Doğal Güneş Kremi

Lokman Suresinden Ebeveynlere Tavsiyeler

Genç Müslüman kardeşlerimizden çok faydalı bir yazı!lokman suresinden

Lokman Suresinden Ebeveynlere Tavsiyeler

İş çocukları büyütmeye gelince ebeveynlere çok büyük bir sorumluluk düşüyor. Çocuklara rehberlik etmede ilk ve öncelikli kaynak anne-babadır ve eğer onlar üzerine düşen bu görevi hakkıyla yerine getirirlerse çocuklarının büyüyüp salih kullar olması daha muhtemeldir. Başka bir şekilde ifade edecek olursak, toplumu değiştirecek veya ıslah edecek bireyler ebeveynlerdir.
İslam, ebeveynlere çok büyük bir sorumluluk yüklüyor. Ebeveynlerin, çocuklarının karakterini İslami prensiplere göre inşa etmek için çalışmaları gerekiyor. Onlara neyin doğru, neyin yanlış olduğunu ve de salihlerin yolundan nasıl gidebileceklerini öğretmeleri gerekiyor.
Kur’an öğretmek ve okumanın sadece sevap  olduğu düşünülüyor, ancak, ebeveynler şunun farkında varmalılar ki, Kur’an bundan çok daha fazlasıdır. Kur’an hayatta karşılaştığımız her türlü durumda, bir anlam çıkarabileceğimiz ve rehberlik bulabileceğimiz bir kaynaktır. Lokman suresi, Kur’an’da bulunan diğer ayetlere ve suretlere ilaveten ebeveynlerin anne-babalıkları için tavsiye bulabilecekleri bir suredir.

 

Yukarıdaki bilgiler Müslümanların Lokman suresinden öğrenebileceği ebeveynlik tavsiyeleriydi. Bunları ilerleyen satırlarda açıklayacağız, ama öncesinde, daha iyi anlayabilmek için Hazreti Lokman (aleyhisselam) ile kısa bir giriş yapalım.
Hazreti Lokman (aleyhisselam): Hazreti Lokman (aleyhisselam) Peygamber olmasa da, Allah (subhanehu ve te’ala) tarafından ilim ve irfan bahşedilen inanan kullarının içinde en zekisi olarak bilinmektedir. Kur’an’da Peygamber olmadığı halde ismi geçen nadir kişilerden biridir. Lokman (aleyhisselam), öncelikli olarak bir kul ve marangozdu ama zekası ve sahip olduğu irfan sayesinde herkesçe tanınan birisi hale geldi. Lokman suresinde, diğer ayetlerle birlikte, Allah (subhanehu ve te’ala) Lokman (aleyhisselam)’ın oğluna verdiği nasihatleri de bildiriyor. Şimdi, bu tavsiyelere ve ebeveynlerin bunları nasıl uygulaması gerektiğine değineceğiz.

Sadece Allah’a ibadet etmeyi öğretin.

Çocuklara İslam’ı anlatmak anne-babanın görevidir. Eğer ebeveynler bu konuda başarısız olurlarsa, çocuklar İslami hiçbir değeri alamaz ve eğer bu değerler kaybolursa çocuklar İslam ile alakası olmayan bireyler olarak büyüyebilirler. Dahası, İslami prensiplerde öğretilmesi gereken ilk ve en önemli şey sadece Allah (subhanehu ve te’ala)’ya ibadet edilmesidir. Allah, Lokman (aleyhisselam)’ın oğluna söylediklerinden, tavsiye olarak şu şekilde bahsediyor:

وَإِذْ قَالَ لُقْمَانُ لِابْنِهِ وَهُوَ يَعِظُهُ يَا بُنَيَّ لَا تُشْرِكْ بِاللَّهِ إِنَّ الشِّرْكَ لَظُلْمٌ عَظِيمٌ

Hani bir zaman Lokman, oğluna öğüt vererek demişti ki: “Yavrucuğum! Allah’a ortak koşma, çünkü Allah’a ortak koşmak (şirk), elbette büyük bir zulümdür.” (31:13)

Anne ve baba çocuklara Allah’ın tek olduğunu (tevhidi) öğreterek İslam’ın tek bir yönünü değil İslam’ın temelini öğretmiş oluyorlar. Bu, çocukların Allah’a güvenerek doğruyu bulması ve ebeveynlerin Allah’a bağlılık hususunda çocuklarıyla aynı olduğunu kabullenebilmesi ile olur.

Ebeveynlerin İslam’daki mevkiini anlatın.

Ebeveyn-çocuk ilişkisinde, ebeveynlerin sorumluluğu çoktur ama aynı zamanda çocukların da ebeveynlerine saygılı olması gerekir. Bu, çocuklar büyüdükçe kendiliğinden oluşması zorlaşmaya başlayan bir şeydir. Bu yüzden ebeveynler çocuklarına bu mevzuuyu henüz onlar küçük yaştayken öğretmelidir. Ebeveynler çocuklarına İslam’ın kendilerine verdiği konumu ve kendilerine karşı nasıl davranılması gerektiğini öğretmelidir. Lokman (aleyhisselam)’ın çocuklarına verdiği bu tavsiye Kur’an’da şöyle bahsedilmiştir:

وَوَصَّيْنَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَيْهِ حَمَلَتْهُ أُمُّهُ وَهْنًا عَلَى وَهْنٍ وَفِصَالُهُ فِي عَامَيْنِ أَنِ اشْكُرْ لِي وَلِوَالِدَيْكَ إِلَيَّ الْمَصِيرُ

Gerçi biz insana, anasına ve babasına itaati de tavsiye ettik. Anası onu zayıflık üstüne zayıflıkla taşıdı. Onun sütten ayrılması da iki yıl içindedir. (Biz insana): “Bana, anana ve babana şükret” diye de tavsiye ettik. Dönüş, ancak banadır. (31:14)

Lokman (aleyhisselam)’ın tavsiyeleri, ebeveynlere verilebilecek en güzel derstir. Ebeveynler çocuklarına İslam’ın kendilerine önem verdiği ve çocukların da bu şekilde davranması gerektiğini söylemelidirler. Ancak, ebeveynler ayetin tamamını açıklayıp, Allah’a (subhanehu ve te’ala) olan itaatlerinin daha güçlü olması gerektiğini ve ebeveynleri ve Allah arasında seçim yapmaları gerektiğinde önceliğin her zaman Allah olması gerektiğini öğretmelidirler. Dahası, saygı öğretilirken ebeveynler çocukların önünde kendi ebeveynlerine saygı göstererek örnek teşkil etmelilerdir.

Çok çalışmalarını ve Allah’a teslim olmalarını tavsiye edin.

Müslüman anne-babalar çocuklarına yaşamanın doğru yolunu öğretemediklerinde başka bir zorlukla karşılaşıyorlar. Ya çok çalışmalarını söylüyorlar ya da Allah’a güvenip her şeyi bir kenara bırakmaları gerektiğini. Lokman (aleyhisselam) oğluna farklı bir tavsiye vermiştir:

يَا بُنَيَّ إِنَّهَا إِن تَكُ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِّنْ خَرْدَلٍ فَتَكُن فِي صَخْرَةٍ أَوْ فِي السَّمَاوَاتِ أَوْ فِي الْأَرْضِ يَأْتِ بِهَا اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ لَطِيفٌ خَبِيرٌ

“Yavrucuğum! Haberin olsun ki, yaptığın bir hardal tanesi ağırlığınca olsa da, bir kaya içinde veya göklerde, yahut yerin dibinde gizlense, Allah onu getirir, mizanına kor. Çünkü Allah en ince şeyleri bilir, her şeyden haberdardır.” (31:16)

Anne-babalar çocuklarına bu ikisi arasındaki dengeyi öğretmekle yükümlüdür. İkisi de başarılı olmak isteyen her Müslümanın hayatında olması gerekenler şeylerdendir. Bunların herhangi birini hayatında uygulayamayan biri yorgun düşmeye mecburdur ve hayata umutsuz ve usanmış bir şekilde bakmaya başlar.

Salih Müslüman olmalarını ve namaz kılmalarını söyleyin.

Müslüman ebeveynler çocuklarına erdemliliğin ve dürüstlüğün yolunu göstermelidirler. Ayrıca, namaz kılmalarını sağlamakla yükümlüdürler. Dürüstlük ve namaz kılmak İslam’ı tamamlayan iki parçadır. Anne-baba çocuklarına şunu öğretmek zorundadır: biri namazını kılmayıp salih amel işliyorsa, o yaptıklarının ancak yarısı kadar faydasını görür ve namazını kılıp salih amel işlemeyenlere ise yine yaptıklarının/kıldığı namazların daha az faydası vardır. Lokman (aleyhisselam)’ın da oğluna dediği gibi:

يَا بُنَيَّ أَقِمِ الصَّلَاةَ وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنكَرِ وَاصْبِرْ عَلَى مَا أَصَابَكَ إِنَّ ذَلِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ

“Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten sakındır. Başına gelenlere sabret, çünkü bunlar, azmi gerektiren işlerdendir.” (31:17)

Özetleyecek olursak, Müslüman anne-babalar çocuklarına hayatı ve onu İslami bir şekilde yaşayabilmeyi öğretmelilerdir. Anne-babalar çocuklarını başıboş bırakmada tercih hakkına sahip değillerdir, aksine dürüstlük, salih ameller ve bunları yapmanın İslami yolunu öğretmelidirler. Böylece çocuklar büyüyüp hür bireyler olduklarında neye inandıkları ve hayatlarını neye göre şekillendireceklerine dair net bir fikirleri olur.

Genç Müslümanlar

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Hepimiz anne olarak çocuğumuzu en hayırlı şekilde yetiştirmek istiyorux. Fakat bunlar söz ile olmuyor. Allahın bize hayat rehberi olarak gönderdiği Kuranı ne kadar anlamaya çalışıyoruz ve yaşamımızı ona göre ne kadar yaşıyoruz. Bunları düşünmek lazım. Çocuklara wn iyi örnek hal ile olandır. Bir şeyi öğretmek kolaydır. Zor olan o şeyin bilincini oluşturmaktır. Ve çocuğu iyi tanımak lazım. Oyun çocuğun işidir. Bir çok şeyi oyun yolu ile anlatabilirsiniz. Bunun için biraz hayal gücü ve araştırma yapmak lazımdır. Öğrenmenin yaşı yoktur. Bilmediğiniz şeyi beraber araştırın ve öğrenin. Evinizde kütüphane kurun, mescit kurun. Eşyalara değil kitaplara para harcayın. Ve Kuranı anlamaya çalışın.
  Kurandaki kıssaları hikayeleştirn beraber tiyatrosunu yapın. Kısaalar ile ilgii oyunlar kurun. Yeter ki siz bilinçli olun. Çocuğunuzu ne kadar çok sevdiğinizi, ona vakit ayırarak, onunla oynayarak , konuşarak, gülerek inandırabilirsiniz. Eğer bebeklik ve çocuklukta etkili ve olumlu iletişim kuramazsanız ergenlikte elinizden kayar gider. Sizi severse sizin gibi olmaya çalışır Allahın izniyle…

 2. Sa Cahide abla.. Yazilariniz cok guzel cogu insana vesile oluyorsunuz boylelikle. Rabbim cc sizden razi olsun.. Benin bir sorum olacakti.. 3 yasindaki kizimi nasil namaz asigi olmasina sebeb olabilirim. Tavsiyeleriniz nelerdir. Allah cc razi olsun.

 3. selamlar benimde küçüklüğümde hiç kimse bana namazımı kılmamı söylemedi babamın vekil müezzinliği vardı ama bana hiç namazımı kılmam gerektiğini söylemedi benim ilk okulu bitirirdiğim yılın yaz tatilinde birtane hacı amcanın şimdi sen namaza başlasan bırakmazsın sözü benim namaza başlama sebebim oldu o sene biz tütün ekiciliği yapardık hem tarlada çalışıp ibadetimi de yapardım ama o zamanki ibadetimin tadını unutamam hemen ezan okunur okunmaz kılmak isterdim babamla annem daha zamanı var vaktin dediklerinde okadar zor gelirdi beklemek ben baya zorluklarla karşılaşmıştım tarlasında çalıştığım kişiler abdest suyundan namazımı kılışıma suratları asılırdı ama ben kıldığım zaman namazımı dünya benim olurdu keşke o huzuru şimdide duya bilsem benimde oğlum var küçükken hep yanımda teravilere götürdüm namaz kılmayı çok kolay öğrendi ben çok zorlanmıştım küçükken meraklıydı ama şimdi nerde bıraksan cumalara bile gitmiycek ama şunu bilir şunu söylerim benim kimse birşey söylemedi içimden geldi çok şükür eksiğiylede olsa kılmaya çalışıyorum RABBİM İNŞALLAH içlerine ALLAH aşkı ibadet aşkı versin amin

 4. Sa Cahide abla,

  Ben 3 evlat sahibi bir anneyim. En büyük yavrum 4,5 Yaşında ve biraz konuşma zorluğu ve gelişim zorluğu çekiyor ama Hamd olsun dualarla verilen ilgi ile dahada iyiye gidiyor Hamd olsun. Şimdi bende tabiiki evladıma Allah’ı öğretmek istiyorum. Namaz kıldığımızı görüyor, resimlerde bile olsun camileri gördüğünde Allahu Ekber diye gösteriyor. Bunu benim Evladım gibi bir çocuğa en kolay nasıl öğretebilirim? Bizim durumumuzda hiçde kolay olmayacaktır ama en kısa ve net nasıl anlatırım?
  Başarınızın Devamını dilerim

 5. Lokman suresinde tam isabetli olan derin anlamlar ve mesajlar içeren Kur’an’ın,Müslümanların dünya ve ahiret mutluluğu için bir rehber ve bir rahmet olduğu vurgulanır. Allah’a kulluk görevlerini içtenlikle yerine getiren insanlar övülür. Rabbim amel etmeyi nasip etsin.

 6. çok güzel bir yazı

 7. Üzülüyorum kendime bnm annem babam da böyle yapsaydi namazini kıl kızım oğlum deseydi ama demediler belki onlara da denmedi bilmiyorum namaz kilma yasim geldiginde kil deselerdi belki 14 15 senem boşa gitmemis olurdu simdi 23 yaşımdayım insallah ölene dek kilacam namazimi rabbim yardımcımız olsn çok şükür bnm gözüm açıldı allah izin verdiği müddetçe oglusuma ogretecem namazi dini ve kocami da elimden geldigi kadar zorlayacam namz kilmasi icin insalla basarili olurum

 8. Sevgılı Cahıde ablacıgım sızı severek takıp edıyorum uc tane kızım var enbuyugu 6yasında yedı yasında namaza alıstırmaya baslamam gerektıgını bılıyorum ama bunda nasıl bır yol ızlemelıyım pek fıkrım yok.Aılemde de yetıstırılısımde dını hıcbır seyı gormedım desem yerıdır etrafımdada kımse yok ornek alsam ne olur Allah rızası ıcın bu konuda bana yol gosterın,kızımın yası gelıyor ve dogru ornek olamamaktan cok korkuyorumkı,bu yasa bır daha gelmeyecek ya kucukken alısamazsa buyuyunce cok daha zor olacak,bunun uzerımdekı vebalının agırlıgını dusundukce endısem artıyor.Bu konuda yazı yayınlarsanız ancak Allah razı olsun derım.Allah evlatlarınızı salıh evlat eylesın,sıze bagıslasın ınsaAllah…

 9. ummuyusuf says:

  💕Allah razı olsun💕

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: