Doğal Güneş Kremi

Vicdanımız Bile Medyanın Elinde!

medya5

Üç gün evvel yaşadığım şehirde 3 yaşındaki bir çocuk annesi tarafından dövülerek öldürüldü. Kayseri’deki üvey anne dehşeti günlerce konuşuldu fakat öldürülen çocuğun haberi 3. sayfa haberi olarak kaldı. Özgecan cinayeti aylarca konuşuldu. Fakat aynı zamanlarda tüpçü tarafından tecavüz edilip öldürülen üniversite öğrencisi Fatma neredeyse hiç konuşulmadı. Berkin Elvan sembol haline geldi fakat, Yasin Börü ve arkadaşları yok sayıldı. Bir grup müslüman haricinde konuşan, üzülen olmadı.

Oysa hepsi candı. Hepsi bir ana kuzusuydu. Peki neden bazıları 1. gündem olacak kadar konuşulurken, bazı olaylar aynı şekilde görülmüyor?

Suriye’de hergün onlarca, yüzlerce çocuk katledildiği halde, neden Yeni Zelanda’da kıyıya vuran balinalar daha acınası oluyor?

Kıyıya vuran Aylan Kürdi manşete taşınıyorda, neden Aylan Kurdi’yi karikatürize edip, “Ölmeseydi büyüyünce tacizci olacaktı” diye yazan sapık Charlie Hebdo’nun hezeyanı görmezden geliniyor?

Medya bize neyi sunuyorsa, neyi önemli görmemizi istiyorsa onu alıyor, onu önemsiyoruz. Vicdan sahibi biri için minibüs şöförü tarafından öldürülen bir genç kızla, tüpçü tarafından öldürülen kız arasında ne fark olabilir? Ya da ekmek almaya giderken öldürülen çocukla, kurban eti dağıtırken öldürülen çocuk arasında bir fark var mıdır?

Mantıken baktığımızda öz annesi tarafından öldürülen çocuğun, üvey annesi tarafından işkence gören çocuktan daha çok konuşulması gerekmez miydi? Ölen masum bir çocuğun ilerde tacizci olacağının savunulması, o çocuğun ölümünden daha korkunç ve ses getirmesi gereken bir olay değil midir?

Büyük resme bakınca gördüğümüz şu: Hem mantığımızı, hem vicdanımızı yönetemez hale gelmişiz. Neye ne kadar üzülmemiz gerektiğine Medya karar veriyor. Gücü elinde tutan aktörlerin işine yarayacak olan ölümler ve olaylar gündeme taşınıp şişirilirken, bazıları sümen altı ediliyor.

Aynı şekilde Medya moda kavramı üzerinden ne giyeceğimize, diziler vasıtasıyla evliliğimizin nasıl olacağına, kimi sevip, kimden nefret etmemiz gerektiğine,  hangi kitapları okuyacağımıza medya karar veriyor.

Böyle olmasaydı eğer; Mesela her tarafı  yırtık bir giysiyle veya el kadar bir mini etekle sokağa çıkmayı hangi akıl kabul edebilirdi? Medya vicdanımıza el koymasaydı eğer; Özgecan’ın Fatma’dan, Berkin’in Yasin’den , ne üstünlüğü olurdu? Medya imanımıza el koymasaydı eğer, hangi kitap 14 asır önce gelen ve hâlâ taptaze olan mucize bir kitaptan daha okunası olurdu?

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. T. Rabia says:

  Merhaba Cahide Hanım
  sizden serap kişisinin yorumlarını silmenizi rica ediyorum, lütfen. Çünkü yazdıkları bariz bir şekilde terör propagandası içeriyor. Artık bu yalanlara tahammülümüz kalmadı..

  1. Şimdi hepsini sildim kardeşim

 2. Cahide Hanım siz de olayları işinize geldiği gibi anlatıyorsunuz bence.Sizde tek taraflı bakıyorsunuz olaylara.Tamam haklısınız herşey moda oldu da,mini etekliden bahsederken daracık streç pantalon giyip,üstüne çoğu açık kadının giymediği kısalıkta, daracık mont giyen, hatta o yırtık pantalonlardan giyip başını kapatanlardan bahsetmiyorsunuz.Testtür sadece başını kapatıp diğer taraflarını teşhir etmek midir?Yanlış anlamayın minicik etek giysinler demiyorum ama bi tarafı yargılarken diğer tarafı da unutmayın.Şikayet ettikleriniz gibi davranmış oluyorsunuz.

  1. Siz eğer benim bütün yazılarımı okumuş olsaydınız bu yorumu yazmazdınız. Zira bahsettiğiniz kesim için çok fazla yazı yazdım.

 3. çiğdem says:

  ALLAH razı olsun sızden ne guzel yazmıssınız.

 4. Birincisi ben kimse adina degil kendi adima konusuyorum.İkinciside falan filan medyasi degil turkiye gerceginden bahsediyorum.Sizin beyniniz yikanmis sizde baska beyinleri yikamaya calisiuorsunuz Boşuna uğrasmayin emekleriniz boşa cikacak.Kendinizi Türk milletinden ayri goruyorsunuz madem gidin bu ulkeden kardesim..Bu vatanin ekmegini suyunu icip vatanima kalleslik yapamazsiniz Askerime polisime kursun sikamazsiniz Sıkanda cezasını bulur anladinizmi.Bi gun ulkemiz haimlerden temizlenecek biliuorum.pkk zulmünden en cok zarar gören kürt vatandaslarimizda refaha kavuşacak Allahın izniyle..Siz debelenin durun Allah ıslah etsin sizi..

 5. gülseren says:

  Size ilginizden dolayı teşekkür ederim serap hanım

 6. gürcü says:

  boşuna çırpınmayın herkes herşeyi biliyor Allahın izniyle pkk zulmü bitecek sanki birtek siz şahit oluyorsunuz olaylara o öğretmenlik yapan komşunuzda kesin Ayşe öğretmendir komiksiniz komik

  1. Onca senelerdir 20 yasinda gencecik fidanlar oldu pislik bir top mahlukat yuzunden ,90li yillarda asker birligine teslim olmaya giden 33 gencecik elinde silahi bile olmayan yavrularimiz daga cikarilip kursuna dizildi. Okadar sene binlerce SEHIT geldi analarin canlari yandi onlari gormediiz simdi devlet harekete gecincemi biyerleriniz acidi. Neyin kafasini yasiyorsunuz . Ulkemi Begenmeyen gidebilir Irak a yada suriyeye. Artik biz askerimizin polisimizin SEHIT olmasini istemiyoruz. Rabbim pkkya ve destek olanlari kahriperisan etsin duam budur.

 7. İslam tek millettir.
  Küfür de tek millet.

  1. gürcü says:

   Serap Hanım islam tek millettir sorun sizin gibi illa ayrıyız diyen Müslümanlarda islam kusursuzdur.

  2. Zahide* says:

   İşte hiç şübhesiz bu sizin ümmetiniz (olan İslâm Milleti), tek bir ümmettir (tek bir dindir). Ben de sizin Rabbinizim; öyle ise bana kulluk edin! Enbiya 92

 8. Medya insanlara istediklerini verir. Toplum ve medya arasında tek yönlü bir ilişki yoktor. Şu bi gerçek ki müslümanlar hesapları, adaleti öbür dünyaya bırakır. Buna inanır ve bu da onun öfkesinin azalması veya adaletsizliği sindirmesini kolaylaştırır. Onun inandığı ilahi adalet zaten bu dünyada değil öbür dünyada tecelli edecektir. O zaman bu dünya için de çok çırpınmanın anlamı yoktur, çünkü geçicidir, olan olmuştur, ölenle ölünmezdir. Durum böyleyken ölenlerine sahip çıkan insanları hedef göstermektense kendi özeleştirisini vermek ancak müslümanları ilerletebilir. A tabi şimdi ben islamofobik yaftası yiyeceğim için yazdıklarım anlaşılmaktan çok savunmayla karşılaşacağını bildiğim için çok da yormuyorum kendimi.

 9. türkan002 says:

  Merhaba ; yaklaşımınız çok yanlış bende kürdüm ama siviller ölüyorsa bunun kimler yüzünden öldüğünü bir düşünün derim bu öyle illet bir zihniyet ki kendi halkını bile öldürebiliyor.Ve belirtmeden geçemeçeğim İslam da ırkçılık yoktur lütfen insanları kategorize etmeden önce elinizi vicdanınıza koyun Allah akıl vermiş bizlere bir kürt olarak bir Türk ten bir Laz dan bir Çerkez den hiç bir farkım yok olamazda..

  1. Türkan002 says:

   Ya siz nerde yaşıyorsunuz acaba ben Adıyaman dayım bizzat tanık oluyorum bazı şeylere Allah aşkına dinde işinize gelen şeyleri alıp işinize geleni bırakmayın bir piyon gibi kullanılan bir topluluk var ve bu ların Kürtlük le alakası bile olamaz asla… Azicik basiret sahibi biri ibadethanelere okullara zarar vermez ama bunlarda oda yok Allah uyandirsin ne diyelim…

   1. gürcü says:

    Biraz araştırdım Serap Hanım (hoş zaten biliyordumda) Peygamber Efendimiz (SAV) veda hutbesinden bir bölüm
    “Ey insanlar! “Rabbiniz birdir. Babanızda birdir. Hepiniz Ademin çocuklarısınız. Adem ise topraktandır.Arabın arab olmayana arab olmayanında arab üzerine üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah üzerine siyahında kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur.Üstünlük ancak takvada, Allahtan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız Ondan en çok korkanınızdır.

 10. Arkadaşımı kahvaltıya davet etmiştim. Sitenizdeki kahvaltılık tariflere bir bakayım istedim ama bu yazınız beni derinden vurdu. Kahvaltılıklara bakmaya ne halim ne de hevesim kaldı.

  Kısa ve öz, ne güzel ifade etmişsiniz cahide hanım. Gerçekten de yazınızda bahsettiğiniz üç olaydan haberdar dahi değildim. Hepsi ayrı üzüyor insanı ancak annesi tarafından öldürülen yavrunun haberi ve o annenin içine düştüğü hazin tablo yüreğime çok ağır geldi.

  Haberle ilgili yorumlara baktığımda, o yorumların da yaşanan vahşetten geri kalır yanı olmadığını gördüm malesef ve çok üzüldüm. Kimileri anneyi asalım keselim derken, kimileri türlü işkencelerle cezalanırılması gerektiğini savunuyor, kimi anne babaya bela yağdırıyor.

  İmanla alakası olmayan insanlar böye bakabilir olaya ama müslümanım diyen birinin bakış açısı böyle mi olmalıdır?

  Allahın fıtraten merhametle donattığı anne acaba hangi badirelerden geçti, ne oldu da böyle yaptı, asıl sorulması gereken bu değil midir? Anne nasıl bir haleti ruhiye içerisinde idi ki öfkesine hakim olamadı, bu araştırılmalı değil midir?

  Ben zannediyorum ki o anne aklı selim ile düşünebilir hale gelirse eğer, zaten ömür boyu kendi çocuğunun katili olmasının azabıyla yaşayacaktır. Yasalara göre makul bir ceza da alacaktır. Bu durumda bize düşen, allah tevbe-i nasuh nasib etsin demekten başka ne olabilir ki.

  Sahabe-i kiram efendilerimizin içinde dahi, cahiliye döneminde iken kendi evladını kendi eli ile katletmiş olanlar vardı. Onlar imanın nuruyla aydınlandıktan sonra cahiliye döneminde iken işledikleri bu cürmü gözyaşlarıyla ve yana yana hatırladılar.

  Sahabe olma potansiyeline sahip olan bir insan bile, cehalet içerisinde iken zulmedebiliyor. Cehalet, zulmeti doğuruyor.

  Rabbimiz ümmeti muhammedi cehalletten, zulmetten kurtarsın, cümlemizi kendimize ve çevremize zulmetmekten de zulme uğramaktan da muhafaza buyursun. İnsanlığı cehaletin karanlığından islamiyetin aydınlığına kavuştursun. :(((

 11. serpil11 says:

  Çok haklisin canim bende bahsettiğin olayı tevafuken bir gazete haberinde okudum ve hiç bahsedilmemesine inanamadım.
  Aynı şeyleri düşünmüşüz uvey anne eziyet ediyor olay oz anne öldürüyor ses seda yok..fatma yı da senden duydum simdi ..😫

 12. Fatma Taze says:

  Doğru söze ne denir? Dua bol bol dua Allah verdiği aklı kullanabilenlerden eylesin. Bu arada tariflerinizden çok faydalanıyorum. Sık sık bakıyorum sitenize ve söylüyorum ayrıca çevremdekilere. Çok sağolun emekleriniz zayi olmasın inşallah.

 13. Mehtapabla says:

  Her zamanki gibi yine doğruları kaleme dökmüşsün Allah razı olsun.

 14. Yüreğine sağlık Cahide abla.. yine yüreğimize
  dokundun.. Allah razı olsun…

 15. Allah razi olsun yine cok guzel yine cok ozel..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: