Doğal Güneş Kremi

Ekmekli Tembel Pizzası

18432706725_926499db97_c

Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur. (Müslim, Sıyam 2, (1079))

Selamun aleykum dostlar, bizi yeniden Ramazan’a eriştiren, günahlarımızdan arınmamız için bir fırsat daha veren Rabbimize Hamd olsun. Hadis-i şeriften öğreniyoruz ki; Ramazan ayında şeytanlar bağlanıyor. O halde ramazana eriştiği halde, her türlü günaha, fuhşiyata, zulme devam eden insan şeytanlaşmış insan olmaz mı? Bu ayda şeytanın eli zayıflamış, gücü tükenmişken hâlâ şeytanca amellerinden vazgeçmeyen insan, şeytanın görevini ifa etmiş, Rabbinin değil, şeytanın davasına hizmet etmiştir.

Rabbimiz bizleri şeytanlaşmaktan, şeytanın davasına hizmet etmekten muhafaza buyursun. Ramazanın hakkını vermeyi, bu bereketli aydan gereğince istifade etmeyi, bayrama arınmış olarak ulaşmayı nasib eylesin. Amin

18434435311_6726137070_c

Tembel pizza 🙂 Kolayca yapılan tariflerin başına illa tembel veya yalancı ifadesini yerleştirirler ya, ben de ondan mütevellit, 5 dakikada hazırlanan bu pratik tarife tembel pizza demeyi uygun buldum..:) Çok pratik olduğu gibi çok da lezzetli bir tarif. Bayat ekmekleri değerlendirmek için harika bir yöntem. Üstelikte çok doyurucu…

TEMBEL PİZZA TARİFİ

Malzemeler

 • Bayat ekmek
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Domates, yeşil biber
 • Kaşar peyniri
 • Kekik, karabiber, tuz
 • Varsa sucuk ilave edilebilir

18428505152_f44af41f8c_z Tembel Pizza Nasıl Yapılır?

 • Ekmeği iri küpler halinde doğrayın.
 • Tavaya tereyağı ve zeytinyağını koyup kızdırın. (Yağın içine 2 diş dövülmüş sarımsak ve kekik de ilave edebilirsiniz)Eriyen yağa ekmekleri atıp 2-3 dakika kadar soteleyin.
 • Sotelenmiş ekmekleri uygun bir tepsinin tabanını kapatacak şekilde döşeyin.
 • Üzerine iri dilimler halinde doğranmış domates, halka doğranmış biberi yerleştirin.
 • Tuz, kekik ve karabiber serpiştirin. 250 derecelik fırında 15-20 dakika kadar pişirin. (Domateslerin hafif yumuşaması lazım)Fırından alıp üzerine rende kaşar peyniri veya mozzarella serpiştirin. Yeniden fırına sürüp kaşarlar eriyince fırından alın. Sıcak servis edin.
 • Afiyet olsun!

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. Ekmekli tembel pizzası: Bugün denedim. Ekmekler kıtırık kaldı biraz. Üzerini tamamen domates ile kaplamak lazım sanırım ve de kaşarla 😊 Ama herkes yedi ve hiç kalmadı. Lezzetli oldu 😄

 2. Merhaba cahidecim,
  Pasta ve kekelerinizi deniyorum. Karamel soslu pastayı denedim, çok güzel oldu ama üstündeki kreması çatladı. Neden olmuş olabilir cevap verirseniz sevinirim. Hayırlı ve bereketli ramazanlar.

  1. Nişastayla pişirildiği için çatlama normal. Daha sonra tarifini verdiğim gerçek karamel tarifimi kullanırsan çatlama olmaz Yeşim..:)

 3. Selamun alykum cahide hanim ve takipte olan hanimlar
  Bu muhabbetli ortamda olmayi cok istedim ögrenecek o kadar bilgi var ki..
  Hem manevi yönde hemde israfi önleyecek tarifler gercekten harika
  Allahu teala Ramazan-ı serifin feyzinden bereketinden istifade etmeyi Nasip eylesin

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Zehra kardeşim 🌷🌼🌷🌼âmiin canım 🌻🌿🌻🌿

 4. HamburgDuisburg says:

  Sa. herkez icin Ramazan ayi hayirli, bereketli ve huzurlu olur insaallah. Almanyadan selamlar…… Saat 22 de insaallah orucumuzu aciyoruz:)

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu kardeşim 🌺 İnşaAllah canım 🌼🌻🌼🌻

   1. HamburgDuisburg says:

    🌹🌙🌷

 5. Selamun Aleykum, Rabbime hamdosun ki, bizi bu bereketli güne ulastirdı. Ellerine saglık Cahide abla her zaman ki gibi çok güzel görünüyor. Ben
  kitabının çıkıp çıkmadiğını merak ediyorum😊

  1. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu🌷🌼🌷Elhamdulillah kardeşim🌷kitabı bekliyoruz çıkınca Cahidem haber verecek İnşaAllah 💐

 6. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Cahidem 🌹 Evet kardeşim Elhamdulillah bir Ramazan ayına daha kavuştuk.Rabbim rızasına uygun bir şekilde geçirmemizi nasip etsin âmin 🌻 🌼 🌻Hepimizin Ramazanı mübarek olsun🌻🌹🌻 Dualarına da yürekten âmiin canım🌷
  Tembel pizza tarifin de harika ellerine sağlık canım benim 🌹 İnşaAllah sahurda deneyeceğim🌼🌿🌼🌿

  Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem Ramazan ayı geldiği zaman çok sevinir ve coşkulu bir halde bulunurdu. Neşesi O’nun “esen rüzgârlardan daha cömert olmasından” anlaşılırdı. (Buhârî, Savm, 7) Ashabını bu ayın bereketiyle müjdeler, değerini bilmeye davet ederdi. Bir hadis-i şerifinde:

  “Eğer ümmetim Ramazan ayında tecelli eden fazilet ve mükafatları gerçekten bilmiş olsalardı, bütün senenin Ramazan olmasını temenni ederlerdi” (Heysemi, Mecma’uz-Zevaid, c.3, 141) buyurmuştur.

  Selman-ı Farisî’nin rivayet ettiği bir hadis-i şerife göre Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam Şaban ayının son günü hutbe okuyarak Ramazanı iyi değerlendirmeye teşvik etmiştir. Bu hutbesinde “Ramazanda eda edilecek bir farzın diğer zamanlarda eda edilen yetmiş farza denk sevap kazandıracağı, herhangi bir nafilenin de farz gibi mükafat getireceğini” bildirmiştir. (Hayâtu’s-Sahâbe, 3/384) 

  Ramazan ayının en mühim ibadeti, hiç kuşkusuz ki kesin bir farz olan Ramazan orucudur. “Ey iman edenler! Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki sakınırsınız…” (Bakara, 183) 
  Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam: 

  “Ramazan ayında, hasta veya ruhsat sahibi olmaksızın kim bir günlük orucunu yerse, bütün zaman boyu oruç tutsa bu orucu kaza edemez.” (Buhari, Savm, 29) buyurmuştur.

  Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam, Ramazan orucunun İslam’ın beş şartından biri olduğunu bildirmiştir:

  “ İslam beş esas üzerine bina edilmiştir: Allah”tan başka ilah olmadığına ve Muhammed’in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şehadet etmek, namaz kılmak, zekât vermek, Ramazan orucunu tutmak, Kabe’yi haccetmek. ”(Tirmizi)

  “Kim Allah yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar.” (Tirmizi, Cihad, 3)

  Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam Ramazan ayı boyunca orucunu tutup tamamlayanların, geçmiş günahlarının affolacağını (Buhari, Savm, 6,II,228) ve “işini tamamlayınca işverenden ücretini alan işçiler gibi büyük bir mükâfat alacaklarını” müjdelemiştir. 

  Bu ayda bir işveren, oruç tutan çalışanlarının iş yükünü hafifletirse cehennem ateşinden azad edilir. Yoksullara sahur ve iftarda ikramlarda bulunanlara da oruç tutanların sevabından bir şey eksilmeksiniz bir kat hisse verilir. (Tirmizi, Savm 82)
  Sahur yemeği, oruca hazırlanmak için gece kalkıp yenilen yemektir. Bu yemekte bereket olduğu müjdelenmiştir. (Buhârî, Savm 20) 

  “Oruçlu iken çirkin konuşmayın! Birisi size sataşırsa, “Ben oruçluyum” deyin.” (Buhârî, Savm, 9) buyurmuştur. 
  Hz. Fatıma radıyallahu anhudan rivayet edilmiştir ki: “Babam Nebî aleyhisselatuvesselam bana gizlice şöyle söyledi: Her sene Cibril benimle Kuran’ı bir kere mukabele ederdi. Bu sene iki defa mukabele etti. Öyle sanıyorum ki ecelim yaklaşmıştır.”(Buhârî, Savm, 7) 

  “Oruçlunun susması tesbih, uykusu ibadet, duası makbul, ameli de çok sevaptır.” [Deylemi] buyrulmuştur. 
  Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam “İnsanlar iftarı acele yaptıkları sürece, hayır üzere devam etmiş olurlar” (Buhârî, Savm, 45) buyurmuştur. 

  Bir kutsî hadis’te Allah-u Zülcelâl hazretleri şöyle buyurmuştur: “Kullarımın bana en sevimli olanı, iftar etmekte acele edenidir” (Tirmizî, Savm, 13)

  Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam iftarda sevinir ve şöyle buyururdu: “Susuzluk gitti. Damarlar ıslandı. İnşâallah sevap sâbit oldu” (İbn Mâce, Sıyâm, 48)

  Allah’ın emrini yerine getirdiği için sevinmek, sevabını ummak, kişinin bu sevaba kavuşacağı günü düşünmesine vesile olur. Nitekim Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam bize bunu hatırlatmak için şöyle buyurmuştur: 

  “Müminin kendisiyle neşelendiği iki sevinci vardır. Birisi iftar vaktindeki oruç bozma sevinci, diğeri Rabbına kavuştuğu zamanki (orucunun mükâfatı ile) sevincidir” (Buhârî, Savm, 9)

  Peygamberimiz, oruçlarını hurma veya tatlı bir şeyle, yoksa su ile açardı. (Buhârî, Savm, 45) Oruç açılırken şöyle dua ederdi:

  “Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttuk, Senin verdiğin rızıkla orucumuzu açtık, bizden kabul buyur; çünkü Sen her şeyi işiten ve bilensin” (İbn Mâce, Sıyâm, 48)
  Hz. Peygamber(s.a.v.), “Kim inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan namazını (terâvih namazını) kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.” buyurmuştur (Buhârî, Salâtü’t-Terâvih, 1; Müslim, Müsâfirîn, 174).

  Rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi vesellem Mekke sokaklarında dellal çıkararak şöyle ilan ettirmiştir: 

  “Duyduk duymadık demeyin! Sadaka-i fıtr her müslümana, erkek-kadın, hür-köle, küçük-büyük olsun vacibtir. Bu, ya iki müdd buday veya onun dışında bir sa’ yiyecektir.” (Tirmizi, Zekat 35, 674)

  Hz. Aişe’den rivayet edilmiştir: “Resulullah (sav) vefat edinceye kadar Ramazanın son on gününde i’tikafa girer ve derdi ki: “Kadir gecesini Ramazanın son on gününde arayın”. Resulullah aleyhisselatuvesselam’dan sonra, zevceleri de i’tikafa girdiler.(Buhari, Fadlu Leyletü’l-Kadr 3, İ’tikaf 1)
  

  1. Zevkle okudum çok güzel bilgiler canım…

   1. Allah razı olsun Seldam🌷🌿🌷

 7. zeymuran says:

  Selamun aleykum dostlar hepimizin ve hepinizin Ramazan ayı feyizli bereketli geçsin inşaALLAH Rabbbim yeryüzündeki zulüm gören ve ezilen müslüman kardeşlerimizede yardım etsin inşaALLAHU RAHMAN…. Cahidem mesajını aldım çokk mutluyum ALLAHA EMANET OLUN
  HADİS DERYASI
  ♥♥ Biriniz oruçlu olduğu gün çirkin söz söylemesin ve kimse ile çekişmesin. Şayet biri kendisine söver veya sataşırsa ben oruçluyum desin.
  ♥♥ Oruçlu bir kimse yalanı ve yalanla iş yapmayı terk etmezse onun yemesini ve içmesini terk etmesine ALLAH IN hiç bir ihtiyacı yoktur
  ♥♥ Biriniz iftar etmek istediğinde orucunu hurma ile açsın hurma bulamazsa su ile iftar etsin zira su temizdir ve temizleyicidir.

  1. Ve aleykum selam Zeymuranım..:) Seni Allah için seviyorum ablacım ♥

  2. Ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu Zeymuran kardeşim 🌹🌻🌹🌻İnşaAllah canım benim 🌹 Cezakallahu hayran kardeşim 🌷 🍃 🌷

 8. cahide hanım sa kitabınız cıktımı kacırdımm acaba

  1. sümeyra says:

   aleykumselam cahide ablanın kitabı henuz cıkmadı kacırmadınız yani 😉

  2. Latife hanım daha çıkmadı biz de bekliyoruz heyecanla..

 9. Banu Abla says:

  Cahide’ciğim seni,aileni ,burda bizimle olan olmayan tüm kardeşlerimi yeni bir ramazana kavuştukları için tebrik ederim.Allahu Teala hepimize hakkını vermeyi nasip etsin.Tertemiz kullar olarak bayrama kavuştursun Rabbim hepimizi.Amin

  1. Amin ablacım. Allah razı olsun…

  2. Âmiin Banu abla🌹🌿🌼🌿🌹

 10. serpil11 says:

  Valla adı tembel olsa da gayet lezzetli nefis bir tarif ..ellerine aklına fikrine sağlık.

 11. çiğdem says:

  yine güzel bir tarifle karşımızdasınız neden mesajlarıma cevap vermiyorsunuz inanın boşlukta gibiyim bir arkadaş bir mümin elini bekliyorum keşke yardımcı olsanız çok ihtiyacım var buna ben size ne yaptım neden cevap yazmıyorsunuz dinimizde iyi bir şeye sebep olan yapan gibidir hayırlı günler

  1. Çiğdem gerilerde kalan, okuyamadığım yorumlara bakarken gördüm yorumunu. Canım kardeşim, bilinçli olarak cevap vermiyor değilim. Hatta senin yorumunu hatırlamıyorum bile. Burada hepimiz arkadaşız, kardeşiz. Her zaman uğra, yorum yaz gülüm…

 12. sümeyra says:

  Ellerine saglık ablammm harika ve de cok pratik ☺
  Ablam sekerpareyi yapip agzi kapali kutuda saklayıp sonra serbetlesek bayatlarmı nasıl olur?? Bi de bunun icin hangi tarif uygun olur

  1. Şekerpareyi kalburabastı hamurundan yapabilirsin canım. Pişirdikten sonra dondurucuda veya 3-4 gün dışarıda kapalı bir kutuda bekletebilirsin.

   1. sümeyra says:

    Tamamdır ablacım sagolasin☺💕

 13. Ramazanınız hayırlı olsun

 14. Aleykümselam ablacım. Allah razı olsun senden. Ramazanla ilgili paylaştığın güzel düşüncelerini bende etrafımdakilerle paylaştım. Rabbim cümlemize mağfiret eylesin

 15. selamün aleykum cahide abla bende sizi çok uzun olmayan bi süredir takip ediyorum. Allah sizden razı olsun. Tarifleriniz çok güzel ve pratik . Sohbet tadında yazılarınız ve ayetler paylaşmanız çok güzel. Telefonla uğraşmama kızan eşim bile sizin yazılarınızı oluyor:) kitap okumamı çok isteyip kitap almayan eşim dün sizin kitaplıkta verilen kitapları sana alayım dedi. Çok zorlanmis olsam da yazdım:)

  1. Elhamdulillah.. Rabbimiz bizleri birbirine faydalı olan müminlerden eylesin…

   1. Âmiin Cahidem🌷

 16. selenchn says:

  Selamın aleykum ablacım.uzuuun suredır senı takıp edıyorum yorum yapmak yenı nasıp oldu.Paylaştıgın tarıfler için senden Allah razı olsun cok faydalı oluyor.. Bugun ne yapsam acaba?? derdine sonn 🙂 Ellerine sağlık. bende yemek yapmayı cook sevenlerdenım.yıne ramazan boyuncada ınsallah hep takıpteyım. opuyorum sevgıler..

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: