Doğal Güneş Kremi

Ne Cevap Verirdiniz?

glow-Lake-pink-sky-spring-sunset

NE CEVAP VERİRDİNİZ?
Mescid ve camilerin kadınlar bölümünde bilirsiniz etek ve uzun kollu bluzler olur. Bunlar henüz tesettüre girmemiş fakat namaz kılan hanımlar içindir.
Son yıllarda dikkatimi çeken husus ise, mescidlerdeki bu etek ve bluzleri başı örtülü hanımların da giymesi oluyor.
Streçh pantolonlu veya kapri kollu “başörtülü!” hanımlar, namaz kılarken üzerlerine bu kıyafetleri giyiyorlar.

Namaz kılmak büyük bir nefis terbiyesi. Müminin onsuz olamayacağı bir ibadet. Peki ya biz kadınlara özel bir farz olan tesettürümüz ne alemde?

Bir mümine hanım dışarıda giydiği kıyafetle Allah’ın huzuruna çıkabilmelidir. Eğer namaza dururken, o dışarıda giydiğiniz kıyafetin üzerine başka bir kıyafet giymeniz gerekiyorsa, bu sizin gerçek manada tesettürlü olmadığınız anlamına gelir. Allah bizi sadece namaz kılarken veya mezarlıkta görmüyor ki, sadece oralarda tesettürümüze dikkat edelim?
Mescidde Allah’ın ve bir kaç kadının yanında streçh pantolonla duramıyorsunuz da, dışarıda yüzlerce yabancı erkeğin arasında nasıl bu çirkin kıyafetlerle gezebiliyorsunuz?

Sahi, başınızdaki ayet olan örtüyle, bacağınıza geçirdiğiniz gavur modası streçh kot veya taytı birbirine nasıl yakıştırıyorsunuz?
Merak ediyorum gerçekten o halde dışarıda gezerken hiç mi utanmıyorsunuz?
Üzerinizde o daracık pantolon, yüzünüzde makyajınızla, karşı caddeden duyulan parfüm kokunuzla sokakta yürürken ecelinizin geldiğini düşünün. Allah’ın huzuruna o halinizle çıkmak ister miydiniz?

Nur: 31 e, Ahzab:59 a rağmen bu isyankar halinizle hangi bahaneleri sunardınız Allah’a?

“Sık sık kombin değiştirsem de, üzerime giyecek uzun, geniş kıyafetim yoktu. Uzun şallarıma rağmen boynumu kapatma becerim yoktu. Parfümsüz duramazdım. Makyajsız dışarı çıkamazdım. Kaşlarımı almayınca çok banal görünüyordum. Bu yılın modası sivri topuk ayakkabılardı. Yeni trendleri kaçıramazdım” mı derdiniz?

“Benim emir ve yasaklarım dururken, neden sapıtmışların yoluna uydun, seni yoktan var eden, yedirip içiren Ben iken, neden şeytanın adımlarını izledin?”diye sorsa Rabbimiz; Ne cevap verirdiniz?

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Yasemin says:

  Tesetturun modası yoktur diyor emine senlikoglu ama şimdi bir sürü site var mağaza var dikkat çekici tesettur kıyafetleri hoşuna gidiyo insanın özendiriyo aslında ama çok yanlış kendimize engel olmamız lazım Allah nasıl emrettiyse öyle ortunmemiz lazım Allah islami tesetturu gerçekten yaşayanlar dan eylesin..

 2. Yasemin bul says:

  Hayırlı kandiller 😸

 3. Cahide ablacığım benim nacizane fikrim de kızlarımızı küçük yaşlarda daracık pantolonlarla, mini eteklerle,askılı bluzlarla büyütürsek genç kız olunca da amannn gençliğini yaşasın hele kapanır derse büyükleri veya göstermelik bir şal ile kapan baskıları ile kapatırsak ķızlarımızı işte böyle yarım yamalak kapanan bir nesille karşılaşırız. Bence çocuklarımıza küçük yaşlarda dikkat etmeliyiz. Ben bu konuda da çok muzdaribim gerçi hanımlar kendilerine uygun kıyafet bulamamaktan yakınmış ama asıl kız çocuklarının kıyafetleri bulunmuyor 6 yaşındaki kızıma diz hizasında etek bulamıyorum mesela şimdiki etekler poposunu örtecek hizada, pantolonlar deseniz tayt diyelim hatta onlara… kızım utanıyor eteğini aşağı çektiriyor biraz kısa olsa eteği… neden çünkü onu yaratan utanma duygusunu vermiş ona… çocuklarımızı bu hale getiren bilinçsiz anne babalardır diyorum ben…. tabi bu arada giyim firmaları da talebe göre üretim yapıyorlar alınmasa üretebilirler mi sizce o kıyafetleri. … daha 3 gün önce kızıma uzun etek ararken sorduğum tezgahtar kızın cevabı “anneler tercih etmiyorlar uzun etekleri ve bol pantolonları, çocuklar tuvalete giderken beceremiyormuş çünkü…. ” acı bir durum maalesef ki anneler tercih etmiyor diye firmalar üretmiyormuş… çok konuştum galiba ama cahide ablacım maalesef anlatmak istediğimin onda birini bile anlatamadım çok dertliyim bu konuda……

  1. o zaman çoçuğunuza istediğiniz kıyafeti kendiniz dikdin inanın çok ucuza getirirsiniz belediyelerin açmış olduğu kurslar var hem vaktinizi boşa harcamış olursunuz hemde kendi diktiğniz kıyafeti daha bi özenle giydirirsiniz.

 4. Pantolonlar çöpe gitti, araboy etekler uzadı 😊 kıyafetler biraz bollaştı bool pardesuler diktirildi giyildi oh bee dünya varmış diyildi bunlarda en çok kim etkili oldu tabiki sultanımm Cahide hepsi güzelde suriyelilere benzedin öfff selda bu pardesü ne böyle sofu sofuuu lafları sıktı bide onlar olmasa süper 😊

  1. Oyy canım kardeşim benim. Nasıl sevindim anlatamam sana 🙂 Elhamdulillah. Ne derlerse desinler, kabre seninle girmeyecekler ya. Konuşsun dursunlar 🙂
   Allah hayırlı mübarek etsin. Bu büyük bir gelişme. Daim olsun inşaAllah canım kardeşim. Allah sana hem dünya, hem ahiret saadeti versin. Amin

 5. Bayan terzilerimiz nerde yaa.eskiden neguzel terziler olurdu model verirdik ve dikerlerdi.fiatlari uygundu.Bizde bulamiyoruz soyle munasip bir kiyafet..bulduklarimizda dansoz gibi sanki. yada isil isil sanki sahneye cikacagiz.Allahim yarabbim islah etsin bunlari uretenleri…

 6. yasemin bul says:

  Eline yüreğine sağlık ablam sık sık dile getir yaz ablam bir de tesettür nasıl olmalı bi de onu yazsan nur azhap anlatıyor amenna lakin bi de senin kaleminden yazarsan çok etkili olacağını umuyorum

 7. Ayşe sibel says:

  Başımızada ayet olan örtüyle ilgili Kuran’da geçen bölümü paylaşır msınız?

 8. neden bu kadar arttı biliyor musunuz, tesettürsüz başı kapalılar? a-ke-pe zihniyeti yüzünden? gençlik kollarındaki kadınların erkeklerle tokalaşıp aynı ortamlarda iç içe birbirine temas edecek şekilde durmaları, başörtünün serbest olması amenna iyi de örnek aldıkları mercilere bakılırsa ülkeyi ne büyük hüsrana uğrattıklarını görürsünüz. onları her savunan ve destekleyende mutlaka bi bozulma, kaymaya rastlıyorum

 9. Kaleminize sağlık..
  Farklı bir noktaya da değinmek istiyorum. Eğer bir terziniz yoksa ya da kendiniz dikmiyorsaNiz dışarıda tesettüre uygun kıyafet bulmak gerçekten çok güç. Genişliği, renkleri, uzunluğu ve fiyatlari vs. 4 4 luk bir kıyafet bulamıyorum ben. Pardösünüzün altından sutyen belli olsun diye dikilmiş gibi, büyük bedeni kalıptan ötürü olmuyor.. ya da fosforlu renkler allar morlar pembeler .. ya da tesettür olmayan bir bluz 20 lira ise adi tesettür olunca alıp başını gidiyor fiyat.. 400 liraya tesettür yelek satıyorlar, benim yurdumda 2000 3000 lira maaş iyi para iken… uzattım ama demek istediğim uygunsuz kıyafetleri dikip satanlar ya da fahiş fiyat yazanlar da giyenler kadar vebaldedir.

  1. damlasakızı says:

   size katılıyorum yasemin hanım tesettür raydan çıktı şifon bluzlardan tutun dar kıyafetler mevcut.benim bulunduğum yerde pantolon müthiş bir şekilde revaçta. öyleki bir etek almaya kalkıştım büyük beden anne grupları,şifonlar ve kotlar var.etek yönünden kısıtlı bir grup satılıyor onlarında fiyatı maşallah yani.ayrıca pardüse kap vb. şeylerde katbekat pahalı. renklerdede neon renk modası ALLAHIM 🙁 bu durum bazen farkediyorum insanları internetteki sitelere sevkediyor. insanlar aa internetten ucuza aldım diye mutlu oluyorlar lakin o sitelerin tessettürü yozlaştırdığını farketmiyor çoğu kişi. Allah o sitelerin şerlerinden muhafaza etsin. tesettür de yeni bir rant kapısı oldu ALLAH sonumuzu hayretsin.

 10. selamün aleyküm Cahide abla,benim de çok rahatsızlık duyduğum çok önemli bir konuya değinmişsin. Ben bunun sebebini başörtülülere artık engel konulmadığı özgür (elhamdülillah) bir ülkede yaşamamıza bağlıyorum. yani 28 şubat dönemlerinde başörtüsü mücadelelerini verirken, kızlar üniversitelere alınmaz, okullardan atılırken herkes daha bilinçliydi. Tesettürün nasıl olması gerektiğini, niçin yaptığını biliyordu. Gerçekten o dönemler çok zordu Rabbim bir daha yaşatmasın fakat şimdi böyle bir durum olsa o bahsettikleriniz nasıl bir tavır takınır çok merak ediyorum. Zaten bir tek başımızı örtüyoruz açıverelim mi derler yoksa bu benim vazgeçemeyeceğim bir farzdır mı derler. Bu yüzden ben kapanmak istiyorum diyen öğrencilerime böyle olacaksan lütfen kapanma diyorum. Tesettürü anlatıyorum onun bir bütün olduğunu sadece başa şal örtmekten ibaret olmadığını ayrıca hal ve hareketlere de dikkat etmek gerektiğini.önce bunu özümse ve hazır olduğunda kapat diyorum. ayrıca her derse girdiğimde kızlar şu boyunlarınızı,kulaklarınızı kapatın derken içim acıyor…

 11. Zahide* says:

  Baki (sonsuz) hayatını ,fani (ölüp giden) şeylere değişmek.
  Ahiretini dünyaya feda etmek.
  Akılsızlıktan başka açıklaması var mı?
  Allah son nefese dek akıldan mahrum etmesin. Dosdoğru kullandırsın. Dinimiz üzere bizleri sabit kılsın. Amin

 12. Yağmur says:

  Ben yurtdışında yaşıyorum. Buradaki başörtülü hanımları genç kızları görünce büyük bir hayal kırıklığı yaşadım. Kilolu bir bayan dar paça pantolonu üzerine kalcasini ortmeyen üstler giyip gezebiliyor neredeyse etekli bir hanım görmedim. Demek ki sadece bizde değil bir bütün halinde bozulma yaşamışız.

  Öyle utandırmışlar ki dinimizden aşağılık duygusuyla, ne o yöne gidebilen ne de diğerine bir toplum olmuş müslüman topluluğu… Çok üzgünüm 🙁

  Artık müslümanları aslında farz konularda bile uyarmak çok vahim tepkiler almaya sebep…

  Müslümanlar yanlış olanı yapmaktan utanmaz, müslümanlar doğruyu hatırlatmaktan çekinir olmuş.

  1. Procrastinate222 says:

   “Kilolu bir bayan dar paça pantolonu üzerine kalcasini ortmeyen üstler giyip gezebiliyor”

   Zayıf olsa neyse mi demek istediniz acaba 🙂

 13. annemin daha doğal sarelle tarifi vardı cahide hanım. Cok ta lezzetliydi ama tarifini kaybetti. İçinde çiğ yumurta margarin un vardı. Tek hatırladığımız bu. O zamanlar bitter çikolata falan yoktu. Tamamen evdeki malzemelerle yapılan bir çikolata tarifi biliyorsanız ve paylaşırsanız çok mutlu olurum.

 14. Allah raZı olsun senden ablacım. Hiç çekinmeden alacağın tepkileri göZardı ederek hakkı haykırıyorsun. Allah senden ebeden razı olsun. Ben böyle uyarılarda bulununca insanlar uzaklaşıyor benden 🙁 Rabbim her daim doğruyu hakkı söyleyenlerden eylesin.

 15. gunay.nur says:

  Allah razı olsun ablacım ne güzel anlatmışsın😔öyle örtenleri gördükcə insan acıyor resmen deyermi yani nefsin için ahiretini yakmaya. …Allah bizleri imani kamil muttaki kullarından etsin inşaallah

 16. Elif ÖZDEMİR says:

  Doğru tespit, güzel yazı abla.

  Bu arada cenazede başına örtenlerin çoğunun Allah tan değil kuldan utandıklarını düşünüyorum. Tayt giyenlerin bir kısmı tunik falan giyiyorda Allah tan totoları kapanıyor. Birde tümden açanlar var ki evlere şenlik!

  Maalesef hoş görülü olamayacağım.

 17. Allah razı olsun ablam.gene durup düşüneceğimiz bir yazı olmuş

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: