Kocanın Anne Babasına Maddi Yardımı

23193837036_32401d31bf_cBir kardeşimiz kocasının kendi ailesine devamlı maddi yardımda bulunduğunu yazmış ve rahatsızlığını dile getirmiş. Annesi dul ama eşinden maaşı var. Buna rağmen annesine para vermesi gerekir mi? Ben ev hanımıyım, eşimin parasında hakkım var mı? diye devam etmiş.

Uzun yıllar önce, eşi kendi ailesine yardım ediyor diye evdeki şekeri, çayı çöpe döktüğünü söyleyen bir kadınla karşılaşmıştım. “Onu sıkıntıya sokmalıyım ki, ailesine para veremesin!” diyordu. Bu korkunç bir savaş!

Kadın dışarıda çalıştığı için, kadının parasına güvenip ailesine daha fazla yardım eden erkek de var. Kadın çalışmadığı için, ben kazanıyorum, sen benim parama karışamazsın diyen erkek de var. Gerçekten ailesi muhtaç olduğu için maddi destekte bulunan da var. Ailesinin durumu iyi olsa da evlatlık vazifesi bilip yardım eden de var.

Sırf ben büyüttüm, okuttum, kazancında hakkım var diyerek ihtiyacı olmadığı halde evladının kazancından devamlı faydalanmak isteyip evladını zor durumda bırakanda var.

Fakat kadınların bir kısmı istiyor ki; Evlenince kocaları tamamen kendilerine ait olsun. Kocaları kendi ailelerine hiç bir maddi destek de bulunmasın. Hele çocuklar olduktan sonra, masraflar artıyor ve kazanılan para hiç yetmeyecek zannediliyor. Bu yüzden aileye verilen maddi destek boşa giden bir para olarak görülüyor.

İçimizi sıkan diğer tüm dünyalık konularda olduğu gibi, bu konuda da bizi rahatlatacak olan şey Allah’a olan tevekkülümüzdür. Tevekkülümüz kısırsa,  kocamız ailesine yardım ediyor diye depresyona da gireriz, boşanmaya da kalkarız Allah muhafaza.

Rızkı veren Allah’tır. Kimin yaşarken ne kadar rızka erişeceği O’nun katında yazılıdır. Allah’ın bize tayin ettiği rızka O dilemedikçe kimse engel olamaz. Bizden çıkacak bir şeyi de Allah dilemedikçe kimse geri döndüremez .

Allah Rasulûne kadının kocası üzerindeki haklar sorulunca şöyle buyuruyor:

 “Yediğinizden yedirin. Giydiğinizden giydirin. Sakın onları dövmeyin ve onlara incitici söz söylemeyin.” (Ebu Davud, Nikah, 41)

Onu her yıl tatile götürün. Doğum günlerinde hediyelere boğun. Sık sık yemeğe çıkarın. Onun adına bir hesap açıp, düzenli olarak para yatırın. Evini son model eşyalarla donatın! gibi bir tavsiye okudunuz mu?

Eğer eşiniz sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa, sizi başkalarına muhtaç etmiyorsa, dövmüyor, aldatmıyorsa onun ailesine yardım etmesi sizi neden rahatsız etsin ki?

Kardeşlerim: Dünya bir imtihan yeridir. Karısını ve çocuklarını muhtaç hale düşürmeden, kendi ailesine destek olan bir kocayı suçlamaya, bu sebepten huzursuzluk çıkarmaya hakkımız yok.

Rabbimiz buyuruyor ki:

Biz insana, ana babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Çünkü anası onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Sütten ayrılması da iki yıl içinde olur. (İşte bunun için) önce bana, sonra da ana babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş ancak banadır. (Lokman: 14)

Diyorlar ki; “Ama ailesine yardım etmese belki daha çabuk bir ev alırız. Veya çocukların geleceği için yatırım yapabiliriz.”  Bunların tümü şeytanın vesveseleridir. Erkeğin ailesine yaptığı yardım bir sadakadır ve sadakanın pek çok belaya karşı kalkan olduğunu bilmeliyiz. Belki eşiniz ailesine yardım etmese, başka bir belaya maruz kalacak daha fazla maddi kayba uğrayacaksınız. Ya da sırf bu yardımı ve anne-babasının rızalığı vesilesiyle Allah çok farklı hayır kapıları açacak bilemezsiniz ki.

Peki ailesinin ihtiyacı olmadığı halde yardım ediyorsa? 

Eğer anne baba ihtiyacı olmadığı halde evladından para bekliyorsa, evladını zor durumda bırakıyorsa bu bir vebaldir ancak, verdiği evlat için yine bir sadaka değerindedir. Herkes kendi hesabını verecek. Zulmeden zulmünün karşılığını, salih amellerde bulunan da onun karşılığını görecek. Allah katında yapılan hiç bir iyilik veya kötülük karşılıksız kalmayacak.

Olması Gereken

Merhamet sahibi her anne baba, evladının hiç bir şekilde zarar görmesini, sıkıntıya düşmesini istemez. İhtiyacı olmadığı halde, maddi bir beklenti içine girmez. Evladının da bir ev geçindirdiğinin bilincindedir. Durumları iyiyse, evladından beklemek yerine, bilakis evladına destek de bulunur.

Aklı başında hiç bir erkek, eşini ve çocuklarını zor durumda bırakacak şekilde davranmaz. Ailesine yaptığı yardım, eşi ve çocuklarını sıkıntıya sokmaz. Muhtaç olan kendi ailesine nasıl yardım ediyorsa, karısının muhtaç olan ailesine de yardım eder. Bunun yanında evli olduğunun ve bir ev geçindirdiğinin bilincindedir.

Evliliğimizin temeli İslam ahlakına dayalı olarak atılır ve bu minval üzere devam ederse, tevekkül sahibi olabilirsek, büyük sandığımız pek çok sorun gözümüzde küçülecek ve çözümü kolay olacaktır.

Son olarak: Lütfen ailesine yaptığı yardımı, eşinizin başına kalkmayın. Şeytanın vesveselerine sakın kulak asmayın…

Cahide Sultan

45 Yanıt to “Kocanın Anne Babasına Maddi Yardımı”

 1. Esma Says:

  Esimin ailesi ihtiyacı olmadigi halde bizden para istiyorlar. Bizim borcumuz var yeni evlendik evlenirken bir kurus para dahi vermediler herseyi esim yaptı, eşim aldı. 1 tl leri dahi bizim uzerimize gecmedi.ustune bize küstüler ama biz onlarla konusmaya devam ettik anne babadır hakları var diye. Ama onlar parasal konularda bizmle konusup daha sonrasında biziml3 gorusmeyi kesiyorlar ve sonra ardımdan bana ve aileme iftira atıyorlar.bizim borcumuzun olduğunu biliyorlar. Ve cogu zaman ben gerek evimin, gerek kendimin gerekse cocugumun ihtiyaclarini hep borcumuz var diye ertelemek zorunda kaliyorum. Bunlari esimin ailesi bildigi halde bize para yolla, ev alacaz yardm et , arabamizi yaptir vs vs. Gibi nedenlerle her defasinda para istiyorlar. Ustelik sık sık gezerler ve pahall yerlerden alışveriş yaparlar. Bu durumda kendi ihtyaclarimizi karsilayamiyorken onlara yardim etmek ne kadar helal.

 2. Mehriban Says:

  Ah bı kaynanalar olmasaydı keşkeeeee 🤦‍♀️

 3. Meryem Says:

  Asla katılmıyorum aynı durumun içindeyim bende kocam bana neler sayıyor ailesine yardım eder benden habersiz bana gelince istediğim birşeyi almaz ben onlara hakkımı helal etmem asla

 4. Anonim Says:

  Selamınaleyküm Hocam Peki ya insanin esi karısını çocugunu baskalarına muhtaç edip ailesine para veriyorsa o zaman ne olcak ozamanda verdiginde sevaba giriyormu cocugunun bi bezi yoksa evde yiycek bisey yoksa ve esiniz kazancını ailesine veriyosa sizede bir ekmek parası bile vermiyosa o zamanda sadaka vermis olurmu

 5. Zuhal Says:

  Merhaba bende aynı konudan müzdaribim bnm eşim 1 erkek onun için herşeyi ondan bekliyorlar maddi manevi evde biri grip olsa gecenin 2sinde adamı kaldırıp acile götürüyorlar evde kızkardeşi ve çocukları da var benimde 3 çocuğum var onlarda hasta olsa yarın sağlık ocağına götür der ama onlar olduğu zaman 2 de acillerde gezer maddi yönden durumları iyi ama biz yemeyelim onlar yesin eşimden çekme peşindeler eşim senelerce işşiz gezdi bir kuruş görmedik çok şükür şimdi iş yerimiz var ama yardımları olmayanlar şimdi çatır çatır yiyorlar oğlu işinde kaynatamin arabasını kullanmak istedi kira parasını ver kullan dedi o dediği arabayı eşim 16 milyara babasından satın almış kızına araba alacakmış o parayla hak midir yani ve kira istediği arabaya oğlu alınca oda benim arabam deyip biniyor kendininken kira parası istiyordu oğlu alınca oda bnm diyor hakkı yani pisikolojimi bozdular kendi malı kendinin oğlunun malı olunca yine onunmuş

 6. melek Says:

  Merhaba Cahide hanim yazdiklariniz icimi rahatlatti cunku bende ayni seyleri yasiyorum biliyor musunuz.daha nisanliyim dort yildir anensiyle.kaliyor.kendisi nisanlim bir türlü kendisini toparlayamadi isi maasi cok iyi bende.calisiyorum ondan hic birsey beklemedim herseyimi kendim karsiladim nisanliyim dedim ama gecen yil nikahim oldu tam bir yil gecdi Hala anca düzüyoruz evi.
  Sorum yediginizden yedirin giydrdiginizden giydirin dövmeyin iyi sözler yazmissiniz peki benim kaynanam benden lüks giyiniyorsa herseyin en alasini yiyorsa tatil yapiyorsa ben yapamiyorsam.ve hele ki müsrüf ise?esime anlataya calisiyorum bunlari bildigi halde beni kötülüyor anneme karsisin diyor peki Benim Annem ben neden anneme yardim edemiyorum kadin oldugum.icin mi kaynanam olamaz sen kizsin soy ismin degisiti.artik erkek kardeslerin yapmasi lazim diyor

 7. Şeyma Says:

  Sanırım sizin de oğlunuz var!!
  şunu anlamıyorum ben her ay aldığım maaşı olduğu gibi eşime gönderiyorum çünkü onun hesabında birikim yapıyoruz,, tevafuken hesap özetini incelediğimde her ay annesinin babasının telefon faturalarını internetlerini ödediğini gördüm sonuçta evdeki ekmek de benim de payım olduğuna göre en azından bana haber vermesi gerekmez mi? Ayrıca kocanız dövmüyorsa neden para göndermesinden rahatsız oluyorsunuz ki gibi bi cümle etmişsiniz,, bu ne acziyet neden bizim kadınlarımızın beklentisi dövmeyen kocaya şükür olsun.. nasıl ki bir erkek karımdan dayak yemiyorum diye şükretmesi saçmalıksa kadınlar için de durum aynı olmalıdır…
  mesele para yollaması değil bundan haberim olmaması ben aynı şeyi yapsam kıyamet kopar sanırım..
  erkekleri bu hale getirenin de yine biz kdınlar olması ne yazık..

 8. Arzu Says:

  Tek tek okudum tüm sorunları, çok benzer şeyler yaşanmış herkesin ailesinde! Bende anlatayım! Anne babanın birbirinden nefret ettiği 5 çocuklu zengin ama sevgisiz kinle büyütülmüş 5 çocuğun en küçüğü ile evlendim!! Sadece paranın hüküm sürdüğü bir aile! Bir çok mal varlığı olmasına rağmen asla harcamayan ama benim eşimin herkese yardım ettiği aile! Tabi kazanç büyük olunca yardım adı altında sömürme de büyük oluyor! Şöyle ki, yeğen özel okullarda okutmalar, abiyi yanına işe alıp evinin kirasına Altındaki arabaya, Ankara’daki yeğenlere alınan hediyelere kadar eşim ödüyor! Kaynım eşimin sayesinde kadına sahip oldu şimdi bir de oğlu var! Çok merak ediyorum hayatta hiç birşey için mücadele etmemiş insanlar da başını yastığa koyduğunda rahat uyuyabiliyorlar mı? Ben 2011 yılından beri evliyim, ailesi yüzünden kavga etmekten çocuk yapmadım! Eşim evlenmeden önce bana hiç bahsetmedi ailesi için bu hayatta var olduğunu. Ha bu arada zerre sohbet yok ortamda sadece hesabı öder çıkar gider! Aslında herşey kayınvalidemin eşimle evliliğimize 1 ay kala bana aldığı hediyelere karışmasıyla başladı! Ben senin diğer çocuklarına nişanlımın bakıyor olmasına karışmıyorken bunu Nasıl gözün götürmez dürtüsü ile iki kuruş paranın hesabını yaptım! İnanır mısınız bir kıyafet bir çöp almadım ilk 2 sene eşim çok çalışıyor beden gücünü de kullanıyor kıyamıyordum. Ben kıyamadıkça onlar yediler! Tabi sonra ayyuka çıktı herşey boşanmamız için herşeyi yaptılar, tek suçum çıkarlarına dokunmuştum yemeyin dedim. Ben ağlaya ağlaya eşimin çok çalıştığını söylerken seni sevmeseydik bu haline sevinirdik sözü işittim! (Senesi geçmeden kayınvalidem bir çocuğunu kanserden kaybetti! Allah ona annemin döktüğü gözyaşından kat be katını verdi)
  5 sene boyunca kavga ettim! Ailemin beni kullandığını mı söylüyorsun dediğinde “Çin seddi gibi uzaydan bile gözükür” dedim. Politik olmayı beceremedim! Sonuca gelince, ben çok hırslı tuttuğunu koparan hayatla tek başına yıllarca mücadele etmiş biri olarak bu Ada’mı değiştirmeye kalktıkça ailesine daha çok bağlandı. Halbuki kendisiydi benim aileö fesattır kendi mutluluğunu düşünür diyen. Onlar eşime iyi yaklaştıkça ben kötü yaklaşmış oldum kötü olan ben oldum ! Ne acı değil mi sizi çıldırtmaya yetiyor bu! Haklısınız ama ispat edemiyorsunuz. Eşim bu arada sadece ailesine değil herkese karşı oldukça cömerttir. İşin esası paradan başka vereceği hiç birşey yoktur çünkü. İstenmeyen son çocuk olmanın ondaki travması bu “bakın size para veriyorum beni sevin” bilinç altında yatan psikolojik rahatsızlığı bu aslında! Sonra ona kızmayı değil acımayı yardım etmeyi öğrendim ! Karışmıyorum artık Verdiklerine. Ama bende artık fedakarlık yapmıyorum. Helal hele helal asla etmiyorum. Eşim benden aldığı vakti nakte dönüştürüp ihtiyacı olmayan ailesine verdiğinde aslında benim vaktimi vermiş oluyor ! İşte ben onu asla helal etmiyorum ! Ha bu arada eğer yurt dışında yaşıyorsanız parayı ağaçtan topluyorsunuz sanıyorlar! Haraça bağlıyorlar sizi! Bundan kaçış yok! Tavsiyem yapabiliyorsanız bu insanlardan uzak durmanız, eğer nişanlıysanız seviyorsanız bile ayrılın daha büyük dertlere yol açmadan! Benim şuan cesaretim yok buna intikam ateşiyle yanıp tutuşuyorum! Allah hepimize kolaylıklar versin,
  Almanya’dan selamlar,
  Arzu

  • Yiğidim aslanım Says:

   Bacılar hepiniz yazmışsınız haklısınız birde ben anlatayım siz okuyun.
   14yildir evliyim evlenmeden önce çok iyi geliri olan kendime ait isyerim vardı. Evlendikten sonra eşimin annesi Hollanda ya tasinmam gerektiğini yoksa bir daha hanimimi goremeyecegimi söyledi, neyse altınlar 600gr alınmış 9000 euro eşya parası verilmiş düğün yapılmış kayın pederin eli cebine zerre gitmemiş ti tabi sorun değil di onlar için ama ben 30bin euro harcamış tim ve eşime çok aşıktım neyse mecbur Hollanda ya geldik hanımın ailesinin sokağında ev tuttuk velhasıl senelerce hatta halen başları ağrısa biz koşar nerde ne işleri varsa biz yapar yardımcı oluruz onlarsız yemek yemez sinemaya bile restoran a bile otele bile gidemeyiz. Her işimi hanıma ve ailesine danışmak zorunda bırakılıyor işlerim ters gittigindede dalga geçiliyor dum. Yazıldığım üniversiteyi bırakmak zorunda kaldım sırf kayın valide uygun görmediği için. Neyse yıllar yılı zekat fitre herseyimizi hanımın kardeşlerine yolladım hiç laf etmedim, neyse 14yilda ilk kez babam benden acil para istedi ilk kez babama ve aileme belki 14 yılda yüz euro hediyem olmadı, her sene yaz tatilinde babamda kalır 1kilo şeker almadan yenir içilir gidilirdi hanımın razı olmadığını bildikleri için borca harca alır getirir koç babam yazık burada da oğullarınin buzdolabı arabası kileri parası herşeyi ni hanımın ailesi kullansın hakmi revami. Ramazan ayında yiz babamın para istediğini eşime söyledim ve göndermem gerektiğini çünkü babam bukadar daralmasa asla benden para istemezdi lakin hanımım eğer yollarsan ayrılırım senden dedi bende çok tereddüte düştüm aşk meşk kalmadı artık sadece evlarim için yürüyor bu evlilik not bugüne kadar asla aldatmadım abdestimde namazımda isimde gücümdeyim kendisi de öyle tarikat ehli bir kız fakat sadece sorun ve kavga çıkartmak için yaşıyor çoğu zaman kendime zarar vermenin eşiğine geldim yıllardır psikolojik tedavi görüyorum ilaçlarımı alırken gördüğünde deli haplarini aksatma hah bile deniyor halbuki hayatımı mahveden karartan kendisi ve ailesi gene ses etmiyorum, Allah a sığınıyorum ve Allah a havale ediyorum Rabbim benden bin beter etsin onları diyorum şimdi inşallah bugün parayı haberi olmadan yollayacam ama haberi mutlaka olacak ozaman da ben yanlış bi şey yapmadığımı düşünüyorum olacaklardanda Rabbim pişman etmez inşallah

  • . Says:

   Adınızı yazınızın sonunda okudum dedim Arzuların kaderi mi bu şaşırdım? Sayfalara, kelimelere sığmaz benim de imtihanım, elbet her sınavın beteri de vardır. Anlatılan herşey, duyduğum herşey bana ne gormussun ki sen sorusunu sorduruyor içimden. Yalnız sizin yazınızda birşey dikkatimi çekti Arzu hanim; diyorsunuz ki çocuk yapmadım, her kulunun neler yaşadığını tam anlamıyla Rabbimiz bilir. Orası muhakkak! Lakin siz kendi neslinizden kismamaliydiniz acizane fikrim. Rizik kat’i surette Allah’tandır, bunu hrpimiz biliyoruz. Kimisi icin rizasiz lokma sorun degildir, rizasiz haramdan verir. Isteyene de helalden verir. Siz kesinlikle Allah’a sığınarak çok sayıda cocuk dilemeliydiniz. Ha nasibiniz de yoksa yine yoktur fakat siz dilemeliydiniz. Hem o inanılmaz sevgiyi tadarsiniz hem kendinizden olan bir halka bir bağ oluştururdunuz! Ben 2018 itibarıyla 23 yıllık evliyim. Sonsuz şükür Rabbim’e yine bu yıl itibarıyla 22 yasinda Rabbim’in hediyesi, lutfu, ihsani, keremi bir Kızımız var. Biz tedavilerle sahip olmadık Yavrumuza. Yillardirdir eşime yalvaririm yaşadıklarına benim diyen katlanmayacagi halde; 2., 3., 4. … ve daha fazla tabii hayirli, tabii Rabbimiz’in razi olduğu evlatlar için. Ama yok vardır bunda da nice hayırlar, taşdan istesem merhamet ederdi eşim de tık yok; goguslerim geceleri siserdi, Ruyalarimda cocuk bekledigimi gorurdum ve defalarca dogurdumu… Ruyalarimda emzirirken sutlerimin tastigini görürdüm. Ben bu hallerdeyken eşimin eltimin 2. cocugu doğduğunda sen benim misin, sen benim misin dediğine şahit oldum. Hani Peygamber olsa dayanmaz derler ya haşa summe haşa çaresiz olduğum için dayandim, ustun oldugum icin degil! muhtaç olmadıkları halde, hatta birinin evi “karun” evi gibi digerinin her zaman herşeyi bizden daha fazla olmasına rağmen eşim; bildiğiniz marketten, kirtasiyeye,kıyafetten, ev eşyalarına, kısaca a-dan z’ye bir ev geçimi gibi herşey eşimin sirtindaydi gönüllü olarak. Ve eşim şirket patronu falan değil ha memur. Peki nasıl bu mümkün olabiliyor derseniz eğer!? Yıllar boyu elinizde camasir yikattirilirsaniz 4- 5 tane çamaşır makinesi ve daha diger pek cok seyini herkesin alan bir kisiyle evli olduğum için ve olmama rağmen. ( ki dışarıda çalışan hiç kimse fiziksel, ruhsal ekstra çalıştığını iddia etmesin, kimsenin hayatını bilmeden! Hem de ücretsiz hem de herseyinden eksilterek, yok ederek!) Ve 3,5 senedir sonsuz hayret ve sonsuz şükür halindeyiz. Hani en olması imkansız olurdu fakat bizim bu huzurumuz olmazdı o derece! Öylesine inanmistim ki sadece ecelimi bekliyordum umarsizca! Bir baska sehirdeyiz tercih değil, nice olmazları Rabbim oldurarak! Benim vardığım sonuç şu; halimi hangi dille olursa olsun hiç kimseye anlamamak, Allah’i bilmiyor, gormuyor (haşa ) zannetmemek, ve muhakkak çile gitmese de bu dünyanın biteceginden emin olmak ve cocuk da dahil isteyeceğini sadece Allah ‘ tan istemek. Hele taştan kayadan taş olan kaya olandan adla istememek! Gecmiste hiçbir hatamız yoksa, insanlara dert paylaşma hatamız vardır. Bunun için sonsuz tövbe etmek. Ve geçmişten hiç söz etmeyip, bugünün huzurunu evladımızi da sahit tutarak, sonsuz kere sonsuz sukredip doyasıya yaşamak. Allah’a emanetiz.

 9. Denizgozlum Says:

  Nefsin istekleriyle gözü kararanlardan eylemesin Rabbim

 10. Su Says:

  Cahide hanım merhabalar. Ben calisan bir kadınım. Babamın durumu cok iyi, ancak hayatımda tanıdığım en cimri adam, anneme hiç harçlık vermez üstüne başına bakmaz. Kardeşlerime de aynı şekilde, okul harçlığı vermez, asli masraflarını dahi önemsemez. Örneğin kışın kar yağarken yırtık ayakkabı ile okula gitmek zorunda olduğum günleri bilirim. Varlık içinde yokluk çekiyorlar ve bu çok üzüyor beni. Arada yardım ediyorum, ancak eşim pek razı olmuyor. Öte yandan dışarıdan varlıklı görünen bir aile olduğu için acaba sevabı var mıdır diye düşünüyorum. Bir de böylesi var…

 11. eda prlk Says:

  kadının ailesinde yardım edilmeli

  • melek Says:

   Evet kardesim.bu cok haksizlik bende ayni sorunu yasiyoum es im degil kaynanam karsi sürekli.sinirlendiriyo.beni

 12. gülaykahvekeyfi Says:

  benim geçenlerde vefat eden ananem az gözyaşı dökmedi! 3 oğlu var.yan tarafında oturan büyük oğlu her zaman gözünün önün de o kadar yiyecek taşırdı, bu da senin diyerek ikram etmedi hiç. evdeki dökülmeye yüz tutan yiyecekler kendisine gelirdi ara sıra. ramazanlarda sıcacık ekmekler götürürdü şunu da sana aldım demedi hiç, diğerleri de eh! bu konuda çok dertliydi. annelerine harcamayan bu oğul bir oğlunu 2 defa olmak kaydıyla 5 düğün yaptı para harcayarak. geçnlerde sırf oğlunun gerekli bir estetiği için milyonları saydı. annemle hep konuşuruz, annesine bakmayan bu oğullarını cenabı ALLAH çocuklarına hatta torunlarına mecbur etti bakmaya diye. cenazesin de eli cebine gitmedi hiç, annem her şeyi mükemmel yaptı.duaları da annem topladı .bir de tanıdığım biri var, ufak bir iş yeri var olmasın rağmen anne babasına bakmasından dolayı işleri hep büyüdü !

 13. birisi Says:

  benimde alışkanlığımdan kaynaklanan tutumlu davranmam sanki işlemiş asla vazgeçemiyorum ama hiç kıymet bilinmiyor biz yemiyoruz başkalarına buyur sen ye durumu oluyor ben zaten kendi kendime evlilik yaşamış gibiyim çünki evli olduğum kişi asla maaşını parasını neyaptığını söyleyen kendini bize açmayan dışrısıyla yaşayan birisi ben tersine para için birşey söylemezdim adamın kendini açmasını beklemekten kendiyle ilgili birşey öğrenmeye çalışmakla geçti yıllarım şimdi geçmişime bakıyorum bomboş geçmiş yıllarıma yanıyorum ve birde karşınızdaki kişi hiç kendini size açmayınca kendinizde birşey tespit edemiyorsunuz şimdi bizim gözümüzün önünde bizyokmuşuz gibi küçük delikanlının yapmıyca şekil de adam gezip gece uyumaya biz yokmuşuz gibi odasına girip kapılarını kilitleyip yatıyor bunca sene yetmemiş gibi şimdi gözüme sokarcasına kadınla yemeklerde arabasıyla dışarlarda gezip sefa sürüyorlar inanınki bende hiçbirşey yapamamak okadar canımı yakıyorki benim hayatım yapayalnız geçmesine neden oldu şimdide yine konuşmaya bile tenezzül etmiyor ben sormaktan bıktım ama dayanamayıp yine bir umut belki birşey söyler diye diye yirmi yılım geçti neden beni yaktın niye evlendin madem benimle kesinlikle birşey söylemiyor şimdi benimde ne çalışıcak nede gidecek biryerim var yıllardır beni oyalıyacağına bıraksaydın beni yıllar önce daha sağlıklı daha gençtim çok ağrıma gidiyor burda böyle yaşamak 18 yaşında oğlum var ünüvesiteye hazırlanıyor bu zor durumda daha kötüsü insan çocuğuna hiçmi sevgi duymaz bazı insanlar içinden sever ama bu insan neyazıkki hiçbirşekilde çocuğuyla iletişim kurmayan sadece para vererek babalık yapan yabancı gibi girerdi yabancı gibi çıkar küçüklüğünden beri hiç yanımızda yok ben hep oğlumla beraber o insan yok ya bir insaniçin evlenir hayatı paylaşmak için huzur bulsun birbirine omuz omuza mücadele etsin diye ALLAH için birbirini sevip sadıkkalmak benim için evlilik birçokkişi için olduğu gibi çok mukaddes birşeydir ya karşımdaki kişinin yaptıkları ve hiç konuşmayıp kale almaması inanılır gibi deyil ben nebileyim erkeklerin namusu ahlakı çok önemsdiklerini düşünüp namuslu birkızla evlendim diye mutlu olucanı düşünmüştüm ama neyazıkki adamın gördüğüm kadarıyla ne anlama geldiğini bile bilmediğini düşünüyorum bana enson ben kimseyi kafama takmam kafama göre yaşarım sende bul kendine adam gez dedi ya şok oldum yıllardır söyleseydin bu kelimeyi bende başımın çaresine bakardım benim meshebim okadar geniş deyil dedim bende insan namusu için yaşar bu dünyada başka neyimiz varki biliyorum biraz konunun dışına çıktım nolur beni bağışlayın çok uzattım çok doluyum hakkınızı helal edin ALLAH kimseyi karşısında hiçbirşekilde konuşmayan birini nasip etmesin çok zorbirşey anlatamam ancak yaşayan anlar RABBİM tüm zor durumda olan kardeşlerimize yardım etsin ALLAH a emanet olun kardeşlerim

  • gul Says:

   Annem hep der:yeşil yaprak edende koca, kara toprak edende koca diye.gerçekten eş çok önemli eşin nasılsa hayata bakışında öyle oluyor.Rabbim hidayet versin eşine.sanada Ferah kapılar açsın Rabbim…

  • Fatma Says:

   Allah sabır versin kardeşim.Zordur tabi ama buda senin imtihanin demekki.Sizde onu görmezden gelin madem senin oğlunla aran iletişimin iyiyse kendi lkendinize yetin boşverin onu yapacak bişey yok çünkü.Üzülüp dovunmeninde faydası yokzaten.Maddi gücün iyi olsa bosan derdim ama çünkü adam sizi istemiyo hayatında zaten demekki.Bol bol dua et Allaha sığın kardeşim kafana takmamaya calış.Rabbim yardimcin olsun…

 14. Zahide* Says:

  Ayetlerde şöyle buyurulur: “Anaya, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, akraba olan komşulara, yakın komşulara, yanında bulunan arkadaşa, yolda kalanlara, sahip olduğunuz kölelere iyilik edin” (en-Nisâ, 4/36).”O halde, akrabaya, yoksula ve yolcuya hakkını ver” (er-Rûm, 30/38).
  Hz. Peygamber, iyilik yapmaya en lâyık kimin olduğunu soran bir sahabeye şöyle cevap vermiştir: “Annen, sonra, yine annen, sonra yine annen. Sonra, baban. Sonra en yakınından başlayarak uzağa doğru diğer hısımların” (eş-Şevkânî, Neylü’l Evtâr, VI, 327).
  Bir kimsenin bakmakla yükümlü olduğu kimseleri geçindirmesi, onun üzerine vaciptir. Eğer bu masrafları yaparken Allah rızasını kazanmayı kastederse, sürekli sadaka ecri alır. Ancak bu konuda Allah rızasını kasdetmezse, üzerinden borç düşer, fakat ayrıca bir ecir alamaz (bk. ez-Zebîdî, a.g.e, IV, 411-417, XI, 372, 373).
  Sana Allah yolunda mallarını neye harcayacaklarını sorarlar. De ki: “Vereceğiniz nafaka, anne, baba, en yakınlar, öksüzler, yoksullar ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak daha ne yaparsanız Allah onu muhakkak bilir. “Bakara 215

  • Arzu Says:

   Peki çok dindar bir ağabey sırtında baktırıyorsa kendini? 20 yaşındaki bir Yeni genç adama yeğen sorumluluğu veriliyorsa ve bu genç adam yeğeni uğruna hayatını önemsemeyip bir süre sonra bitmek bilmeyen aile bireyleri için çalışan sadece para sağlayan bir adama dönüşüyorsa , karısına kendine vakit ayırmıyorsa. Hak geçmez mi sorarım size? Kendi çocuğunu yeğeninden daha çok sevecek diye çocuk yapmaktan korkarsa o evlendiği kadının bu paralarda hakkı yok mudur sizce! Zerre kadar hakkımı helal etmiyorum sabahlara kadar ağladığı. Her gecenin hesabını Allah iki cihanda da sorsun!!!!

   • Derin Says:

    EKONOMİSİNİ AİLESİNDEN AYIRAMAYAN KİŞİDEN UZAK DURUN!
    KENDİ AYAKLARININ ÜSTÜNE BASAN VE EKONOMİSİNİ HANIMINA EVİNE YOGUNLAŞTIRACAK OLANLAR EVLENMELİLER…
    ELBETTE ANNE BABALARA YARD EDERİZ AMA BÜTÇEYE ORTAKLIK OLMAMALI BU….

    UZAK DURUN, DEĞİLSE İZAH EDİN İKNAYA ÇALIŞIN AMA SANIYORUM DEĞİŞMEZ VE BU DURUM SİZE BİR ÖMÜR ÇEKTİRİR… MEHMET DOĞRAMACI

 15. yasemin Says:

  Yazinin bir yerinde cayi sekeri cope doken var sirf zora sokayim diye yerine geldigimde kayinvalidemle mi karsilastin abla diye dusundum:-) zira benim kayinvalidemde ayni esi guya para veriyomus ailesine guya diyorum cunku icindeyim yok oyle birsey kadin 45 senedir ayni laf kafayi takmis sirf gicikligina israfin hadi hesabi yok!

 16. Tuba Says:

  Çok güzel bir yazı olmuş cahide abla benim bir sorum olacaktı bayan çalışıyorsa ve ailesine maddi olarak yardım etmesi (kendi kazanciyla) doğru mudur eşinin rızasınin olması gerekir mi

  • Cahide Says:

   Hayır canım, kendi kazancından verirken izin alman gerekmez fakat müşterekliği hesaba katmak gerekir. Aksi halde evliliğin ne anlamı kalır? Herkes kendi kazancını yesin harcasın, kimse kimseye karışmasın. Olmaz öyle

   • Züleyha Says:

    Bir gün kadınlarınıza hak verin Cahide Hn.Allah aşkına.şuana kadar okuduğum her yazınızda hep kadınları eleştşriyorsunuz haksız buluyorsunuz.kusura bakmayın sözlerinizin tamamını haklı bulmuyorum. Sırf gelinin inadına onu çatlatmak için bile oğullarına kendini acındıran çiğ ,yaşının olgunluğuna erememiş kaynanalar var. Biraz gerçekçi olun lütfen . Biraz da onlara nasihat etseniz hiç fena olmaz!!!!!!!

   • Pasaklı Kız Says:

    Bende işte bu müştereklik sebebiyle o verdiği parada benim hakkım olduğunu düşünüyorum. benim param senin paran mevzusu yok sonuçta.

   • Arzu Says:

    Cahide ablam! Allah rızası için de bana, eşim insanlıktan çıkıyor sırtında taş taşırken kendi işi olduğu halde, ailesinin maddi durumu olduğu halde abiyi ablayı sırtında bakmak nedir abla. Sabah 6 da işe gidip akşam 6 da eve gelip 8 de koltukta uyuyakalan adam karısından para kısmasa da çaldığı vakit ile para kazanıyorken nasıl ailesinin lüks ihtiyaçlarını karşılar. Hakkım yok mu Cahide abla. Helal etmiyorum iki cihanda da gözyaşlarımın hesabını versinler!

 17. rukiyenin annesi Says:

  benim paramla zamanında kayınvalideye ev alındı peşinatını ben verdim sayılır ama helal etmedim gerekçesi ise benim annem babamın ikinci hanımı(ilk hanım rahmete kalmış) annemi garantiye almam gerek dendi alındı da ne oldu giren kiracı kazıklayıp duruyor bunları evde oturan barınan yok.Alınan ekmeğin yemeğin suyun ödenen faturlara lafım olmaz ama başlarını sokacak evleride vardı üstelik

 18. raziye Says:

  Kadın tutumlu davranıyor ki çocuklarına daha rahat harcayabilsin. Bir çanta görüyor bir ayakkabı görüyor beğeniyor ama almıyor, oğlunun eskiyen ayakkabılarının yerine yenisini alabilsin ya da eşinin eskimiş kabanının yenisini alabilsin. Eşinin ailesi kadının sakındığı hiçbir şeyden sakınmıyor, gelininin aman para tutayım diyerek feragat ettiği her şeyi kendileri için alıyor sonra da ay sonu gelmeden parasız aç sefil ortada kalıyorlar. Eş de mecburen maddi olarak destek oluyor.

  Kardeşlerim bunların hepsi sınav. Aklını oynatmadan rahatlamanın tek yolu “Allaha güvenmek” ve kendine sürekli “Bu dünyanın geçici olduğunu, kendisinin ve çocuklarının aslında kaybeden değil kazanan olduğunu” hatırlatmak.

 19. Pasaklı Kız Says:

  Güzel bir yazı. Güzel bakıp güzel görmek, şeytanın vesvesesinden kaçınmak lazım dediğiniz gibi. Peki ben çalışan bir kadınım. Eşim ailesine yardım eder, sürekli olmasa da ihtiyacı olduğu zaman, alışverişe çıktıkları zaman öder. Neyse konu şuraya geliyor. Ben çalıştığım için eşimin verdiği para da benim hakkım da olduğunu düşünüyorum, sonuçta eve giren para bir, senin maaşın benim maaşım diye ayırmıyoruz. Bu konuda benim yanlışım var mı? Eşimin ailesi ben gelinim diye çok kaale almıyorlar damada söz söylemezler ama bana gelince ettikleri lafa dikkat etmezler. Bu da benim zoruma gidiyor ne yalan söyleyeyim. Yardım etmesinde sakınca yok bence ama onlar bana hakkettiğim saygıyı göstermedikleri ve para konusunda sanki sadece oğullarının parasıymış gibi söz etmeleri, gelen parayı sorgulamadan kabul etmelerini aklım almıyor. K.peder kızı bekar ve çalışırken onun verdiği parayı almazken üzerinde hiçbir hakkı olmadığı gelinin maaşının girdiği bir evdeki paradan almayı nasıl kendine yediriyor?

 20. dilek Says:

  26 yillik evliyim. kendi dugun masraflarimizda dahil 26 yildir esim annesine babasina bakıyor. Uc kaynim daha var.onlarin simdiye kadar babalarina bir lira bile harcadiklarini görmedim. Bir kilo meyve parasini bile babalarina parayla carsidan alıyorlar. Yani bizim paramizla.esime birdefa bile para verme demedim. Cok şükür. Suan bizim durumumuz hepsinden iyi.bizide cekemezler.sen bir ver Allah on veriyor..

 21. Elif Günes Says:

  S.a Cahide ablacim senin yazilarini okumak cok güzel Allah razi olsun senden.
  Benim sorunum esimle degil cok iyi Allah razi olsun her istedigimi almasa da israf korkusuna. Asil sorun BABAM. Babam derim yasi basi yerinde kac tane cocuk büyütmüs. Ama para hep para. Bazen bize gereksiz gelen harcamalar yapiyor. Ve bu harcamalari genellikle borcla yapiyor. Bircok kisiye borcu var. Bizden de aliyor ama yillardir borclu oldugu kisilerde var. Nasil davranmaliyiz?? Biz cocuklari olarak istemiyoruz hicbiseyi ama kendisi ev yapma derdinde ve bu yüzden cok üzülüyoru. Yarin ne olacagi belli degil borc yapmasin istiyoruz. Ama nasil söyliyecegimizi de nasil davranacagimizi bilmiyoruz. Ne önerirsiniz???

 22. Güldeste Says:

  S.A. Bizim burada 3 günlüğüne diye bırakılan eski karşı komşusuna Şubat ayında 3 yıl olacak bakan bir yeryüzü meleği tanıdım. Ayşe abla. Baktığı teyze eski muhtarmış. Oğlunu Amerika’da okutmuş yüksek makina müh. olmuş. (Adam olamamış o başka) 2. kez evlendiği bn. eskiden birikim yapsaymış, benim ailem gibi deyip yardımı da bakmayı da reddediyor. Oğluda suçlu ziyaretine eskiden bir kaç ayda gelirken artık gelmez olmuş. Daha yeni hasta bakım maaşı alır oldu çünkü nüfus cüzdanını da vermedikleri için hiç bir yardım alamamış Ayşe abla. Yaşadıkları ev 2+1 olmasına rağmen bakımını Allah rızası için yapmış. Başvurduğu resmi yerler bakımevine bırakmasını söylemişler. Götür oğlunun kapısına bırak demişler.😮 En büyük yatırımı oğluna yapmış teyze ama nafile. Ahlâk ve vicdan duyguları gelişmemiş. Allah hayırlı evlat, gelin, damat nasip etsin. Bizleri de hayırlı evlat eylesin.

  • Nisa Says:

   Amin kardeşim, çok üzüldüm inan, Allah razı olan bakan kardeşimizden, bakılan teyzeye de Allah dan sabır dilerim

 23. Elif ÖZDEMİR Says:

  Abla bence niyet çok önemli. İnsanlar çoğu zaman eşlerinin anne ve babalarına yardım etmelerine değil, kendilerinin ailenin bir bireyi ve o adamın eşi olarak adam yerine konulmamasına bozuluyorlar.

  Erkeklerin çoğu benim anam babam sana ne, sen kimsin? Ben paramı istediğim gibi harcarım moduna girdikleri için kadınlarda isyan ediyorlar.

  Bazı ana babalarda yiyici oluyorlar. Kadın lüks ihtiyacı için borçlanıyor sonrada oğluna ödetmeye çalışıyor. Ve bunu yaparken de gelinine insan muamelesi yapmıyor. Allah ana babaya iyilik edin derken israfta etmeyin diyor. İsraf eden ana baba zaten Allah’ ın emir ve yasaklarına uymadığı için evladına da haksızlık etmiş oluyor bir yerde.

  Zor işler. Paran olsa bir türlü olmasa bir türlü. Ben malı olanın imtihanı daha ağır diye düşünüyorum bazen. Gerçi Allah adildir…

  Güzel yazıydı teşekkür ederim. Devam et abla. Ben okudukça yüreğime su serpiliyor. Sağ ol…

  • GökyüzüPrusyaMavisi Says:

   Tesbitiniz çok doğru ve yerinde olmuş, kesinlikle sizinle aynı fikirdeyim..

  • Arzu Says:

   Ben artık ana babayı geçtim bitmek bilmeyen abla ve abiler var bir de onların çocukları var!!!!!

 24. Belgin Says:

  Cezakallahu hayran Cahidem🌹ne kadar doğru tespitler👍Rabbim rızasından ayırmasın cümlemizi de âmiin.
  “İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.” 📚(Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
  “Merhamet edenlere Allah da merhamet eder. Siz yeryüzündekilere merhamet edin ki göktekiler de size merhamet etsin.” 📚(Tirmizî, Birr 16; Ebû Dâvûd, Edeb 58)
  (Ana-babası, yanında ihtiyarladığı halde,[rızalarını alamayıp] Cenneti kazanamayanın burnu sürtsün.)📚 [Tirmizi]
  (Ana-babasına iyilik edenin ömrü uzun, rızkı bereketli olur.)📚 [İ. Ahmed]
  (Ana-babanıza ihsan ederseniz, çocuklarınız da size ihsan eder.)📚[Taberani]
  Malı, parayı onlara serbest etmek. Ne zaman isterseniz, malım, param size feda olsun demeli, bir kızgınlıkları varsa, bu yolla onları teskin etmelidir. Ana-babaya harcanan paradan sual olunmaz. Muhtaç olan ana-babaya yardım farzdır. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki: 
  (Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yolculara infak edin!) [Bekara 215]
  Kime infak edeceğini soran kimseye Resulullah efendimiz, (Kendine, ana-babana, sonra hanımına ve çocuklarına, hizmetçine bundan sonrasını da artık sen bilirsin) buyurdu. 📚(Nesai)

 25. gul Says:

  Allah razı olsun sizden

 26. Nurr Says:

  Selâmunaleyküm Cahide abla,
  Gerçekten çok güzel açıklamışsın. Allah razı olsun. Evet gerçekten şeytanın hilelerine düşmemeliyiz. Dışarıdan bakınca basit gibi ggelse de yuva yıkacak duruma gelebiliyor. Rabbim bilinçli müslüman eylesin cümlemizi.
  Yorum da sormam ne kadar doğru olur bilmiyorum ama eşi devamlı küfür eden (küfürden başka bi zararı yok) hanımlara nasıl bir yol önerirsiniz. Yani sabır gerekiyor tabi ki ama Eşini bu huyundan vazgeçirebilmek için bir bayanın eşine nasıl davranması gerekir?

 27. ummuaise Says:

  S a cahide hanim h Sabahlar Cok faydali bir yazi olmus elinize yureginizobe saglik bir arkadasim da Bana eşinin memur ve saglikli parayi kullanmayi bilmeyen har vurup Harman savuran Erkek kardesine kendisine sormadan para,gonderdigini sormustu. Bu duruma Siz ne dersiniz kardeslerde Anne Baba gibimi

 28. ummuaise Says:

  S a cahide hanim hayirli Sabahlar Allah hepimizi Islam ahlakiyla ahlaklandirsin.son derece faydali bir yazi olmuş.elinize yüreğinize sağlık.bir kardeşimizde bana eşinin sağlıkli ve memur olan lparayi kullanmayı bilmeyen har vurup harman savuran Erkek kardeşine kendisine sormadan para gönderdiğini bunun hak olup olmadığıni sormuştu siz ne dersiniz aile derken sadece anne Babami yoksa kardeşlerde girermi

  • Cahide Says:

   Ailenin içine elbette kardeşlerde giriyor. Okuyan veya işsiz olan kardeşlerine yardım edenler var. Gerekiyorsa evet, ama bazen sürekli maddi olarak desteklemek tembelliğe itebiliyor. Fakat erkek ille de vereceğim diyorsa, kadın ya susacak, ya da huzursuzluk çıkacak. Burada kadın eşinin karakterine göre bir tutum sergilemeli.
   Allah erkeğe de kadına da şahsiyetli, yerli yerince davranmayı nasip etsin.


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: