Doğal Güneş Kremi

SANAL CİNNET!

sosyal-ac49flarda-otomatik-paylac59fma“Cahide hanım bir kere fotoğrafınızı paylaşın. Biz bakalım sonra silersiniz” diyen izleyicilerime “Ben aklımı peynir ekmekle mi yedim” diye sormak istiyorum? Siz internete düşen bir resmin kimlerin eline geçeceğini, ne şekilde kullanılacağını biliyor musunuz? Fazla paranoyak olduğumu düşünebilirsiniz. Varsın öyle olsun. Yeter ki özelim bana kalsın. Kirli ellere malzeme olmasın.

Kişinin kendi resmini internet ortamında rahatlıkla paylaşması hastalıklı bir hal olsa da, bu kendi tercihidir. Sonuçlarına da yine kendisi katlanır. Peki ya sizden habersiz resminiz çekilip paylaşılırsa? Ya da ev içinde öylesine kayda alınan bir video ertesi gün facebook zaman tüneline düşer, elden ele dolaşırsa ne yaparsınız?

Şahit olduğum bir kaç örnek vereyim:

Kadına çocukları Umre sürprizi yapıyorlar. Bir kutuya ilgili kağıdı koyup, kutuyu açmasını istiyorlar. Kadının kutuyu açması, şaşırıp ağlaması sahnelerinin tümü kayda alınmış ve hoop Facebook’a atılmış. Kadın yapacağı bir ibadetin böyle ulu orta duyurulmasını ister miydi? Dışarıda pardesü giyen mümine bir kadın, ev içi kıyafetiyle cümle aleme görünmek ister miydi bilinmez.

Çocuk sünnet olmuş. Nasıl sünnet olduğunu anlattırıyorlar. Ağlayarak sünneti anlatan çocuğun videosu babası tarafından hoop facebook’a atılıyor! Çocuk büyüdüğünde bu videoyu görse güler mi, yoksa yerin dibine mi geçer düşünen yok.

Adam hasta yatağında kıvranıyor. Akrabası ziyarete gitmiş. Acılar içindeki adamı kayda almış. Sosyal hesabında paylaşıyor. “Muharrem abimize dua edin. Çok perişan” diyor. Adam perişan halinin kendisinden habersiz insanlarla paylaşılmasına razı olur muydu? Kimsenin umurunda değil.

Evlerine gelen misafirin önünde, elindeki boş çaydanlıkla ayağı takılmış numarası yapan, boş çaydanlığı düşürüp, misafir kadının yüreğini hoplatan evin kızı ve gülüşen ev ahalisi, büyük bir iştahla gizliden çektikleri videoyu facebook sayfalarında paylaşıyorlar. Misafir kadın, ev sahibinin misafirperverliğini(!)  hayat boyu unutur mu bilinmez!

Kadın muhtemelen profil resmi yapmak için oğluna resim çektiriyor. Oğlu resim çekermiş gibi yapıp videosunu çekiyor. Kadının şiveli konuşması, oğluna çekemediği için kızması direkt facebook’ta, youtube’ta boy gösteriyor. Kadın, kendisini küçük düşüren, onur kırıcı bu videonun milyonlarca insan tarafından izlenip, gülünmesini ister miydi?

Tuvalete alışma sürecinde altına büyük çişini yapan çocuğun, çişli pijamasını ve çocuğun altı kirli halinin resmini çekip facebook’a atan anne, “O kadar sinirlendim ki, aklıma ilk gelen burada paylaşmak oldu” diyor.

Bu bir ahlaki çöküş, bu bir sanal cinnet! Hayatları “Reality Şov”a dönen sıradan insanlar bir yana, çevresindekileri de bu şova dahil etmek isteyen, her önüne geleni malzeme olarak gören hastalıklı insanlarla beraber yaşıyoruz. Özelini çarşaf çarşaf paylaşmalarını geçtim, başkalarının, hatta kendi aile fertlerinin özeline bile göz diken, beğeni-yorum almak uğruna, tüm ahlaki değerlerini hiçe sayan bu insanlar beni ürkütüyor.

Kainatı okusun, Rabbinin yarattığı güzellikleri görsün diye bahşedilen gözlerimiz, sadece röntgenciliğe çalışır oldu. Kodlarımıza güvensizliğin aşılanmasına izin vermeyelim ama çevremizi, ailemizi bu hastalıklı hale karşı uyaralım.

Çocuklarımızı sosyal medyaya karşı uyaralım. Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu videolarla, resimlerle, yazılarla gösterip, bunların ne gibi sonuçlara sebep olabileceğini anlatalım. Kendi resimlerini sanalda paylaşmanın, özelini paylaşmak anlamına geldiğini. Habersiz olarak birinin resmini, videosunu paylaşmanın AHLAKSIZLIK olduğunu öğretelim onlara.

Lütfen kendimize gelelim. Niçin yaratıldığımızı, sorumluluklarımızı düşünelim, fehm edelim. Gerisi zaten kendiliğinden gelir…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. bende ayı fikirdeym kendimi acayip hissetmeye baslamstm onlar paylaşıyo ben paylaşmıyorum izinde vermiyorum diye bana düsman oluyolar anlamıyorlar bu paylaşımlar dünyanın bi ucuna gidiyo rabbim akıl fikir versn.

  2. Merhaba cahide hanım yaptığınız tarifleri çok beğeniyorum ve kolayca uyguluyorum Allah razı olsun. Fakat yazılarınızı beni o kadar çok rahatsız ediyor ki ben burada kendi görüşlerimi anlatmıyacam bu çok yanlış sizin görüşleriniz hakkında da konuşmak çok yanlış ama siz bu sitede sizin görüşünüz olmayan sizin zihniyetinize uymayan kişileri yeriyorsunuz herkesin inancı kendine herkes kendi doğrularında yürümeli başka bir blogda da sizin isminiz kullanılarak savunduğunuz fikirlerin eleştirilmesi ne kadar doğrudur bunları sosyal medyada yapmak hemde isim vererek çok yanlış bulduğumu söylemek isterim. Sırf kendi doğrularımız için insanları ötekileştirmek ne derece doğrudur. Onların davranışlarını uygunsuz rezillik şeytanlık diye yargılamak haksızlıktır.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: