kokoshabla deodorant

Buzdolabındaki Kötü Kokular Nasıl Giderilir?

11417492_1620489808239007_2054557251_n

Buzdolabındaki Kötü Kokular Nasıl Giderilir? 🌸

Temizliğe başlamadan önce buzdolabının fişini prizden çekin ve içindeki bütün yiyecekleri boşaltın.
Buzdolabını temizlemek için yumuşak bir bez veya sünger kullanın. Metal temizleme süngerlerinden kaçının çünkü bu süngerler buzdolabınızın çizilmesine yol açar.

👉Filtreyi temizleyin
Pek çok buzdolabında, minik bir tahliye/filtre sistemi bulunmaktadır. Çoğunlukla sebzeliğin hemen üstünde ve dolabın arka kısmında yer alan bu filtrenin tamamen temiz olduğundan emin olun.

👉Elma sirkesi🍎🍏
Ana sorunu ortadan kaldırdığımıza göre, temizlik için kolları sıvayabiliriz:
Öncelikle buzdolabınızda bulunan yiyecekleri çıkarıp dolabı eritmeye alın. Derin dondurucu bile olsa içeride oluşan az orandaki nem, kötü kokuyu tutacağından onu ortadan kaldırmanız gerekecek.
Buzları çözdürdükten sonra buzdolabını bir miktar elma sirkesi karıştırdığınız su ile iyice silin. Elma sirkesi hem antiseptik özelliği ile olası bakterileri temizleyecek hem de kokunun giderilmesini sağlayacaktır. Sirkenin kendi kokusu çok kısa sürede kaybolur.

🌸Karbonat🌸
Ilıştırılmış suyun içine kattığınız bir miktar karbonatı eritin ve daha sonra bu suyla buzdolabının içini iyice silin.

🌸Kahve ve Pirinç🌸
İnatçı kokulara karşı Küçük bir kasenin içine bir miktar Türk kahvesi koyun, içine de bir kaşık kadar pirinç karıştırın. Bu karışımı, bir gece kadar buzdolabınızda bekletin. Kokudan kurtulmanızı sağlayacaktır.

🌸Mangal kömürü🌸
Bu yöntemlerin hiçbirinin fayda etmediği takdirde, oldukça dikkatli davranmak koşuluyla son bir yöntem yer alıyor. Kulağa sıra dışı gelse de, mangal kömürü kötü kokulardan kurtulmanıza yardımcı olabilir!
Kömürleri küçük gözenekli bir filenin içerisine koyun veya poşetin üzerinde sık aralıklarla delikler açın. Dolabın bir köşesine yerleştirin.

Her şeye rağmen çok eskiyen buz dolaplarındaki kötü kokuların hiç bir şekilde kaybolmaması da muhtemel.

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. serpil11 says:

    Yaz günü buzdolabının içini sıkış tıkış yapmadan nasıl kullanabiliriz..malum karpuzdu soğuk su şişeleriydi yoğurt süt ..bi türlü sakin tutamıyorum.. Pazar alışverişi yapmadan da olmuyor ? Dolaba konması gereken sütlü tatlı yapmıyorum ..bi de ona yer açamam diye..varmıdır bu konuda önerisi olan ? 🙂

    1. Bu sorunu facebookta mı sorsak 🙂

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: