURMASI

Çir Kavurması1

Sizin için gökten su indiren O’dur; içecek ondan, ağaç ondandır (ki) hayvanlarınızı onda otlatmaktasınız. (16/10)

Çir kavurması tarifini bilen çıkar mı acaba? Çok sevdiğim bu tarifi anneciğim gelince ona yaptırdım. Çünkü o yapınca daha lezzetli oluyor. Aykırı tatların bir araya geldiği yöresel özel bir lezzet.
Çir kavurması daha çok Elazığ/Baskil’de bilinirmiş. Size kısaca yapımını anlatayım:

1 su bardağı zerdali-mişmiş kurusu, 1 su bardağı tatlı kayısının kurusu haşlanıp süzülür. Bir tencereye tereyağı ve zeytinyağı konulup eritilir. Soğuyan çirler ilave edilip biraz kavrulur. Yumurta kırılıp pişirilir. Tuz atmadan da pişirilebilir ama ben biraz tuz atıyorum. Ekşi, tatlı ve tuzlunun bir arada olduğu çok farklı ama bize göre çok güzel bir lezzet. Bilmeyenler böyle bir yöresel tarifin olduğunu da bilsinler istedim. BURADA tarifin videolu anlatımı da var.

ÇİR NEDİR: Çir: Kayısı, mişmiş(zerdali, acı kayısı) gibi meyvelerin ikiye bölünüp güneşte kurutulmuş haline verilen isimdir. Bazı yerlerde kabuk olarak da bilinir.

çir1

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. Gülay hanım tokatta meşhurdur evet biz biliriz:) batı da istiyoruz cahide abla bu yöresel tattan da mahrum kalmasın kimse sevgiler:)

  2. AyçaKadir says:

    Merhabalar Cahide hanım, çok güzel görünüyor ellerinize sağlık, bir Malatyalı olarak size naçizane bildiğimi paylaşmak isterim. Çir’i tanıtayım .Çir hoday cinsinden olan bir kayısı türüdür yani ekşi kayısının ikiye bölünerek kurutulmuş türüdür. Biz kayısı tatlısını yumurtasız yaparız, az suda yumuşayana kadar haşlarız (suyunu çekecek süzme yok ) servis tabağına alır üzerine iri dövülmüş bol ceviz dökülür ve eritilmiş tereyağı gezdirilir çok güzel vede iyi bir bağırsak çalıştırıcıdır. Not: Tatlı kayısıdan (Hacı Halil–Hasanbey kayısılarından) yapıyoruz, eğer faydalı olduysam ne mutlu bana, Sizi hep sessiz takip ediyorum ama arada bir varlığımı göstereyim dedim. Hakkınızı helal edin,ALLAHA emanet olun. .

    1. Kıymetli kardeşim, bilgiler için teşekkür ederim. Daha evvel kayısı tatlısı yapmıştım. Fakat bu tatlı değil tuzlu bir tarif. İzleyenlerim bu yüzden şaşırdı sanırım 🙂

  3. Tokat’ta da meshurdur cahide abla çir yemeği annem yapardı cahide ablacim bizim oranın batı çok meşhurdur yaparsanız cok mutlu olurum

  4. Ellerine saglik bacim.cok severim ama bizdeki adi kaysefedir:))

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: