DetoksBee karışık bitki çayı ile fit kal!

Kocanın Anne Babasına Maddi Yardımı

23193837036_32401d31bf_cBir kardeşimiz kocasının kendi ailesine devamlı maddi yardımda bulunduğunu yazmış ve rahatsızlığını dile getirmiş. Annesi dul ama eşinden maaşı var. Buna rağmen annesine para vermesi gerekir mi? Ben ev hanımıyım, eşimin parasında hakkım var mı? diye devam etmiş.

Uzun yıllar önce, eşi kendi ailesine yardım ediyor diye evdeki şekeri, çayı çöpe döktüğünü söyleyen bir kadınla karşılaşmıştım. “Onu sıkıntıya sokmalıyım ki, ailesine para veremesin!” diyordu. Bu korkunç bir savaş!

Kadın dışarıda çalıştığı için, kadının parasına güvenip ailesine daha fazla yardım eden erkek de var. Kadın çalışmadığı için, ben kazanıyorum, sen benim parama karışamazsın diyen erkek de var. Gerçekten ailesi muhtaç olduğu için maddi destekte bulunan da var. Ailesinin durumu iyi olsa da evlatlık vazifesi bilip yardım eden de var.

Sırf ben büyüttüm, okuttum, kazancında hakkım var diyerek ihtiyacı olmadığı halde evladının kazancından devamlı faydalanmak isteyip evladını zor durumda bırakanda var.

Fakat kadınların bir kısmı istiyor ki; Evlenince kocaları tamamen kendilerine ait olsun. Kocaları kendi ailelerine hiç bir maddi destek de bulunmasın. Hele çocuklar olduktan sonra, masraflar artıyor ve kazanılan para hiç yetmeyecek zannediliyor. Bu yüzden aileye verilen maddi destek boşa giden bir para olarak görülüyor.

İçimizi sıkan diğer tüm dünyalık konularda olduğu gibi, bu konuda da bizi rahatlatacak olan şey Allah’a olan tevekkülümüzdür. Tevekkülümüz kısırsa,  kocamız ailesine yardım ediyor diye depresyona da gireriz, boşanmaya da kalkarız Allah muhafaza.

Rızkı veren Allah’tır. Kimin yaşarken ne kadar rızka erişeceği O’nun katında yazılıdır. Allah’ın bize tayin ettiği rızka O dilemedikçe kimse engel olamaz. Bizden çıkacak bir şeyi de Allah dilemedikçe kimse geri döndüremez .

Allah Rasulûne kadının kocası üzerindeki haklar sorulunca şöyle buyuruyor:

 “Yediğinizden yedirin. Giydiğinizden giydirin. Sakın onları dövmeyin ve onlara incitici söz söylemeyin.” (Ebu Davud, Nikah, 41)

Onu her yıl tatile götürün. Doğum günlerinde hediyelere boğun. Sık sık yemeğe çıkarın. Onun adına bir hesap açıp, düzenli olarak para yatırın. Evini son model eşyalarla donatın! gibi bir tavsiye okudunuz mu?

Eğer eşiniz sizin ihtiyaçlarınızı karşılıyorsa, sizi başkalarına muhtaç etmiyorsa, dövmüyor, aldatmıyorsa onun ailesine yardım etmesi sizi neden rahatsız etsin ki?

Kardeşlerim: Dünya bir imtihan yeridir. Karısını ve çocuklarını muhtaç hale düşürmeden, kendi ailesine destek olan bir kocayı suçlamaya, bu sebepten huzursuzluk çıkarmaya hakkımız yok.

Rabbimiz buyuruyor ki:

Biz insana, ana babasına iyi davranmasını tavsiye etmişizdir. Çünkü anası onu nice sıkıntılara katlanarak taşımıştır. Sütten ayrılması da iki yıl içinde olur. (İşte bunun için) önce bana, sonra da ana babana şükret diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş ancak banadır. (Lokman: 14)

Diyorlar ki; “Ama ailesine yardım etmese belki daha çabuk bir ev alırız. Veya çocukların geleceği için yatırım yapabiliriz.”  Bunların tümü şeytanın vesveseleridir. Erkeğin ailesine yaptığı yardım bir sadakadır ve sadakanın pek çok belaya karşı kalkan olduğunu bilmeliyiz. Belki eşiniz ailesine yardım etmese, başka bir belaya maruz kalacak daha fazla maddi kayba uğrayacaksınız. Ya da sırf bu yardımı ve anne-babasının rızalığı vesilesiyle Allah çok farklı hayır kapıları açacak bilemezsiniz ki.

Peki ailesinin ihtiyacı olmadığı halde yardım ediyorsa? 

Eğer anne baba ihtiyacı olmadığı halde evladından para bekliyorsa, evladını zor durumda bırakıyorsa bu bir vebaldir ancak, verdiği evlat için yine bir sadaka değerindedir. Herkes kendi hesabını verecek. Zulmeden zulmünün karşılığını, salih amellerde bulunan da onun karşılığını görecek. Allah katında yapılan hiç bir iyilik veya kötülük karşılıksız kalmayacak.

Olması Gereken

Merhamet sahibi her anne baba, evladının hiç bir şekilde zarar görmesini, sıkıntıya düşmesini istemez. İhtiyacı olmadığı halde, maddi bir beklenti içine girmez. Evladının da bir ev geçindirdiğinin bilincindedir. Durumları iyiyse, evladından beklemek yerine, bilakis evladına destek de bulunur.

Aklı başında hiç bir erkek, eşini ve çocuklarını zor durumda bırakacak şekilde davranmaz. Ailesine yaptığı yardım, eşi ve çocuklarını sıkıntıya sokmaz. Muhtaç olan kendi ailesine nasıl yardım ediyorsa, karısının muhtaç olan ailesine de yardım eder. Bunun yanında evli olduğunun ve bir ev geçindirdiğinin bilincindedir.

Evliliğimizin temeli İslam ahlakına dayalı olarak atılır ve bu minval üzere devam ederse, tevekkül sahibi olabilirsek, büyük sandığımız pek çok sorun gözümüzde küçülecek ve çözümü kolay olacaktır.

Son olarak: Lütfen ailesine yaptığı yardımı, eşinizin başına kalkmayın. Şeytanın vesveselerine sakın kulak asmayın…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Denizgozlum says:

  Nefsin istekleriyle gözü kararanlardan eylemesin Rabbim

 2. Cahide hanım merhabalar. Ben calisan bir kadınım. Babamın durumu cok iyi, ancak hayatımda tanıdığım en cimri adam, anneme hiç harçlık vermez üstüne başına bakmaz. Kardeşlerime de aynı şekilde, okul harçlığı vermez, asli masraflarını dahi önemsemez. Örneğin kışın kar yağarken yırtık ayakkabı ile okula gitmek zorunda olduğum günleri bilirim. Varlık içinde yokluk çekiyorlar ve bu çok üzüyor beni. Arada yardım ediyorum, ancak eşim pek razı olmuyor. Öte yandan dışarıdan varlıklı görünen bir aile olduğu için acaba sevabı var mıdır diye düşünüyorum. Bir de böylesi var…

 3. eda prlk says:

  kadının ailesinde yardım edilmeli

  1. Evet kardesim.bu cok haksizlik bende ayni sorunu yasiyoum es im degil kaynanam karsi sürekli.sinirlendiriyo.beni

 4. gülaykahvekeyfi says:

  benim geçenlerde vefat eden ananem az gözyaşı dökmedi! 3 oğlu var.yan tarafında oturan büyük oğlu her zaman gözünün önün de o kadar yiyecek taşırdı, bu da senin diyerek ikram etmedi hiç. evdeki dökülmeye yüz tutan yiyecekler kendisine gelirdi ara sıra. ramazanlarda sıcacık ekmekler götürürdü şunu da sana aldım demedi hiç, diğerleri de eh! bu konuda çok dertliydi. annelerine harcamayan bu oğul bir oğlunu 2 defa olmak kaydıyla 5 düğün yaptı para harcayarak. geçnlerde sırf oğlunun gerekli bir estetiği için milyonları saydı. annemle hep konuşuruz, annesine bakmayan bu oğullarını cenabı ALLAH çocuklarına hatta torunlarına mecbur etti bakmaya diye. cenazesin de eli cebine gitmedi hiç, annem her şeyi mükemmel yaptı.duaları da annem topladı .bir de tanıdığım biri var, ufak bir iş yeri var olmasın rağmen anne babasına bakmasından dolayı işleri hep büyüdü !

 5. benimde alışkanlığımdan kaynaklanan tutumlu davranmam sanki işlemiş asla vazgeçemiyorum ama hiç kıymet bilinmiyor biz yemiyoruz başkalarına buyur sen ye durumu oluyor ben zaten kendi kendime evlilik yaşamış gibiyim çünki evli olduğum kişi asla maaşını parasını neyaptığını söyleyen kendini bize açmayan dışrısıyla yaşayan birisi ben tersine para için birşey söylemezdim adamın kendini açmasını beklemekten kendiyle ilgili birşey öğrenmeye çalışmakla geçti yıllarım şimdi geçmişime bakıyorum bomboş geçmiş yıllarıma yanıyorum ve birde karşınızdaki kişi hiç kendini size açmayınca kendinizde birşey tespit edemiyorsunuz şimdi bizim gözümüzün önünde bizyokmuşuz gibi küçük delikanlının yapmıyca şekil de adam gezip gece uyumaya biz yokmuşuz gibi odasına girip kapılarını kilitleyip yatıyor bunca sene yetmemiş gibi şimdi gözüme sokarcasına kadınla yemeklerde arabasıyla dışarlarda gezip sefa sürüyorlar inanınki bende hiçbirşey yapamamak okadar canımı yakıyorki benim hayatım yapayalnız geçmesine neden oldu şimdide yine konuşmaya bile tenezzül etmiyor ben sormaktan bıktım ama dayanamayıp yine bir umut belki birşey söyler diye diye yirmi yılım geçti neden beni yaktın niye evlendin madem benimle kesinlikle birşey söylemiyor şimdi benimde ne çalışıcak nede gidecek biryerim var yıllardır beni oyalıyacağına bıraksaydın beni yıllar önce daha sağlıklı daha gençtim çok ağrıma gidiyor burda böyle yaşamak 18 yaşında oğlum var ünüvesiteye hazırlanıyor bu zor durumda daha kötüsü insan çocuğuna hiçmi sevgi duymaz bazı insanlar içinden sever ama bu insan neyazıkki hiçbirşekilde çocuğuyla iletişim kurmayan sadece para vererek babalık yapan yabancı gibi girerdi yabancı gibi çıkar küçüklüğünden beri hiç yanımızda yok ben hep oğlumla beraber o insan yok ya bir insaniçin evlenir hayatı paylaşmak için huzur bulsun birbirine omuz omuza mücadele etsin diye ALLAH için birbirini sevip sadıkkalmak benim için evlilik birçokkişi için olduğu gibi çok mukaddes birşeydir ya karşımdaki kişinin yaptıkları ve hiç konuşmayıp kale almaması inanılır gibi deyil ben nebileyim erkeklerin namusu ahlakı çok önemsdiklerini düşünüp namuslu birkızla evlendim diye mutlu olucanı düşünmüştüm ama neyazıkki adamın gördüğüm kadarıyla ne anlama geldiğini bile bilmediğini düşünüyorum bana enson ben kimseyi kafama takmam kafama göre yaşarım sende bul kendine adam gez dedi ya şok oldum yıllardır söyleseydin bu kelimeyi bende başımın çaresine bakardım benim meshebim okadar geniş deyil dedim bende insan namusu için yaşar bu dünyada başka neyimiz varki biliyorum biraz konunun dışına çıktım nolur beni bağışlayın çok uzattım çok doluyum hakkınızı helal edin ALLAH kimseyi karşısında hiçbirşekilde konuşmayan birini nasip etmesin çok zorbirşey anlatamam ancak yaşayan anlar RABBİM tüm zor durumda olan kardeşlerimize yardım etsin ALLAH a emanet olun kardeşlerim

  1. Annem hep der:yeşil yaprak edende koca, kara toprak edende koca diye.gerçekten eş çok önemli eşin nasılsa hayata bakışında öyle oluyor.Rabbim hidayet versin eşine.sanada Ferah kapılar açsın Rabbim…

  2. Allah sabır versin kardeşim.Zordur tabi ama buda senin imtihanin demekki.Sizde onu görmezden gelin madem senin oğlunla aran iletişimin iyiyse kendi lkendinize yetin boşverin onu yapacak bişey yok çünkü.Üzülüp dovunmeninde faydası yokzaten.Maddi gücün iyi olsa bosan derdim ama çünkü adam sizi istemiyo hayatında zaten demekki.Bol bol dua et Allaha sığın kardeşim kafana takmamaya calış.Rabbim yardimcin olsun…

 6. Ayetlerde şöyle buyurulur: “Anaya, babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, akraba olan komşulara, yakın komşulara, yanında bulunan arkadaşa, yolda kalanlara, sahip olduğunuz kölelere iyilik edin” (en-Nisâ, 4/36).”O halde, akrabaya, yoksula ve yolcuya hakkını ver” (er-Rûm, 30/38).
  Hz. Peygamber, iyilik yapmaya en lâyık kimin olduğunu soran bir sahabeye şöyle cevap vermiştir: “Annen, sonra, yine annen, sonra yine annen. Sonra, baban. Sonra en yakınından başlayarak uzağa doğru diğer hısımların” (eş-Şevkânî, Neylü’l Evtâr, VI, 327).
  Bir kimsenin bakmakla yükümlü olduğu kimseleri geçindirmesi, onun üzerine vaciptir. Eğer bu masrafları yaparken Allah rızasını kazanmayı kastederse, sürekli sadaka ecri alır. Ancak bu konuda Allah rızasını kasdetmezse, üzerinden borç düşer, fakat ayrıca bir ecir alamaz (bk. ez-Zebîdî, a.g.e, IV, 411-417, XI, 372, 373).
  Sana Allah yolunda mallarını neye harcayacaklarını sorarlar. De ki: “Vereceğiniz nafaka, anne, baba, en yakınlar, öksüzler, yoksullar ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak daha ne yaparsanız Allah onu muhakkak bilir. “Bakara 215

  1. Peki çok dindar bir ağabey sırtında baktırıyorsa kendini? 20 yaşındaki bir Yeni genç adama yeğen sorumluluğu veriliyorsa ve bu genç adam yeğeni uğruna hayatını önemsemeyip bir süre sonra bitmek bilmeyen aile bireyleri için çalışan sadece para sağlayan bir adama dönüşüyorsa , karısına kendine vakit ayırmıyorsa. Hak geçmez mi sorarım size? Kendi çocuğunu yeğeninden daha çok sevecek diye çocuk yapmaktan korkarsa o evlendiği kadının bu paralarda hakkı yok mudur sizce! Zerre kadar hakkımı helal etmiyorum sabahlara kadar ağladığı. Her gecenin hesabını Allah iki cihanda da sorsun!!!!

   1. EKONOMİSİNİ AİLESİNDEN AYIRAMAYAN KİŞİDEN UZAK DURUN!
    KENDİ AYAKLARININ ÜSTÜNE BASAN VE EKONOMİSİNİ HANIMINA EVİNE YOGUNLAŞTIRACAK OLANLAR EVLENMELİLER…
    ELBETTE ANNE BABALARA YARD EDERİZ AMA BÜTÇEYE ORTAKLIK OLMAMALI BU….

    UZAK DURUN, DEĞİLSE İZAH EDİN İKNAYA ÇALIŞIN AMA SANIYORUM DEĞİŞMEZ VE BU DURUM SİZE BİR ÖMÜR ÇEKTİRİR… MEHMET DOĞRAMACI

 7. yasemin says:

  Yazinin bir yerinde cayi sekeri cope doken var sirf zora sokayim diye yerine geldigimde kayinvalidemle mi karsilastin abla diye dusundum:-) zira benim kayinvalidemde ayni esi guya para veriyomus ailesine guya diyorum cunku icindeyim yok oyle birsey kadin 45 senedir ayni laf kafayi takmis sirf gicikligina israfin hadi hesabi yok!

 8. Çok güzel bir yazı olmuş cahide abla benim bir sorum olacaktı bayan çalışıyorsa ve ailesine maddi olarak yardım etmesi (kendi kazanciyla) doğru mudur eşinin rızasınin olması gerekir mi

  1. Hayır canım, kendi kazancından verirken izin alman gerekmez fakat müşterekliği hesaba katmak gerekir. Aksi halde evliliğin ne anlamı kalır? Herkes kendi kazancını yesin harcasın, kimse kimseye karışmasın. Olmaz öyle

   1. Züleyha says:

    Bir gün kadınlarınıza hak verin Cahide Hn.Allah aşkına.şuana kadar okuduğum her yazınızda hep kadınları eleştşriyorsunuz haksız buluyorsunuz.kusura bakmayın sözlerinizin tamamını haklı bulmuyorum. Sırf gelinin inadına onu çatlatmak için bile oğullarına kendini acındıran çiğ ,yaşının olgunluğuna erememiş kaynanalar var. Biraz gerçekçi olun lütfen . Biraz da onlara nasihat etseniz hiç fena olmaz!!!!!!!

   2. Pasaklı Kız says:

    Bende işte bu müştereklik sebebiyle o verdiği parada benim hakkım olduğunu düşünüyorum. benim param senin paran mevzusu yok sonuçta.

   3. Cahide ablam! Allah rızası için de bana, eşim insanlıktan çıkıyor sırtında taş taşırken kendi işi olduğu halde, ailesinin maddi durumu olduğu halde abiyi ablayı sırtında bakmak nedir abla. Sabah 6 da işe gidip akşam 6 da eve gelip 8 de koltukta uyuyakalan adam karısından para kısmasa da çaldığı vakit ile para kazanıyorken nasıl ailesinin lüks ihtiyaçlarını karşılar. Hakkım yok mu Cahide abla. Helal etmiyorum iki cihanda da gözyaşlarımın hesabını versinler!

 9. rukiyenin annesi says:

  benim paramla zamanında kayınvalideye ev alındı peşinatını ben verdim sayılır ama helal etmedim gerekçesi ise benim annem babamın ikinci hanımı(ilk hanım rahmete kalmış) annemi garantiye almam gerek dendi alındı da ne oldu giren kiracı kazıklayıp duruyor bunları evde oturan barınan yok.Alınan ekmeğin yemeğin suyun ödenen faturlara lafım olmaz ama başlarını sokacak evleride vardı üstelik

 10. Kadın tutumlu davranıyor ki çocuklarına daha rahat harcayabilsin. Bir çanta görüyor bir ayakkabı görüyor beğeniyor ama almıyor, oğlunun eskiyen ayakkabılarının yerine yenisini alabilsin ya da eşinin eskimiş kabanının yenisini alabilsin. Eşinin ailesi kadının sakındığı hiçbir şeyden sakınmıyor, gelininin aman para tutayım diyerek feragat ettiği her şeyi kendileri için alıyor sonra da ay sonu gelmeden parasız aç sefil ortada kalıyorlar. Eş de mecburen maddi olarak destek oluyor.

  Kardeşlerim bunların hepsi sınav. Aklını oynatmadan rahatlamanın tek yolu “Allaha güvenmek” ve kendine sürekli “Bu dünyanın geçici olduğunu, kendisinin ve çocuklarının aslında kaybeden değil kazanan olduğunu” hatırlatmak.

 11. Pasaklı Kız says:

  Güzel bir yazı. Güzel bakıp güzel görmek, şeytanın vesvesesinden kaçınmak lazım dediğiniz gibi. Peki ben çalışan bir kadınım. Eşim ailesine yardım eder, sürekli olmasa da ihtiyacı olduğu zaman, alışverişe çıktıkları zaman öder. Neyse konu şuraya geliyor. Ben çalıştığım için eşimin verdiği para da benim hakkım da olduğunu düşünüyorum, sonuçta eve giren para bir, senin maaşın benim maaşım diye ayırmıyoruz. Bu konuda benim yanlışım var mı? Eşimin ailesi ben gelinim diye çok kaale almıyorlar damada söz söylemezler ama bana gelince ettikleri lafa dikkat etmezler. Bu da benim zoruma gidiyor ne yalan söyleyeyim. Yardım etmesinde sakınca yok bence ama onlar bana hakkettiğim saygıyı göstermedikleri ve para konusunda sanki sadece oğullarının parasıymış gibi söz etmeleri, gelen parayı sorgulamadan kabul etmelerini aklım almıyor. K.peder kızı bekar ve çalışırken onun verdiği parayı almazken üzerinde hiçbir hakkı olmadığı gelinin maaşının girdiği bir evdeki paradan almayı nasıl kendine yediriyor?

  1. http://www.fetvameclisi.com/fetva-erkegin-kazandigi-parada-karisinin-soz-hakki-var-midir-25299.html
   Durum bu kardeşim, kocan senin ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra ki eline kalan parada hakkın yok, sen de kazandığın parayı kocana vermek zorunda değilsin eve harcamak zorunda da değilsin, kocanın senin kazandığı paraya müdahele etme hakkı sadece ve sadece haram yolda harcamaya kalkışırsan vardır, Allahualem

 12. 26 yillik evliyim. kendi dugun masraflarimizda dahil 26 yildir esim annesine babasina bakıyor. Uc kaynim daha var.onlarin simdiye kadar babalarina bir lira bile harcadiklarini görmedim. Bir kilo meyve parasini bile babalarina parayla carsidan alıyorlar. Yani bizim paramizla.esime birdefa bile para verme demedim. Cok şükür. Suan bizim durumumuz hepsinden iyi.bizide cekemezler.sen bir ver Allah on veriyor..

 13. Elif Günes says:

  S.a Cahide ablacim senin yazilarini okumak cok güzel Allah razi olsun senden.
  Benim sorunum esimle degil cok iyi Allah razi olsun her istedigimi almasa da israf korkusuna. Asil sorun BABAM. Babam derim yasi basi yerinde kac tane cocuk büyütmüs. Ama para hep para. Bazen bize gereksiz gelen harcamalar yapiyor. Ve bu harcamalari genellikle borcla yapiyor. Bircok kisiye borcu var. Bizden de aliyor ama yillardir borclu oldugu kisilerde var. Nasil davranmaliyiz?? Biz cocuklari olarak istemiyoruz hicbiseyi ama kendisi ev yapma derdinde ve bu yüzden cok üzülüyoru. Yarin ne olacagi belli degil borc yapmasin istiyoruz. Ama nasil söyliyecegimizi de nasil davranacagimizi bilmiyoruz. Ne önerirsiniz???

 14. Güldeste says:

  S.A. Bizim burada 3 günlüğüne diye bırakılan eski karşı komşusuna Şubat ayında 3 yıl olacak bakan bir yeryüzü meleği tanıdım. Ayşe abla. Baktığı teyze eski muhtarmış. Oğlunu Amerika’da okutmuş yüksek makina müh. olmuş. (Adam olamamış o başka) 2. kez evlendiği bn. eskiden birikim yapsaymış, benim ailem gibi deyip yardımı da bakmayı da reddediyor. Oğluda suçlu ziyaretine eskiden bir kaç ayda gelirken artık gelmez olmuş. Daha yeni hasta bakım maaşı alır oldu çünkü nüfus cüzdanını da vermedikleri için hiç bir yardım alamamış Ayşe abla. Yaşadıkları ev 2+1 olmasına rağmen bakımını Allah rızası için yapmış. Başvurduğu resmi yerler bakımevine bırakmasını söylemişler. Götür oğlunun kapısına bırak demişler.😮 En büyük yatırımı oğluna yapmış teyze ama nafile. Ahlâk ve vicdan duyguları gelişmemiş. Allah hayırlı evlat, gelin, damat nasip etsin. Bizleri de hayırlı evlat eylesin.

  1. Amin kardeşim, çok üzüldüm inan, Allah razı olan bakan kardeşimizden, bakılan teyzeye de Allah dan sabır dilerim

 15. Elif ÖZDEMİR says:

  Abla bence niyet çok önemli. İnsanlar çoğu zaman eşlerinin anne ve babalarına yardım etmelerine değil, kendilerinin ailenin bir bireyi ve o adamın eşi olarak adam yerine konulmamasına bozuluyorlar.

  Erkeklerin çoğu benim anam babam sana ne, sen kimsin? Ben paramı istediğim gibi harcarım moduna girdikleri için kadınlarda isyan ediyorlar.

  Bazı ana babalarda yiyici oluyorlar. Kadın lüks ihtiyacı için borçlanıyor sonrada oğluna ödetmeye çalışıyor. Ve bunu yaparken de gelinine insan muamelesi yapmıyor. Allah ana babaya iyilik edin derken israfta etmeyin diyor. İsraf eden ana baba zaten Allah’ ın emir ve yasaklarına uymadığı için evladına da haksızlık etmiş oluyor bir yerde.

  Zor işler. Paran olsa bir türlü olmasa bir türlü. Ben malı olanın imtihanı daha ağır diye düşünüyorum bazen. Gerçi Allah adildir…

  Güzel yazıydı teşekkür ederim. Devam et abla. Ben okudukça yüreğime su serpiliyor. Sağ ol…

  1. GökyüzüPrusyaMavisi says:

   Tesbitiniz çok doğru ve yerinde olmuş, kesinlikle sizinle aynı fikirdeyim..

  2. Ben artık ana babayı geçtim bitmek bilmeyen abla ve abiler var bir de onların çocukları var!!!!!

 16. Cezakallahu hayran Cahidem🌹ne kadar doğru tespitler👍Rabbim rızasından ayırmasın cümlemizi de âmiin.
  “İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.” 📚(Müslim, Fedâil, 66; Tirmizî, Birr, 16)
  “Merhamet edenlere Allah da merhamet eder. Siz yeryüzündekilere merhamet edin ki göktekiler de size merhamet etsin.” 📚(Tirmizî, Birr 16; Ebû Dâvûd, Edeb 58)
  (Ana-babası, yanında ihtiyarladığı halde,[rızalarını alamayıp] Cenneti kazanamayanın burnu sürtsün.)📚 [Tirmizi]
  (Ana-babasına iyilik edenin ömrü uzun, rızkı bereketli olur.)📚 [İ. Ahmed]
  (Ana-babanıza ihsan ederseniz, çocuklarınız da size ihsan eder.)📚[Taberani]
  Malı, parayı onlara serbest etmek. Ne zaman isterseniz, malım, param size feda olsun demeli, bir kızgınlıkları varsa, bu yolla onları teskin etmelidir. Ana-babaya harcanan paradan sual olunmaz. Muhtaç olan ana-babaya yardım farzdır. Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki: 
  (Ana-babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yolculara infak edin!) [Bekara 215]
  Kime infak edeceğini soran kimseye Resulullah efendimiz, (Kendine, ana-babana, sonra hanımına ve çocuklarına, hizmetçine bundan sonrasını da artık sen bilirsin) buyurdu. 📚(Nesai)

 17. Allah razı olsun sizden

 18. Selâmunaleyküm Cahide abla,
  Gerçekten çok güzel açıklamışsın. Allah razı olsun. Evet gerçekten şeytanın hilelerine düşmemeliyiz. Dışarıdan bakınca basit gibi ggelse de yuva yıkacak duruma gelebiliyor. Rabbim bilinçli müslüman eylesin cümlemizi.
  Yorum da sormam ne kadar doğru olur bilmiyorum ama eşi devamlı küfür eden (küfürden başka bi zararı yok) hanımlara nasıl bir yol önerirsiniz. Yani sabır gerekiyor tabi ki ama Eşini bu huyundan vazgeçirebilmek için bir bayanın eşine nasıl davranması gerekir?

 19. ummuaise says:

  S a cahide hanim h Sabahlar Cok faydali bir yazi olmus elinize yureginizobe saglik bir arkadasim da Bana eşinin memur ve saglikli parayi kullanmayi bilmeyen har vurup Harman savuran Erkek kardesine kendisine sormadan para,gonderdigini sormustu. Bu duruma Siz ne dersiniz kardeslerde Anne Baba gibimi

 20. ummuaise says:

  S a cahide hanim hayirli Sabahlar Allah hepimizi Islam ahlakiyla ahlaklandirsin.son derece faydali bir yazi olmuş.elinize yüreğinize sağlık.bir kardeşimizde bana eşinin sağlıkli ve memur olan lparayi kullanmayı bilmeyen har vurup harman savuran Erkek kardeşine kendisine sormadan para gönderdiğini bunun hak olup olmadığıni sormuştu siz ne dersiniz aile derken sadece anne Babami yoksa kardeşlerde girermi

  1. Ailenin içine elbette kardeşlerde giriyor. Okuyan veya işsiz olan kardeşlerine yardım edenler var. Gerekiyorsa evet, ama bazen sürekli maddi olarak desteklemek tembelliğe itebiliyor. Fakat erkek ille de vereceğim diyorsa, kadın ya susacak, ya da huzursuzluk çıkacak. Burada kadın eşinin karakterine göre bir tutum sergilemeli.
   Allah erkeğe de kadına da şahsiyetli, yerli yerince davranmayı nasip etsin.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: