Doğal Güneş Kremi

Allah İman Edenleri Korur

22730701957_165aa22494_z

Hac suresine uğruyorum bir kaç gündür.  Biraz ümit, biraz korku içinde gidip geliyorum. Sure uyuyanları uyandırmaya yetecek kadar görkemli bir nidayla başlıyor.

Ey insanlar! Rabbinizden korkun! Çünkü kıyamet vaktinin depremi müthiş bir şeydir!

Onu gördüğünüz gün, her emzikli kadın emzirdiği çocuğu unutur, her gebe kadın çocuğunu düşürür. İnsanları da sarhoş bir halde görürsün. Oysa onlar sarhoş değillerdir; fakat Allah’ın azabı çok dehşetlidir!

Biraz olsun insanlığım varsa eğer ürperirim. Korkarım, titrerim biraz. İnsanlığımı yani imanımı kaybettiysem umursamadan gülüp geçerim.

Sonra bilgisi olmadan Allah hakkında tartışanlardan, Allah’ı bırakıp başka varlıklara yalvaranlardan bahsediyor Rabbimiz. Kıyamet gününde onları bekleyen azaptan bahsediyor.

Ümit dolu müjdeler geliyor ardından, yüreğimiz ferahlıyor.

“Muhakkak ki Allah, iman edip iyi davranışlarda bulunan kimseleri, zemininden ırmaklar akan cennetlere kabul eder.”

Yine hadsizce işlenen cürümler ve korkunç cehennem manzaraları anlatılıyor…

  1. ayette durumun özeti yapılmış sanki: Her kim, Allah’ın emir ve yasaklarına saygı gösterirse, bu, Rabbinin katında kendisi için daha hayırlıdır…

Saygı göstermenin mahiyeti sadece inandım demek midir? Müslümanım demek yeterli midir? diye düşünürken, ilerleyen ayetlerde o kimselerin kimler olduğunu açıklıyor canımızın sahibi:

Onlar öyle kimseler ki, Allah anıldığı zaman kalpleri titrer; başlarına gelene sabrederler, namaz kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden (Allah için) harcarlar.

Yani kuru kuruya seviyorum, saygı gösteriyorum demek, amelsiz iman iddiasında bulunmak yetmiyormuş. İman edenlerin mükafatı sadece cennet midir?  İşte muhteşem cevap, işte asıl mükafatı müjdeleyen ayet:

Allah, iman edenleri korur. Şu da muhakkak ki Allah, hain ve nankör olan herkesi sevgisinden mahrum eder.

Hangi koruma görevlisi her adımımızda, her nefesimizde koruyabilir bizi? Hangi koruyucu cehenneme karşı bir kalkan olabilir? Düşmanların şerrini kim savabilir bizden? Peki ya Rabbimizin sevgisinden mahrum olursak nice olur halimiz?

Allah iman edenleri korur ayeti, sonsuz bir tevekküle sebeptir. Hayatımızın baş köşesine serlevha olacak bir müjdedir. Var olma, yaşama ve rızıklanmamız hiç bir faniden değil, yüceler yücesi Rabbimizdendir.

İman edip kendisine ibadet eden kullarını koruyan, yeryüzünün üzerine düşmesin diye kudretiyle  gökyüzünü tutan, hayvanların bile kendisini zikrettiği, secde ettiği, alemlerin Rabbini razı etmek için çabalamak dururken, ölümlü ve aciz kullar için yaşamak ne büyük bir gaflet. Dünyalık işlere dalıp secdeleri unutan, geçici dünyaya dalıp cenneti unutan, fanilerin ne diyeceğini dert edip, Rabbinin ne dediğini unutan kullardan olmak, Hayy ve Kayyum olan Rabbin sevgisinden mahrum olmak ne büyük bir kayıp…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. Allahım sana sonsuz şükürler olsun.Uyandırdığın kullarından olmayı nasip et bizlere.
    Bacımmm Cahide iyiki varsın…………………….

  2. Tarif bahane, sohbet şahaneeee:)))))))))

  3. Ümmi muhammed says:

    Sa hayırlı cumalar cahide hanim üç yıldır sitenizi takip etmekteyim. tariflerinizden, ve en çok da kisa ve öz olan bu tür yazilarinizdan istifade etmeye çalışıyorum .Rabbim hizmetinizi kabul etsin gayretinizi arttirsin ins

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: