kokoshabla deodorant

Kaynanayla Altlı Üstlü Oturmak

Kayınvalidesiyle altlı üstlü yani aynı binada oturan kişilerden bugüne kadar çok mail aldım. Yazanlar hep gelin ve şikayet edilen her zaman kayınvalideler oluyor. Sanki beylerin hiç şikayeti yok, kayınbabalardan yana bir rahatsızlık yok gibi görünüyor. Varsa yoksa kaynana-gelin anlaşmazlığı.

Kaynana gelin çatışması kadim bir kavgadır ve kıyamete kadar da aşılamayacak bir sorun olarak her zaman gündemimizde kalacağa benziyor. Maalesef reklamlar, tv programları, fıkralar, hikayeler de hep bu kavgayı körüklüyor. Kaynanalar kötü bir yaratık gibi gösterilmeye devam ediyor.

Oğullar çok sevilir. Büyüseler bile anneler oğullarından fazla ayrı kalmak istemez. Oğulları tarafından takdir görmek, beğenilmek anneler için önemlidir. Ne zaman ki oğulları evlenir, işte o zaman annelerin büyük bir kısmı gelini kuma gibi görmeye başlar. Erkeğin eşine olan ilgisi annesini, annesine olan ilgisi eşini rahatsız eder. Arada kalan her zaman erkek olur. Ama bu sorunu çözüme kavuşturmada en etkili kişi de yine erkektir. Erkek annesine ve eşine olan ilgi ve sevgisini dengeleyebilirse sorunlar büyük ölçüde azalacaktır.

Eskiden bir şekilde aynı evlerde idare edilebiliyordu fakat şimdilerde ayrı ev olsa da altlı üstlü oturmak büyük sorun oluyor. Altlı üstlü oturduğu halde dengeyi sağlayan aileler var ki onları takdir etmek lazım. Fakat bazı ailelerde çok yakın olmak boşanmaya götürecek kadar ciddi bir sorun haline geliyor.

Gelin geç kalksa sorun, sabah kahvaltısına gitmese sorun, akşam yemeği beraber yenmese sorun, misafir gelince çağırmasa veya gitmese sorun. Bazen de kayınvalide bir şey söylese sorun, gelse sorun, gelmese sorun. İlgilense niye ilgileniyor, ilgilenmese umursamıyor oluyor.

Eğer altlı üstlü oturuyor ve ciddi anlamda huzursuzluk yaşıyorsanız evi değiştirmeyi, en azından 2 mahalle öteye taşınmayı deneyin.

Bazı erkekler, anne ve babasını kırmak istemediği için taşınmak istemiyorlar. Bu durumlarda da iş kadına kalıyor. Bu durumda eşinizin ailesine karşı saygınızı yitirmeden araya mesafe koyun. Size ait bir hayatınızın olduğunu, bazen yalnız veya eşinizle başbaşa kalmak istediğinizi güzel bir dille anlatın. Dedikodulara, laf çarpmalarına kulaklarınızı tıkayın. Kendinize ait bir çevreniz olsun. El sanatları gibi özel meşguliyetler edinin. Mümkünse kurslara katılın.

Anne babalara elbette sevgi ve saygı gösterelim, hizmetlerinde bulunalım. Tecrübelerinden faydalanalım. Çıkmaza girdiğimizde danışacağımız ilk kişiler onlar olsun. Fakat evli olduğumuz halde hayatımızın her alanına el atmalarına, bizi yönetmelerine izin vermeyelim, sınır koymayı bilelim…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Merhaba cahide hanim. Ben 8 yıllık evliyim.batidan doğuya Gelin geldim. Kayin validem.kayin pederim,gorumcem ve kaynimla yaşıyorum. Kaynim 4 sene sonra evlendi ayrı gitti. Ben kaldım eşimin ailesiyle. Kayın pederim ve gorumcem herseyime karisiyorlar. Bir arkadaşıma gitmeme, çarşıya cikmama, hatta esimle disari cikmama bile konuşuyor. Vay efendim neden kızınida kendimizle götürmuyoruz diyor. Gorumcemde oturdugu yerde yengemi gormek istemiyorum ondan nefret ediyorum diyor.siz soyleyin ayni evin icinde size dusman gibi bakan birini siz yaninizda istermisiniz.? Ben hicbirzaman aileme yansitmadim bu sorunlari ama artik kaldiramiyorum. Esimle surekli kusuz.. esim bir ortak nokta bulamiyor bu konuda cok pasif kaliyor. Bazen kaynana olsa cevabini verirsin. Ama kayinpeder yuzgoz olmak istemiyorum. Diyip susuyorum. Olan bana ve iki cocuguma oluyor. Moralim bozukkem onlara karsi cok kotu davraniyorum. Esim umursamaz biktim artik .. cocuklarimida alip gitmek istiyorum bu sehirden. Neyse cok uzattim. Bu yazdiklarim yasadiklarimin onda biri. Umarim beni sakinlestiricek birseyler yazarsiniz. Allaha emanet olun..

 2. Merhaba cahide abla. Bende 4 yıldır iki görümce ve eşimin ailesiyle aynı binada oturuyorum. Dört yıl boyunca elimden geleni yaptım böyle beni çok sevsinler diye yemekler pastalar yaptım sofralar kurdum hediyeler aldım kayın validem beni kendi eşimle tanistirmasina ve o evliligimiz için uğraşmasına rağmen surekli kırdı beni. Benden büyük eşimin annesidir deyip hep alttan aldım. İftira bile attı bana başka erkeklerle. Eşimin demesine Gore kapanmamış için yapmış. Onuda sineye çektim. Arkasından konusmadim ana oğul arası bozulmasın dedim. Herkes senin gibi bir gelinim olsun der bana. Kayın babam surekli över Allaha bin şükür senin gibi bir gelini bize verdi der. Ama kayinvalidem hakaret eder laf sokar herkesin bayilarak yediği yemeklerime pastalarima hep kusur bulur. Sıradan bir şeyi bile çok ağır bir şekilde kırarak söyler bana. Bir sürü şey var daha. Rüya gordum şöyle anne derim senin imanın eksik der. Sacim acik ama namazında ibadetimdeyim Allah kabul ederse. Bana şunu yap der buyugum yapayım ne olacak derim yaparım ertesi gün niye yaptın der sen dedin anne derim her seferinde hatırlamıyorum der. Yalan söyler yada unutuyor bilmiyorum iftira attı her seyime karisir çok kırar beni evlenirken hiç bir şey yapılmadı bana birde dalga geçmişti bedava gelin aldım diye. Daha bir çok şey herkes hatta kendi torunu bile yenge niye bu kadar iyisini seni uzmelerine izin veriyorsun ben dayanamıyor um sen nasıl dayanıyordu derdi bana. Ve son olaydan sonra canima tak etti eşime ayrı evde oturalim yapamiyorum dedim kabul etmedi. Şimdi iki oglumla annemlere yaşıyorum ön gündür. Öğretmenim maddi sikintim yok çok şükür ama esimi seviyorum oda beni çok sever bikiyorum. Ama yemin ettim yasamam o evde artık. Senden ne istiyorum abla dua istiyorum. Kimse daha fazla kırılmadan uzulmeden gönül koymadan ayrı bir evde oturmak istiyorum. Rabbim iki oğlumun yüzü suyu hurmetine bosanmamiza izin vermesin… Allah a emanet abla…

 3. selamunaleykum cahide hanim
  ben de kayınvalidemle aynı binadayım.
  ve maalesef evliliğim bitmek üzere, kayınvalidemde hastalık derecesinde merak var. sürekli herşeyi takip edip soruyor,
  asla misafirimle yalniz oturamiyorum,
  eşimle yalniz kalamiyorum,
  ne yapacagımı şaşırdım, eşime taşınalim diyorum, babası evin tapusunu vermiyo ki satıp çikalim, evi eşim yapmis, ama tapu babada, çok çaresizim,
  duadan vazgeçmiyorum.
  evden de vazgectim kiraya gitmek istiyorum yeter ki huzurum olsun.
  ne olur bi akıl verin
  eşimi nasıl ikna edebilirim bilmiyorum

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: