Doğal Güneş Kremi

Her Sevgi Bedel İster

21909173562_c7bd067256_z

Bir kardeşimiz çok önemli bir soru sormuş. Sorusu şöyle : “Evet ben müslümanım, kimliğinde İslam yazıyor. Peki ben ne yapmalıyım? Mesela ibadet etmeli miyim? Allah’ın benim ibadetime ihtiyacı var mı?” Akıl mekanizmasının doğru çalışmaya başladığına bir işarettir bu. Bugüne kadar çok hata etmiş ama bu kısırdöngü hayat, onu yaratılış gayesi hakkında sorgulamaya yöneltmiş.

Rabbimiz kitabında yaratılış gayemizi şöyle özetliyor:
Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk-ibadet etsinler diye yarattım.(Zariyat:56)

İşte neden ibadet etmeliyiz sorusunun en açık cevabı. Yaratıcımız öyle istediği için. “Bu çocuğa ömrümü verdim ama o kıymet bilmedi” deyip evladını reddeden insanlar biliriz.
Biz aciz kullar bile yaptığımıza karşılık bekleriz ki hiç bir şey yaratmamışızdır.
Allah’ın bizim İbadetlerimize asla ihtiyacı yok. Bizim ibadet etmeye ihtiyacımız var. Bizim Rabbimizi razı etmeye, cehennem ateşinden korunmaya ihtiyacımız var.

Misafir olduğumuz eve bile eli boş gidemezken, Rabbimizin huzuruna nasıl eli boş gideriz?

İbadetsiz kalp temizliği mümkün değildir. Bize bedenimiz başta olmak üzere her türlü nimeti veren, yaratan yaşatan, yediren içiren Rabbimize ibadet etmeden nasıl iyi bir insan olduğumuzu iddia edebiliriz?

Müslümansak eğer, hayat kitabımız olan Kur’an’da ki tüm âyetlere kulak verip, anlamaya ve hayatımıza geçirmeye mecburuz. Namaz, tesettür, zekat, hac, kul hakkı hiç birini ayırt edemeyiz. Hepsi bize özel. Hem dünya hem ahiret huzurumuz için gerekli farzlar.

Her sevgi bedel ister. Allah sevgisi iddiamız ise çok daha büyük bedeli gerektirir. Hergün ölen yüzlerce insan nereye gidiyor kardeşlerim? Bir gün bizde onlar gibi herşeyi bırakıp gideceğiz. Gerçeklerle yüzleşeceğiz. Sonsuz ve mutlu bir hayat için birazcık sıkıntıya girmişiz çok mu?

Eğer şükrederseniz ve iman ederseniz Allâh size niye azap etsin? Allah şükre karşılık veren ve her şeyi bilendir. Nisa:147

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. aysegül says:

  Cahide hanimcim merhabalar. Yazilar, tarifler, genel anlamda yorumlar ve fotograflar bi harika . Zaman ayirip bu guzellikleri paylastiginiz icin cok tesekkurler. Size bir sorum olucak bu fotografinizdaki bitkinin adi nedir acaba?

  1. Bizde sürsülük deniyor. Yabani bir sonbahar meyvesi

   1. aysegül says:

    Tesekkur edrim. Sitemin bahcesinde bolca var. Yemek ile yememek arasinda kalmistim. Islak kektede gorunce hemen asagi inip topladim . Cokta sik gorunde ;))

 2. Bazı turşulara limon tuzu konuyor bazılarına konmuyor sebebi nedir acaba birde turşu neden gazlanır.

 3. cahide hanım salih in annesi serap ın güzel yazılarını yayınlardınız, eminim benim gibi merak eden çoktur.serap nerelerde acaba ?

  1. Sanırım Serap sessiz takip ediyor 🙂 Yazılarını hepimiz özledik evet

 4. Cezakallahu hayran Cahidem 🌷Rabbim hepimizi yaratılış gayesini udrak edenlerden eylesin âmiiin 🌸
   “Ey insanlar, sizi ve sizden öncekileri yaratan Rabbinize ibadet ediniz ki, takva mertebesine nail olasınız.” (Bakara Sûresi, 21)
  (Ey Muhammed) iman edip salih amellerde bulunanları müjdele. Gerçekten onlar için altlarından ırmaklar akan cennetler vardır. Kendilerine rızık olarak bu ürünlerden her yedirildiğinde: “Bu daha önce de rızıklandığımızdır” derler. Bu, onlara, (dünyadakine) benzer olarak sunulmuştur. Orada, onlar için tertemiz eşler vardır ve onlar orada süresiz kalacaklardır.
  Bakara Suresi 25

  1. Canım Belgincim her tarifin altında gözlerim senin yorumlarını arıyor yoksan eksik oluyor seni Allah için seviyorum ama çook 💗💟💜💕

   1. Canımsın Seldam🌹Allah razı olsun bitanem 🌺 çok duygulandım 😢 Ben de seni Allah için çooook seviyorum canım 💗💗💗Kalpleri birbirimize ısındıran Rabbimize Elhamdulillah 🌹

 5. Elif ÖZDEMİR says:

  Sevgili Cahide abla;

  Yüreğinize sağlık, güzel bir yazı olmuş. Bazen her şeyden vazgeçip sadece Allah’ ın emirlerine uygun olarak yaşamak istiyorum. Sonra yapmam gereken fedakarlıkları, verdiğim onca emeği düşününce kalbim mutmain olmuyor acaba diyorum. İçimdeki acabalar Allah’ ın emirlerini gerçekten bilip bilmediğime dair şüpheler doğuruyor. Nasıl diyorum? Nasıl öğreneceğim ben bu işin aslını? Kafam karışıyor. Bir yerde kaderin bize biçtiği rolü dolduruyoruz galiba boş boş.

  Keşke adanabilsek, keşke adanabilsem…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: