Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Kaybolan Hassasiyetlerimiz

tesettür

Bazı mektupları okurken gözyaşlarım yanaklarımdan süzülür gider. İşte o mektuplardan bir tanesi. 17 yaşında bir kız ve müslümanım diyenlerin bile unuttuğu hassasiyetleri dert ettiği bir mektup. Evinin sultanı olmaya, hakkıyla anne olmaya aday bir genç kız. Mektubu okuyan kaç kişi O’nu anlayabilir, hassasiyetlerine kaç kişi destek olur bilmiyorum. Fakat bu nadide çiçeğin naif mektubunu kendisinin izniyle sizinle de paylaşmak istiyorum.


“Ben imam hatip son sınıf öğrencisiyim. 17 yaşındayım ve 3 senedir kapalı olmama rağmen sadece 7 8 aydır tesettürlüyüm. İlk olarak eskiden korkarak baktığım feracelerle başladım sonra eşarbımı büyüttüm. Sonrasında o ferace bile benim içime sinmedi daha bol daha belli etmeyen şeyler giymeye başladım. Etrafımdaki bazı insanlar beğeniyle karşılarken bazısı abartı buldu. Ailemde tesettür meselesine benim kadar dikkat eden biri yok maalesef ve ben bu yüzden biraz göze batıyordum. Kısa sürede bu kadar değiştiğim için bir yerlere gittiğimi düşünenlerden bazı gruplara dahil olduğumu düşünen insanlara kadar birçok kişiyle karşılaştım.

Ama fiziksel görüntümle birlikte fikirlerim de değişmeye başlayınca işler iyice karıştı. Çoğu fikrimi söylemeyip içimde tutsam bile yaptığım birkaç uyarı insanları benden biraz uzaklaştırdı. Çok samimi olduğum arkadaşlarıma bu haramdır deyince ‘aman haramsa haram sizde çok abartıyorsunuz’ tepkisini aldım. Kendi öz kardeşimi uyarınca ‘sen sanki hep böyleydin, benden senin gibi olmamı bekleme’ tepkisini aldım. Ve daha bir sürü buna benzer şeylerle birlikte en çok üniversiteyi açıktan okumaya karar verince tepki aldım.

Ben üniversite ortamının Müslüman bir genç kıza uygun olduğunu düşünmüyorum. Ama neden? İnanın bu fikrimi dile getirdiğimde hocalarımın imalarında olduğu gibi veya başka insanların söyledikleri gibi evlenmek istediğim için değil. Ha evlenecek olursam da başım gözüm üstüne, imanımın yarısını tamamlama imkanım olur. Evlenmem demiyorum, okul biter bitmez de evlenebilirim veya iki yıl sonra da evlenebilirim. Allahualem. Ama mesele evde kalma kaygısı değil benim meselem tesettür meselesi.

İmam hatip lisesinde okuduğum için bazı noktalarda dikkat ediliyor. Sınıflar kız erkek ayrıldı mesela biz onuncu sınıftayken. Mesela okulda erkek kız ilişkilerine sıcak bakmayan hocalarımız var. Dışarıda yan yanana yürümemize, oturmamıza izin vermezler sağ olsunlar. Ama bununla birlikte tüm sınıfları karıştırıp, erkek öğrenciyle kız öğrenciyi sırf kopya çekilmesin diye yan yana oturtturan da bizim hocalarımız. Dışarı da birlikte olmalarını sağlayacak fitneyi verenlerin, buna kızan kişilerle aynı olması büyük çelişki. Ve benim okulum imam hatip olmasına rağmen her yerde gördüğüm şeyler bunlar. Ben bunlardan rahatsızım. Bunlar daha lise de oluyor ki bahsettiğimiz şey üniversite.

Her türlü fikre sahip insanların bir arada olduğu bir yer. Benim hassasiyetlerimi anlamayacak insanlarla birlikte olacağım. Hadi ben buna alışığım ailem bile bazen bunları anlamıyor. Ama belki başka şehre gitmek zorunda kalacağım. Bulunduğum şehirde üniversite tutturmam çok zor. Bir genç kızın ailesinden uzakta yurt olsun olmasın başka yerlerde kalması ne kadar doğru? Üstelik sürekli yanımda mahrem olmadan yolculuk yapmak zorunda kalacak olmamda cabası.

Birlikte kaldığım insanlar, sınıf arkadaşlarım nasıl insanlar olacak? Hepsi benim kadar dikkat edecek mi harama helale? Ben bunları dile getirdiğimde ‘sen kendinden emin olduktan sonra, kendini koruduktan sonra bir şey olmaz’ diyorlar. Ama yok abla ben kendimden emin falan değilim. Emin de olmayayım zaten. Hepimizin nefsi var, şeytan var. Hataya düşmeyeceğimizin ne garantisi var? Ben tabii ki harama helale dikkat ederim, elimden geldiğince kendimi korurum. Ama işte elimden geldiğince. Ne malum etkilenmeyeceğim? Hangimiz cennetle müjdelendikte kendimizden bu kadar eminiz?

Hepsini geçtim ”Evlerinizde oturun..” ayetine ne oldu? Bir arkadaşıma açıktan okuyacağımı söylediğimde ‘ev hanımı olup amelelik mi yapacaksın?’ demişti. Her gün sokaklara çıkıp, iş yerime gidip erkeklerle iç içe,haram helal gözetmeden çalışıp bir yandan da çocuğumu yapay annelere emanet etmektense ben amele olmaya razıyım. Allah’ın bana verdiği annelik görevini, üç kuruş para için ve kendi ayaklarımın üstünde durmak(!) için başkalarına satamam. Eğer hayırlı bir eş, hayırlı anne ve hayırlı kul olmak amelelikse, evet ben amele olurum.

Hepsinin yanında bir de üniversite de erkeklerle konuşmak zorunda kalacağımı söyleyince ‘zorunluluk halinde erkeklerle konuşabilirsin’ diyerek fetva veren insanlar da var tabii. Peki bu kime göre zorunluluk? Neye göre zorunluluk? Bu zorunluluğu kim belirledi? Kendi nefsi istekleriniz mi? Yoksa Allah’ın kanunları mı? Vallahi ben Allah’ın bize böyle bir şeyi zorunlu kıldığını hiçbir ayette görmedim.

Başta belirttiğim gibi ben üniversite ortamının müslüman kızlara uygun olduğunu düşünmüyorum ve üniversite okumak istemiyorum…

17 Yaşında bir kızımız

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. betul ay says:

  Cahide hanim özel olmazsa birsey soracaktim cocuklarinizi evde mi dogurdunuz? Bir de 2. 3. 4. ese bakis aciniz nedir? Esiniz boyle birsey teklif etse tepkiniz ne olur?

 2. damlasakızı says:

  Maşallah kardeşim sana.Bu kararının arkasında durabilmen çok güzel takdire şayan. Çünkü çevrenin tepkileri yıpratıyor insanı.Bu yazıyı okuyunca kendimle karşılaştım adeta.Benim çevremde herkes okuyor çocukları okusun diye aileler yırtınıyor.Kazanamıyorsa özel ünilere gönderiyolar.borca bile giriyorlar bunun için.Aşırı derecede kızım okusun parasının kazansın düşüncesi mevcut insanlarla iç içeyim.Ben muhafazakar bi ailenin çocuğuyum benim ailemde çok istedi üni kazanmamı.Ama ozamanlar ben senin kadar bilinçli değildim malesef yani bu kadar dini bilgiye haiz değildim.sınavı kazanamadım.açık öğretimden bir bölüm yazdım.ailem hayırlısı olsun dedi sorun yoktu.ama çevre ah o çevre.neler demediler ki. kazanamadımı hıı bizim kız şurda okuyo burda okuyo vs.peşindende teselli edercesine hayırlısı olsun kızım demeler falan. sanki ben bi ahlaksızlık yapmışım tövbe tövbe.öyle bir küçümseyiş.neyse.ama ben onlara takılmadım cevap vermedim.sadece önüme baktım.ailemde babam hep kpssden atanmamı istiyor eline ekmeğini al diyor.son yıllarda bende senin bahsettiğin şeyleri iyice öğrendim ve hayatıma katmaya çalışıyorum.babam hala söylüyor.tamam diyorum kırmıyorum sınavlara giriyorum.ama bildiğimi yapıyorum.Rabbime dua ediyorum haram ortamlardan uzak tut Allahım diye.ve iyiki açıktan okumuşum diyorum kendi kendime.ve ALLAH bana öyle bir iş bahşetiiki evimde çalışıyorum ve sadece çocuklarla muhatabım.kazancımı böyle nasip etti rabbim.hamdolsun hamdüsenalar olsun binlerce kez.doğruyu biraz geç olsada buldum.vesile olanlardan Rabbim razı olsun.kardeşim seninde yolun açık olsun.bir kapı kapansada bin kapı açılıyor.sen bu duruşunu bozma.

  1. Gülhan says:

   Abla hangi bölümü okudunuz bu iş için açıktan bende açıktan okumak istiyorum ve böyle güzel bir iş istiyorum hayırlı helal

   1. damlasakızı says:

    kardeşim ben mecburiyetten iktisatı seçtim okudum.mezun olduktan sonra iş bulamadım hep iş aradım tabi çevremin ve babamın isteği benden daha çoktu.bıktıracak raddeye geldi.babamın isteğiyle özel biyere girdim asgari ücretli olarak.telfn mağazası diyim.okadar çok yalan ve kandırmacaya harama şahit oldumki.Allahım kurtar beni dedim.orda bi sorun çıktı ve benim hayrımaymış meğer 🙂 haftasına ayrıldım.sonra ben daha iyi idrak ettikçe bir bayanın dışarıda olmaması gerektiğini Allah yardım etti bi kapı açtı bana iş benim ayağıma geldi.ben okurken de küçüklüğümden beridirde ingilizcemi geliştirmiştim yani ingilizcem iyidir.öğrencilere ders veriyorum.hamdolsun.evimdeyim çok şükür.işimi severek yapıyorum.:)toplum sustu.ben hamdediyorum.babamda bişey demiyor artık.arada sigortalı iş bul diye söyleniyor fazla takılmamaya çalışıyorum.biliyorum ki Rabbim beni koruyor. 🙂 sanada istediğin gibi helal hayırlı bir iş bulman için Rabbim yardım etsin yolunu açsın inşallah.kardeşim sana bi tavsiye vereyim mesleki alanlarda kurslar var.onlardan faydalanabilirsin.onlardan birine gidip kendi işini yapabilecğin birşeyler muhakkak çıkar karşına.selametle

    1. Gülhan says:

     Allah razı olsun abla teşekkür ederim inşAllah 🙂

 3. Esselamu aleykum masaAllahh canım BarekAllahh!
  Annelıgın ne kadar onemli bır vazife oldugunu ağırlığını daha anne bıle olmadan kavramıssın guzel kardesim bin kere masaAllah sana.Bu toplumun ihtiyaci olan sey bu, fazla soze gerek yok.
  Genc kızlarımızın boyle dusunenlerının sayılarını arttırsın Rabbim. Kızlarımızı Allahım korusun. Amin.. Allah razı olsun..

 4. Selamunaleykum,
  Ilk yorumumu yapmak istedim bu uygulamada 🙂
  öncellikle bu mektupu yazan bacimiz nolursun iyi araştır mahrem olayini…. hadislerin fetvalarin verildigi dönemlere bak. Bnde cok uzun bir süre 90 km takili kalmistim, ama arastirdikca kuran i anlayarak okudukca anladim ki bir kadinin kendi basina yolculuk yapabilmesi icin can, mal ve namus güvenligi olmasi yeterli…
  Ha ama bu tabikide demek degildir ki kadin basini alip istedigi yere gitsin, bn herzaman yanimda babam oldugu zaman daha rahat etmisimdir nerde olursa olsun.

  ikinci deginmek istedigim nokta da üniversite okumak istememen. Eger belirli bir hedefin yoksa en dogru karari vermissin allah yolunu acik etsin din kardsm 😉 cunki nice üniversiteli var hicbirseyden haberleri yok, oyle affedersiniz ot gibi gidip gelmisler uni ye. Insan en iyi kendi kendini egitir !

  Ama eger mesela doktor, ögretmen, pädagog, piskolog, psikyatrist olmak yada ne bileyim insanliga faydali olabilecek bisey olmak istiyorsa bir insan. Ben inaniyorum ki gercek bir imanla gunaha bulasmadan okuyup meslek sahibi olup sadece allah rizasi icin calisabilir.

  Ben mesela 19 yasindayim ögretmenlik okuyorum yurt disinda. Ailemde burda oldugu icin hicbir sikintim olmuyor ve üniversite de gercekten insan sinirlarini koydugu zaman digerlerinin (buna kadinlarda dahil) bu sinirlari fark edip ona saygi duyduklarini goruyorsun… türkiyede durum nasil pek bilmiyorum, ama duydugum kadariyla cok fazla kiz/erkek orada namusunu ve serefini kaybedip üniversite mezunu oluyorlarmis. Diger yöndende benim kendi tanidiklarim var namuslarini koruyup okuyanlar …. ama iste kisinin kendisine bagli bu durum! Haramdan uzak kalmak en iyisi o yönden seni tebrik ediyorum. Ama ciddi anlamda hedefleri olan kizlarda kendilerine güveniyorlarsa en azindan bir denemeliler bence, herkes kendi deneyimlerini yapmali bence, kimse aldigi duyumlara göre yasamamali…. bak mesela bana cok diyen oldu üniversite de cok fazla teklif aliyormus kizlar erkeklerden yeri geliyor erkekler kizlar dan teklifler aliyormus … bu beni korkuttu ilk basta, suanda ikinci senemdeyim ve daha hic bit teklif almadim elhamdulillah 🙂

  yani olay yine sende bitiyor ! Herkes sinirlarini koyup korumasi gerekiyor. Ve eger korumayacagini dusunuyorsa daha fazla bu yoldan geri dönme sansi var…. üniversite yi aciktan da okununabilinir…

  Bacilarim lütfen ALLAH rizasi icin okumaktan vazgecmeyelim eger kendimize guveniyorsak… sonra bayan doktor ariyoruz, sizi anlayan bayan musluman bir piskolog ariyoruz (benim bir akrabam piskologa gidiyor ama diyorku bni anlamiyor kadinin hicbir dini hasassiyeti yokmus … ) ve bence bizim daha cok bilincli musluman ogretmenlere ihtiyaclarimiz var. Sonucta cocuklarimizi onlar egitiyor ve egitecek. Bnm dedem anlatiyordu ramazanda ogretmeni zorla amerikadan gelen süt tozuyla yapilan sütleri icirmisler okullarda oruc tuttuklarini bildikleri halde… yada en basitinden kactane tesetturlu cocuklara ornek olabilecek bayan hoca var? Cocuklar ilk once annelerini sonra okuldaki hocalarini ornek aliyorlar kendilerine . Bakiyoruz okullardaki bayan hocalara hepsi baslarindan asagi kosmetik kokuyorlar …. yok atatürk peygamberden daha yücedir haşa boyle beyinleri yikaniyorkene bnce duruma artik bir el atmaliyiz. Simdi diceksinizki okusak sonra nasil caliscaz haram daire … ? Bizim burda arkadaslarla mesela in sha allah allah nasip ederse kapilari sadece bayanlara acik olan bir okul acmak istiyoruz. Ogrencilerimizin hepsi kiz olan musluman Bacilarimizla onlari egitmek istiyoruz….. biz once bir niyet edelim allah in sha allah bir yol gosterir 😉

  Not: Cahide sultan abla sana instagram dan mesaj attim bir baksan 😀

  1. İnstagram mesajları takip edemeyeceğim seviyeye ulaştı. Neredeyse hiç bakamıyorum kardeşim :/

   1. Anladim 🙂 peki nerden ulasabilirim ?

  2. muazvemusabinannesi says:

   Ben psikoloji bölümünü okuyordum ve yarida birakip vazgectim cunku ben psikolojinin muminlerin hicbir isine yarayacagini dusunmuyorum. Bi kere okudugumuz koskocaman o kitaplarin hepsi ivir zivirdan bahsediyor onlari anlayarak okuyan kisi zaten kendi kendini hasta eder hepsi palavra. Ve hicbiri net degil bir sene sonra birisi onceki senedeki tezi kiriyor al sana yeni bi terim. Korkmayin bayan hemsire doktor kalmaz diye Rabbim diledikten sonra en ucra kosede size hanim bir doktor ulasir yine Rabbimin izniyle sifa bulursunuz. Ben evlendikten sonra ev isi yemek cocuklara bakmak konusunda tamamen tecrubesizdim hala da yeni yeni seyler ogreniyorum. Oncesinde bunlar konusunda daha verimli zaman gecirmeyi isterdim. Dikis dikmeyi yemek kurslarina katilmayi faydali goruyorum bi bayan icin.
   Kardesimiz universiteye gitmek istemiyor anladigim kadariyla o halde arapca dilini ogrenebilor hafizliga baslayabilir Rabbim yolunu acik etsin mumine kardeslerimizin.

   1. Haklisinsiz tabikide ev isleri vs de önemli. Ve tezler vs konusunda da haklisiniz ama bnm demek istedigim insanlarin dinlerinden uzaklastiklari icin daha cok piskolojik sorunlari oluyor. Ve dinini bilen bir musluman piskolog hastasina ilaclar vs yazmak yerine ona sorular sorarak dinine yöneltebilir…. bunu demek istedim bir insanin elinde diplomasi oldugu zaman verdigi tavsiyeler daha cok kale aliniyor. Mesela ben in sha allah ogretmen olunca cocuklara dersi ayetlerle anlatmak istiyorum. Corafya dersi verirkene kurandaki ayetlerle baglanti kurmak istiyorum ki cocuklarimiz gorsun kuran hayatimizin icinde … Sadece cuma gunlerinde acilip arapcasindab okunup ruhlara bagislanip kapatilacak bir kitap degil! Ve hani diyorsunuz ya merak etmeyin allah size bayan bir doktor bulmanizda yardimci olur. Iyide ablacim eger bayan lar okumazsa basil bayan doktorlar olsunki ? Olanlarda o zaman dinini bilmeyenler olur, eger dinini bilenler okumaktan vaz gecerse…..

    Bazen bilmek yetmiyor bilgini kanitlayacak bir belge insanlarda cok daha farkli etkilere sebep oluyor…

    Bu arada allah agzinin tadini bozmasin in sha allah mutlulugun daim olur 😀

 5. cigdemm says:

  “İlim Çinde’de olsa gidip arayın” diyen Efendimizin ümmeti bence böyle düşünmemeli. Yeteneğine, kapasitesine göre herkes bir ilim ile meşgul olmalıdır. Ayrıca erkek-kadın diye bir ayrım yapılmamış hadis-i şerifte. Yani hem kadın hem erkek ilim öğrenmelidir, bunun için Çin’e dahi gitmelidir. İslam dini edep, ahlak dinidir. İnsanı sosyal hayattan soyutlamaz. Bilakis koyduğu kurallarla (tesettür gibi) insanın sosyal hayatını haram işlemeden sürdürmesini sağlar.

  1. faydasız ilimden Allah celle celaluhu ya sığınırım

 6. yasemin bul says:

  Selamun aleykum pece hakkindaki fikirlerinizi sormak istiyor ben basortulu degil!tesetturluyum yalniz pece emir midir veyahut dayanagi kuran mi hadis midir bilmedigim icin soruyorum ozellikle cahide abla senden cevap bekliyorumAllah a emanet olun

  1. aleyküm selam sevgili yasemin kimseye sormana gerek yok git bi kitabevine ahkam tefsiri 2.kitap 57..ders kadının örtünmesi bahsi var.eğer gücün yeterse kitap iki cilt al güzel bir kaynak yok almayım dersen hemen oracıkta okuyup hangi mezhep neye göre o nisa suresindeki örtünme ayetlerini hangi imam neye göre nasıl örtünün demiş peçe konusuda var.

 7. S.a.guzel bir yazi.simdi herkes bir okuma tutturmus gidiyor.benim oglum universite mezunu .universiteyi okutan kiz istemedi.ben o başörtülü okuyanlarin nasıl okuduklarini görüyorum dedi.iki uc sene üniversite okumayan edepli bir kiz aradik.cok şükür rabbim isteyince veriyor.bu demek degildirki okumaya ilime karsiyiz.bir arkadasimin kiz kardesi ilahiyat okudu.bes yil egitim aldi.ustelik basaortusu yasagi olduğu dönemde. Kiz dediki ayni sinifta okudugum erkekleri yolda görsem tanimam.cunku hic yüzlerine bakmadim.ancak konusurlarsa kim oldugunu tanirim.seslerine bes yil boyunca aşina oldugum icin.boyle edebiyle okuyan kızlara ihtiyac var.islami terbiyeyi almayanlar başörtüsü nu takinca herseyi tam olarak yaptiklarini saniyorlar.tabiiki bazi mesleklerde kadinlarin calismasi cok elzem.ama calisacagim okuyacagim diye de ortusunden edebinden taviz verilmemeli.iman saglam olmali.hele simdiki analar babalar illada kizom okumali ayaklari uzerinde durmaliki ilerde evlenip bosanirsa ayakları uzerinde dursun diyorlar. Niyet bastan bozuk olunca sonu maslesef bosanmayla bitiyor.artik muslumanlarin kendine gelmesi lazim.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: