Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Sokak Düğünü İstemiyoruz!

sokak düğünü istemiyoruz

Hiç tanımadığım insanların düğün gürültüsünü, istemediğim halde dinlemek zorunda kalışımın 3. günündeyim!
Çoğumuz her hafta en az 2 gün bu zulme maruz kalıyoruz.
Size sesleniyorum ey düğün sahipleri!

Ben evimde müzik dinlemezken, istemediğim çirkin şarkıları beynimi delercesine zorla dinlettirmeniz kul hakkıdır!
Kulağımızda bangır bangır müzik sesleriyle namaz kılmak zorunda kalıyoruz. Bazen şaşırıyor, namazı yeniden kılıyoruz. Bu büyük bir günahtır!

Bu kadar yüksek sesle, ister ilahi çalınsın, ister şarkı hiç farketmez. Hastası olan, cenazesi olan, bebeği olan, rahatsız olan, dinlenmek isteyen insanlara zorla düğün sesinizi dinletmeniz zulümdür!
Düğünlerinizi nasıl yapıyorsanız yapın umurumda değil. Ama sokak ortasında, insanların haklarına tecavüz ederek yapmayın!

50 mahalleyi dinlemek zorunda bıraktığınız müstehcen sözleri olan şarkıları, sarhoş bağırtıları duymak istemiyoruz!
Başkalarını huzursuz ederek huzur bulamazsınız.
Ah alarak mesut olamazsınız!

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. özkan gülerer says:

  görüşlerinize katılıyorum ben edirneden yazıyorum edirne ne yazıkki roman ve köylü vatandaşlardan oluşuyor ve hiç bir şekilde laftan sözden anlamıyorlar burada çok sık sokak düğünleri yapılıyor silah atılıyor davul zurna çalınıyor ve yollar kapatılıyor ben doğduğumdan beri bunlardan bıktım fakat elimden bişey gelmiyor rahatsız olmaktan bıktım bu rezilliklerin yasaklanması taraftarıyım inşAllah

 2. Yesilmavi says:

  Allah razi olsun

 3. ben de bu durumdan müzdaribim maalesef hiç sevmiyorum sokak düğününü gereksiz yere insanları rahatsız ederek eğlence.Hani diyoruz ya modern çağ neresi modernse bu tip şeyler Hatta son ses müzikle araçlarına o hopörlör taktıranlarda da fark yok ama burada iş devletimize düşüyor yasaklamalı araçlarda son ses müzik ve sokak düğünleri veya kampanya olmalı ki yasaklansın böyle bir durumda destek isterseniz buradayım 😉

 4. Cahide hanım hak vermiyor değilim ama sırf merakımdan soruyorum sizin düğününüz nasıldı?

  1. Düğünüm gelinliksiz, çalgısız-çengisiz, içkisiz, haramlardan uzaktı elhamdulillah.

 5. Hamburgduisburg says:

  Sa cahide abla,
  Nasilsin? Ben 2 gün önce türkiyeden geldim almanyaya…..tatil bitti cok sükür evimdeyim tekrar. 5 sene sonra türkiyeye gittim, sayfani takip ederken seni rahatsiz eden durumlari tam anlayamiyormusum. Türkiyeyi görünce cok iyi anladim. Az bile yaziyormussun. Kizlarimizda, gencinde yaslisinda bi hava bi özenti…..bi sabirsizlik, karsilikli anlayis hic yok. Trafikda ahlak yok toplumda ahlak olmassa trafikdede malesef beklli oluyor. Ezana saygi yok namaz kilana saygi yok. 3 yasindaki kizimi 20 yasindaki kizlar süzüyor rezillik ya. Normal konusan yok, bi tuhaf türkce konusuyorlar kirita kirita delirttiler bizi…..ay pardon gecebilirmiyim diyorlar ama cokdan sizi itiyorlar. Türkiye cok geride ahlaki bi cöküntü icinde malesef. Vatanimiz cok bereketi cok güzel ama insanlari cok degismis…..geliselim derken ahlak zayiflamis insanlik azalmis ve dini hassasiyetler yok olmak üzere. Sen meger ne hakliymissin ablacim.

 6. Yerden goge kadar haklisiniz.Sadece gurultuyle de bitmiyor ki..Dugunlerde beni rahatsiz eden bir suru sey var..Dugunler resmen et pazari.Benim abimin dugunu oldu birkac ay once;oynama filan yoktu zaten biz islami degerlere onem veren bir aileyiz hamdolsun.Ama dugune gelen davetliler oyle bir giyinmisler ki.Af buyurun gogusleri kalcalari her yeri acik tuvaletler giymislerdi.Bir ton makyaj yapmislardi.Bizim gelin bile makyaj yapmamisti.Bizim akrabalardan da oyle giyinenleri gorunce ben utancimdan yerin dibine girdim.Hatta benim bir teyzem var carsaflidir kendisi.Dugunden sonra gozleri dolmustu aglamisti yegenimin en hayirli gununde boyle cirkin manzaralar da gorduk diye…

 7. Gladiola says:

  Selamu Aleykum Cahide Abla. Yazınız için Allah razı olsun. Biz Arnavutlar ne kadar çok Türk halkına benziyoruz. Arnavutluk’ta da böyle düğünler yapılıyor. Hatta bütün gece boyunca devam ediyor. Düğünler tamam da, bazen bazı insanlar müzik dinlemek istiyor ama yüksek sesle dinlemek istiyor, müziğin sesini sonuna kadar açıyor, kim rahatsız olursa olsun onun umurunda değil. Bazen her gün sabretmek gerekiyor. Allah bu insanları ıslah etsin.

 8. zturkan says:

  Eskiden bir cenaze oldu mu kim olursa olsun düğün susardı. şimdi insanların acısına da saygı kalmadı.. iki komşu evde birinde cenaze var 19 yaşında genç oğulları trafik kazasında ölmüş, yan evde düğün var, Ben buna şahit oldum. Kur’an- kerim okunurken aynı anda müzik çalınıyor sesler birbirine karışıyor.. Yazıklar olsun Türk insanı nasıl böyle duyarsız ve bencil oldu?

 9. zturkan says:

  Aynen katılıyorum. Küçük bebeği olan var hasta olan var düğün sahibine göre eğlence , bize göre işkence..

 10. siz kimsiniz ? misyonunuz nedir? neden sürekli sizin gibi olmayanları asagılama hor görme küçümseme tarzında konusuyorsunuz ?günahtan haktan bahsedip herkesi eleştiriyorsunuz…kendiniz cok mu mükemmelsiniz acaba?yemek sayfası adı altında insanlara bu sekilde konusamazsınız ….sizi sürekli takip ediyorum ve etmeye devam edicem eger bu üslübunuz devam ederse sizi şikayet edicem ve sayfanızın kapanması için de elimden geleni yapıcam bilmiş olun .

  1. 🙂

  2. serpil11 says:

   Selam

   1. serpil11 says:

    🙂

  3. Ayetlerle Müziğin Haram Oluşu:
   Lokman suresi 6. ayet : İnsanlardan bilgisizce Allah yolundan saptırmak için Hakkı boş sözlerle değişenler ve Allah yolunu alaya alanlar vardır. İşte horlayıcı azâb onlar içindir
   İbn Cerîr’in, Avfî kanalıyla İbn Abbâs’tan rivayetine göre bu âyet-i kerime en-Nadr ibnu’l-Hâris hajkkında nazil olmuştur ama bu âyet-i kerimenin nüzulüne sebep olan davranışı buna göre başkadır. 
   Rivayete göre o, şarkıcı cariyeler satın alır; birisinin Hz. Peygamber (sa)’i dinlemeye gittiğini görürse hemen bir şarkıcı cariyesini çağırır, o kişiyi de çağırır ve cariyesinin ona çalıp söylemesini emrederek: “Bak, bu, Muhammed’in kendisine çağırdığı namazdan, oruçtan ve onunla birlikte mücadeleden daha hayırlıdır.” dermiş. İşte onun bu davranışı üzerine bu âyet-i kerime nazil olmuş. (Suyûtî, Lubâbu’n-Nukûi, n,56)
   Sevr ibn Fâhıte’nin babasından, onun da İbn Abbâs’tan rivayetine göre bu âyet-i kerime gece gündüz kendisine şarkı söylesin diye bir cariye satın alan bir adam hakkında nazil olmuştur. (Vahidî, Esbâbun-Nuzûl, s. 244) Bu kişinin İbn Hatal olduğu söylenmiştir. (Alusî, Ruhu’l-Maânî, xxı, 67)
   Vâhıdî’nin kendi isnadıyla Ebu Umâme’den rivayetinde Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Cariyelere şarkı öğreterek şarkıcı yetiştirmek, onları satmak helâl değildir. Onları satılmasından alınan bedel de haramdır. Bu gibiler hakkında “İnsanlardan bilgisizce Allah yolundan saptırmak için Hakkı boş sözlerle değişenler vardır.” âyeti nazil oldu. Bir kimse yüksek sesle şarkı söylediği zaman iki şeytan gelir birisi bir omuzunda, diğeri öbür omuzunda tepinmeye, oynamaya başlarlar ve o kişi susuncaya kadar böyle yapmakta devam ederler. (Vahidî, Esbâbu’n-Nuzûl, s. 244.)
   Ayetlerden Çıkan Hüküm Ve Hikmetler:
   1- En büyük günahlardan biri insanları saptırmak ve Allah Tealâ’nın dininden yüzçevirmek maksadıyla, Allah’ın kelâmı Kur’an’ı işitmekten yüzçevirmek ve insanları hikâyeler, masallar, fıkralar v.b. boş ve eğlenceli sözler gibi faydasız sözlerle meşgul etmektir. Kibirlenerek Kur’an’dan yüz-çevirip ona arkasını dönen kimse can yakıcı bir azaba layık olmaktadır.
   2- İbni Mes’ud, İbni Abbas ve başka zatlar ayette geçen “lehve’l-hadis: sözlerin eğlencelisi” ifadesini çalgı âletlerinin dinlenilmemesi, nağmeler ve eğlence aletleriyle musikî icra edilmemesine delil olarak kabul etmektedirler.
   Bu ayet âlimlerin musikîyi reddetmelerine delil olarak kabul ettikleri üç ayetten biridir.
   Bu konudaki ikinci ayet: “Siz eğleniyorsunuz” mealindeki (Necm, 16/61) ayettir. İbni Abbas diyor ki: Sâmiduun kelimesi, Hımyerî dilinde musikî manasındadır. İsmedî lenâ: şarkı söyle, demektir.
   Üçüncü ayet ise: “Sen sesinle gücünün yettiğini yerinden oynat.” (İsra 17/64) Mucahid diyor ki: Bunun manası musikî ve musikî aletleridir.
   Tirmizî ve başka muhaddisler Enes ve başka sahabîlerden Peygamberimiz (s.a.v.)’in şöyle buyurduğunu rivayet etmektedirler:
   “İki mel’un ve günahkâr ses vardır ki bu iki sesten nehyediyorum: Biri musikî âleti sesi, nağme ve sevinç anındaki şeytanî terennum; diğeri bir musibet anındaki yanaklara vurma ve cepleri yırtma esnasındaki ağıttır.”
   Ebu Talib el-Giylanî Hz. Ali (r.a.)’den Peygamberimiz (s.a.v.)’in şöyle buyurduğunu rivayet ediyor: 
   “Ben musikî âletlerini ve trampetleri kırmak üzere gönderildim.”
   İbni Muberak, Enes b. Malik (r.anh)’den Peygamberimiz (s.a.v.)’in şöyle buyurduğunu rivayet ediyor: 
   “Kim bir şarkıyı dinlemek üzere oturursa, kıyamet günü kulağına kurşun dökülür.”
   Buna binaen âlimler musikînin -genellikle- haram olduğu kanaatine varmışlardır.

  4. uşşaki says:

   Arzu hanım ben de sizin kim olduğunuzu ve misyonunuzu çok merak ettim doğrusu ??? Allah idrak yolları enfeksiyonunuza şifa ihsan etsin inşaallah…

   1. İnşaAllah uşşaki kardeşim :((

   2. Hamburgduisburg says:

    😃😃😃😃😃

  5. Siz kimsiniz? Sizede bu soru sormak geldi içimizden )) Sayfanin kapanmasi için elinden geleni yapacakmis, çok tatlisiniz )) Bizi güldürdügünüz için güzel bir duâyi hakettiniz: Allah kalp gözünüz¨açsin <3

  6. Haktan ve hakikattet bahsetmenin tek misyonu olabilir oda Allah’a Adam gibi kul olmaktır. Bununda yolu islamiyetten geçmektedir, islamiyette belli bir takim kurallar vardır o kurallar ihlal edildikçe yanlışlıklar çığ gibi büyür, gün gelir yaptığımız bu yanlışlıklar normalmiş gibi gelir ve böyle bir yazıya ancak yukarıdaki gibi bir itiraz gelir. anlaşılan arzu hanımı rahatsız eden hak ve hakikatten bahsedilmesi olsa gerek ki böyle bir yorum yapma gereği duymuş. keşke bunun yerine daha güzel insanlık için faydalı birşeyler yazsaydı da onu takdir edebilseydik. Kendisine tavsiyem o dur ki inandığın gibi yaşamazsan yaşadığın gibi inanamaya başlarsın ve tek doğru o sanırsın, bu yüzden emredildiği gibi yaşa hep kazanırsın.

  7. 👿👿Asıl siz kimsiniz..Sizin gibiler yuzunden Türkiye yozlasıyor buna musaade yok Allahu Teala pabucu sizin gibilere ters giydirir..unutmayın..

 11. Cahide Hanım’cığım size sonuna kadar katılıyorum. Sık olmasa da bazen biz de bu çirkin gürültüye maruz kalıyoruz. Ben de helal etmiyorum hakkımı

 12. Mehtapabla says:

  Çok haklısın canım insanları rahatsız ederek mutlu olunmaz düğün yapıldığında aynı sokaktakiler degil en az 10 sokak öbür taraftakilerin bile duyacağı şekilde mikrofon sistemi kurulmuş bu nasıl bir şeydir rahmetli anneciğim düğünlerin sesinden çok rahatsız olurdu her hafta her hafta bu ne gürültü diye söylenirdi .
  Yattığın yerler nur olsun canım annem.

 13. fikriye says:

  aynen cahide abla en son cuma ve cumartesi gün ve akşamlarında maruz kaldık üstelik hastaneye çıkan ana yolu iki taraflı keserek yaptılar düğünlerini gece yarısına kadar şarkılar davul gece yarısı sonrası kornalar naralar eşliğinde kim ne derse desin ben 2,5 yaşındaki oğlumun uyuyamamsını anne söyle sussunlar uyumak istiyorum değişini karnımdaki 7,5 aylık bebeğimin silah sesiyle irkilmesini oğlumun bacaklarıma sarılmasını kısacası hakkımı helal etmiyorum direnme yada şansına küsme gibi bir durum yok kul hakkı var hemde onlarca insanın

 14. Kesinlikle katılıyorum.. Düğünden bir şekilde yırttınız diyelim, bu sefer gelinle damadı evine bırakmaya gelen bir konvoy sokağınızda arabalarından son ses müzik açıp göbek atarak gecenin 1’inde sizi uykunuzdan uyandırıyor. Ne kadar saygısız bir toplum olduk, yeter artık.. Gidin gürültünüzü gözümüzün görmeyeceği, kulağımızın duymayacağı yerde yapın!

 15. serpil11 says:

  Ağzına sağlık canım..Allah razı olsun..

 16. Suheyla says:

  Hic direnme dinleyecen sansina kus burası türkiye .

  1. Sokak düğünlerini sevdiğin, sokak ağzıyla yazmandan belli oluyor 🙂

  2. serpil11 says:

   Evet gelişmemiş ülkemin maalesef gelişememiş insanları 🙁

  3. Siz de girdiğiniz kul haklarının hesabını vereceksiniz. Şansınıza küsün; ahiret var, Hesap Günü var!

 17. Zahide* says:

  Tamamen aynı fikirdeyim ve sık sık bu duruma düşüyoruz. Akrabamızın bile böyle düğünlerine katılmazken evde işkence gibi oluyor. İmza atılacak ,şikayet edilecek bir yer varsa hemen yazalım.

  1. eskiusul says:

   Ben de sokak dugunuyle evlenecegim tek bir mahallede herkes akraba oldugu icin zaten izinler vs aliniyor bizim orda boyle evimizin onunde olacak dugunum sert bir dil kullanmaniz uzdu beni 🙁 herkesin maddi durumu yetmeyebilir salon tutmaya bizde cenaze varsa dugun olmaz ezanlarda muzik kapatilir herkesi bir tutmayin yazinizda… nisan menumu bile sizin sitenizden almis bir cok yazinizi begenerek okumustum bu yazinizda okudugum cumleler bana zengin insanlarin fakirleri hor gorme cumleleri gibi geldi uzuldum cok uzuldum.. sehrin gobeginde evet rahatsiz edici…zira saat 11 den sonra yasaktir heryerde.. kendimi suclu hissetim sayenizde ! Bunun hakki ne olacak kim bilir…

   1. Ben böyle yorumları okuyunca durup düşünüyorum. Yorum yazanlar müslüman mı? Evet Müslüman. Peki benim için geçerli olan İslam’ın kuralları, emirleri yasakları bu tarz yorum yapanlar için de aynı değil mi? Evet aynı. Yani Müslümanım diyen için kurallar değişmiyor. Peki bu durumda ben neden gerici, yobaz hoşgörüsüz oluyorum? Neden ben hakka giriyorum?

    Allah böyle çalgılı çengili, kadınlı erkekli karışık göbek atılan düğünlerden razı olur mu? Elbetteki olmaz. Peki neden salon tutup harama giremeyen insanlar, sokak ortasında harama girmeyi tercih ediyor. Hatta bunu mecburiyet olarak görüyor? Ben kulaklarımı yırtarcasına çalan müstehcen sözlü, ilkel müziklerden rahatsızlığımı dile getirince neden tu kaka oluyorum?

    Anlamıyorum?!

    1. Cezakallahu hayran Cahidem💗🎀💗
     1) Ebu Amir ya da Ebu Malik el-Eş’ari (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
     “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
     ‘Ümmetim arasında fercleri, ipeği, şarabı ve çalgı aletlerini helal kabul edecek bir topluluk olacaktır. Ve birtakım kimseler bir âlemin yakınına konaklayacaklar. Kendilerine ait davarlarla yanına gidecek, bir ihtiyacı sebebiyle onlara varacak. Onlar ona:
     −Bize yarın tekrar gel diyecekler. Yüce Allah geceleyin onlara hükmünü geçirecek ve âlemi koyacak, diğerlerini ise tanınmaz hale çevirerek kıyamet gününe kadar maymunlara ve domuzlara dönüştürecektir’ buyurdu.”
     Buhari
     2) Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
     “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
     ‘Dünyada da, ahirette de lanetlenmiş iki ses vardır:
     1) Nimet sırasında zurna sesi ve
     2) Musibet sırasında bir inleme’ buyurdu.”
     Bezzar Müsned: 1/377, 795, Ebu Bekr eş-Şafii er-Rubaiyyat: 2/22, ed-Dıya el-Makdisi, el-Ehadiysu’l-Muhtare
     Ayrıca bu hadisin kendisi ile kuvvet kazandığı bir şahidi daha vardır.
     3) Cabir bin Abdullah (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
     “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
     ‘Ben ağlamayı yasaklamadım. Fakat ben ahmak ve günahkâr iki sesi yasakladım: Birisi oynama ve oyalanma namesi sırasındaki ses ve şeytan zurnaları, diğeri ise musibet halindeki ses yüzlere vurmak, yakaları yırtmak ve şeytan inlemesidir’ buyurdu.”
     Hâkim, Beyhaki, İbni Ebi’d-Dünya, Acurri, Beğavi Şerhu’s-Sünne, Tayalisi Müsned, İbni Sad Tabakat, İbni Ebi Şeybe el-Musannef, Tirmizi
     4) Abdullah bin Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
     “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
     ‘Muhakkak Allah bana şarabı, kumarı, davul ve zarı haram kıldı. Sarhoşluk verici herşey şüphesiz haramdır’ buyurdu.”
     Ebu Davud 3696, Beyhaki, Ahmed Müsned, Ebu Ya’la Müsned, İbni Hibban Sahih, Ebu’l-Hasen et-Tusi el-Erbain, Taberani Mucemu’l-Kebir
     5) Abdullah bin Amr bin el-As (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
     “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
     ‘Muhakkak Aziz ve Celil olan Allah içkiyi, kumarı, davul ve içkiyi haram kılmıştır. Sarhoşluk veren herşey de haramdır’ buyurdu.”
     Ebu Davud 3685, Tahavi Şerhu Meani’l-Asar, Beyhaki, Ahmed, Yakub el-Fesevi el-Marife, İbni Abdi’l-Berr et-Temhid
     6) Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
     “Şüphesiz Rabbim bana içkiyi, kumarı, davulu ve tamburu haram kıldı.”
     Beyhaki, Ahmed
     7) İmran bin Husayn (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
     “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
     ‘Ümmetim arasında semadan atılan helak edici atışlar, suret değişimi ve yerin dibine geçirilme görülecektir.’ Sahabeler:
     −Ey Allah’ın Rasulü! Bu ne zaman olacak diye sordular. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
     −‘Çalgı aletleri ortaya çıkıp, şarkıcı cariyeler çoğaldığı ve şaraplar içildiği vakit’ buyurdu.”
     Tirmizi 2213, İbni Ebi’d-Dünya Zemhu’l-Melahi, Ebu Amr ed-Dani es-Sünenu’l-Varide fi’l-Fiten, İbnu’n-Neccar Zeylu Tarih-i Bağdad
     8) Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
     “Bir topluluk koltukları üzerinde oturmakta iken maymunlara ve domuzlara dönüştürülecektir. Buna sebep ise onların içki içmeleri, ud çalmaları ve cariyelerin şarkı söylemeleridir.”
     İbni Ebi’d-Dünya, İbni Asakir Tarih-u Dımeşk
     9) Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
     “Ümmetimin sonlarında yerin dibine geçirilmek, semadan helak edici atışların yapılması ve suret değişimi olacaktır.” Sahabeler:
     −Hangi sebeple ey Allah’ın Rasulü! diye sordular. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:
     −“Onların şarkıcı cariyeler edinmeleri ve içki içmeleri sebebiyle olacaktır.”
     Ed-Dulabi el-Kuna, İbni Asakir Tarih
     10) Ebu Umame (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
     “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
     ‘Bu ümmetten birtakım kimseler yemiş ve içmiş olarak geceyi geçirecekler ve maymunlara ve domuzlara dönüştürülmüşler olarak sabahı edeceklerdir’
     Bu hadiste şu ifadeler de vardır. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
     ‘Buna sebep içki içmeleri, faiz yemeleri, şarkı söyleyen cariyeler edinmeleri, ipek giyinmeleri ve akrabalık bağlarını koparmaları olacaktır’ buyurdu.”
     Hâkim, Beyhaki Şuabu’l-İman, Ahmed, İbni Ebi’d-Dünya, Asbahani et-Terğib, Tayalisi, Ebu Nuaym el-Hilye, İbni Asakir Tarih
     11) Enes bin Malik (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
     “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
     ‘Ümmetim altı şeyi helal bellerse artık helak olurlar:
     1) Aralarında lanetleşme ortaya çıkarsa,
     2) İçkileri içerlerse,
     3) İpek giyerlerse,
     4) Şarkı söyleyen cariyeler edinirlerse,
     5) Erkekler erkeklerle yetinirse (cinsel ilişkiye girerse),
     6) Kadınlar kadınlarla yetinirse (cinsel ilişkiye girerse)’ buyurdu.”
     Taberani Mucemu’l-Evsad, Beyhaki
     12) Ebu Umame (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
     “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
     ‘Şarkıcı kadınların satılması, satın alınmaları, onların ticaretinin yapılması helal değildir. Onlar karşılığında alınan bedel haramdır.’ Ebu Umame (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:
     Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle devam etti:
     “İnsanlardan öylesi var ki, herhangi bir ilmî delile dayanmadan Allah yolundan saptırmak ve sonra da onunla alay etmek için boş lafı satın alır. İşte onlara rüsvay edici bir azap vardır.” Lokman 6 bu ayet bu husus (müzik) için indirildi’ buyurdu.”
     Taberani Mucemu’l-Kebir
     Abdullah ibni Mes’ud (Radiyallahu Anh) şöyle demiştir:
     “Şüphesiz ki, su ekini yeşerttiği gibi, şarkı da kalpte münafıklığı yeşertir! Şüphesiz ki, zikir de suyun ekini yeşerttiği gibi, kalpte imanı yeşertir!”
     İbni Ebi’d-Dünya Beyhaki 10/223, Beyhaki 10/223, İbni Hibban 8/362 İbni Kayyım İgasetu’l-Lehfan 1/248, İbni Nasr Kadru’s-Salat 151/b-152
     Abdullah ibni Abbas (Radiyallahu Anhuma) şöyle demiştir:
     “Def haramdır! Çalgı aletleri haramdır! Davul haramdır! Zurna haramdır!”
     Beyhaki 10/222
     İmam Evzai (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:
     Ömer bin Abdulaziz (Rahmetullahi Aleyh), Ömer bin el-Velid’e şu ifadelerin de yer aldığı bir mektup yazdı:
     “Senin çalgı aletlerini ve zurnayı açıkça kullanman, İslam’da bir bid’attır! Senin saçını kötü bir şekilde çekip alacak birisini sana göndermeyi içimden geçirdim!!!”
     Nesei 2/178, Ebu Nuaym el-Hilye 5/270, İbni Abdilhakem Siretu Ömer bin Abdulaziz 154/157
     Ebu Hafs el-Ümevi, Ömer bin Abdullah şöyle dedi:
     “Ömer bin Abdulaziz (Rahmetullahi Aleyh) çocuklarının terbiyecisine mektup yazarak onları çalgı aletlerinden nefret edecek şekilde eğitmesini emretti ve Ömer bin Abdulaziz (Rahmetullahi Aleyh) şöyle dedi:
     Senin vereceğin edep ve terbiye sonucunda çocukların ilk inanmaları gereken husus, şeytandan başlayıp sonu Rahman’ın gazabına ulaşan çalgı ve eğlence aletlerinden nefret etmeleri olsun! Çünkü ilim ehlinden güvenilir kimselerden bana ulaştığına göre;
     ‘Çalgı aletlerinin çalındığı yerde bulunmak ve şarkıları dinleyip, onların düşkünü olmak, suyun otu yeşerttiği gibi kalpte münafıklığı yeşertir!’
     Allah’a yemin ederim ki, bu gibi yerlerde bulunmayı terk etmek suretiyle bundan sakınmak, hiç şüphesiz akıl sahibi bir kimse için kalbinde münafıklık üzere sebat etmekten daha kolaydır!”
     İbni Ebi’d-Dünya Zemmu’l-Melahi 6/1, Ebu’l-Ferec İbnu’l-Cevzi 250

     1. Zahide* says:

      Allah Razı olsun Belgin kardeşim, Müslümanım diyenin, kendini tarttığı ölçüsü işte bu. Gelenek, görenek, Eş dost ,müslümanlık kriterlerinden önde olursa da olacağı bu.

      1. Âmiin ecmain Zahide kardeşim🌹aynen canım:((

   2. Zahide* says:

    Cevabınız bana değildi galiba. Akraba derken çalgılı , kadın erkek Karışık düğünlere katılmıyoruz, Kastettiğim bu,sokak salon farketmez. Çok nezih yemekli Düğünlerde bile Karışık oturulduğundan hayırlayıp hemen terkediyoruz Orayı.

    1. Benim daha cok merak ettigim bu sokak düğünlerinin rezilliginden cok bu saygısızlığa gozyuman idarecilerin ve din adamlarinin kayitsiz kalislaridir. Tavsana kaç taziya tut mukabilince yasakmis imajı verip sikayet edeni degerlendiriyomus gibi yapip, bu rezillige musamaha gosteren sorumlular da ayni gunaha, kul hakkina giriyorlar. Yaziklar olsun bu konuyu cozmedikleri icin. Hocalar da ayni sekilde ses cikartmiyorlar. Cok mu zor Cuma vaazlarinda bu cahil halka yaptiklarinin yanlış oldugunu anlatmak, bu konunun kul hakkina girdigini soylemek. Yaziklar olsun sokak düğünü yapanlara! Yaziklar olsun bu konuyu cozemeyenlere! Ya da COZMEYENLERE! Hakkim haram olsun.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: