Doğal Güneş Kremi

EV İÇİ HALLERİMİZ

Dün bir vesileyle ev içinde, büyük erkek çocuklarımın yanında kıyafetime dikkat ettiğimden bahsetmiştim. Hiç beklemediğim bir şekilde çok çirkin yorumlara maruz kaldım. Hadi canım sende diyenler oldu? Dışarıda tesettür yetmedi, bir de ev içinde mi tesettüre bürüneceğiz? “Sen oğullarından şüphe mi duyuyorsun ki giydiğine dikkat ediyorsun?” deyip çirkinleşenler…

Kızamıyorum inanın. Onların bizi anlaması için, önce İslam’ı anlamaları gerek. İslam sadece kimliklerde ve dillerde kalan bir kelime olunca, edebe dair detaylar incelikler silinip gidiyor maalesef.

Ev içinde giyinmenin de incelikleri var. Ev içindeki giyim şeklimiz, dışarıdaki tesettürümüzden elbetteki çok daha farklı ve rahattır. Fakat özellikle büyük oğullarınız varsa, biraz daha giyiminize özen göstermeniz gerekir.

Bir kadın eşinin yanında istediği gibi giyinebilir. Hiç bir sınır yok. Ne zaman ki çocuklar olur. O zaman iş değişir.

Kendi ailemden bahsedeyim yine. Benim en küçüğü 15 yaşında olan 3 yetişkin oğlum var. İkiz oğullarımın bebekliklerinden itibaren, yanlarında kıyafet değiştirmedim. Nasıl olsa küçükler deyip uygunsuz hallerde yanlarında durmadım. Başörtüsüz, kısa kollu, üzerine geniş bir bluz veya tişört giymek kaydıyla geniş bir pijama giyilebilir. Ben de öyle yaptım. Onların edep ve hayayı önemsemeleri için, önce benim buna dikkat etmem gerekiyordu.  Onları da, nasıl olsa erkek çocukları deyip çıplak bir şekilde dolaştırmadım. İç çamaşırlarıyla banyo yaptırdım. Hayasızlığın zirve yaptığı deniz kenarlarına, düğünlere götürmedim. Ahlaksız görüntülerden elimden geldiğince uzak tuttum. Sokakta yürürken bilbordlardaki ahlaksız görüntülere, mahrem yerleri açık olan kadınlara karşı; “Bakışlarınızı yere indirin ki, hem Allah sizden razı olsun, hem hafızanız zayıflamasın. Siz temiz olun ki, temiz olanlara layık olabilesiniz.” diye öğüt verdim.

Erkek olsalar da dar pantolon ve tişörtler giydirmedim emanetlerime. Mahrem bölgelerini belli etmeyecek şekilde giydirmeye gayret ettim.

Bizim evimizde durum hep böyleydi. Gel zaman git zaman büyüdüler. Ergenlik dönemlerinden beri, onlara sözlü bir uyarıda bulunmadığım halde yanımda atletle bile dolaşmadılar. Benim yanımda kıyafet değiştirmediler. Bacaklarını ayırıp karşımda oturmadılar. Akşam olunca lambaları yakmadan evvel perdeyi çektiler. Başım açıksa perdeleri kontrol ettiler.

Derdim ailemi çocuklarımı övmek değil. Onların dünü, bugünü, yarını, yaratan, yaşatan Allah zülcelal’in elinde. Yarın ayakları kayar mı bilemem. Kaymasın diye dua ederim ben. Bana düşen elimden geleni yapmaktır.

Benim, çocuklarımın yanında kıyafetime dikkat etmem, edebimin bir gereğidir. Çocuklarımın yanında şortla, yarı açık kıyafetlerle, taytla dolaşmayı onlara karşı bir saygısızlık, Rabbime karşı da bir edepsizlik sayarım.

Dışarıda öyle gezenleri sormayın bana bilemem.
Ama ben evimde bile o tür kıyafetler giyemem!

Bizim annelerimiz, melekler eve gelmez korkusuyla evin içinde bile başlarına bir örtü örterlerdi. Biz haya timsali sahabelerden, büyüklerimizden  öğrendik ki; Edep sadece yabancı insanlara karşı değil, aile bireylerimize, Allah’a ve meleklere karşı da takınılması gereken bir haldir. Bu yüzden değil evlatlarımızın yanında, yalnızken bile edepli olmaya dikkat etmek gerekir.

Tüm bunları yapmak ilk bakışta zor gibi görünse de, her işte olduğu gibi Allah’ın rızasını gözettiğinizde Allah size o işi kolaylaştırıyor. Yardım ediyor.

Çocuğun ilkokulu evi, ilk öğretmeni annesidir. Siz iyi bir öğretmen olamazsanız, başarılı bir öğrenci beklemeniz hayâl olur. Bizim derdimiz; Çocuklarımızın sadece dünya sınavlarını başarıyla geçmeleri değil, ahiret sınavını da yüzlerinin akıyla, salih amelleri vesilesiyle geçmeleridir.

Edep olmadan din olmaz. Edep, tıpkı iman gibi insanın yaşantısına, görüntüsüne de sirayet eder.

Sadece dışarıda değil, ev içi hallerimizde de edep ve hayayı unutmamak duasıyla…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Ayşegül says:

  Selamün aleyküm Cahide Hanım, ne güzel anlatmışsınız açık ve net bir şekilde. Yüreğinize , kaleminize sağlık. Benimde 7 yaşında bir oğlum var bu zaman şartlarında çocuk yetiştirmek çok zor. Onu doğru bir şekilde yetiştirmek için elinden geleni yapmaya çalışıyorum, bu konuda önereceğiniz şeyler olursa çok sevinirim. Allaha emanet olun.

 2. Sabire Anne says:

  Maşallah Cahide hanım yazılarınızı okumaya yeni başladım tesadüf üzerine çok beğenerek okuyorum .Özellikle ailenizi dahi tüm içtenlikle anlatmanıza gıpta ediyorum .Yazınız aslında öyle güzel EDEP timsali bir yazı olmuş ki .Aslında çok anlaşılır lakin yüreklerinde bazı eksiklikleri olan kişilerin anlaması tabii ki çok mümkün değil ,Yaradan nasip etsin onlara da anlayabilmeyi inşallah .

 3. Zinetlerini, kocalarından, yahut babalarından, yahut, kocalarının babalarından yahut oğullarından, yahut üvey oğullarından, yahut erkek kardeşlerinden, yahut erkek kardeşlerinin oğullarından, yahut kız kardeşlerinin oğullarından, yahut müslüman kadınlardan, yahut sahip oldukları kölelerden, yahut erkekliği kalmamış hizmetçilerden, yahut da henüz kadınların mahrem yerlerine vakıf olmayan erkek çocuklardan başkalarına göstermesinler. Gizledikleri zinetler bilinsin diye ayaklarını yere vurmasınlar. der Allah Nur suresi ayet 30 da ama yok siz daha iyisini bilirsiniz. Nacizane uyarı HADDİNİZİ AŞMAYIN

  1. Cahide hanim tesetture burunun demiyorki!!..edebli olun diyor !!

 4. S.a cahide abla ben 30 yaşında 2 çocuk annesi bir bayanim.13 ay önce Rabbimin izniyle tesetturle sereflendim. Dün de dualarla carsaf -i Şerif giydim elhamdulillah.geriye dönüp baktığımda sadece bomboş bir yaşantı görmek beni çok üzüyor. bize islam anlatilmadi ogretilmedi. Ve bunun bedeli islamdan bir haber geçen uzun seneler oldu ne yazikki.ici bomboş sadece nefsani isteklerle geçen onca sene…yazınız çok güzel yol gösterici bir yazı olmuş.size gelen tepkileri anlayabiliyorum.hepsi islamdan ve edepden yoksun düşünceler. Halbuki bilmiyorlar. Bilseler öyle diyebilirlermi.cahillik insanın başına bela gerçekten. Koca bir ömür gecerde farkinda olmazsin.Şuanda tek isteğim evlatlarimi islam suuruyla yetistirebilmek. Rabbim bu yolda muvaffak olabilmeyi nasıl etsin.bizimde ilimimizi arttırsin inşallah. Selam ve dua ile…

 5. Saziver says:

  Selamünayleyküm,

  evet biz örnek olmazsak cocuklarimiza dogruyu yanlisi nasil ögretebiliriz. Cok güzel yazsmissiniz Cahide hanim. Dilinize saglik.

 6. Selamun aleyküm Cahide Hanım. Bi kaç aydır sizi takip ediyorum. Çok güzel paylaşımlarınız var. Özellikle de çocukların eğitimi konusunda paylaştıklarınız çok güzel ve önemli. Çocuklarına islami bir terbiye vermek isteyen ama neyi nasıl yapacağı konusunda emin olamayanlar için güzel bir model teşkil ediyorsunuz.
  Bugünkü yazınızda da çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Benim 5 yaşında bir kızım ve 7 yaşında bir oğlum var. Sizin gibi hassasiyetle yetiştirmeye çalışıyorum onları. Ben vaizim. Vazlarımda bu konulara dikkat çekip hanımları uyarıyorum. Kimi uzmanlarsa ( psikolog ve pedegoglar) çok daha farklı şekilde yönlendiriyor halkı. Zihinler karışmış durumda. Allah yar ve yardımcımız olsun. Nesillerimize hidayet versin. Rasulünün ( s.a.v) ahlakıyla bizleri ahlaklandırsın. Amin..

 7. osman arslan says:

  S. A cahide ablacığım ben meryem sana ulaşmak için email adresi açtı eşim bana. isim düzeltmesi yapacağım en kısa zamanda inşallah.
  Gerçekten severek takip ediyorum sizi 🙂 şimdi çekirdekli ekmek yaptım mayalanmaya bıraktım inşallah güzel beceririm 🙂

  1. Şimdi oldu işte 🙂 Ben de bu adam nasıl bu kadar samimi konuşuyor deyip kızıyordum 🙂

   1. osman arslan says:

    🙂 canım ablam benim yaa valla eşimin başının etini yiyip durdum sana ulaşabilmek için.. Aylar sonra açabildik.
    Maillerim gitmiyor diye düşünüyordum cevabın beni çok mutlu etti 🙂
    Allah işlerinizi rast getirsin ve çocuklarınıza verdiğiniz emeğinizi hem dünyada hemde ahirette fazlasıyla size göstersin… Aminn.

 8. Cezakallahu hayran cahide ablam. Gecenlerde instagramda o bayanin sana yorumunu okuyunca bende cok kizmistim. Sonrada düşünmüştüm ben ne kadar dikkat ediyorum, ne yapmaliyim diye…Elhamdülillah benimde 1,5 yasinda kizim, 2 aylik oglum var…Cahide ablam bununla ilgili bi yazi yazsa keşke diye düşünmüştüm. Tam yerinde bi yazi olmuş. Rabbim senin ve ailenin de bizlerinde kalplerimizi dini üzerine sabit etsin inşa Allah. Zor gördüğümüz herseyi bize kolay etsin guzel gostersin sevimli eylesin inşa Allah. Aminnnn…

 9. Kendihalinde1insan says:

  Yine çok güzel bir yazı ablacım bende inşaAllah evvela Peygamberimin sonrada sizin yaptıklarınızı örneklemeye çalışıyorum. Bu zamanda bizim için çok iyi bir örneksiniz bu yüzden lütfen bu tarz yazılarınıza devam edin. Siz ve güzel aileniz Allaha emanet olun. MaşaAllah Barekallah.

 10. Canım Cahidecim önce maşallah haklı bir paylaşım olmuş…

 11. çocuklarım büyüdükçe o kadar korkuyorum ki yanlış yetiştirmekten.Rabbim doğru yolu göstersin.

 12. yasemin bul says:

  Cahidem bir blog yapma fikri sizden mi cikti bilmem ama iyi ki yapmissiniz onu biliyorum

 13. Ayşe Yasemin RİŞVANLI says:

  Selamün Aleyküm ablacım.Allah senden razı olsun.Rabbim evlatlarını salih ve salihalardan eylesin.Ayaklarını dogru yolda daim etsin.Bir sohbette anaokulları açılmadan önce analar okuldu diye bir cümle geçti.O kadar düşündürdü ki beni anaların okul olması.Rabbimiz bizlere de evlatlarımızı edeple yetiştirebilmeyi nasip etsin.selametle ablacım

 14. Elif ÖZDEMİR says:

  Bizde böyle büyüdük. Annem yanımızda asla pijama, kısa kollu vs… ile dolaşmadı. Ben üniversite üçüncü sınıfta kapandım. Ona rağmen evimizin içinde babamın yanında asla pijama vs… ile dolaşmadım. hatta belki tuhafınıza gidecek başım açıkken bile babamın ve erkek kardeşimin yanında yemeni takardım. Doğrusu ve olması gereken budur. Yani evladım ne olacak! deyip bu meseleye farklı farklı anlamlar yükleyip saçmalamaya gerek yok.

 15. Size hayran kaldım. 11 yaşında ve 3 aylık oğullarım var. Ben ve babası da ev içi hallerimize elimizden geldiğince dikkat ederiz.

 16. Ümmühan Cengiz says:

  Edep konusu unutuluyor cahide bacım. Komsularla böyle bir konu geçti, beni de topa tuttular.

 17. Ümmühan Cengiz says:

  Birgün komsularla böyle bir konu geçti. Ben de kesinlikle çocukların yanında dikkat ettiğimi, en fazla kısakollu ve esofmanlı dolaştığımı söyledigimde, size verilen tepkileri aldım. Bizim gibiler çocukları böyle yetiştirdiği için çocuklar sokakta gördükleri açıklara daha çok bakıyormus, onlarınkiler dönüp bakmazmış. Böyle yetisenlerde kadın vücuduna daha çok ilgi varmış, mış mış mış 😌Edep boyutuna bakmıyorlar.

  1. Allah ıslah eylesin. Şerlerinden korusun bacım 🙁

 18. Allah sizden razi olsun cahide hanim. Ben de biri 3 yasinda digeri 3 aylik olmak uzere 2 erkek evlat sahibiyim. Allahim rizasina uygun hayirli evlatlar yetistirmeyi nasip etsin. Selametle kalin

 19. EMEL ARIKAN says:

  Allah razı olsun Cahide Hanım sizden çok şey öğreniyorum.Bir şey ruhumu huzursuz etse tereddüte düşsem ertesi gün konuyla alakalı bir yazı çıkıyor karşıma sitenizde emeğinize sağlık.Ben 1 yıl evvel örtündüm her gün daha iyisini yapmak için çabalıyorum Rabbim nasip eder inşallah.Çok güzel bir yazı uzun zamandır takip ediyorum sizi bugün yazmak istedim.Allah’a emanet olun

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: