Doğal Güneş Kremi

2,5 Ayda Nasıl Hafız Olunur?

Islamic_Wallpaper_Quran_004-1366x768

2,5 ayda hafız olmanın tekniği ve örnek hafize

İşte Bushra Tbakhi’nin kaleminden kendisinin hafizelik hikayesi…
Bismillah.
İşte benim ipuçlarıyla özetlenmiş Kur’an hikâyem.
Her şeyden önce, elhamdülillah… elhamdülillah… Allah, beni bu büyük sorumluluk ve muhteşem hediye ile şereflendirdi.. Elhamdülillah… Ve benim O’ndan naçizane iki isteğim var: Kur’an’ı sürekli tekrar edebilmek ve diğer insanlara ilham verebilmek. Allah herkesi bu muhteşem hediye ile şereflendirsin. Bu, yapılabilir bir şey. İhtiyacınız olan tek şey “kararlılık ve dua”.. Hatta çok fazla zamana da ihtiyacınız yok.

Haftanın 5 günü çalışıyorum
Yoğun bir ezber kampındaydım ve elhamdülillah/maşallah 2,5 ay gibi bir sürede ezberimi tamamladım. Elhamdülillah, ezber maceramın bir kısmı tatilde geçti fakat büyük bir kısmında meşguldüm, hâlâ okula gidiyordum (haftanın 5 günü hastanedeydim). Hastalarla ilgileniyordum, işi aksatmaktan dolayı doktorlarla başım derde giriyordu. Okula gitmememe rağmen, zaman yine de lehime işlemiyordu, ama önemli olan şeyin bu olmadığını fark etmiştim. Kamptaki pek çok kız hafızlığını 2 ayda tamamlamıştı, ve birinci olan kız da 1 ayda. Bu gerçekten mümkün!
Tam olarak iki ayda bitirmem gerekiyordu- günde 10 sayfa ezberleyerek. Çoğu zaman yapabildim bunu fakat başaramadığım günleri de mümkünse ertesi gün daha fazla ezberleyerek telafi ediyordum ki, bu gayet iyi. Siz yine de hedefinizi büyük tutun. Siz Ay’a ulaşmaya çalışın, olmazsa yıldızlara konarsınız!
İşte sizlere naçizane birkaç ipucu:
1. Allah’tan yardım isteyin. Dua edin. Eğer 7. Cüz’e.. veya.. 14’e veya herhangi birine ulaşır da motivasyonunuzu kaybederseniz O’na dönün. Bunlar O’nun sözleri ve O tek başına onları size öğretebilir.
2. Bir kısmını sabah ezberleyin, özellikle de çok meşgulseniz. Öğleden önce en az 1-2 sayfayı tamamladığım günler 10 sayfayı ezberlememi kolaylaştırdı. Eğer ezbere öğleden sonra başladıysam, daha uzun sürüyordu.
3. Bazı şeyleri iptal edin. Daha sık ‘Hayır’ deyin. Alışkın olduğunuz bazı şeylere bir kısıtlama getirmek zorundasınız. Başka şeyler yapmaya zamanınız yeterli olsa dahi, enerjiniz olmayacaktır. Kur’an harici yapılan çok fazla şey, sizi o atmosferden uzaklaştıracaktır. Eğer arkadaşlarınız son zamanlarda ne kadar çok hayır dediğiniz ile ilgili şikayet etmeye başlarsa doğru yoldasınız demektir.
4. Ezber Hocası(ları) Bulun. Her zaman kampta kalamıyordum, bu yüzden annem, kız kardeşim ve arkadaşlarım ezberimi dinliyorlardı. Birkaç kişiyle sınırla kalmayı fakat birden fazla kişi bulmaya çalışın. Eğer ezber tekrarı yapmanız gerekiyorsa ve o kişi meşgulse hevesiniz kırılır- bu yüzden yedekte birileri olsun. Benim bazen telefonda bile ezber verdiğim olmuştur!
5. HER GÜN ezber ve tekrar yapın. Boş gün yok. Hiç yok. Tek bir sayfa ezberlemiş olsanız ve hedefiniz 10 sayfa ezberlemek olsa bile. Bu, bir alışkanlık olmak zorunda. Ayrıca, bir sayfaya başladığınız zaman diğer sayfa kolay görünüyor.. sonra da diğeri hızlı geçiyor..
6. Büyük parçalar daha kolay! Bir sayfayı bir kerede ezberlemenin daha hızlı olduğunu düşünürdüm fakat aslında bir kerede 4-6 sayfa ezberlemek daha hızlı oluyor. Sanki beyniniz bir “ezberleme modu” na giriyor ve yeniden başlayıp da ezberinizi başkasına verirseniz bu moda bir daha girmek zorlaşıyor. Bu yüzden,eğer 10 sayfa ezberleyecekseniz 6 sayfasını ezberlemeye çalışın .. ezberinizi “hoca”nıza verin ve kalan 4 sayfa artık sizin için kolaylaşacaktır inşallah 10 sayfayı tamamıyla ezberlemek bile çok zor değil!
7. Başlarda çok fazla kişiye söylemeyin. Çünkü nereye kadar geldiğinizi, kaç sayfa ezberlediğinizi vs. sorduklarında bu stresli bir iş olmaya başlıyor.. Motivasyonunuzu ve hedefinizi kaybetmemek için sadece “hocalarınıza” ve yakın arkadaşlarınıza söyleyin.
8. Zamanınızdan ziyade, zihninizi boşaltın. Bir günde sahip olduğunuz zaman, zihinsel karışıklığı azaltma gereksiniminiz kadar önemli değildir. Bir şey hakkında endişelendiğimde 6 saatte yaptığım şeyi, zihnim boşken 2 saatte yapabiliyorum. Kur’an, kargaşa ile akılda kalmaz. Bu yüzden, başlamadan önce, bir yapılacaklar listesi hazırlayıp kenara koyun ve önemli işleri halledin, kendinizi endişe ve sorumluluklarınızdan arındırın. Eğer ezber yaparken herhangi bir şey sizi endişelendirirse Şeytanın odaklanmanızı istemediğini ve Kur’an’ın endişelerinizi dindireceğini hatırlayın.
9. Uykulu olduğunuzda 1 sayfa fazla ezberleyin. Nedenini bilmiyorum. Kendini zorlamakla alakalı sanırım. Fakat uykulu olduğum zamanlar vazgeçip yatmak yerine geceleri 1-2 sayfa fazladan ezberlediğimde çok bereketli oluyordu.
10. Kendinizi küçük adımlarla motive edin. Bakara suresinde olup da, Nas suresine ulaşma hayali biraz göz korkutucu olabiliyor. Sadece bir sonraki sure veya cüzde ne kadar mutlu olacağınızı hayal edin. 13. cüzde olduğumda şöyleydim: Ya Rab .. 15’e ulaşmak istiyorum .. tam ortaya. Sonra 15’e gelince: Ya Rab, 20. cüze ulaşmak istiyorum …Kuran’ın büyük bir kısmına.. Sonra 20. de: Ya Rab, 25. cüze çok az kaldı .. Bu yüzden, Ya Rab bitirmem gerek!
11. Tek Mushaf kullanın. Birinden öbürüne geçip durmayın. Ben her gün kendi Mushaf’ımı kullanıyordum. Kelimeleri işaretlemek veya ayetlerin altını çizmek için de bir kalemim vardı. Ona ulaşmak için heyecanlanayım diye Post-it koyuyordum bir sonraki cüze. Standart boyutta bir Kur’an bulmaya çalışın- çok küçük olanlardan ezber yapmak zor oluyor. Çok büyükleri de taşıması zor. Elektronik Mushaflardan ise kaçının- şahsen bende baş ağrısı yapıyorlar ve daha uzun zaman alıyor ondan ezberlemek. Ayrıca da üstlerine bir şey yazamıyorsunuz.
12. Telefon sessiz modunda ve uzakta olmalı. Neredeyse bütün bildirimleri kapatmıştım.
13. Kendi ezberleme stilinizi bulun.. En iyi ezberleme tekniği işaret dilidir! Çok iyi bildiğim bir şeyi ezberden tekrar yaparken çok komik görünüyorum. Hepsini el işaretleri ile ezberliyorum. Bana gerçekten yardımı dokundu. İşaretleri yazdığım ya da sadece ayetlerin en başını yazdığım da oldu. Bana enerji verdiğinden yürümek de işe yarıyordu- fakat bir kerede sadece birkaç sayfa için. Ayetleri dinlemek iyi oluyor- özellikle de okumakta sorun yaşıyorsanız, ama biraz zaman alıcı bir şey. Eğer okumanız çok iyi değilse bunu yapın lütfen, çünkü yapabileceğiniz en kötü şey ilk seferde yanlış bir şeyi ezberlemek olacaktır.
14. Sayfayı ikiye veya üçe bölün, sonra da onları birleştirin. Bir ayet ezberleyin, sonra da onu birkaç kere tekrarlayın. Sonraki ayeti ezberleyin, ve onu önceki ayetle birlikte tekrarlayın. Bir sayfada kaç ayet olduğuna bağlı olarak, sayfayı ikiye veya üçe bölün ve en son hepsini birlikte tekrarlamayı deneyin.
15. Büyük bir parçayı tekrar ederken, her bir ayetin BAŞINI tekrar edin. Bir ayeti tekrarlarken, genelde ona başlayabildiğinizde onu bitirebilirsiniz de. Bu yüzden, tüm sayfayı baştan okuyarak dikkatinizi boşa harcamayın. Sadece her bir ayetin başını hatırlayıp hatırlayamadığınızı test edin.
16. Günahlardan uzak durun.. Yapamadığınızda tövbe edin ve yolunuza devam edin. Şeytan size diyecektir ki: ezberlemene gerek yok- sen bir günahkârsın. Ya da ezberleyemeyeceğinizi düşündürtmek için size bir günahınızı hatırlatacaktır. Siz, Allah’a sığının ve yolunuza devam edin. Eğer mükemmel olsaydık, Allah’ın bize nasıl yaşayacağımızı öğreten Kutsal Kitap’ımızı göndermesine gerek kalmazdı. Kıyamete kadar kimse mükemmel olamayacak.
Bu, insanlar olarak Allah’a daha yakın olma çabamızdır. Şeytan’dan Allah’a sığının, Bismillah deyin ve ezberlemeye devam edin.
17. Birilerine ezberinizi verdikten sonra ara verin, ezber yaptıktan sonra değil. Bende işe yarayıp yaşamadığını bilmiyorum fakat bu yöntemi her zaman etkili bulmuşumdur. Ve verdiğiniz aralar çok da uzun olmasın. 10 dakika sizi rahatlatmaya yetecektir. Bundan daha fazlası sizi “ezberleme modu” ndan çıkarır.
18. Bir partner bulun. Ya da bir grup! Bunu etrafınızdaki kişilerle bir yarış hâline getirin. Kamptan uzaktayken bile benimle aynı hedef için çalışan kamptaki kızların ezber yaptıklarını düşünür ve motive olurdum.
19. Odaklanmaya çalışın. Dikkat dağınıklığı veya dalgınlık yüzünden bir sayfa üzerinde çok fazla vakit harcarsanız, ezberlemek çok çok daha uzun sürer. Odaklanın, sayfayı bitirin ve sonra ara verin.
20. Bütün ayetler aynı değildir. Bazı ayetler daha zordur, onları ezberlemek için yeni yollar bulmanız ve onları daha çok tekrar etmeniz gerekir. Böylesi daha iyi olur.
21. Kendinize zaman hedefi koyun. Benim, bir sayfa için azamî yarım saat gibi bir hedefim vardı. Bundan daha fazla sürdüğünde biliyordum ki ya bir şeyleri yanlış yapıyordum ya da odaklanamıyordum. Bazen de daha kısa sürüyor, ki bu harika . Sadece zaman kontrolünü kaybetmeyin.
22. Bağlantılar yapın. Bazen bir sözcüğü bir sonraki ayetteki başka bir sözcük ile ilişkilendirirdim. Gerçekten işe yarıyor. Örnek verecek olursak, bir ayette bir arkadaşımın ismi geçerse, bir sonraki ayet bana başka bir arkadaşımı hatırlatıyordu. Yani, ben bu iki ayet arasında bağ kurmak için o iki sözcüğü kullanmış oluyordum.
23. Zor kelimeleri araştırın. Bazen bir ayetteki o TEK zor kelimeyi anlamak bütün ayeti anlamanıza yardımcı olur, yani sayfayı anlamanıza da ve dolayısıyla bu da ezberlemenizi kolaylaştırır. Ezber yaparken çok fazla tefsir kullanmak da ezberlemeyi zorlaştırır, ayetleri anlamaya başlarsınız fakat asıl sözcükleri unutursunuz.
24. Ezberden okumayı sona bırakın. Bir ayeti ezberlerken onu tam ezber ile tekrar etmemenizi öneririm. Özellikle de kısa bir zamanda bitirmek istiyorsanız bu çok uzun zamanınızı alır ve bazen asıl sözcüğü değil de sesi ezberlersiniz. Ezberleyeceğim zaman sadece hızlı bir şekilde ezberden okurdum- enerjimi veya dikkatimi kaybetmemek için. (Ezberleme işini bitirdiğiniz zaman ezberden okumanın tadını çıkarabilirsiniz.)
25. Bitirdiğiniz zaman, tekrar etme stratejinizi geliştirin. Bu iş bir kerede olup biten bir şey değil, tekrarlar olmazsa olmaz. Özellikle de kısa bir sürede bitirdiyseniz.
26. Hikâyelerle ilgili ayetler en kolayı! Tadını çıkarın!
Birkaç Not:
Soranlar için, Arapça konuşuyor ve okuyorum. Ve elhamdülillah yıllardan beri Arapça ve tecvid öğreniyorum. Arapça veya tecvid bilmeyenlerin öncelikle bunları öğrenmek için biraz vakit ayırmasını tavsiye ederim. Böylelikle, ilk ezberinizde yanlış ezber yapmazsınız.
Ve benden önce hıfzetmiş olan bütün rol modellerimden biliyorum ki, bunu birkaç kere yapmanız gerekir. Yapılacak çok tekrarım olduğunu biliyorum, Allah eksiklerimizden dolayı bizleri bağışlasın, fakat gerçekten bir yerlerden başlamamız gerekiyor..
Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bunu okuyan herkesten dualarında bana da yer vermelerini rica ediyorum.
Allah, Kur’an’ı ezberleme ve O’nun anlamını öğrenme şerefine sizleri de nâil etsin. Ve Kur’an’ın nuru her zaman yolumuzu aydınlatsın.
Allah her şeyin en iyisini bilir…

(theidealmuslimah.com’dan alınarak tarafımızdan Türkçe’ye çevrilmiştir.)

Kaynak:sondevir.com

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Jerkesden bi dua istiyorum cunku bnde cok hafiz olnak istiyorum.Bide hocsm bna dedilerki hafiz olanlarin ruyqsina prygamber efendimiz(s.a.s)giriyo dediler

 2. ALLAH Razi olsun insallah bizleride nasip etsin cok guzel anlatmis kardesim ALLAHIM nazarlardan korusun bir sorum var Ayetleri sirasini nasil ayarladiniz cuz olarak mi ezberlediniz Ayet sirasi varmi

 3. Arapça bilmenin çok büyük faydası var Hafızlikda bence bu kadar kısa sürede ezberlemenin tek sebebi bu

  1. Mü'mine Hatun says:

   Hafızların Kur’an-ı Kerim’i hatmetmesi arapça bildikleri için değil Allah’ın sen ayetleri ezberledikçe hafızanı açması ve bu sayede daha çok akılda kalmasını sağladığındandır.. Yani Kur’an’ın bir mucizesi ..

 4. Arapça öğrenmek istiyorum. En güzel şekilde nereden öğrenebilirim.(kuran okuyup anlayabilmek için. )

 5. Güzel bir yazı paylaşmak istedim
  Hülya

  Kur’an’ın anlaşılıp anlaşılmadığı üzerinde durmak istiyoruz. Çünkü müteşabih-muhkem ayırımı yapılmaksızın Kur’an’ın herkes tarafından anlaşılmayacağı kimi kesimler tarafından ileri sürülmektedir. Hatta bunlardan bir kısmı, tefsirleri okumanın dahi insanları sapıklığa götüreceğini ileri sürmektedir.

  (Bu Kur’an), çok mübarek bir kitaptır. Onu sana indirdik ki ayetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar.(38/Sad-29)

  Imam Kurtubi bu ayeti tefsir ederken şöyle demektedir: ‘ Bu ayet, Kur’an’ın anlamını anlamaya çalışmanın FARZ olduğuna, yine Kur’an’ı tane tane okumanın, süratli bir şekilde okumaktan daha faziletli olduğuna delildir. Çünkü süratli bir şekilde okunduğunda ayetlerde ne anlatıldığını anlamaya çalışmak mümkün olmaz. (Kurtubi, XV, 192).

  Kur’an’ı anlamaya çalışmak, ayetleri üzerinde düşünmek her şeyden önce bizzat Allah’ın emridir. Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

  (Bu Kur’an), çok mübarek bir kitaptır. Onu sana indirdik ki ayetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar.’ (38/Sad-29)

  Bunlara Ibnu Mesud’un şu sözlerini hatırlatmak istiyoruz: “ Kur’an hafızının, Kur’an’ın ahkamını bilmesi gerekir. Böylece Allah’ın ne murat ettiğini ve kendisine neyi emrettiğini anlar; okuduğundan yararlanır ve onunla amel eder. Kur’an hafızının, Kur’an’ın emir ve ahkamını ezbere okuyup neyi okuduğunu anlamaması ne çirkindir! Anlamadığıyla nasıl amel edebilir? Okuduklarından ne kastedildiği kendisine sorulduğunda cevap verememesi ne çirkindir! Böyle biri, kitap yüklenmiş merkepten farksızdır. (Kurtubi, Mukaddime, I.21)

  Imam Kurtubi bu ayeti tefsir ederken şöyle demektedir: ‘ Bu ayet, Kur’an’ın anlamını anla-maya çalışmanın farz olduğu-na, yine Kur’an’ı tane tane okumanın, süratli bir şekilde okumaktan daha faziletli olduğuna delildir. Çünkü süratli bir şekilde okunduğunda ayetlerde ne anlatıldığını anlamaya çalışmak mümkün olmaz. (Kurtubi, XV, 192). Yüce Allah sadece inananları değil, inanma-yanları da Kur’an’ı anlayıp ayetle-rini düşünmeye davet ediyor. Bunun, hidayete kavuşmanın bir yolu olduğunu belirtiyor:

  Hala Kur’an üzerinde gereği gibi düşünmeyecekler mi ?’ (4/Nisa; 82)

  Onlar Kur’an’ı düşün-müyorlar mı ? Yoksa kalpleri kilitli mi?’ (47/Muhammed; 24)

  Kur’an’ı anlamayı, üzerinde düşünmeyi, kıssalarından ibret al-mayı emreden daha pek çok ayet vardır.
  Kur’an’ı kutsallaştırıyorum iddiasıyla inananlarla Kur’an arasında perde çekmeye çalışan ve Kur’an’ı anlamaya çalışanları neredeyse din dışı ilan edecek kadar ileri gidenler acaba müslümanları müşrikler kadar yetenekli saymıyorlar mı ki Yüce Allah, müşrikleri Kur’an’ı anlamaya ve üzerinde düşünmeye davet ettiği halde, müslümanların Kur’an’ı anlamaya çalışmalarını haddi aşmak olarak görüyor, onların buna ehil olmadıklarını ileri sürüyorlar.

  Halbuki Kur’an anlaşılması kolay bir kitaptır:

  Andolsun biz Kur’an’ı öğüt almak için kolay-laştırdık. Düşünüp öğüt alan yok mudur? (54/ Ka-mer; 17)

  • Bu kitabı da sana, her şey için açıklama, bir hi-dayet ve rahmet kaynağı ve müslümanlar için de bir müjdeleyici olarak indirdik.(16/Nahl; 89)

  Günümüzde Kur’an’ı anlama çabasından çok hiç manasını bilmeden ezberleme gayretinin yaygınlaşması ne gariptir. Kur’an’ın ezberlenmesi, anlaşılması; bir olay vukuunda olaya Kur’an gözlüğüyle bakabilmek ve o olayı ilgilendiren ayetleri hafızada canlandırarak pratik çözümü bulabilmek için olmalıdır. Ama ne yazık ki hafızlarımızın yüzde doksando-kuzbuçuğu Arapça’yı bilme-mekte, hatta pek çoğu ezberlediği Kur’an’ın Türkçe bir tefsirini, hatta mealini okuma ihtiyacı dahi duymamaktadır. Bunlara Ibnu Mesud’un şu sözlerini hatırlatmak istiyoruz: ‘ Kur’an hafızının, Kur’an’ın ahka-mını bilmesi gerekir. Böylece Allah’ın ne murat ettiğini ve kendisine neyi emrettiğini anlar; okuduğundan yararlanır ve onunla amel eder. Kur’an hafızının, Kur’an’ın emir ve ahkamını ezbere okuyup neyi okuduğunu anlamaması ne çirkindir! Anlamadığıyla nasıl amel edebilir? Okuduklarından ne kastedildiği kendisine sorulduğunda cevap verememesi ne çirkindir! Böyle biri, kitap yüklenmiş merkepten farksızdır.’ (Kurtubi, Mukaddime,I.21)

  Kur’an okumaktan maksat, sözcüklerini papağan gibi tekrar etmek, harflerin mahreçleri üzerinde durmak, nağme ve ahenkle okumaktan önce onu anlamak ve gereğince amel etmek olmalıdır.

  Nakledilir ki, Basra Valisi Ebu Musa el Eş’ari, Halife Hz. Ömer’e, Basra’da bir çok kişinin Kur’an’ı ezberle-diğini ve Beytu’l Mal’dan bunlara yardım edilmesini ister. Ertesi yıl Ebu Musa, Kur’an’ı ezberleyenlerin kat kat çoğaldığını ve bunlara da yardım yapılmasını isteyince Hz. Ömer şu karşılığı verir: ‘ Onları kendi halleriyle başbaşa bırak. Korkarım ki insanlar, Kur’an’ı ezberlemekle uğraşır, fakat onu anlama işini terkederler.’ (Kettani,et-Teratibu’l Idariyye, II.280)

  MEÂL ve tefsirler BÜYÜK ÖLÇÜDE okuyucunun Kur’an’ı anlamasına yardımcı olacaktır. Yeter ki buna ihtiyaç duyulsun ve samimiyetle çaba harcansın.

  “Andolsun biz Kur’an’ı düşünmek için kolaylaştırdık. Fakat öğüt alıp düşünen var mı?” Kamer/17.

  Sahabenin bazısından yapılan rivayetlerde onlar Kur’an’ı onar onar ayet şeklinde okuyorlardı; on ayeti okuyup manasını anlamadıkça ve onlarla amel etmedikçe diğer on ayete geçmezlerdi.(Kurtubi, I.39-40) Hatta Hz. Ömer’in Bakara suresini on iki yılda bitirdiği rivayet edilmektedir.(Kettani, a.g.e., II.280)

  Bu anlattıklarımızla Kur’an’ı anlamak için hiç bir çabanın harcanmasına gerek olmadığını söylemek istemiyoruz. Elbette bunun da bir bedeli vardır. Ayrıca okunan ne olursa olsun insanların anlama kabiliyetleri farklıdır. Ancak her fert, kendi kabiliyet ve imkanları nisbetince Kur’an’dan kendisine rehberlik edecek, ona doğru yolu gösterecek bir şeyler anlar. Anlamadığını, kendisinden daha iyi bilen birine sorar.

  Ayrıca halkımızın Arapça bilmediği hatta dini eğitim veren kurumlardan mezun olanların çoğunluğunun Kur’an’ı anlayacak seviyede Arapça bilmedikleri bir vakıadır. Ancak Kur’an’ın bir çok Türkçe meali, gerek telif ve gerek tercüme bir çok tefsiri yayınlanmıştır. Meâl ve tefsirler, BÜYÜK ÖLÇÜDE okuyucunun Kur’an’ı anlamasına yardımcı olacaktır. Yeter ki buna ihtiyaç duyulsun ve samimiyetle çaba harcansın.

  Prf.Dr Mehmed Said Şimşek

  1. Bu yazıyı paylaştığınız için Allah razı olsun. Ben evladım için hafızlık konusunu araştırıyorum. Kendim için artık geç olduğunu düşündüğümden. Ancak hafızlık yaşı gelene kadar verebildiğim kadar Kuran’ı anlayıp uygulama alışkanlığı da kazandırmaya çalışacağım. Gerçekten de ne okudun anlatsana dediklerinde bilmem ben sadece ezberledim dediğini düşünemiyorum:( Allah hepimizi Kuran’ı okuyup hakkıyla yaşayabilenlerden eylesin. Amin.

 6. Selamunaleykum bu yazıyı okuduğumdan beri bu kadar kısa süredek i hafızlık acaba kalıcı mı diye düşünüyorum. Önemli olan ezberlemek değil akılda kalması.( Tabi ki yaşamak anlatmak burası farklı bir konu.) biz de normal süreçteki hafızlığı yaptık elhamdülillah. Kursta bu yöntem yoktu. O yüzden sağlıklı mı bilemiyorum. Ama zOr gerçekten insan üzerine ağır bir sorumluluk alıyor. Rabbim yaşamayı taşımayı hafız olarak ölmeyi nasip etsin. Amin. Ben 22 yaşında yaptım. Çok şükür. Hatta başta hocam yapamaz diye düşünmüş çünkü hafızlık için geç olduğu için. Ama hamdolsun Rabbim kolaylaştırdı. Normalde türkçe birşeyi kolay ezberlemeyemem. Sevmem çünkü. Ama Kur an çok mucizevi bir kitap olduğu için nasip oldu. İsteye n herkese nasip olsun. Tavsiyem sağlam pişirme den bırakmamak….

 7. Hilalll says:

  Esselamu aleyküm. .maşallah bu kardesimize..Allahh mübarek etsin.. bu yontem hizli bir yontem..sanirim her yas grubu icin geçerli bir yontem degil..ben eski yontemin (ham ve has ders olarak yapilmasinin )daha kalici bir yontem oldugunu düşünüyorum. .sadece ham (cig)ders kesinlikle saglam olmaz…yeni başlayan kardeslerime azim sabir ve hic bitmeyen bir heyecan diliyorum. ..
  Hafizlik zor gorunsede baslanildiginda artik beyin otomatikmen ezberlemeye alisiyor..tabiki Hafizlikta bir kapasite gerektiriyor bunuda gözardı edemeyiz..
  Aşağıdaki yorumlarda bir kardesimiz anlamini bilmeden ezberlemenin fazla onemli olmadigini belirtmis ama bu ikisi tamamen farkli seyler. Hafizlik sadece bir ezberdir..kuranin yurekte tasinmasidir… kuranin anlamini bilmek ise her musluman icin gereklidir.ezber yapsin yapmasin..kuranin basindan sonuna kadar tum hukumlerini anlayip ozumsemeliyiz.. birini bilmiyorsak digerinden vazgecemeyiz…tecvid derslerine baslayan selda kardesim rabbim zihin acikligi ihsan eylesin.ne güzel elhmd..hafiz olanlar, hafizliga baslamis olanlar ,kuran ogrenenler …..ne güzel ne güzel elhmd….rabbim kuran bilen , ogrenmek isteyen ezberleyen ezberlemek isteyen , kurani anlayan anlamak isteyen kardeslerimizin sayilarini artirsin Inşaallah..selam ve dua ile…

 8. ummusena says:

  Sa bende hafızlik çalışıyorum 15cuz bitti Rabbim sonuna ulaşmayı nasip etsin. Bütün kardeslerimden dualarini bekliyorum. Allah razı olsun.
  Kardeşimizin yaptığı şekildeki gibi çalışma genç yastakiler için geçerli olabilir. Benim gibi orta yaşlılar için biraz daha zor bu şekilde. Sağlam olsun geç olsun.Rabbim bütün hafızlik çalışanlara zihin açıklığı versin.Amin…..

  1. KAÇ YAŞINDASINIZ ORTA YAŞ DERKEN BENDE OTUZ YAŞINDAYIM YAPABİLİRMİYİM ACABA

   1. ummusena says:

    35 yaşındayım kardeşim. Başlayın arkası gelir Rabbimin izniyle. ..

 9. Gulbeyaz says:

  Acaba bu hafize hanimimiz iac yasindaydi merak ettim acikcasi..
  Allahim herkese hafiz olmayi nasip eylesin ..

  1. BENDE MERAK ETTİM KAÇ YAŞINDA İDİ ACABA

 10. Bende şuan hafizlik yapiyorum 18 aylik bebeğim var Rabbim nasip ederse 2.sine gebeyim bu süreçte bende hafizliga basladim fakat diyanetin sistemi ile yapiyorum 7. Donusteyim doğuma kadar bitirmek istiyorum ama 4 ay kadar zamanim kaldi doğuma ve bu dönüşümlü sistemi ile 4 ayda bitmiyor acaba bende sürekli çiğ mi yaparakmi bitirsemki şu konuda ehil olanlar yardim edebilir misiniz? Bebeğim küçük olduğu için biraz zorluyo bu yüzden hafizlizgim bitene kadar kayin validemin yaninda kaliyorum sağ olsun bana iş yaptirmiyorve kizimla ilgileniyor acaba sadece çiğ sistemi ile mi yürütsem bir gunde 10 sayfa çiğ yapip ertesi gun yaptigin 10 sayfayi hocaya verip tekrar 10 sayfa ezberlenmeyemi geçiliyor acaba

  1. masallah sana canim Allah yardimcin olsn sana onerim bitirmen zor gibi gorunuyr . bitse bile cigden bitmis olur tekrara zamanin olmayacak 40 gun gibi bi sure.1 ayda en azindan 10.don.use gelmeyi hedefle ki daha sonraki zamanda doguma kadar surekli tekrar yap

  2. Benimde bir cocugum var. Hafizliga baslamak istiyorum Da olabilirmi 20 yasindayim

 11. Selamünaleyküm.öncelikle Maşallah suphanallah.Allah yardımcın olsun kardeşim.son paragraftaki dualarına gelince AMİN AMİN AMİN İNŞALLAH 👋

 12. Ayenn katiliuorum eski sayfalarin sirayla tekrari sart yoksa sayfalarin akla gelmesi zor oluyor buda insanın calisma şevkini kiriyor

 13. Cezakallahu hayran Cahidem 🌷 bizlerle paylaştığın için🌷 ne güzel bilgiler hazırlayanı da Rabbim hayırla mükafatlandırsın âmiin.

 14. Bugün tecvid derslerine başladım inşallah çabuk çözerîm Allah razı olsun faydalı bir paylaşım…

  1. Allah kolaylaştırsın Seldacığım.

   1. Amin inşallah canım…

  2. Rabbim zihin açıklığı versin Seldam àmiin🌹💗🌹

   1. Allah razı olsun canımsın…

 15. türkan002 says:

  Ben dua bile ezberleyemiyorum ya 🙁

  1. ummusena says:

   Sa turkan 002 kardeşim ümitsizliğe kapılmayın. Kur an ezberledikce kolaylaşıyor. Ayrıca dua ezberlemek daha zor.
   Rabbim yar ve yardımcınız olsun…

 16. Hattat Hayyat Hafız says:

  Maşaallah Allah muvaffak etsin. Bu sistemle mümkün.. Varsayalım 3 ay olsun. Bir önceki ve bir sonraki cüzleri toplamadan sayfa sayfa ezlemekten dolayı bu kadar kısa sürmüş. 1 veya kapasiteye göre ortalama 2 yıl hafızlık yapanların sistemleri bundan farklı olduğu için uzun sürüyor. Ama “hafız” muhafaza eden olduğu için uzun süren, ama kalıcı olan eski sistemle hafızlık yapmalarını adaylara öneririm. sevgiler

 17. Okurken ne dediğinizi biliyorsanız ne ala ama Kuranın baştan sona ezbere okuyabilen ama zerre ne dediğinden haberi olmayan hafızlar tanıdım bence bu durum çok acı

 18. Masallah allah razi olsun. 12 yasinda hocalarimin israriyla (seyhli tuba kiz kuran kursu) baslamistim hafizliga fakat yatili kurs ortami ve ailemden uzak kalma fikri beni korkutmustu ve devam ettirmedim. Simdilerde ise keske devam ettirseymisim diye hayiflaniyorum.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: