SANAL CİNNET!

sosyal-ac49flarda-otomatik-paylac59fma“Cahide hanım bir kere fotoğrafınızı paylaşın. Biz bakalım sonra silersiniz” diyen izleyicilerime “Ben aklımı peynir ekmekle mi yedim” diye sormak istiyorum? Siz internete düşen bir resmin kimlerin eline geçeceğini, ne şekilde kullanılacağını biliyor musunuz? Fazla paranoyak olduğumu düşünebilirsiniz. Varsın öyle olsun. Yeter ki özelim bana kalsın. Kirli ellere malzeme olmasın.

Kişinin kendi resmini internet ortamında rahatlıkla paylaşması hastalıklı bir hal olsa da, bu kendi tercihidir. Sonuçlarına da yine kendisi katlanır. Peki ya sizden habersiz resminiz çekilip paylaşılırsa? Ya da ev içinde öylesine kayda alınan bir video ertesi gün facebook zaman tüneline düşer, elden ele dolaşırsa ne yaparsınız?

Şahit olduğum bir kaç örnek vereyim:

Kadına çocukları Umre sürprizi yapıyorlar. Bir kutuya ilgili kağıdı koyup, kutuyu açmasını istiyorlar. Kadının kutuyu açması, şaşırıp ağlaması sahnelerinin tümü kayda alınmış ve hoop Facebook’a atılmış. Kadın yapacağı bir ibadetin böyle ulu orta duyurulmasını ister miydi? Dışarıda pardesü giyen mümine bir kadın, ev içi kıyafetiyle cümle aleme görünmek ister miydi bilinmez.

Çocuk sünnet olmuş. Nasıl sünnet olduğunu anlattırıyorlar. Ağlayarak sünneti anlatan çocuğun videosu babası tarafından hoop facebook’a atılıyor! Çocuk büyüdüğünde bu videoyu görse güler mi, yoksa yerin dibine mi geçer düşünen yok.

Adam hasta yatağında kıvranıyor. Akrabası ziyarete gitmiş. Acılar içindeki adamı kayda almış. Sosyal hesabında paylaşıyor. “Muharrem abimize dua edin. Çok perişan” diyor. Adam perişan halinin kendisinden habersiz insanlarla paylaşılmasına razı olur muydu? Kimsenin umurunda değil.

Evlerine gelen misafirin önünde, elindeki boş çaydanlıkla ayağı takılmış numarası yapan, boş çaydanlığı düşürüp, misafir kadının yüreğini hoplatan evin kızı ve gülüşen ev ahalisi, büyük bir iştahla gizliden çektikleri videoyu facebook sayfalarında paylaşıyorlar. Misafir kadın, ev sahibinin misafirperverliğini(!)  hayat boyu unutur mu bilinmez!

Kadın muhtemelen profil resmi yapmak için oğluna resim çektiriyor. Oğlu resim çekermiş gibi yapıp videosunu çekiyor. Kadının şiveli konuşması, oğluna çekemediği için kızması direkt facebook’ta, youtube’ta boy gösteriyor. Kadın, kendisini küçük düşüren, onur kırıcı bu videonun milyonlarca insan tarafından izlenip, gülünmesini ister miydi?

Tuvalete alışma sürecinde altına büyük çişini yapan çocuğun, çişli pijamasını ve çocuğun altı kirli halinin resmini çekip facebook’a atan anne, “O kadar sinirlendim ki, aklıma ilk gelen burada paylaşmak oldu” diyor.

Bu bir ahlaki çöküş, bu bir sanal cinnet! Hayatları “Reality Şov”a dönen sıradan insanlar bir yana, çevresindekileri de bu şova dahil etmek isteyen, her önüne geleni malzeme olarak gören hastalıklı insanlarla beraber yaşıyoruz. Özelini çarşaf çarşaf paylaşmalarını geçtim, başkalarının, hatta kendi aile fertlerinin özeline bile göz diken, beğeni-yorum almak uğruna, tüm ahlaki değerlerini hiçe sayan bu insanlar beni ürkütüyor.

Kainatı okusun, Rabbinin yarattığı güzellikleri görsün diye bahşedilen gözlerimiz, sadece röntgenciliğe çalışır oldu. Kodlarımıza güvensizliğin aşılanmasına izin vermeyelim ama çevremizi, ailemizi bu hastalıklı hale karşı uyaralım.

Çocuklarımızı sosyal medyaya karşı uyaralım. Neyin doğru, neyin yanlış olduğunu videolarla, resimlerle, yazılarla gösterip, bunların ne gibi sonuçlara sebep olabileceğini anlatalım. Kendi resimlerini sanalda paylaşmanın, özelini paylaşmak anlamına geldiğini. Habersiz olarak birinin resmini, videosunu paylaşmanın AHLAKSIZLIK olduğunu öğretelim onlara.

Lütfen kendimize gelelim. Niçin yaratıldığımızı, sorumluluklarımızı düşünelim, fehm edelim. Gerisi zaten kendiliğinden gelir…

Cahide Sultan

30 Yanıt to “SANAL CİNNET!”

 1. esma Says:

  bende ayı fikirdeym kendimi acayip hissetmeye baslamstm onlar paylaşıyo ben paylaşmıyorum izinde vermiyorum diye bana düsman oluyolar anlamıyorlar bu paylaşımlar dünyanın bi ucuna gidiyo rabbim akıl fikir versn.

 2. Ayşe Says:

  Merhaba cahide hanım yaptığınız tarifleri çok beğeniyorum ve kolayca uyguluyorum Allah razı olsun. Fakat yazılarınızı beni o kadar çok rahatsız ediyor ki ben burada kendi görüşlerimi anlatmıyacam bu çok yanlış sizin görüşleriniz hakkında da konuşmak çok yanlış ama siz bu sitede sizin görüşünüz olmayan sizin zihniyetinize uymayan kişileri yeriyorsunuz herkesin inancı kendine herkes kendi doğrularında yürümeli başka bir blogda da sizin isminiz kullanılarak savunduğunuz fikirlerin eleştirilmesi ne kadar doğrudur bunları sosyal medyada yapmak hemde isim vererek çok yanlış bulduğumu söylemek isterim. Sırf kendi doğrularımız için insanları ötekileştirmek ne derece doğrudur. Onların davranışlarını uygunsuz rezillik şeytanlık diye yargılamak haksızlıktır.

 3. Hcsg Says:

  Aynen size katilmamak elde degil. Bende etrafimdakileri surekli uyariyorum. Ama ismim paranoyaga cikiyor. Olsun paranoyok olmaya raziyim diyorum. Etraf pedofili doluyken bence bu dusuncelerimiz en dogrusu. Allaha emanet olun.selamlar..

 4. Zahide* Says:

  Allah razı olsun, bu konuda da yalnız olmadığını bilmek güzel. Rabbim aklını doğru kullanmayı nasip etsin herkese, kulllanamayanların şerlerinden de Allah bizi de ,evlatlarımızı da muhafaza buyursun. Maalesef güvenli yer kalmamış.

 5. Fakirzâde Says:

  Fakir’de size tam destek vermektedir Cahide hanım. İffetin kelime mânâsını değil derûnî mânâsını bilip anlayan hanımlar azaldı. Bir hayvan neslinin dahî yok olma tehlikesini hesap edip korumaya alan günümüz insanı ve günümüz Müslümanları! ahlakî değerlerine sahip çıkmada bu çabayı sarfetmeyi bırakın böyle bir farkındalığa dahî sahip değildir. Bu değerlerimize yapılan bilinçsiz bir hakarettir. Rabbim sayılarınızı arttırsın. Sayfanızı yeni gördüm, yemek tarifi kısmı ilgi alanım değil ama fikirlerinizi ve birikimlerinizi paylaştığınız yazılarınızı takip etmeye çalışacağım inşâAllâh, kolay gelsin..

 6. gülaykahvekeyfi Says:

  megaloman oldu millet! hiç hoşlanmıyorum bu tür hareketlerden . kızıma da sıkı sıkı tenbih ediyorum okulda bu tür şeylere alet olmamasını, zira var böyle gençler okulda. instgram da bir kapalı hanımın yemek sitesin de kınalı ellerinin görüntüsü var, elleri o kadar güzel ki . keşke teşhir etmese!

 7. Kardelen Says:

  Çok hakliskn kardeşim ağzına sağlık kalemine kuvvet yegenlerim guluyorlar fese erkek ismiyle girdim diye ne gereği var dedim insan sevdiği kisi gormeden de sevebilir gonul gözüyle görebilir allaha emanet ol bildigin yoldan sasma kardesim

 8. Elif Özdemir Says:

  Katılıyorum. Benim içim bir tuhaf oluyor. İnsanlar ne var ne yok hayatlarında internette paylaşıyorlar.

 9. Seher Says:

  Cahide hanım.

  Alıntıladığınız soruya bakarak “fotoğrafınızı geri silersiniz” anlamında, diyorum ki maalesef sizi takip etmenizd rağmen bazı konularda mesajlar iyi alınmamışmı? Yoksa merakımıza hepten mağlup olup o bazı değerleri unuverip böyle isteklerde mi bulunuyoruz. Size dışardan hep rastladım bir şeyleri ararken veya paylaşıldığı için bazı yazılarınız. Fazla ilgilenemediğim blogumdan takibe aldım kısa bi zamandır ama uzun zamandır isminizi biliyorum Allah sizden razı olsun. Demek istediğim sizin yemek tarifleri dışındaki paylaştığınız önemli konulara rağmen biz hala neden böyle sorular sorabiliyoruz? Sadece merakımızı yenemediğimiz için mi?
  Maalesef sizin gibi duyarlı insanların uyarılarına resmen göz kapatıp kulak tıkıyoruz.
  En son mesela Nur Mektebinden Uğur Akkafanın uyarısına rastladım, cevap yetiştiren bayanlar eksik olmadı!!! Edep Yahu.
  Allah sizden razı olsun kaleminize hayırlısıyla kuvvet versin.
  İnternete yeni atılmış bi amca, teyze, enişte dayı ya hadi biraz olsun müsamaha gösterebilirim eklediği zaman. Ama avrupada yaşıyorum, resmi kurumlar stk lar sizden imzalı izin istiyorlar belirli etkinliklerde çocuğunuzun resmini çekip paylaşabilmek için. Şimdi böyle bir vesileyle bir araya gelmişiz daha adını dahi öğrenmediğim bir anne, çocuklarımız yan yan a gelir gelmez şak şak resim çekiyor. Çektikten sonra bebeğimin “arkadaşıyla” resmini çekim diyor. O zaman sormazlarmı, hanım kardeşim burdaki görevliler senin resmin için izin isterken sana ne oluyor? Kimsin necisin? O derece gına gelinen bir noktada olduğumdan olsa gerek kısa ve öz belki kırıcı belki edep dışı ama ne diyeceğimi şaşırdığımdan: “çekmesen olmaz mı” dedim. Bunun üzerine sildim buyur gibi bir hareketle telefonu bana gösteriyor bu anne. Ahlakım değil başkasının telefonuna bakmak.
  Bunları neden paylaşıyorum. Yukarda dediğim gibi internete daha yeni atılmış bir amca teyze vesaire yi birazcık anlatım ve anlatırım olayın o kadar basit olmadığını. Ama internetle büyümüş gençlere internetin bu noktasına gelindikten sonra müsamaha gösteremeyiz. O kadar facia haberlerinden sonra “bilemezki” diyemeyiz. Tıpkı vatandaşın “tüm yürürlükte olan yasalardan haberdar olduğunu” varsayan kuralı koyan yasalar gibi. Haberim yoktu bilemezdim diyemeyiz. facebook un herşeyini biliyoruz ama iş bu meseleye gelince bilmezden geliyoruz. Bazen çok “saf” ve “nayif” davranıyoruz. Davranmayalım. Bu saflık bazen kabahat bile olur. Çünkü yaşadığın medeniyet ve toplum gereği kullandığın araçların zararlarının hepsinden haberdar olamasanda tedbirli olmalısın. Hele ki biz Elhamdülillah müslümanız diyorsak. Bütün bunları yazarken sırf kendisiyle alakalı şeyleri paylaşanları dikkate almadım bile. Ama pervasızca başka insanların bu denli hakkına girmek ne cüret?
  Niyeyse o konuya gelincd bilmeyen cahil ayağına gidiyoruz.
  Allah sonumuzu hayreylesin.

  Cahide hanım ve diğer hanım kardeşler kimseyi kırmak istemedim hakkınızı helal edin ama mesele mühim. içimi döküp sizinle paylaşmış oldum

  • Cahide Says:

   İşin ilginci, bu soru resim mevzuunda yazdığım bir yazının altına bile gelmişti. Toplum olarak beynimiz, düşüncelerimiz uyuştu. Allah encamımızı hayreylesin.

   • seher tkc Says:

    Haklisiniz. “Uyustu” demeniz cok yerinde. Galiba TV den sonra da internet amacina ulasti. Kimilerinin dedigi gibi beyinlerimiz iyi kontrol altina alinmis.

 10. zturkan Says:

  yine çok çok güzel yazmışsınız. yazdıklarınızın hepsine yürekten katılmakla birlikte, en çok evli ya da bekar bayan arkadaşlarımın narsistik bir yaklaşım sergileyerek,makyajlı saçlar yapılmış halde, (özellikle de hava atmak için arabada direksiyon başında) sık sık selfile çekip paylaşmaları bana çok cahilce geliyor. kadınlı erkekli herkes tarafından fotolar beğenilip ” ne kadar güzelsin cnm, çok tatlısın Allah nazardan esirgesin” gibi yorumlar yapıldıkça egolarını tatmin ediyorlar. Yazık onlara..Bence bu tedavi gerektiren bir ruh hastalığı..

 11. Bilge Says:

  Dedikleriniz tamamen doğru.. Bu resimleri paylaşanlar bile evet doğru diyeceklerdir yazılanlara ama bi türlü hiç bişey düzelmemekte ve daha kötüye gitmekte. Sosyal medya hesapları gittikçe artmakta insanlar deyim yerindeyse paylaşım manyağı olmuş durumdalar. Ne yapmak gerek onun üstünde durmalı değil Miyiz?

 12. Belgin Says:

  Cezakallahu hayran Cahidem🌷Rabbim sonumuzu hayr etsin âmiin😐
  (Müminler, namazlarını huşu içinde kılar, boş, lüzumsuz şeylerden yüz çevirir, zekatlarını verir, iffetlerini korur, emanet ve ahidlerine riayet eder.) [Müminun 1-8] 
  (İman edenler arasında kötülüğün, hayasızlığın yayılmasını isteyenler ve sevenler için dünyada da ahirette de elim bir azap vardır.) [Nur 19]
  (Şu altı şeyi yapanın Cennete girmesine kefilim: Doğru konuşan, verdiği sözü yerine getiren, emanete riayet eden, namusunu koruyan, gözlerini haramdan sakınan, ellerini kötülükten çeken.) [İ.Ahmed] 

 13. maryam Says:

  Benim bu konu ile ilgili dolaylı olacak şekilde bir sorum var : Hanefi mezhebi’ne bağlı alimler , kadının dışarıda ellerini ve yüzünü açmasının caiz olduğunu söylüyorlar fakat dışarısı fitne kaynıyor . Hocalarımıza internete fotoğrafımızı verelim mi deseydik şiddetle karşı çıkarlardı.Şunu da biliyoruz ki , dindar bir hanım asla internette elleri ve yüzünü göstermez fakat İnternet şu anda mevcud olan dış dünyadan daha mı güvensiz ki biz dışarıda ellerimizi ve yüzümüzü açıyor ama sosyal medyada paylaşmıyoruz ?

  • MuazveMusabınannesi Says:

   (: Kılıf mı buldun sen şimdi kendine…

   • Cahide Says:

    Dışarıdaki bir adam senin yüzünü bir kere görüp geçer ama internete resmini koyduğunda, aynı adam o resme uzun uzun bakabilir hatta telefonuna indirir. Canı istedikçe bakar. Resminin üzerinde hayaller kurar. Yani fark var!

   • maryam Says:

    hayır hayır , kardeşim beni yanlış anladınız . Asla ! dini kendime kılıf edinmedim . Belki soru daha içerikli olmalıydı.. Ben , bazı alimlerin , dışarısı fitne yuvası haline gelmiş iken yüzün örtülmesi günah değil , ellerinizi ve yüzünüzü açabilirsiniz fetvaları içime sinmediği için belki böyle bir karşılaştırma yaptım kendimce .Affola , niyetim yüz örtmenin lazım geldiğine dikkat çekmektir, bundan hariç bir art niyetim asla yoktur. Hani esasen soru şöyle olmalıydı : İnternet ortamı da elbet tehlikelidir bunda hemfikiriz de ,dış dünya -Allah korusun – daha da büyük fitnelere sebeb olabilecek bir yer iken-hele şu zamanda – yüz örtmenin daha da gerekli hale gelmesi gerekmez mi ? Yoksa” dışarıda zaten gözüküyoruz ,sosyal medyada da paylaşalım”demek istemedim . Ben zaten ailem ile yüzümü örtebilmek için mücadele ediyorken böyle bir bahaneye -kılıfa- sığınır mıyım ? maazAllah. yanlış anlaşılmaktan ve yanlış anlamaktan Allah’a sığınırım . Selam ve dua ile ..

 14. Mehtapabla Says:

  Yazdıklarına aynen katılıyorum Allah sonumuzu hayretsin.

 15. Hilalll Says:

  Selamun aleyküm. ..cahide hanım bu hastalik oyle bir noktaya gelmiski durum cok vahim.haberli habersiz videolar fotograflar her yerde paylasiliyor.buyuk bir hastalik ve buyuk bir kul hakki oldugunu düşünüyorum. Helede bu hataya inancli imanli insanlarin dustugunu gorunce üzülüyorum. Her ne sebeple veya sebepsiz ne olursa olsun kesinlikle cok rahatsiz oldugum bir durum.
  Gecen umre ziyaretimizde bu konudan dolayi epey sikinti cektik.insanlar ne kadar duyarsiz hissiz ve bir o kadarda dusuncesiz :((((
  kabede bile cogu insan surekli video ve foto goruntuluyorlar.o mukaddes topraklarda insan hangi kameraya takilacagim diye rahatsiz oluyor :(( sahsen ben bu konuda son derece titiz oldugumdan umrenin tadini yasayamadim :((( ozellikle bizi umreye goturen sirketin grubumuzdan sorumlu olan hocaefendisi surekli elinde telefonu video cekiyor.facebook sayfasinda yayinlayacakmis… ozellikle beni goruntuluyordu.bu yuzden o kadar tedirgin oldumki su muazzam kabeyi ilk gormenin sevincini bile doya doya yasayamadim.. :(((((o kadar uyarmama ve rahatsiz oldugumu kesin ve net bir dille belirtmeme binaen ozur dileyip tamam goruntulemeyecegim diye soz veren bu beyfendi bir suru foto ve video paylasmis sayfasinda :(((( bu resmen buyuk bi kul hakki .dis kiyafetimizle goruntulemis ama bu bile o kadar cok rahatsiz ediciki cunku isteyen herkes yuz hatlarimizi saatlerce izleyebilirki bunu dusunmek bile beynimi felc edecek nerdeyse….:(((( elbetteki gunluk yasamda zaman zaman nadirde olsa erkeklerle muhatap oluyoruz ama bu ayni sey degil..bundan once boyle bir sey yasamamistim .insan bu kadarmi saygisiz dusuncesiz ve onursuz olabilir…bir mumine diger bir muminin mali cani ve namusu emanet degilmiydi ?? Uyarilara ragmen bunu gizliden yapmak kisilerin imani boyutunda ne kadar buyuk yaralar oldugunu gosteriyor..birileri rant elde edecek diye mahremiyete son derece dikkat eden insanlari boy boy sayfalarda paylasmak …oturup aglayasi geliyor insanin :(((((((

  • Cahide Says:

   Endişelerinde çok haklısın. Öyle kalabalık ortamlarda peçenin ne kadar gerekli olduğunu düşünüyorum Hilalim. Çünkü ellerinde telefon olan ve resim çeken insanları görünce ister istemez yüzümü gizleme ihtiyacı hissediyorum. Umrede Hacda resim çekmek, maneviyatın tavan yapması gerekirken, fotoğraflarla uğraşmak, Kabe’ye doya doya bakmak varken, en güzel pozu nasıl çekerimin derdine düşmek… Çok yazık. Büyük kayıp…

  • Seher Says:

   Sizi çok iyi anlıyorum. Biz ne mutlu ki bizim kafile başkanlarımız ve tur organizasyonu o derece hassasiyet gösterdilerki otel deki asansörlerin haremlik selamlık olmasına kadar, otobuste bayanlar arkada erkekler önde demeye kadar uğraştılar. Resmi fotoğraflarda erkekler ön planda o resimlerde sayılı bi kaç tane. Maalesef kafiledeki insanların kendileri şimdi başka bir erkeğin çektiği resimde hanımımın bulunmasında bende rahatsız olmammı? Diye düşünmüyorlar. O dereceye geldi ki biz rahatsız olunca arkadaşın eşi bir bey çekenin elinden aldı teker teker bakıp resim sildi zorla!

   Bu arada ciddeye yeni vardığımızda. Bi baktım o çeken kişi kameraya alıyo milleti… Meğer bi tv programcısı. Fakat program için kayıt yapacaksa bundan herkesin haberi olması gerekmezmiydi? Neyseki programda kendi etrafındaki arkadaş ve hanımları yayınlandı ama çekim yaparken topluca da olsa bizden izin istenmeliydi.
   İnsanlar dışında bizim kafile sorumlularımız çok hassasiyet gösterdiler yine Allah razı olsun onlardan.

 16. ummuyasemin Says:

  sevgili kardeşim, yazının linkini buna çok benzer bir yazımda paylaştım. bilgin olsun hakkını helal et Allah ecrini versin inşallah
  https://ummuyasemin.wordpress.com/2015/06/28/teravih-selfiesi/

 17. Filiz Says:

  Her kelimesine katiliyorum by edepsiz hayasizca sergilenen hayatlar kucucuk beyinlerinde yikanmasini sagliyo ornegin Benim 12 yasindaki kizim cevresindekilerin bu paylasiplarina heveslenip illa bende video cekip paylasacam diye tutturdu onu zor ikna ettim ama sukur sonunda ikna oldu bizim gibi inancli musluman insanlarin kendilerini ulu orta heryerde show yapmasinin iyi bisey olmadigini ki bende sizin gibi dusunuyorum kotu insanlar masum bir resmi kim bilir hangi emellerde kulanir, kizimi ikna biraz zor oldu diyorum cunku yurt disinda yasiyoruz haliyle yabanci arkadaslari var okuldan filan onlardan etkilenmisti ama yine cok sukur ikna oldu ve bidaha lafini acmadi

 18. Burcu Says:

  Cahide ablacim fikrine zikrine ilmine hayranim. Sizi tanimayi cok isterdim allah sizden razi olsun. Cok degerlisiniz

 19. Dilek Says:

  İnsanın özeli kendin de saklı olmalı. Eskiler boşuna demiyorlar ne yaşanırsa dört duvarda kalır diye. Güzel bir paylaşım yüreğinize sağlık…

 20. İlimilmek Says:

  Teşhircilik bir hastalık olmaktan çıktı malesef. Hatta doğum fotoğrafçılığı gibi mesleklerin doğmasına sebep oldu bu durum.
  Mahremiyet özgürlüktü oysaki. Mahremiyetin olmadığı bir özgürlükten nasıl bahsedilebilir? İnsanlar her istediğini yapar oldu ama ne hikmetse her istediğini yapanlara bakın hep birbirlerinin yaptıklarını yapıyorlar, özgünlük, kendine haslık, kişisellikleri kaybolmaya başladı tek tip müptezel bir güruha dönüştüler. İnsan özüne uzaklaşınca ne özgür ne özgün ne de özel olabiliyor.

  • Cahide Says:

   Canım kardeşim, yorumunu burada görmek güzeldi. Sayfamıza hoşgeldin. Değerli yorumun için çok teşekkür ederim.

 21. Meryem Says:

  Kesinlikle aynı fikirdeyim ama anlatamıyorum en dindarlara bile

 22. Aynur Says:

  Allah razı olsun kaleminize yüreğinize sağlık…


"...Güzel bir söz, kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir.(İbrahim suresi:24)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: