Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Haya Giderse Ne kalır Geriye?

CMqN15yWwAERWsy

Osman Radıyallahu Anh’ın hayatından zihinlerimizde en çok iz bırakan ayrıntı O’nun hayası olmuştur sanırım. Rasulümüzün buyurduğuna göre meleklerin bile haya ettiği, edep timsali bir insan. Kapalı kapılar ardında elbiselerini değiştirirken, avret yeri açıkta kalmasın diye belini doğrultmayan  naif sahabe…

Canımız Rasulümüz: ’’Her dinin (kendine özgü) bir ahlakı vardır; İslam Ahlakının özü hayadır.’’ (İbn Mace, Zühd,17) buyuruyor.

Peki hayadan sıyrılan insan hangi dinin mensubudur?

Nasıl yitirdik bu güzel hasleti diye düşünüp duruyorum. Kendisi uzun pardesü ve eşarbıyla gezerken, yanındaki şortlu veya taytlı genç kızı olan, “Şimdi giysin hevesini alsın” diyen anneyi nereye koyacağımı bilemiyorum.

Büyük bir cesaretle Müslüman olduğunu iddia eden ve büyük bir tezatla bikiniyle, mayoyla denize giren, babasının, abisinin, komşusunun, milyon tane erkeğin yanında sere serpe uzanıp yanan kadına,

Giydiği el kadar giysilerden vücudunun her ayrıntısı belli olan, davetkar ve şuh görüntüsünü özgürlük ve modernlik sanan genç kıza, hayayı nasıl anlatacağız çözemiyorum.

Karısı ve kızı yarı çıplak vaziyette aleme seyirlik olurken, buna razı olan, hatta gurur duyan, daha düğün günü karısı dekolteli gelinliğiyle erkeklerin gözü önünde kıvırtan ve bunu normal gören babalara, kocalara nasıl adam denilir, akıl erdiremiyorum.

Başındaki el kadar örtüyle kendini tesettürlü sanan, altına giydiği daracık pantolonla adım atmaya zorlanan, ne zaman uyarmaya kalksak hoşgörü tıpasıyla ağzımızı kapatan modern mümineleri yeniden nasıl İslam’a davet edeceğiz bilemiyorum.

Kardeşim kıyafetine, tesettürüne, edebine özen göster, ayeti gözardı etme deyince “Tesettür önce erkeğin gözüne inmiştir” aymazlığının ardına sığınan ve edepsizliğini meşru gören güruha edep ve hayanın herkese farz  olduğunu nasıl izah edeceğiz, içinden nasıl çıkacağız bilemiyorum.

’’İnsanlık, ilk günden beri bütün peygamberlerin üzerinde ittifak ettikleri bir söz bilir: Şayet utanmıyorsan, dilediğini yap!’’(Buhari Edeb, 78)

Nasıl bir utanmazlıktır ki bu, hep şeytani işler diliyor, arzuluyor ve uyguluyoruz. “Namaz hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar” buyuruyor Rabbimiz. Ya hiç namaz kılmıyor veya namazın hakkını vermiyor, onu umursamıyoruz. Bu yüzden hayasızlık en büyük hastalığımız haline geldi. Bir insan düşünün; Hayasızca aldatıyor,  gıybet ediyor, laf taşıyor, faiz yiyor, rüşvet yiyor, zekat sadaka vermiyor. Öyle hayasız ki, aciz-ölümlü bir kul olduğu halde Allah’ın ayetlerini görmezden, duymazdan geliyor. Eli duaya, alnı secdeye gitmiyor. Tesettür emrini yok sayıyor veya modaya kurban ediyor. Yarı açık giysilerle dolaşırken, hiç tanımadığı erkekler kendisini süzerken zerrece yüzü kızarmıyor. Yaptıklarından pişman olmuyor, tevbe etmiyor, insanları günahlarına ortak ve şahit ediyor. Bu insanda hayadan eser kalır mı? İman böyle bir kalpte barınır mı? Haya giderse geriye hayasızlıktan, ahlaksızlıktan başka bir şey kalır mı?

Hedefi cennet olan Müminler, dikenli yollarda yürürken, hayasızlık bataklığında boğulan insanları görmezden gelemez. Onların üzerine basıp geçemez. Her birimiz elimizi taşın altına koymalı, bıkıp usanmadan aslında İslam’ın ne olduğunu anlatmalı, unutanlara hatırlatmalıyız. Bir tek insandan bile ümit kesme lüksüne sahip değiliz. İslam’ın özü olan hayayı her fırsatta anlatmak zorundayız.

“İçinizden hayra çağıran, iyiliği emredip, kötülükten men eden bir topluluk bulunsun, işte kurtuluşa erenler onlardır”  (Ali İmrân, 3/104)

Kim “Bana ne!” diyorsa pencereden dışarı baksın. Gözünün önüne baksın. Ateş sokaklarda, okullarda, parklarda… Ateş hemen evimizin dibinde hatta içinde. Ateş eşimizde, çocuğumuzda, komşumuzda, dostumuzda… Ateş salonda baş köşede duran  TV’de, ceplerdeki akıllı telefonlarda, ateş düğünlerde… Herkes bir kova su alıp en yakın ateşe doğru koşsun. Yoksa hayasızlık alevleri hepimizi saracak…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. ayşenur says:

  Amaniin ya gene ne güzel yazmışsın cahide teyze bende sizi takip ediyorum ama yorum yazamıyorum . Allah hayasız insanlardan bizi korusun.”Sizinde çocuğunuz böyle olursa diyenlere”siz çocuğunuzu koruyamayıp daha düzeltemeyenler kıskançlar bizlere laf atıyorlar .Hele başıörtülüler bakın baş örtülü demiyorum ben 13 yaşındayım imamhatipe gidiyorum başörtülüyüm tesettürlüyüm.Allahtanki benim annem onlar gibi edepsiz giyinmiyor .Neymişte kombinim olmadı bu modaya uygun değil miş miş modanız batsınnnnnnn.Allah çocuklarınızdan hayayı eksik etmesin Aminnnn.

 2. Çok güzel bir yazı olmuş ablam sana katiliyorum

 3. yaktin yuregimi cahide abla,ah takva ah,nefislerimize o kadar agir geliyoki takva yasamak,Rabbim sonlarimizi hayretsin….

 4. Allah razi olsun ablacim yuregine saglik

 5. Ablacım sana dün bi mail attım bi bakarmısın?

 6. Selamun aleyküm cahide kardeşim,yazılarınızı uzun süredir beğeniyle takip ediyorum.Bu konuda bence iş çığrından çıkmıştır devir kendini kurtarma ve kendine söz geçirme devridir.Bu işe tabiki herkes kendi ailesinden başlamalı

 7. yusufyunus says:

  amınn amınn amınnnnnn.allah hayrını arttırsın bacım.allahım razı olsun senden.

  1. Âmiin Birsen ablamm 🌺

 8. selam aleyküm.bu hayasızlığın sonu cehennemde son bulur.RABBİM son nefesimizi vermeden cümle insanları uyandırsın inşallah.bana göre çözümde Peygamberimizin yaptığı gibi hicret etmektir.RABBİM hepimizede nasip etsin inşallah…

  1. İnşaAllah kardeşim 😑

 9. Cezakallahu hayran Cahidem🌹Rabbim sonumuzu hayr etsin âmiin :((

 10. Salam aleykum ablacım seni uzun zamandır takip ediyorum çok güzel şeyler yazıyorsun okudukca resmen imanım artıyor bir sorum var ablam ben daha 4 ay oldu gerçek müslüman oldum kafamda çok soru işareti var.. Okullarda bu kadar şirk, küfr varken çocuğu okula göndermek doğrumu? 3tane çocuğum var okula göndermek istemiyorum ne olur bana bir akil ver. Essalamu aleykum ve rehmetulla ve bereketuh

  1. Yakın zamanda hapse giren bir hoca, alacağınız bile varsa mahkemeye vermeyin, hakkınızı ahirete saklayın, çocuklarınızı bu okullara göndermeyin demişti. Okullarına gitme, devlet dairelerinde görev alma, ama o okullarda okumuş hakim, savcı senin hakkında hüküm versin, içeri alsın. “Köşe başlarını biz tutmalıyız” zırvasını savunmuyorum ama şu düzenin çarkları arasında ezilirken, çocuklarımızı okula göndermemeyi, kamuda görev almamayı kafayı kuma gömmek gibi görüyorum.

   1. um hamza says:

    esselamu aleykum cahide hanim bn uzun zamandir takipcinizim ben cocuklarimizi okula gondermeme taraftariyim ama boyle dusunurken alternatif yol bulmak lazim ben okul sorunu yuzunden hicret ettim elhamdulillah cokta memnun oldum sudanda kaliyorum zorluk cektim gelismis bir ulke degil toz ve sicak Ben geldigimde sokakta pantolonlu kiz gormezdin ama turk flimleri burayida bozdu altta dar pantol uste basortu okullari cok rahat gelmek isteyene tavsiye ederim ama zorluklarina katlana bilecekse kuran okullari var 8 senede hafiz yapiyor nolmal derslerin yaninda enguzel yonu guzel arapca ogreniliyor

    1. Ve aleykumselam kardeşim. Allah hicretinizi mübarek eylesin. İstenirse herşey kolaydır ve bir yol bulunur ama imkan bulunamadığı zamanlarda oluyor. Sizin gibi kardeşlerimi çok takdir ediyorum. Allah emeklerinizi zayi etmesin, gayretinizi, niyetinizi cennetle mükafatlandırsın.

  2. Nur hanım kusura bakmayın karışıyorum ama Bence bu konuyu öncelikle ailecek istişare etmelisiniz.

 11. ne kadar güzel anlatmışsınız ALLAH RAZI OLSUN

 12. Allah razı olsun aslında hepimiz bundan pay çıkarmalıyız..pencereden bakarken kapıdan kafamızı uzatırken dahi bir haya düşüncesi içinde hareket etmek gerek. .çoluk çocuğumuzu özelliklede kız evlatlarımızı yetiştirirken hatta ve hatta özellikle kız bebeklerimizin altını dahi değiştirirken buna dikkat etmeliyiz.tuvalet eğitimi verirken banyo yaptırırken bunlar mühim gerçekten çünkü dikkat etmediğimiz her hususta haya damarı ta o yaşlarda zayıflamaya başlıyor. Malesef ki Hamilelikte de dikkat etmediğimiz her davranışımızın sonucunu evlatlarımız üzerinde göreceğiz

 13. selamün aleyküm yazılarınız siteniz bir harika

 14. Saziver says:

  Selamünaleyküm Cahide bacim,

  bacim diyorum cünkü ayni düsünceleri paylasiyoruz. Insanlik nereye gidiyor? Acaba hic oturup düsünen varmi? Bence yok. Hersey maalesef dünyalik olmus. En güzel ben giyinirim, en güzel evde ben otururum, en yeni mobilyalar bende…

  Eskiden tessettürlü dedigimiz hanimlar en azindan genis pardüse, büyük basörtüsü takardi. Simdi o genis pardüseleri magazalarda bulamaz olduk. Basörtüleri kücüldükce kücüldü.

  Allah bizleri uyandirip aslimiza döndürsün insaAllah.

  Selam ve dua ile…

 15. Mehtapabla says:

  Allah razı olsun canım ne kadar doğru yazmışsın
  En çokta kapalı bir annenin yanında son derecede açık giyinmiş kızlar bana çok tuhaf geliyor acaba anneleri söz geçiremiyormu diye düşünüyorum .Allah hepimizè doğru müslüman olmayı nasip etsin. Amin

 16. banu abla says:

  Canım kardeşim çok yerinde bir yazı olmuş yüreğine,eline sağlık.Cahidecigim hep düşünürüm bu toplum nasıl böyle açılıp saçıldı diye.Aklıma önce ihraç fazlası pazar malları geliyor.İnsanımız ucuz deyip giymeye önce evinde başlayıp sonra küçük kızlarına giydirmeye başladı sanırım.Tv,haram veya şüpheli gıdalar derken zaten olay çığırından çıktı herhalde.Özenti başımızın belası.Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem haya ve iman ikiz kardeş gibidir,biri giderse diğeri de gider diyor.Allahu Teala imanımızı korusun.Kardeşlerle buluşmaniz çok iyi olmuş.Sizinle olmayı çok isterdim.Ankarada da buluşalım ne güzel olur.Selamun aleykum.

 17. türkan002 says:

  Allah razı olsun ablacığım..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: