Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

İlk Dış Kıyafet Heyecanı

tumblr_nns5585xSp1tzl8lxo1_1280Dün ilk defa tesettürü tamamlayacak şekilde bir dış kıyafet giydi benim çiçeğim. Çok istiyordu ama tepkileri düşünerek tedirgindi. Okulunda feraceli olanlar çok az. Azların içinde olacak ama azların sayısını artıracaktı.
Ailecek onu hep yüreklendirdik fakat ilk akşamı merakla ve biraz da kaygılı olarak bekledik.
Kızım içeri girdiğinde yüzünde güller açıyordu😌🌹 Öğretmenleri tebrik etmiş. Arkadaşları böyle çok yakışmış demiş. Yaklaşık 1 saat o anlattı, biz dinledik😊

Bugün çok daha rahattı. Zaten bu yıl hiç şal takmamıştı. Eşarbını omuzlarını kapatacak şekilde örttüm. “Ön kısmı düzgün oldu değil mi anneciğim” diye sordu. Kollarını açıp kapatarak yarasa kollu feraceyi yeniden inceledi 😊

Yıllarca konuşmanın, nasihat etmenin, doğru örnek olmaya çalışmanın meyvelerini aldığınızda yaşadığınız huzur inanın hiç bir şeyde yok.
Belki merak edersiniz diye belirteyim. Kızım(7.sınıfta) zaten pantolon giymiyordu. Uzun ve geniş etek, üzerine de geniş gömlek giyiyordu. 3 yıldır başörtülü. Fakat dış kıyafet ve iç kıyafet ayrımını, yani doğru tesettürü henüz idrak ediyor.
Değerli kardeşlerim; Kız çocuk yetiştirmek, erkek çocuğuna göre daha zor, daha çok özen gerektiriyor. İşte bu yüzden kız çocuğu annelerine, onları iyi yetiştirmeleri karşılığında cennet vaad ediliyor.
Lütfen oğullarımıza ama en çok kızlarımıza, çiçeklerimize özen gösterelim. Tesettürü küçük yaşlardan itibaren sevdirelim onlara. Tesettürü tamamlayanın ahlak-haya olduğunu yaşantımızla öğretelim. Onlarla ilgilenmeyi, konuşmayı, dinlemeyi ihmal etmeyelim. Yavrularımızı öyle bir yetiştirelim ki, Allah’ın izniyle onlar bizim cennete açılan kapılarımız olsun…

……………………………………………………..

Bunları size anlatırken vermek istediğim 3 mesaj vardı:

Birinci mesaj : Aile bireyleri özellikle anne-baba, abla ve abiler  ortak bir fikri benimsemişse, çocukların bu minval üzere yetişmesi ve İslami kaideleri kabullenmesi daha kolay oluyor. Çocuğumuza vermek istediğimiz bilinci, önce kendi hal ve hareketlerimizle göstermeli, en doğru olanı yapmaya çalışmalıyız. Kararlı ve doğru adımlarla çocuğa yaklaşmalıyız. İlk önceleri tepki gösterse bile, düzgün ve kararlı cümleler zamanla çocuğun bu fikri kabullenmesine sebep olacaktır.

İkinci mesaj: 13 yaşında bir kız çocuğu tesettürsüz insanların çoğunlukta olduğu bir yerde bunu başarabiliyorsa, bütün kız çocukları yapabilir. Tesettürü modaya kurban eden bütün hanımlar çevrelerinden gelecek tepkileri umursamadan, doğru olan tesettüre yeniden geri dönebilir. Önemli olan yanlış içinde olan kalabalığa uymak değil, doğruyu yaşatmaya çalışan azlara dahil olarak onların sayısını artırabilmektir.

Üçüncü mesaj: Çocuğun olumlu davranışlarını pekiştirmek çok önemli. Eğer kızıma öğretmenleri ve arkadaşları tepki gösterseydi, olumsuz bir cümle kursalardı belki de hevesi kırılacaktı. Fakat olumlu cümleler bu yeni başlangıçtaki adımlarını güçlendirdi. Güzel davranışını pekiştirdi.

Sadece kendi çocuklarımızı değil, hayırlı güzel bir davranışını gördüğümüz başka çocukların, gençlerin ve çevremizdeki tüm kişilerin bu davranışlarını olumlayan cümlelerle destekleyelim.

Ez cümle: Hayadan sıyrılmış bir tesettür, anlamsız bir bez parçasıdır. Tesettür bilincini çocuklarımıza verirken haya duygusunu, ahlaki değerleri de beraberinde vermeliyiz. Tabiri caizse, her karesinden  fuhşiyat fışkıran dizi, klip, reklam ve programlar çocukların haya duygusunu yok etmek için çok etkili silahlar. Sadece günümüz şarkılarını bile dinlese çocukların gençlerin beyinleri cinsellikle doluyor.

Misafir geldiğinde haremlik selamlık uygulamak da haya duygusunu pekiştirip güçlendiren bir davranış biçimi. Kız çocuklarımızı erkek misafirlere hizmet ettirmeyelim. Biz yemekleri, çayı hazırlayalım. İkramı erkekler yapsın. Ne alakası var diyenler olabilir. Çok alâkâsı var kardeşlerim. Unutmayın şeytan, önemsiz sandığımız ayrıntılarda gizlidir.

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Allah razı olsun Cahide Ablam iyi ki varsınız Rabbim bizleri cennette hem birbirimize hem de Resulü Ekrem Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimize komşu eylesin … Amin …

 2. Yaziniz icin cok tesekkur ederim, ben tesetture gireli daha 1 yil olmadi. 4 yasinda bi kizim var, dun bana anne neden disari cikarkenbadini ortuyorsundiye sordu misafirlikte. Nasil cevap verecegimi bilemedim. Allah istiyor dedim ama cevabimi begenmedi. 4 yasinda tesetturun gerekliligini nasil anlatabilirim, yardimci olur musunuz? Yakin cevremde tesetturlu yok ve esim de istemiyor tesetturu.

 3. Salam aleykum says:

  dış kıyafet ve iç kıyafet ayrımı ne demek? ben pantolan giyiniyorum,amma genis pantolon,uzun koynek giyiniyorum.Peki dis kiyafet ne demek?

 4. O kadar seviyorum ki yazılarınızı….

 5. Züleyha Merve says:

  Çok sevdigi universiteyi dini hassasiyetten dolayi yakin zamanda bırakan biri olarak diyorum ki iyiki sizin gibi insanlar var, inananlar kendini yalnız hissetmiyor. Burada yazmış olduklarıniz insanin icine işliyor. Kisa zaman önce sizi takip etmeye başladım kitabinizi temin ettim. Şimdi de programinizi indirdim ve incelemeye başladım. Diyeceğim odur ki her şey için tebrikler ve teşekkürler.

  1. Elhamdulillah ki, sizler gibi kardeşlerim var. Varlığınızı farketmek beni nasıl mutlu ediyor, nasıl umutlanıyorum bir bilseniz. Allah razı olsun. Razı olacağı ameller nasib eylesin cümlemize. Amin

 6. Aferin kız cahide, yine yobazlığın kitabını yazmış duvara asmışsın.

  1. Hepimiz böyle yobaz olsaydık ülkede bu kadar fitne çıkmazdı…Hem cahide abla kafasından uydurmuyor Allah böyle emrediyor

  2. Sanal diye mi bu tarz konuşma hakkına sahipsin anonim!!!sana ters geliyorsa; üslubunca yazarsın da derdin neymiş bizler de anlarız..Rabbim ıslah etsin sizin gibileri âmiin.

   1. Belginim o bir anonim! Bu yüzden takmaya değmez 🙂

    1. Çok doğru Cahidem 😊👍

  3. Bir rivayette Resûl-i Ekrem şöyle buyurmuştur:
   “Allahu Teâlâ buyurmuştur: Her kim sevdiğim kuluma düşmanlık ederse, Ben de ona harb ilân ederim. Kulum, kendisine farz kıldığım ibadetleri yerine getirmekten daha sevimli bir şey ile bana yaklaşamaz. Her zaman kulum Bana nafile ibadetleri iie yaklaşmak ister. Nihayet Ben ona muhabbet ederim. Artık Ben kulumu sevince onun İşitir kuiağı, görür gözü, tutar eli, yürür ayağı mesabesinde olurum. Dili ile de her ne isterse muhakkak onları veririm. Bana sığınmak isteyende muhakkak kulumu siyanet ederim.”

   Allah razı olsun Cahide Abla… size düşmanlık eden vallahi Yüce Rabbimiz i karşısına almış olur … Sizi seviyorum Allah için …

 7. sonunda lavantadan kurabiye de yaptık

  çiçek bahçesinin en narin çiçeği
  annesinin sümbülden yuvarlanan incisi
  gülden öte, sevgiden kelebeği
  o gülsün yeter ki, yığılmış hüzünler ne ki

  bazen başımın üstünde, yanımda, yöremde
  ama hep gözümün önümde, avucumun içinde
  kucağımda, sırtımda, aklımda, kalbimde
  kötülük kötülüğünden utanıyor yanında sanki

  öfkem yüzünde kırgınlık, ama bir anlık
  ses tonum göz pınarlarında, inciden gerdanlık
  yuvarlayıp dudağının kenarına, bir düğüm daha attık
  kafam başımı duvarlara vurmadığına bin pişman oysaki

  bütün çiçekler lavanta gibi kokmaz ama çiçeğim
  sen lavanta sevdiğinde beri benim de en sevdiğim
  lavanta salataya da konur, lavanta bahçesi de olur
  lavanta şeklinde pasta da olur , lavantalı kurabiye de, iste yeter ki….
  07 09.2015

  köreltemedim gitti içimde ahengle biçimlenmek için çırpınan mısraları.
  şikayetlenene şikayetimi de şiir yaptım, sonra gelir belki,
  cebinde kelimeler taşıyanın böyle olur anca hediyesi,
  sevindirdin, umutlandırdın güzel kız beni, var elbet bu hediyenin sebebi.

  makyajdan, açık sahnelerden hoşlanmayan, barbi bebekleri sevmeyen, ayna karşısında örtüler deneyen, en güzel tülbentleri elimden alıp biriktiren kızıma, sağlam,sahici öykü biriktiriyorum sayende……kızlarıma, ümmetin kızlarına…..

  1. Yüreğini sevdiğim hanım…

   1. … gülücük…. unutmuşum yapmayı 🙂

    1. <3

   2. Maşaallah kardeşim,ne kadar narin, ne kadar latif bir şiir😍💝

  2. Yüreğine sağlık Elifim😘💟🌷💟

   1. Yusufyunus says:

    Elifimmm inci gibi narinim .kalbi güzelim.seviliyorsun bacimmm.

 8. serpil11 says:

  Maşallah kuzucuğa. Darısı bütün kuzucukların başına.. Allahım daim etsin inşallah. Amin

 9. SEMA TUNA says:

  Ellerinize sağlık

 10. Elif ÖZDEMİR says:

  Cahide abla sizi çok seviyorum. Keşke hep sizin gibi insanlarla birlikte olabilsem.

 11. maşallah sübhanallah

 12. Zeynep Tuncel says:

  Maaşallah Cahide hanım hem kızınıza hem size darısı benim yavruma inşallah benim kızımda 5sınıfa gidiyor Rabbim gönüllerine tesettürü sevdirsin inşallah

 13. Cahide Hanım, maşaallah size ve kızınıza inşaallah biz de kızımızı doğru şekildr yetiştiririz Allah güzel ahlak ile donatır ve kendi yolundan ayırmaz inşaallah, her an duam bu dilimde, daha çok çok küçük benim miniğim 15 aylık oldu yeni. Ben ne yazıkki doğruları bildiğim ve çok istediğim halde kendi ailem yüzünden Allah yolundan emrinden alıkonuldum ve evlenene kadar geçirdiğim o hayat için öyle üzülüyorum ki Allahım affetsin herşeyi baştan öğrenip yapmaya çalışıyorum, kızım da doğrusunu bilerek yaşasın istiyorum. Kızım doğduktan sonra tekrar cesaretlendim ailemin oluşturduğu travmayı atlatıp yeniden örtündüm, dış kıyafetim oldu ilk defa çocuklar gibi sevinç ve iç huzuruyla doldum, başörtü sürekli açılacak korkusuyla rüzgarda ters dönecek korkusuyla şal bağlamaya alıştım ama ayette Rabbimin istediği gibi göğsüm dahil olmak üzere omuzlarımdan aşıp dirseklerime kadar komple şalım ile kapanıyor, aynı şalın iki ucu da arkamdan belime kadar örtüyor çünkü önünü katlamadan kullanıyorum, bunun bir mahzuru yoktur sanırım çünkü böyle kendimi daha güvenli hissediyorum ve bebeğimle ilgilenirken kesinlikle açılması ya da sıyrılması söz konusu olmuyor.
  Allah bizleri doğru yolda dosdoğru yürütsün bilmediklerimizi göstersin yanlıştan korusun evlatlarımızı gözbebeklerimizi cennet çiçeklerimizi asla yolundan ayırmasın ve hep öyle insanlarla denk getirsin. Amin.

 14. Maşaallah, Allah mübarek etsin. Layıkıyla daim eylesin. Bütün ehli imanın evlatlarıyla beraber.

 15. Selamun aleykum masaAllahh barekAllah Rabbım hayırlı etsın daım kılsın benim de iki tane cıcegım var onlarin ılk gençlik zamanında nasıl olacak ortam isimiz cok zor ve mühim Allah yardımcımız olsun bizlere kuvvet versin ınsaAllah benim cıceklerım de boyle tam tesettürle sereflenır cok duygulandım. Selametle ablacım kızınızın alnından operım 🌷🌹🌼

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: