Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

NEDİR BİZE AĞIR GELEN?

19945979471_32f288bd4a_bBize en ağır gelen iş, ahiret günü terazide en ağır basacaklar arasında yer alacak. Şimdi düşünelim biraz ;

Nedir bize ağır gelen?

Sabah uyandığımızda hemen abdest alıp Kur’an’a sarılmak istiyor muyuz, okudukça rahatlıyor muyuz? Yoksa 2 sayfa Kur’an okumayı günlerce erteliyor muyuz?

Ezan okununca hemen soluğu seccadenin başında mı alıyoruz? Yoksa vakit çıkmak üzereyken mi kılıyoruz namazlarımızı? Ya da hiç mi kılmıyoruz? Hep mi ıskalıyoruz secdelerimizi?

Sıcak havalarda doğru tesettürümüzün içinde terlesekte mutlu ve huzurlu mu oluyoruz? Yoksa tesettürle şereflenmek için serin havaları mı bekliyoruz? Ya da, bu sıcakta kapalı mı giyilir diyoruz?

Yabancı bir erkek tokalaşmak için elini uzattığında, ateşten kaçar gibi elimizi çekiyor muyuz? Yoksa bizim için bu basit bir mevzu mu?

İçkili, kadın erkek karışık oynanan düğünlere gitmenin, yarı açık kıyafetler giymenin diğer adı bizim için ölüm mü? Yoksa ölüye gider ağlarım, düğüne gider oynarım duyarsızlığında mıyız?

Mevcut mal varlığımıza zekat düşüyorsa, malımıza düşen zekatı hatta fazlasını gönülden veriyor muyuz? Yoksa malımın 40’ta birini vereceğim de bana ne kalacak mı diyoruz?

Yanımızda başka birinin gizli halleri konuşulurken, eti liğme liğme yenilirken konuşanı zor olsa da susturuyor muyuz? Susmazlarsa ortamı terk ediyor muyuz? Yoksa gıybete bizde iştirak mı ediyoruz?

Dilimize sık sık dolanan zikirler, ayetler mi oluyor, yoksa en yeni şarkı ve türküler mi?

Bize ağır gelen ameller, bizi cennete taşıyacak olan ameller ise, nedir bize ağır gelen kardeşlerim?
Yüreğimiz, bedenimiz Müslüman olmanın ağırlığını taşıyor mu yoksa biz İslam’ı sadece kimliklerimizde mi taşıyoruz?

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Cezakallahu hayran Cahidem 💙💎💙💎

  Ya Rabbi, ölünceye kadar ibadet etmemizi, ömrümüzün hayırlı amellerle sona ermesini nasip et ve Cennetini ihsan eyle! Amin.(hadisin kaynağını bulamadım)
  (Ey kalbleri istediği gibi çeviren Allah’ım, kalblerimizi ibadetine çevir!) [Müslim]
  (Ey kalbleri dilediği gibi çeviren Allah’ım! Kalbimi kullukta sabit kıl!) [İ. Sünnî]
  (Allah’ım, senden, bilip bilmediğim her hayrı ister, her şerden sana sığınırım.)[Taberani]
  (Allah’ım, bizi dünya zilletinden ve âhiret azabından muhafaza eyle!) [Müslim]
  (Allah’ım, beni çok zikreden ve emrine uyandan eyle!) [Tirmizi]
  (Allah’ım, ilmimi arttır!) [Tirmizi]
  (Allah’ım, kulak, göz, dil, kalb ve şehvetimin şerrinden sana sığınırım.)[Nesai]
  (Allah’ım, nankörlükten ve kabir azabından sana sığınırım.)[Müslim]
  (Allah’ım, bana hidayet, takva, tokgözlülük ve zenginlik nasip eyle!)[Müslim]
  (Allah’ım, sıhhat, iffet, güzel ahlâk ver ve kaderine rıza göstermemi nasip et!)[Taberani]
  (Allah’ım, gazabından rızana, cezandan affına, azabından rahmetine sığınıyorum.)[Müslim]
  (Allah’ım, her zorluğu bana kolaylaştır! Dünya ve âhirette âfiyet ver!) [Taberani]
  (Allah’ım, kalbimi ve amelimi riyadan, dilimi yalandan, gözümü hıyanetten koru!)[Hatib]
  (Allah’ım, beni ilimle zengin et, hilmle süsle, takva ile şereflendir!) [İ. Neccar](Allah’ım, ölüm anında, şeytanın galebesinden sana sığınırım.) [Nesai]
  Âmiiin

 2. Hayırlı cumalar

 3. Cahide hn merhaba size birşey danışabilir miyim.ALlah razı olsun evlat yetiştirmede çok nazik davranıyorsunuz.Ben bu konuda sizin tırnağınız olamam maalesef…Dokuz yaşnda bir kızım var malum yaz ayindayiz Denizli bir yerde ikanet ediyoruz.Ben denize hiç gitmedim kızımı da bu yaşa kadar götürmedim ama kızım komşulardan görüyor özeniyor yan komşularımız tabiri caizse çok inançsız insanlar.Çocuğum onların çocuklarıyla çok samimi.DEnize giderken her gün kızımı da götürüyorlar.Çocuğum evde sıkılıyor dündn razı zaten.BEn istemiyorum tabii ama hiçbir şey diyemiyorum çünkü insanlara hayır denesini bilmeyen biriim bu huyumdan da hep nefret etmişimdir.Kızıma kızlarının küçülen mayosunu verdiler.BEn komşuma kızıma mayo giydirmiyorum çünkü ileide bu çocuk tesettürü reddeder dedim.BUnu her söylediğimde de;aman şekerim onlar çocuk diyor.Çok sinir oluyorum.Kapı komşularımız sonuçta.Terslesen bir türlü konuşsn bir türlü.Cahide HAnım fikir verir misiniz komşumu kırmadan nasıl çözebilirim bu durumu?Cevap verirseniz çok seviniim..

  1. Canım kardeşim, komşunun kırılması, Allah’ın gazaplanmasından iyidir. Komşuna güzel ve net bir dille çocuğunu göndermeyeceğini söyle. Bunu çocuğuna da anlat. kardeşim o çocuk senin. Nasıl onu İslam’dan haberi olmayan insanların eline teslim edersin? Hele mayo giymesine izin vermek nasıl olur. Çocuğun için mümkünse evini, mahalleni değiştir. Hayırlı insanlarla beraber olmaya çalış. Ama lütfen evladını kimseye teslim etme.

  2. Hilalll says:

   Subhanallah..ne gunlere kaldik :((((

  3. Leyla hanım , Allah ayaklarımızı dini üzere sabit kılsın Amin. Komşularınızla olan bu probleminizi Allah yolunda bir cihad olarak görün. Çocuklar da biz de Allah’ın nimetlerinden mahrum edilmedik , elhamdulillah . Çocuğunuz elbette denizi isteyecek , mayoyu isteyecek Çünkü Allah’ın bunu neden yasakladığını bilecek yaşta ve olgunlukta değil. Alimlerimiz bu yaş grubuna ”temyiz yaşı ” diyorlar. Temyiz yaşı ”iyiyi ve kötüyü birbirinden ayırd etme yaşıdır” Her ne kadar sizin canınız , kanınızdan da olsa o da Rabbi karşısında yalnız başına hesap verecek , ama mükellef olana kadar sizin gözetiminiz altında , bu yüzden siz sorumlusunuz . Çocuklarla iletişim kurarken bazen onların seviyesine inmek lazım , onlar gibi düşünmeye çalışmak .. Mesela anne -kız tesettürünüze ve mahremiyetinize halel getirmeyecek ıssız bir yerde beraber denize girebilir , orada piknik yapabilir , kumdan kaleler yapıp , oyun oynayabilirsiniz. bu mümkün değilse evin bir bölümünde ona şişme havuz alabilir orada yine beraber aktiviteler düzenleyebilirsiniz. Hatta komşunuzun kız çocuklarını da bu aktiviteye davet edebilir, onları da İslam’dan biçare ailelerinin verdiği zarardan koruyabilirsiniz. Basit bazı taktiklerle komşularınızın denize gideceği günlerde bizim başka bir planımız vardı .. gibi bahaneler bulabilirsiniz. Öyle ki evde annesi ile beraber geçirdiği vakitler komşularıyla beraber geçirdiği vakitten daha eğlenceli olsun. İşte Allah için eğlence ! Çocuklar daima eğlence peşindedir. Tüm bu eğlencelerin içinde de ona sık sık müslüman olduğunu , helal sahada eğlenceden asla mahrum olmadığını , haramın ise daima zarar verdiğini anlatın . haram -helal oyunları oynayın 🙂 Böylelikle hem komşularınızı kırmamış , çocuğunuzu da haramdan bir nebze korumuş olursunz biiznillah. Çocuğunuzun kalbine hükmetmeden , yalnızca gidemezsin diyerek zannederim , öfkesini celbedip daha çok meyletmesine sebeb olabilirsiniz. Komşularınız da bilsinler ki biz müslümanız ve her insanın nasıl prensipleri var ise bizim de vardır ve onlardan yaratılmışların hatırı için vazgeçmeyiz. biiznillah .

 4. serpil11 says:

  Allah razi olsun caním..diline saglík..

 5. Cahide canım benim her zamanki gibi güzel bir yazı emeğine sağlık ahh o secdenin güzelliğinden mahrum olmak ne acı bunu farkedememekte öyle senin her zaman soylediğin gibi namaz namaz namaz…

 6. Sen ne guzel bir insansin Allah senden dilinden emeginden razi olsun keske mumkun olsaydi seni tanisaydim ellerinden opuyorum Allaha emanet ol

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: