Doğal Güneş Kremi

Kaynanayla Altlı Üstlü Oturmak

Kayınvalidesiyle altlı üstlü yani aynı binada oturan kişilerden bugüne kadar çok mail aldım. Yazanlar hep gelin ve şikayet edilen her zaman kayınvalideler oluyor. Sanki beylerin hiç şikayeti yok, kayınbabalardan yana bir rahatsızlık yok gibi görünüyor. Varsa yoksa kaynana-gelin anlaşmazlığı.

Kaynana gelin çatışması kadim bir kavgadır ve kıyamete kadar da aşılamayacak bir sorun olarak her zaman gündemimizde kalacağa benziyor. Maalesef reklamlar, tv programları, fıkralar, hikayeler de hep bu kavgayı körüklüyor. Kaynanalar kötü bir yaratık gibi gösterilmeye devam ediyor.

Oğullar çok sevilir. Büyüseler bile anneler oğullarından fazla ayrı kalmak istemez. Oğulları tarafından takdir görmek, beğenilmek anneler için önemlidir. Ne zaman ki oğulları evlenir, işte o zaman annelerin büyük bir kısmı gelini kuma gibi görmeye başlar. Erkeğin eşine olan ilgisi annesini, annesine olan ilgisi eşini rahatsız eder. Arada kalan her zaman erkek olur. Ama bu sorunu çözüme kavuşturmada en etkili kişi de yine erkektir. Erkek annesine ve eşine olan ilgi ve sevgisini dengeleyebilirse sorunlar büyük ölçüde azalacaktır.

Eskiden bir şekilde aynı evlerde idare edilebiliyordu fakat şimdilerde ayrı ev olsa da altlı üstlü oturmak büyük sorun oluyor. Altlı üstlü oturduğu halde dengeyi sağlayan aileler var ki onları takdir etmek lazım. Fakat bazı ailelerde çok yakın olmak boşanmaya götürecek kadar ciddi bir sorun haline geliyor.

Gelin geç kalksa sorun, sabah kahvaltısına gitmese sorun, akşam yemeği beraber yenmese sorun, misafir gelince çağırmasa veya gitmese sorun. Bazen de kayınvalide bir şey söylese sorun, gelse sorun, gelmese sorun. İlgilense niye ilgileniyor, ilgilenmese umursamıyor oluyor.

Eğer altlı üstlü oturuyor ve ciddi anlamda huzursuzluk yaşıyorsanız evi değiştirmeyi, en azından 2 mahalle öteye taşınmayı deneyin.

Bazı erkekler, anne ve babasını kırmak istemediği için taşınmak istemiyorlar. Bu durumlarda da iş kadına kalıyor. Bu durumda eşinizin ailesine karşı saygınızı yitirmeden araya mesafe koyun. Size ait bir hayatınızın olduğunu, bazen yalnız veya eşinizle başbaşa kalmak istediğinizi güzel bir dille anlatın. Dedikodulara, laf çarpmalarına kulaklarınızı tıkayın. Kendinize ait bir çevreniz olsun. El sanatları gibi özel meşguliyetler edinin. Mümkünse kurslara katılın.

Anne babalara elbette sevgi ve saygı gösterelim, hizmetlerinde bulunalım. Tecrübelerinden faydalanalım. Çıkmaza girdiğimizde danışacağımız ilk kişiler onlar olsun. Fakat evli olduğumuz halde hayatımızın her alanına el atmalarına, bizi yönetmelerine izin vermeyelim, sınır koymayı bilelim…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Cahide Hanım sizi severek takip ediyorum …
  Benim de çok acı çektiğim bir konuya değinmişsiniz bende kayınvalidemi gördüğüm andan beri soğukluğunu hissettm sanki oğlunu millet ‘oğlunu evlendiremedin mi hala’ laflarından bıktığı için evlendirmiş.Kocam çok iyi kalpli insan ama iş ailesiyle benim arama gelince onlardan oluyor kendi görsede bilsede yine sen neden cevap verdin sen niye öyle yaptın böyle yaptın diyip arada sıkışıp kalıyor.Daha 15 aylık evliyim çocuğum yok 1.5 aydır da kendi evimize çıktık çok şükür bin şükür…ama onlardan geriye ne kaldı biliyor musunuz?? Koskoca bir kin nefret kötü sözler küfürler yüzsüzlükler yalanlar kıskançlıklar …Allahım bana yardım et diyorum bu insanların şerrinden beri koru uzak tut !!! şimdi hiç bir şeylerine gitmeyeceğim ne ölülerine ne dirilerine hep bunu dedirtiyor şeytan..Allah affetsin

 2. hafız halime says:

  selamun aleykum arkadaşlar yorumlarınızı tek tek okudum bazıları çok üzücü…kaynanayı genel olarak gözümüzde çok büyütmüşüz..bizler eğer allah rızası için onlara merhamet edip güzel geçinmeye çalışırsak cenabı hak hem bu dünyada hem de ahirette mutlaka mükafatını verecektir inşaalah..ben doğuluyum ve bizim oralarda kaynanayla değil altlı üstlü oturmak, kaynana bir ömür boyu geliniyle beraber yaşar..bu bir gelenek haline gelmiştir ve bu çok güzel birşey..bakın bizlerde ilerde kaynana olacağız ölmesek inşaallah peki biz hiç mi gelinimize birşey demiyeceğiz ya da uyarmayacağız..bu bir imtihan dünyası yaşadığımız her an bir imtihan…eşlerin anlaşamaması bir imtihan , çocukların huysuz yada hayırsız olması imtihan, çocuğunun hiç olmaması imtihan , hastalık imtihan ,fakirlik imtihan, zenginlik imtihan , yetimlik imtihan, evladının ölmesi imtihan…bu ve benzeri birçok imtihan var hatta sebze doğrarken elimizin kesilmesi bile o an için bir imtihan..hanımlar yapmayın allah aşkına bu dünyaya imtihan edilmek için gönderildik bu gibi durumlar için rabbimizden bol bol sabır istemek lazaım..kaynananın gözünde ne kadar kötü olursanız olun önemli olan allah kadındaki durumunuzdur rabbinizin sizi iyi ve doğru bilmesi size yetmez mi..ben şu an ıspartada oturuyorum ve burdaki yaşlı insanların hali içler acısı..sen gel dokuz ay boyunca evladını karnında binbir eziyetle taşı sonra onu doğur ki doğum ölümle burun burun gelmek gibidir neredeyse..sonra onu binbir cefayla büyüt askere gönder arkasından o teskere alana kadar ağla..günü geldi mi evlendir sonra o da seni gelininle iyi anlaşmadığın için bırakıp gitsin..arada bir bayramlarda gelip ziyaret etsin.buradaki anne babaların bir çoğunun durumu ne yazık ki böyle…islamda var mı böyle birşey..hanımlar eşlerimizin cenneti kazanmasınada cehenneme müstehak olmasına da sebeb olan etkenlerin başında bizler geliyoruz..efendimiz s.a.v annesi babası yanında yaşlanıpta cennete giremeyenin burnu yerlerde sürtünsün diyor..yapmayın lütfen herşeyi dörtdörtlük beklemekten vazgeçelim. ki bizler bekarken annemizle bile bazen tartışmışızdır kaynanamızla hiç mi tattışmayacağız..insanoğlu bir yaratıldığında bakıma muhtaç olur bir de yaşlandığında..her anımız imtihan rabbim bu imtihanları başarıla geçmeyi cümlemize nasip eylesin zor durumda olan kardeşlerimize de bol bol sabır versin inşaallah..

 3. O kadar üzüldüm ki buradakileri okuyunca yazmaktan kendimi alamadım öncelikle hepsine ayrı ayrı dua ediyorum inşallah eşleri ve aileleri ile huzurlu olurlar her iki anne ve babaları ile.
  Ben hep ilk adımı atanlardan olurum hep önce başlayanlardan en çok veren olurum ama hep faydasını gördüm 21 yaşında evlendim ve çalışıyorum şuan 25 yaşındayım nişanlı iken beraber oturmaların ve beraber yemek yemeğe karşıydım cahillik işte ama evlendikten 3 ay sonra kayınvalidem demek istemiyorum annem vefat etti ve tek gelin olarak yerini ben aldım alta ben üste eşimin babası oturuyor iki ablası var biraz uzaktalar genelde ben varım yukarıda eşimin ailesini hiç ayırmadım arada gönlüme kibir girse de kimseye belli etmedim aştım zamanla iyi yönlerini düşünüp eşimin ablalarını yeğenlerini babasını hiç ayırmadım eşimden fazla ilgilendim ve şuan kocaman bir ailem var hepsi ile o kadar iyiyim ki meyvelerini topluyorum fedakarlığımın babam yani eşimin babası oğlundan çok beni destekler. Bana yardımcı olur birbirimizi kendimizden çok düşünürüz. ve ben o iki evde tek kadın oldum temizlik yemek misafir aklınıza ne gelirse benden sorulur ve çalıştığım halde çok yoruluyorum evet ama evdekiler bana minnettar iş yormuyor insanı zaten huzur varsa bi yerde. Belki fazla uzattım ama öncelikle verici olmak lazım kıskançlık cahillik özenti evliliğin ilk yıllarına yara veriyor ve iyileşmiyor iyilik elbet karşılık bulacaktır Rabbime şükürler olsun her zaman gönlüme iyilk verdiği için kibirime yenik düşürmediği için ama kalbi kötü eş olunca hiç bişey anlatamayan arkadaşlar tanıyorum ki bur da var öncelikle eşininiz kalbini fethedin ona iyi niyetinizi gösterin ailesine de bir olun birlik olun gezmek tozmak özgür olmak ne önemi var yeri gelir onlarda oluyor hemde fazlasıyla önce birlik varsın ben gece geç yatim yorulim ama annelerim babalarım gönlü hoş olsun eşim benden razı olsun rabbimin katında evlatlık her iki aileme de eşlik görevimi yapmış olayım Rabbim gönlünüze huzur versin evlerinizde ailelerinizle muhabbet versin. Yine de adım atın yine de fedakarlık yapın zaman geçmez bu kadar huzursuzluk ile gönlünüz kinden kararır imanınızdan da tad alamazsınız Allaha emanet olun.

  1. Bende esiminin ailesini esimden ustte tuttum annem.btnm tatlm askm dedm kaynanama gorumceme ablam cnm ablan btnecik ablam dedim optum ikissini de sarldim cok aevdim kayinpederme babalarn babasi c babam dedim esimin teoesinden innedim sarildim optum sakalasmaya calstin surejli mutlu olmak icin savastm ne oldu gorumcem evlydi kocasini cocugunu aldi ben 8 kisilik evde yasamaya basladm sabah 6 da kalktim gorumcemn coxugunu besledm altni degstrdm kahvalti hazrladm.bunlar yerken cocuga baktim sofrayi kaldr dye emr verdiler kaldrdim evi tenzledim cocuga baktim yemek.hazrladm.cocuga baktim annecm.ablacm dye peslernde yalaka gbi dolandim cuzdanlarndan.kimliklerini akdm gzlixe dogum gunlerini ogrendi. 49 uasnda kyannaamla kaynatamin 27 yasnda gorumcemin 22 yasnda esmin ilk dogum gunlerni kutladim hemde ne kutlama olay olcak mukemmel surprizlerle aksam herkes yemek yerdi cocuga balardim aonra esm kalkardi cocuga beb bakaum da sen de ye derdi yenek kalmamis corbaya ekmek dograyip yerdin 1 yil vlvyle yasadm.gorumcem.bizden hic cik.adi 2 3 ay kalrdi 1hafta gderdi 2 3 ay kalrdi 1 hafta gderdi gorumcem.kaynana.la.beni kiskanmaya basldi kaynanama hep ablama da ratlm btnm de derdin yok ben ona diyemem derdi biz kaynana.la.ask.yasardik ya resmen annemde cok mutlu okurdu kizim yuvasnda huzrulu dye ne huzuru cehennemimyasiyrdum da kizilcik.serbeti.ictim.dyrdum gkrumcem cocugunu bana agti is tenzlik yenek sofra cocuk 8 kisilik.nufus bendeydi esimle 12 de eve gdipnuyuyrduk goruncen kaynabam dokdurdukca kaynanam bana tatl. Kizim yacrum demeyi brakti snra yavas yavas kotukukler yapmaya basladi esmle arami bozdu 3 yillik evliyim 1kzm var vebosanmanij esgndeym

 4. Isim yok says:

  Selamunaleykum cahide hanim.çok güzel bir konuya deginmissiniz.bende 6 yıllık evliyim.ve kayinvalidemle altli ustlu oturuyoruz.ama evlendigimden beri anlasamiyorum.bana sürekli istenmeyen gelin davranışlarında bulunuyor ve bende kendimi tutamayıp laf söylediğimde suçlu olan ben oluyorum.En ufak tartışmada baskalrinin gelinleri ile kiyasliyor.ne yapsam yaranamiyorum.esim önceden lafina çok bakıyordu ve şiddet gördüm.esim ile hep kavga ederdik.Şimdi çok şükür esim lafina bakmıyor ama psikolojik olarak yıprandım.esim beni savundughnda ona cephe alıyor.iki tane cocugum var.biri 5 yaşında kız çocuğu diğeri 1 yaşında erkek çocuğu.kızım bahanesine çok düşkün ve hoşuma gidiyor.ama kayinvalidem ben kızıma müdahale ettiğimde tersini söylüyor.bana inadına yaparmış gibi davranıyor.herşey kendisinin istediği gibi olsun istiyor.bende buna gelemiyorum ve o zamanda kavga çıkıyor.kavgada da bir sürü savma sapan laflar söyleniyor.kayinpederime söylüyorum ben sizin için elimden geleni yapıyorum diye bana verdiği cevap yapacaksın yani.gelini kole gibi gormelerinde hoşlanmıyorum.disariyada biz hiç birseyine karışmayız deniliyor.ama arkamdan atıp tutuyorlar.bazen ayrı oturmakta fayda etmiyor.benim evliligimin temelini ilk başta yıktılar.ve bu davranışlarına alismam lazım mutlu olmak için.çünkü ne olursa olsun ben onların gözünde gelinim.evlat degil

 5. Selam aleykum, Cahide abla. Bu yaziya o kadar ihtiyacim vardi ki, sanki yuregimi okudunuz. Kaynanamla birlikte oturuyoruz. Su an konusmuyoruz. 5 yildir evliyim geldigim gunden beri hakkaten gelin degil kuma oldum. Her firsatta iyneleme, kimi bulsa yoldan gecen e, evimizde calisan ustaya, gorumce, kayinlarima her kese bashta da eshime beni sjikayet etmekten bikmadi usanmadi. Ne yapsam ne konussam suc, artik nasil davranqcagimi shashirdim. Namazima bile laf atan, eshime benim seytan oldugumu soyluyor. Eshim zaten bana karsi ilgisiz. Surekli ana bulunmaz, bir tane annen
  Var, kadin her zaman bulunur. Sokaklar kadinla dolu der. Bana nasihat edin lutfen Benin icin dua edin. Esimi doldura doldura benden soguttu.surekli evde kavga anlasmazlik bitmiyor. Esim beni ve oglumu doktora bile goturse suc. Annemin babamin evine her gidip geldigimde bir dolu laf ishitiyorum. Bana anneme 1.5 yasindaki cocuguma kufr ediyor. Annem beni terbiye etmemish. Ya Rabbim ne yapacagimi sasirdim. Bir kardesim de yorumunda yazmish namazimda onun serrinde Rbbime siginiyorum.lutfen benim icin dua edin.

  1. Rabbim kayinvalidEni islah etsin kalbine merhamet bagislasin. Çok Zor bir durum tahmin ediyorum siz Allaha çok siginin pes etmeyin.
   Ayri cikmaya imkaniniz varsa esinizle anlasip tatli dille ayrilin derim mesafe koyun. Yok mumkun degilsede siz sabredin siz kazancli olursunuz Allahin izniyle.
   Rabbim yar ve yardimciniz olsun .

 6. Bende kayınvalidem ile altlı üstlü oturuyorum ufak tefek anlaşmazlıklar olsada Allah bin kere razı olsun onlardan bugüne kadar evlatlarından ayırmadılar ne istersem yaptılar kaynana demek bile bana anlamsız geliyor şimdi diyorum beni doğurmadı ama kendi ailemde görmediklerimi gösterdi şimdi Allah bizi ayırmasın diyenlerdenim bazen iki insanın anlaşamaması arada ki mesafeyi koruyamamasından oluyor bazen gözün gördüğünü dil söylemeyecek baktığın Şeyi de göz görmeyecek ben duyunca böyle benim kayınvalidem böyle şöyle çok şaşırıyorum Allah herkesi iyilikle imtihan etsin

 7. bana kaç km ötede neler neler yaşattırdılar, herkes yerinde var olsun sağ olsun kanaattindeyim. Rabbim şuur,fikir,idrak versin hepimize…

 8. gülşen says:

  Kayınvalidemle 2 yıldır altlı üstlü oturuyoruz Allah onlardan razı olsun çok destekleri olur. Ben çalıştığım için kızıma baktı şimdide okuldan karşılıyor ayrıca ben yemek yapıyorum nasılsa ha 2 tabak eksik yada fazla diyerek bizimle paylaşıyor. Ömür çok kısa hayatı kolaylaştırmak ve iyi geçinmek adına fedakarlık yapan herkesten Allah razı olsun.
  Rab hepimize iyilikle öğretsin

 9. Neslihan says:

  Ben 3 sene beraber oturdum 3 gorumcem bi kaynimda vardı usttede eltim vardı onlarda hep bizde yer içerlerdi.sonra bende üst kata taşındim.kaynanam her misafir de çıkıyor annem de olsa arkadasimda artık belli ediyorum hareketlerimle ama anlamıyor bende söylemek istemiyorum kirilmasin diye kimseye dertlesemez gulusemez oldum..ben nasıl anlatayım bilemedi.

 10. Benim kayınvalidem de sözde çok mümin bir kadındır. Sürekli iyi niyetli gibi görünür herkesin her derdini sıkıntısını sorar düşünür konuşur ama paylaşmak için değil sonrasında dedikodusunu yapmak için. Benim aileme de aynı şekilde. İlgili gibi görünür ama sadece kötü bişey varmı diye araştırır. İnsanların sürekli eksik taraflarını deşeler durur. Sonrasında saatlerce dedikodu yapar. Herşeyi herkese anlatır. Gittiğimizde bize sürekli dedikodu yapar. O onu yapmış, bu bunu yapmış. Tanımadığım insanlar hakkında herşeyi dinlememi ister.Benim bile eksiğimi arar. Örneğin şişmansın. Kaç kilosun. Kaç kilo aldın vs. Bunu bıkmadan usanmadan saatlerce konuşabilir. Ben ne kadar iyi niyetli yaklaşmaya samimi olmaya çalışsamda aynı samimiyeti ondan göremediğim için üzülüyorum.

 11. sumeyye says:

  kesinlikle cahide ablaya katılıyorum. ben de 8 sene altlı üstlü oturdum hatta ilk yıl aynı sofrayı paylaştık.iş erkeklere düşüyor gibi gözükse de yapamıyorlar beraber oturdukları için. herkes kendi payına düşeni yapmazsa işin içinden çıkılamaz bir hal alıyor. uzak oturmak sadece gelinin biraz kendini rahat, güvende ve evinin hanımı olduğunu hissetmesi için iyi oluyor. anne baba nerde duracağını bilmezse, bütün yük geline kalırsa erkek de müdahil olmazsa zor bir şey. ve bizim de bir hayatımız olduğunu onların kabul etmesini beklersek çok sıkıntılar bizi bekler. meşgalemiz olacak ve söylenen acı sözlere takılmayacağız. bırak konuşsun dünya ebedi değil. Allah kalplerimize kendi sevgisini ve korkusunu versin. Allah yardımcımız olsun.
  oysa hayat ne kadar güzel anlayış olsa. neden hayatı en yakınlarımıza zehir ediyor ve de bundan zevk alıyoruz ben bu sorunun cevabını bulamıyorum. o kadar üzücü ki. en yakınımızdakilerle bile mutlu mesut yaşayamıyoruz. çok üzücü gerçekten.

 12. Herkes kayinvalidesindenden çektiklerini yazmış.Ben 10 yıllık evliliğimde hep kayınpederimden gördüm, haksız ve beni üzen davranışları… Hep ayrı illerde yaşadık işimiz gereği ama yaz tatili yaklaşınca ve onlar bize geleceği zaman evimizde huzur kalmaz, sözlü olarak değil psikolojik olarak huzursuz oluruz.Hep stres, hep diken üstünde… Onlara gittiğimizde mutlaka bahane bulup bizi evden kovar, bize gelince yine birşeyler bulur kavga çıkarır, küser ya da geldiği gün bağira çağıra gitmeye çalışır.Bunların hepsini eşime yapar, benim için değilmiş söyledikleri güya.Ama eşimi bir görüp tanısanız, pamuk gibi yüreği vardır ve peygamber sabrı.Bir kelime bile kötü söz söylemez ama doğruları da görüp uygun dille konuşur. Benim kayınvalidem hiç kimsenin etlisine sütlüsüne karışmadığı için oluyor hep bunlar.Konuşmayı bilmez, eşine dur demez, kimseye iyilik yapmaz, kötülük hiç yapmaz.sadece yer, içer, namaz kılar ve uyur.Bizdeki durum da böyle garip, sene geçer hiç aramaz beni.Ben de usandim artık tek taraflı insan olmaktan, ben de aramıyorum artık.Memleketime hasret kaldım onların yüzünden (kendi annem-babamla aynı ilde kalıyorlar malesef) Eşim gitmek istemiyor artık, kavgadan ve kovulmaktan bıktı o da.Ben de zorlamiyorum eşimi gidelim diye, bir de ben üzmeyeyim onu.Bu durum beni çok rahatsız ediyor, ama bir çıkar yol bulamıyorum. Kendi ailemle görüşmeme çok sinirleniyor kayınpederim, ama ben onun sayesinde senede bir gidiyorum annemlere, o zaman da gidip kalmayayım mı orada, ben de insanım yani. Eşim de “baba boşver bu ufak tefek meseleleri, bence mahsuru yok, sene boyu evden dışarı çıkmaz zaten, çarşı bilmez pazar bilmez, burda da annesine gidiversin” diyor hep ama kayınpederim kabullenemiyor. Çok uzattim kusura bakmayın, ne kadar da doluymuşum 🙂 Hakkınızı helal edin….

 13. Ebru Albayrak says:

  Cahide Ablacım : Bende aynı durumdayım. Kayınvalidem ile altlı üstlü oturuyorum. Bazı zamanlar çok sıkıntı oluyor. Mesela eşimle bir yere gitmek istediğimizde Kayınvalidem de gelmek istiyor. Ama kayınpederimi istemiyor. O bizimle gelip de kayınpederi almayınca bu sefer kayınpeder alınıyor. Arayı bulamıyoruz. Burda oturmaya da mecburuz. Eşim evde olmadığı zaman kayınpederim geliyor oturuyor bazen de uyuya kalıyor. Evimizin anahtarı onlarda var. İkisi de ara ara açıp evimize giriyorlardı. Bu durumdan rahatsız olduğumu eşime söyledim ama o da anne babası olduğu için bişey diyemedi ve bir süre sonra bu durum yüzünden kavga ettik. Neyse çok uzattım ablacım. Sadece insan biraz anlayış bekliyor. Kendi anne babam olsa söylerim rahatsız olduğum şeyleri ama böyle olunca söylenmiyor. Kötü gelin oluyorsun. Aslında gelinler de arada kalıyor. Ben orta yolu bulamadım. Ama saygısızlık da etmiyorum. 😳

 14. 18yasinda evlendim.esimin annesi 74 yasindaydi.ben onun kumasiydim.esim en küçük ogluydu.ama oglunu benimle paylasamiyordu.esimde annesini mutlu etmek icin yaninda surekli beni asagilardi.hakaret ederdi.bunun yakin oturmayla hic ilgisi yok. Ben sehir olarakda uzaktim ama, herşeyimden haberi olurdu.kayinvalidem geleceği zaman elim ayagim titrerdi.cok korkardim.her .namazimda serrinden muhafaza et Allahim diye dua ederdim.suan ahirete intikal etti.de ancak rahata erdim.oldugune bile iki sene iinanamadim.hakkimi helal ediyorum.cok cahildi.ona sadece aciyorum.

  1. Allahım böyle hatırlanmak ve anılmak ne kötü. Sen bizlere merhamet ve anlayış ver. amin

 15. Eskiden onlar birlik yaşadı diye bizden de aynı şeyi bekliyolar bende ilk iki sene çektim sabahın köründe git akşam gel ewe azap gübiydi bana neymiş ewe alışmakmış abartıydu bence yaşıtlarım yeni evlilğin tadını çıkarırken bizim attığımız adım nile sorun oluyodu iş birliğimiz vardı diye bir yere de gidemitoduk diğer eltimler kaldı diye bende kalmak zorunda oluyodum büyük ailelerde yaşayanların kaderi bu kaç kere boşanma evresine geldim bıkıp usanıyodum ne zaman ayrıldım o zaman evliliğim i anladım bazı kaynanalar çok acımasız oluyo gelinlere karşı birde akıllı işini görür kişi oldumu bazı kaynanlar çekemiyo saf gelin arıyolarki onu idare edebilsinler

  1. Oysa anlaşılabilse, saygı sevgi çerçevesinde aynı binada oturulabilse ne iyi olurdu değil mi?

   1. Kesinlikle Cahidem🌹Babamın teyzesinin torunu torunu olur aynı zamanda abla kardeş gibi ikimizi de rahmetli babaannem büyüttü.Beni bıraktıklarında annemler 4 yaşında idim o abla da 14 idi.Kısmeti çıkiñca evlendi 5 katlı bir ev yaptırmış kayınvalidesi ve hepsine çocukların birer daire,1 görümcesi bir kaynı,kayınvalidesi onun ablasi rahmetli oldu.MaşaAllah BarekAllah 25 senedir aynı binada hiçbir şikayetlerini duymadım.Saygı ve sevgi bir arada gerçekten.Bahsettiğim ablanın eşi işten gelince önce annesinin elini öper duasını alır öyle evine çıkarmış.Rabbim hepimizin yuvasında huzur mutluluk versin âmiin.İmtihan olduğumuzu unutmazsak insan daha çok sabrediyor.Demet kardeşim Rabbim onların da kalbine merhamet versin aranızdaki sıcaklığı arttırsın âmiin.
    “Bütün dostları gezdim, gördüm. Dili muhafaza etmekten daha iyi dost göremedim. Bütün elbiseleri gördüm. İffet ve sakınmaktan daha iyi elbise görmedim. Bütün iyilikleri gördüm; nasihatten daha iyisini görmedim. Bütün yemekleri görüp tattım; sabırdan lezzetlisini görmedim.” Hz. Ömer (r.a)

   2. kevser esma says:

    Ablacığım tam 16-17 sene aile apartmanında yaşadım. Tayin vesilesi ile tatlılıkla ayrıldık. Elhamdülillah. Annem ve babamı öz anne baba bildim. Mesela kayınvalidem bile diyemeyecek kadarda seviyorum onları.. Destek ve anlayışlarından başka hiçbir şey görmedim. Binada ayrıca iki eltim, annemin eltisi ve onun gelini de vardı. Yani çoook geniş bir aileydik. İşte bundan sebeb durumun rengi değişiyordu. Ben herkesten uzak,mesafeli ve iyi bir ilişkiyi istedim hep. Elhamdülillah şimdi öyleyim. Kadınların bol olduğu bir yerde,entrikalar,dedikodular,laf taşımalar vs vs üzücü kırıcı şeyler olabiliyor. Eşimin desteğini her zaman hissettim. Benim tek rahatsız olduğum konu maneviyatımı etkileyen bu ortamlardan kurtulmaktı. Elhamdülillah. Herşey tadında güzel. İlişkilerde mesafe derim başka bir şey demem. Allah razı olsun…

 16. yasemin bul says:

  Tek cozum mesafeyi ayarlamak.ben ayni sokAkta oturuyorum.8 senelik evliyim.kaynanamin kizi degil geliniyim o da benim annem degil kaynanam.ve hicbir zaman ote bile git demedik cunku mesafemiz belli

 17. Benimde oğlum daha küçük ama düşünüyorum bu kadar özenle büyütüyorum sonra2.planda mı olcam? Kayınvalidemi daha iyi anladım oğlum olunca

 18. ruveyda says:

  Cok haklisiniz. Ben şuan evlilik asamasindayim ve eşimin anne ce babasına sınırlı davraniyorum. Bazen yanlış yaptığımı dusunuyodum ama şuan bu yazıyı okuduğumda mutlu oldum. Ipleri bastan sıkı tutup sonrasinda olabilecek sıkıntıların önüne geçmiş gibi hissediyorum kendimi.esim de bu konuda bana saygi gösterdiği icin mutluyum. Ben eşimin annee ve babasina Siz diyerek hitap ediyorum ve bazen gereksiz ortama ciddiyet sokup kastigimi dusunuyordum.Suan bilmeden doğru yaptığımı düşünmeye basladim.

  1. Peki Ruveyda hanım,
   Eşinizin sizin anne ve babanıza sizin davrandığınız veya düşündüğünüz gibi hareket etmesinden hoşnut olur musunuz? Bu tarz şeyleri eşiniz söylerse incinir misiniz?

  2. selamünaleyküm. aslında her formül herkese uymuyor, belkide korkmadan yaklaşmak akışına bırakmak lazım. “mesele leri mesele etmemek” yani :)…karşımızdakinin karakteri önemli izlediğimiz yolda. ama hani demek istediğim “şöyle yapayımda ömür boyu sorun çıkmasın” her zaman işe yaramıyor ki imtihan olsun. her işimizde olduğu gibi Rabbimizin rızasına öncelik verirsek egomuz bizi rahatsız etmez, şeytan içimizi kemirmez. bizimde haksız olabileceğimiz gerçeği bütün ilişkiler için geçerli. ben henüz anne olmamış bir kadın olarak kayınannemin yerine koyuyorum kendimi, haklı aslında besle büyüt sonra el kızının gözünün içine baksın 🙂 accık kıskanabilir, kıskansın bişey olmaz, ama kızların anne ve babaanne ilişkisinden etkilendiği bir gerçek.. kayınvalidesine olan kinini çocuklarını babaannelerine karşı doldurarak çıkaranlar da çok var… gelinler de her zaman mağdur değil yani, dürüst olalım 🙂

  3. Mehtapabla says:

   Kızım bence yanlış yapıyorsun daha evlenme aşamasında bile bu kadar soğuk davranıyorsan pek iyi olmaz gibime geliyor
   Şahsen ilerde gelinlerimin bana bu kadar soğuk davranmasını istemem ben onları kızım gibi görmek isterim onlarda bana candan yakın olsunlar inşallah. Çünkü ben kayınvaldeme karşı soğuk davranmadım.

  4. Ruveyda kardeşim biraz yanlış anladın bence Cahidemin yazısinı.Ciddi anlamda huzursuzluk yaşayanları kastediyor.Kendi annen babana da öyle ciddiyet yapabilir misin?Onları kendi annen baban gibi görmediğin sürece çok zor.Empati yapmak lazım sen onların yerinde olsa gelin en baştan daha mesafeli ciddi olsa hoşuna gider mi?

   1. Aynen öyle Belginim. Her kural herkes için geçerli değildir. Bazı kayınvalide ve kayınbabalar çok sıcak çok anlayışlı olurlar. Onlara neden soğuk davranalım ki? Bu evliliğinizde hayatınızın her alanına el atmaya çalışan, size saygı duymayan kişiler için geçerli. Yine de ben mesafe koymak derken buz gibi olmayı kastetmiyorum. Aşırı ciddiyet ilişkiyi sıfırlar. Arada kocaman bir buz dağına sebep olur.

    1. Evet Cahidem çok doğru 💚Rabbim bütün İşlerimizde rızasından ayırmasın âmin.

 19. Anneler her daim koruma duygusu taşıdığından bu duygu bazen sıkıcı olabiliyor. Asıl mesele bu!
  Annelere göre,evlatları hata yapacak bir şey bilmiyorlar hala bize ihtiyaçları var her daim yanlarında olayım.
  Evlada göre , artık biz büyüdük ayaklarımızın üzerinde durabiliriz sıkmasın artık!
  Aslında konu çok kısa sadece insanlarımızın beynine bu gelin&kaynana ilişkisi yerleşmiş. Öyle ki kız daha aklı erer ermez annesinin babaannesinden çektiklerini görüyor sonrasında çevresinde şahit oluyor sonra sıra kendine gelince bende girdim içine diye çırpınıyor. En vurucu nokta ise daha kendi gelin iken kayınvalidenin yaptığı hareketleri bu sefer kendi gelinine uyguluyor. Ya Hu! Hani yaşadığını yaşatmayacaktı bu işte bir iş var çözülmesi gereken,
  bunu da yamuk bakış olmayacak iyi bakacak, iyi görecek, iyi yaşayacak!
  Rabb’imiz kimsenin ağız tadını bozmaz kul kendi kendine yapar.
  Hayırlı geçimleriniz olsun.

 20. Cahide hanim inanin kendine mümin diyen kayinvalideler çok yapiyor Bunu. Gorunuste takvali iffetli ama iş ogullarina gelince gerçek yuzleri ortaya cikiyor… ben ne cektigimi bilirim.
  Altli üstlü oturmuyoruz ama karsi binada otursak da durum ayni. Kayinvalide her seyden haberdar olmak istiyor. Soylesen bir türlü soylemezsen bir türlü. Surekli darilmalar kusmeler insan ne yapacagina sasiyo. Her gün Telefon açip duruyo. Annemlere gidiyorum her gün ariyor. Bunaldim artik. Tatlı dille soylesen de olmuyo. Yakinda daha uzaga tasinacaz UMARIM dediginiz gibi kendime çevre edinebilirim ama bu gidisle Zor kayinvalidem konustugum herkese karisiyor bir misafirim gelse gençler arasinda oturmak istesek de geliyor cagirmadigima ragmen. Bana iyilik yapiyor ama hayatimi istedigi sekilde yonettigi için de…sonumuz hayr olsun insALLAH…

  1. Aslında gelinlerine kötü davranan kaynanalar oğullarının huzurunu bozmaktan başka bişey yapmıyolar ama gelinlerine yaptıklarını sanıp mutlu oluyorlar, çalışan bir anneyim ve yaklaşık 3 yıl kaldım psikolojik baskılarından kurtulamadım, çocuklarıma baktıkları için.Benim oğlum olsa gelinimle gerçekten arkadaş gibi olurdum onları serbest bırakırdım. Yardımlarını yadırgayamam ama o baskıları gerçekten çekilmez. oğullarının arkasında olduklarını sanıyorlar sanki biz canavarız. Hangi akla hizmet oturduğumuda hala anlayamıyorum uzaktan herşey daha güzel şuan ayrıyım onlardan. Ayrıca kız kardeşimlede elti olucaz tabi nişan yaparlarsa o da ayrı bi sorun. Benim çektiklerimi daha evlenmeden çekti kızcağız ama seviyo işte. Allaha havale ediyorum hepsini, bizim arkamız yok biliyolar bunu. Yapılanları unutmıcam ve herzamanda hissettiriyorum hissettircem ömrümün sonuna kadar. Hiçbizamanda o istediği gelin olmıcam, çünkü kocam iyi olmasaydı çoktan çocuklarım babasız büyücekti. Hiçbişeyin garantisi yok Allah herkese çekemiceği yük yüklemesin, kalbi bozuk insanlardan korusun.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: