Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Bırak Yiyenler Yesin, Sen Yeme Orucunu!

Ramadan-Mubarak-Images

Diyorlar ki; Ramazan günü sokak ortasında su içilir mi? Hiç mi saygıları yok? Hiç mi Allah korkuları yok?

Diyorum ki; Bırak kardeşim yiyen yesin, yeter ki sen yeme orucunu. O karşında su içerken, sen Kevser’e doğru koşacaksın.

O yemek yerken, sana cennette adını bile bilmediğin nice güzel yiyecekler hazırlanacak.

Onun karın tokluğu ateşini artıracak. Senin açlığın Reyyan kapısını aralayacak.

Senin ağız kokun Allah’a misk kokuları olarak ulaşırken, onun yedikleri sadece atık çukurları için var olacak.

Sen iftarın muhteşem sevincini yaşarken, o fark etmese de, tutamadığı bir orucun daha ızdırabını yaşayacak.

Senin iftarda içtiğin suyun tadını, o asla alamayacak.

Sen teravih sonrası huzuruna huzur ekleyeceksin. O her gün ramazan geçsin diye sızlanıp duracak. Sahur vakitleri senin evine bereket yağacak. O elleri, yüreği bomboş, sızıp kalacak.

Senin hakkıyla tuttuğun oruç, geçmiş günahlarını silip süpürecek. O orucunu terkedip yeyip içtikçe günahına günah eklenecek.

Sen Rabbinin rızasını kazanmış, kuş gibi hafiflemiş, cennete bir adım daha yaklaşmış olmanın sevinciyle ulaşacaksın bayrama. Onun için bayram sadece  şeker ve baklava demek olacak.

Şeytanlar ramazan’da bağlanacak belki ama, şeytanın hesabına çalışan insanlar hep var olacak.

Orucunu katletmesi onun imtihanıdır. Ona karşı sabırlı olman da senin imtihanın. O karşında yiyecek sen sabredeceksin. O buz gibi suyu kana kana içecek, sen Allah diyeceksin. Hatta bazen: “Bu sıcakta aç susuz kalınır mı, bu ne yobazlık?” deyip alay edecek. Sen gülümseyip geçeceksin. İmtihanın burada bitti mi sanıyorsun? Hayır! Bir de oturup onun hidayeti için dualar edeceksin.

Ramazan; Allah’ın Müminlere yani iman edenlere bir hediyesidir. İman etmeyenlere ise bir eziyettir.

Ramazan; Hak ile batılı birbirinden ayıran bir hüccettir.

Sen sevapları yükleneceksin. Taşımayacaksın ki onun suçunu,

Bırak kardeşim yiyen yesin. Sen yeme orucunu…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. selamün aleykum . Ne kadar güzel yazmışsiniz. Etrafta ne kadar oruç tutmayan var inanamadim ben ilçede oturuyorum. Bugün hastaneye afyona gittim. Insanlar ne kadar rahat evden pek çıkmayınca bunları görmüyordum . Hastanede hasta olanlar malum onlara değil de hastane personeline şaşırdım. “ben hasta oldum tutamadim” ben de sahura kalkamadım ” o zaman beraber yemeğe gideriz ” diye ne kadar rahat konuşuyorlar. çok üzüldüm nasıl bir gençlik yetişiyor. Allah hidayet versin onlara . Bizlerede imanı kamil çocuklar yetiştirmeyi nasıp etsin Rabbim. Amin

 2. Sevgili canım cahidecim nasılsın epeydir halini hatrını sormadım yazılarından takib ediyorum sadece, seni özlemişim 🙂 ramazanı merakla bekledim yine nasıl paylaşımlarda bulunacaksın diye ve yine çok güzel devam ediyorsun bu konudada sana katılıyorum canım, nazillide kalma kararında hayırlı olsun sizin için inşallah, güzel kızıni op benim için rabbim dogru yoldan ayırmasın şimdilik Allaha emanet olun allah içiñ sevilen güzel bayan 🙂

  1. Elhamdulillah iyiyim Selda’cığım. Sen nasılsın güzel kardeşim. Facebook’ta da yorumlarını göremiyorum artık. Ama bence böyle daha iyi. Hiç bir yer sayfamız gibi samimi olmuyor. Kalmamız daha hayırlı olur inşaAllah canım. Bizde öyle ümit ediyoruz…

   1. Hamdolsun canım iyiyim, evet facebookta hep takipteyim ama uzaktan 🙂 sen istersen uzaya git orada bile peşini bırakmam hayırlı iftarlarr :))

 3. ben oruç tutmayana acıyorum.sanki aklı ermiyor gibi geliyor bana

 4. Allah razı olsun abla ne güzelde yazmişsin gönlünden geçenleri bende senin gibi hissetsem yaşasam kalpten bu düşünceleri bu duyguları ne kadarda oruç tutsam bu gurbetin verdiği ortamın verdiği zorluktanmı hiç bu duygulara bürünemiyorum zorlaşıyor herşey işte ozaman malesef Allah yardımcımız olsun senin gibiler gibi düşünmeyi nasip etsin.amin

 5. cahide ablam,iftara yarım saat kaldı ve bu gün benim minik kızım büyük bi gayret ve istekle ilk orucunu tuttu,okadar kararlı ve azimliki maaşallah,bayrama kadar tutmak istiyo,sence tutmasına izin vermelimiyim ,nisanda 6 yaşına girdi,senin çocukların nezaman başlamıştı oruç tutmaya paylaşırsan çok sevinirim,Allah ‘a emanet olun

  1. Maşaallahı la guvvete illa billah!
   Kesinlikle izin vermeli, teşvik etmeli,yüreklendirmelisin kardeşim. 10 yaşına kadar bu ibadetlerin temelleri mutlaka atılmış olmalı. Hergün en güzel yemekleri yapıp, iftarın sevincini ona doyasıya yaşatmanı tavsiye ederim. Benim çocuklarım da 6 yaşında hepsini olmasa da epey bir kısmını tutmuşlardı.

 6. Ne de güzel anlatmışsıniz dilinize ve elinize sağlık allah oruçlarımızı kabul etsin

 7. ELHAMDÜLİLLAH ❗
  ELHAMDÜLİLLAH ❗ ELHAMDÜLİLLAH ❗

  1. Selamünaleyküm ablam.geçen yıl da hamdetmişim yazılarını okurken görünce tekrar yazmak istedim.Hamdüsenalar olsun bizleri tekrar Ramazanı şerifine kavuşturan Rabbime.bizleri ramazanı hakkıyla geçirip cennet anahtarı elinde bayrama eriştirdiklerinden eylesin.Allaha emanet 👋

 8. Mehtapabla says:

  Yüreğine sağlık canım Allah razı olsun ne kadar güzel yazmışsın Allahım oruçlarımızı kabul et oruç tutmayanlara da doğru yolu göster ne olursun amin.

 9. Allah razi olsun

 10. Allah razı olsun ablacım çok güzel bir yazı olmuş.Rabbim oruçlarımızı kabul etsin,orucumuzu hakkıyla tutabilmeyi nasip etsin,Rabbim razı olduğu salih kullarının arasına bizleri de katsın inşaAllah.

 11. ferayafra says:

  Ahh ah eskiden saygı vardı.oda olmasa insanlar hayızlı sanır diye yemeye içmeye utanılırdı. Artık ne saygı ne edep ne utanma hic bir değer kalmadı malesef.

 12. TokatliBirgül says:

  Allah razı olsun Cahide Ablacığım.Çok güzel bir yazı olmuş

 13. birgül says:

  Allahım orucunu, namazını kabul ettiği kullarından eyler inşallah.Her koyun kendi bacağından asılacak.Allahım herkesi hidayetine erdirirsin.Bu güzelliği herkese yaşatsın.

 14. Düşünceli says:

  Selamun,aleyküm , Allah razı olsun ablam, Rabbim REYYAN kapısından beraberce geçenlerden eylesin INŞALLAH…

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: