Doğal Güneş Kremi

GİMDES

HelalSitesi_com-slogansız

Gimdes Kimdir? Gimdes Helal Sertifikalı Ürünler Neden Satıyoruz?

Endüstriyel üretim süreçlerinin başlamadığı zamanlarla bahçeden en doğal haliyle beslenen insanlar olarak, neyin helal neyin haram olduğuna kolaylıkla karar verebiliyorduk. Ancak gelişen gıda endüstrisiyle birlikte, teknolojik gıdalarla birlikte hayatımıza gıda katkı maddeleri de girdi. İçeriğini tam anlamıyla bilemediğimiz gıdalar pazarda sunulmaya başladı. Ketçap, mayonez, sucuk, jelibon vb. Bu durum bizleri 2 farklı soruyla karşı karşıya bıraktı.

1.Yediklerimiz Kullandıklarımız Helal Mi?

2.Yediklerimiz Kullandıklarımız Sağlıklı Mı?

Sağlık hususuyla ilgili ulusal ve uluslararası kuruluşların güzel çalışmaları var, içerik tanımlama, bulaşan kontrolü, sağlık açısına etkileri vb. hususlar araştırılıyor. Ancak yediklerimiz ve kullandıklarımız helal mi? haram mı? konusunda eksiklerimiz bulunmaktadır.

gimdes
Gimdes Helal Sertifikalı Ürünler Helalsitesi.com ‘da.

İşte GİMDES (Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği) ve derneğe bağlanmış İktisadi İşletme Kurumu (GİMDES Helal Ürünleri Araştırma Enstitüsü) helal ve sağlıklı ürünleri araştırma ve sertifikalandırma için kurulmuş sivil toplum kuruluşudur.

Gimdeshelal gıda, helal kozmetik, helal sağlık ürünleri ve daha fazla alanda sertifikalandırma ve araştırmalar yapmaktadır.2005 yılından bu yanan faaliyet gösteren Gimdes, öncelikle toplumu bilinçlendirme çalışmaları yapmıştır. Online ve offline bültenler yayınlamış ve helal gıda sempozyumları düzenlemiştir.

Gimdes yaklaşık 50 ülkenin Helal Sertifika kurumunu bir araya getiren WHC (World HalalCouncil)’in 2008 de üyesi olmuştur. Sonrasında Helal Marketler oluşturmak için kurulmuş WHF (World Halal Foundation) ve Avrupa’da uluslararası akreditasyonu olan kuruluşlarının oluşturduğu AHC-EURO kurumunun kurucu üyesi olmuştur.

GİMDES 2009 yılında akreditasyon alarak Helal Sertifikası verme açılımını yapmıştır. Şu ana kadar çok sayıda firma helal sertifikalı ürünler üreterek Gimdes helal ve sağlıklı ürünler sertifikası almıştır.

Ayrıca GimdesUluslararası Helal ve Sağlıklı Ürünler Fuarı’nın gerçekleştirilmesi çalışmalarını da yürütmektedir. Bu yı 5. Si düzenlenecek Helal Expo ‘ya öncülük etmektedir.
GİMDES olarak;

 • “Gıda”, “kozmetik mamulleri”, “helal”, “haram”, “beslenme”, “ilaç”, “sağlık malzemeleri”, “temizlik ürünleri”, “ihtiyaç maddeleri” vb. konularda bilimsel ve akademik inceleme ve araştırmalar yapmak, yaptırmak, “Gıda ve Beslenme Sözlüğü” hazırlamak ve bu alandaki gelişmeleri izlemek, değerlendirmek, etkilemek ve sonuçları duyurmak.

-Ülkemizde üretim veya ithalatı yapılan ürünlerin ve üretimlerinde kullanılan katkı maddelerinin denetimini ve Helal Sertifikalandırma çalışmalarını yürüterek Gıda ve ihtiyaç maddeleri, temizlik ve kozmetik ürünleri, ilaç ve diğer sağlık malzemeleri üreticilerinin ürünlerinin sertifikalandırılmasını yapmak, uygun olanlara “GİMDES HELAL SERTİFİKASI” vermektir.

-Uluslararası niteliğe sahip Helal ürünler konularında denetçi, uzman, danışman niteliklerinde teknik eleman yetiştirecek ve İngilizce eğitim yapacak bir Meslek Yüksek Okulu açma çalışması yapmak.

HELAL GIDA PLATFORMU’nun ön plana çalışması ile Sivil Toplum kuruluşları arasında dayanışma oluşturulması ve halkın bilinçlendirilmesi için seminer ve konferans çalışmaları yapmak.

-“Gıda Kontrol, Denetim ve Genetik Araştırma Akademisi’nin ve bu akademi çerçevesinde ve bu akademiye zemin oluşturmak için laboratuvarlar, test ve tahlil merkezleri, inceleme ve denetim birimleri kurulması için çalışmalar yapmak; bu amaçla Gıda Genetik Araştırma Laboratuvarı’nın kuruluş çalışmalarını başlatmak vizyonu içerisindedir.

Helalsitesi.com olarak bizlerde Gimdes ‘e, helal gıda, helal sertifikalı ürünler, helal sertifikası noktasında güveniyor ve sitemizde sizlere sunulan tüm ürünlerin Gimdes helal ve sağlıklı sertifika olması için çalışıyoruz. Gimdes Helal Sertifikalı Ürünlere Helalsitesi.com adresimizde ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. algida markada haram maddeler var mı ben yemıyorum ama çocugum istiyor ,helal dondurma markaları hangileri ?

  1. Alpedo alabilirsiniz 😃

 2. mualla sarıarslan says:

  Günaydınlar herkese.Ben helal gıda deyince ne anlamamız gerektiğini veya helal gıdadan ne kastedildiğini sizlerden duymak istiyorum.Daha doğrusu genleri bozuk, sağlık için son derece zararlı katkı maddeleri içeren,DOĞALolmayan ve SAĞLIK İÇİN ZARARLI maddeler bulunduran gıdalar HELAL midir, çok merak ediyorum.Teşekkürler.
  Date: Fri, 7 Aug 2015 05:19:57 +0000
  To: msariarslan2@hotmail.com

  1. gökkuşağı says:

   Selamun aleykum Mualla hanım. Ben Gimdes te helal gıda denetcisiyim. Bu konuda en detaylı bilgilere http://www.gimdes.com veya http://www.gidaraporu.org sitelerinden ulaşabilirsiniz.
   burada mümkün olduğu kadarıyla su sekilde bilgilendirme yapmaya çalışayım.
   Sertifikalandirmada belirli kriterler dikkate alınıyor. Bunların en başta geleni helallik şartidir.Temel ürün hammadde ve katkı maddelerinde helallik şartından sonra sağlığa uygunluk şartı gelir. Daha doğrusu bu ikisi birlikte değerlendirilir. Zira sağlığa zararlı bir maddeye helaldir denemez.
   Bu konuda örnekleme yapacak olursak haramlik sıkıntısı bulunmayan MSG, aspartam, sodyum benzoat gibi sağlığa zarari tespit edilmiş olan pek çok katkı maddesinin sertifikaya konu olan urunlerde kullanımına izin verilmemektedir. Ayrıca uretim yapılan yerin ve personelin hijyen, temizlik, gida üretimine uygunluk gibi şartları yerine getirmesi de sertifika kapsamındadır. Yani bu sartlari yerine getirmeyen firma sertifika alamaz.
   Bunun haricinde sağlığa zararlilik ve helallik konusunda kesin bir sonuca varilmamis olan GDO’lu (genetiği değiştirilmiş organizma) ürünler de sertifika kapsamına giremez. Örneğin buğday hammaddesiyle üretim yapan un veya makarna firmalarindan kullandıkları buğdayın GDO analizi talep edilmektedir.
   GIMDES bir kefalet kurumudur. Helal sertifika verilen ürüne kefil olma bilinci ve hassasiyeti ile çalışmalarını yürütmektedir. Allah gayret ve samimiyetlerini daim etsin . Allaha emanet olun.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: