Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Küçülen Kıyafetler

4f757f6b9f47abb3

Bu başlıkla bir yazı yazmak hiç aklımda yoktu. Ta ki; İnstagramda bir paylaşımın altındaki bir annenin yorumunu okuyana kadar: “19 aylık bir kızım var. Eğer küçülen bebek kıyafetleriniz varsa alabilirim” diyordu bu anne.

Çocuğunun markalı, pahalı kıyafetlerini sosyal hesaplarında ballandıra ballandıra anlatan, bir giydirdiğini bir daha giydirmeyen ve bununla gurur duyan annelerin cirit attığı instagram da nadir görülebilecek bu mütevazi annenin yorumu dikkatimi çekti.  Ben bu yorumu öne çıkardığımda tepki verenler, yoksul olanın instagramda işi ne diye soranlar oldu. Oysaki başka bir kardeşimizin kullanılmayan eşyasını veya küçülen kıyafetlerini kullanmak için ille de yoksul olmak gerekmiyordu.

Değerlendirmeyi unuttuğumuz, herşeyi çılgınca tükettiğimiz şu zamanlarda, hiç tanımadığı birinin bebeğinin kıyafetlerine talip olan kaç kişi kaldı?

Çocuklarım küçükken ablamın veya arkadaşlarımın çocuklarının küçülenlerini çok kullanmışımdır. Benim çocuklarımın küçülenlerini de yine arkadaşlarıma verdiğim olmuştur. Bu kesinlikle gurur kırıcı, küçümsenecek bir durum değil. Gitgide doğal olmaktan uzaklaşıyoruz. Hem kendimizi, hem çocuklarımızı gereksiz yere kasıyor, abartılı yaşamlarda boğuluyoruz.

İlk bebek daha doğmadan, anneanne ve babaannenin getirdiği kıyafetler çekmeceler dolusu olur. Bir de bebek doğduktan sonra gelen hediyeleri çocuğun giyip eskitmesi imkansızdır.

Küçülen veya hiç giydirilmeyen kıyafetler genelde 2. çocuğa bırakılır. Bu da güzel fakat, eğer 2. çocuk olana kadar o kıyafetleri giyecek hazırda başka bebekler varsa, bekletmeden onlarla paylaşabiliriz.

Örneğin sizin çocuğunuz biraz büyüdüğünde, yeni doğum yapacak olan arkadaşınıza çocuğunuzun kıyafetlerini vermeyi teklif edebilirsiniz.

İsraf sadece yiyeceği çöpe atmak değildir. Helal kazancı gereksiz yere harcamak, az kullanılmış bir eşyayı, kıyafeti kullanma imkanı varken, yenisini almak da israftır.

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. Merhaba Cahide hanım ben eşimden ayrıldım ve 1bucuk yaşında oğlum var 8 yaşında kızım oğlum için kıyafet yardımı istiyorum yardımcı olursanız memnun olurum duaciniz olurum ben utanıyorum ama çaresizlik komşu yazdırıyor bana yardımcı olun lütfen erkek bebegim

  2. Zehra Ünsal says:

    Bebeğim erkek lütfen bana da kıyafet yardımı yaparsanız sevinirim 1bucuk yaşında 9 yaşında kızım var yardımcı olun anneler duaciniz olurum inşallah

  3. Zehra Ünsal says:

    Benimde üç çocuğum var en küçüğü 1bucuk yaşında kıyafet yardımı yaparsanız çok duaciniz olurum 9yasinda kızım var lütfen yardım edin okuldan forma eşofman istiyorlar tüm dersler soru Bankası alamıyorum eşim yok lütfen

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: