Doğal Güneş Kremi

Bu Devirde Çocuk Yetiştirmek Çok Mu Zor?

Bu devirde çocuk yetiştirmekBir kardeşimiz toplumda karşılaştığı çirkinlikleri gördükçe evlenmekten hatta çocuk sahibi olmaktan korktuğunu yazmış ve “Böyle bir zamanda nasıl çocuk sahibi olunabilir? Bu topluma özene bezene yetiştirilen çocuk nasıl bırakılır” mealinde sorular yöneltmiş.

Ben konuyu üç ana başlığa ayırmak istiyorum.

1- Niyet

2- Gayret

3- Tevekkül ve sabır

Niyet: İslam’da yapılan amellerin değeri, kişinin niyetine göre ölçülür. Bir işe samimi bir kalp, salih bir niyetle başlamak o iş hususunda kararlı olduğumuzu ve sonuca ulaşmayı murad ettiğimizi gösterir. Evliliğe adım atmış birinin, ne için evlenmek istediği, hangi yolda nesiller yetiştirmeye niyet ettiği önemlidir. Gençlerin yaptığı en büyük hatalardan biri evlenirken, mükemmel eş beklentisidir. Daha bir şey vermeden, çok şey almayı bekleyenler, bozuk bir niyetle beraber yanlış bir adım atarak evliliğe başlarlar.

Anne olacağını öğrenen bir kadın, bu çocuğu kendisine bir emanet olarak görüp, onu Allah’ın razı olacağı şekilde yetiştirmeye niyet etmişse, bu halis niyetiyle muhteşem bir başlangıca imza atmış olacaktır.

Bu yüzdendir ki, hadis-i şerifte şehit olmayı arzu eden bir insanın yatağında da ölse şehit olacağı müjdesi verilmiştir.

Gayret: Niyetlerimizin samimi olduğunun en büyük göstergesi gayretlerimizdir. Bir hedefe ulaşmak için önce ayağa kalkmamız gerekir. Niyet ettikten sonra durmak yoktur. Niyet eder namaz kılarız, niyet eder oruç tutarız, niyet eder yola çıkarız. Niyette samimiyet yoksa, gayretlerimiz eksik ve yetersiz kalır.

Tevekkül: Niyet ve bütün gayretlerimizin ardından yüreğimize sekinet veren Allah’a tevekkül halidir. Belki bütün gayretlerimiz, zahiren boşa kürek çekmek gibi görünebilir. Yıllarca emek verip elleri bomboş kalmak dayanılmaz gibidir. Şükür ki, yüreğimize dinginlik verecek ilahi mesajlar var da, her dara düştüğümüzde hatırlayıp Elhamdulillah diyoruz…

Allah size yardım ederse, artık size üstün gelecek hiç kimse yoktur. Eğer sizi bırakıverirse, ondan sonra size kim yardım eder? Müminler ancak Allah’a güvenip dayanmalıdırlar. (Âli İmran: 160)

Evliliğimiz, çocuklarımız, bütün işlerimiz Allah’a adanırsa bir kıymeti oluyor ancak. Allah’ın rızası gözetilerek yapılan bir evlilikte, elimizde olmayan sebeplerle işler yolunda gitmiyorsa, Allah’ın rızasını umarak büyütülen emek verilen çocuklar istediğimizin tam tersi bir karakterde olmuşsa, bize düşen onların ellerini bırakmadan Allah’a dayanmaktır.

Biz sonuçtan değil, gayretlerimizden sorumluyuz. Hayırlı amaçlar uğruna çıktığımız yollarda, boyumuzu aşan engeller karşımıza çıkıyorsa, her adımda tökezleyip düşüyorsak kul olduğumuzu ve cennete giden yolların hep çiçekli olmadığını yeniden hatırlayalım.

Hangi anne baba evladının hayırsız olmasını ister? 950 yıl çevresine ve oğluna Allah’ın dinini anlatan Nuh Aleyhisselam, yüzlerce yıl çabalayıp sadece 12 inanmış kişiyle kalakalmayı, ardında inançsız bir evlat bırakmayı ister miydi? Lut Aleyhisselam, eşinin bir hain olmasını ister miydi?

Yeniden hatırlayalım ki, cennette yaşamıyoruz, cennet için yaşıyoruz. Mükemmel, sorunsuz ve sonsuz bir hayat için, farklı sorunlar ve imtihanlarla mücadele etmek ve sonu ne olursa olsun kalbimizi, Allah’a tevekkülle rahatlatmak zorundayız.

Fakat umutsuzluğa kapılan kardeşlerim asla umudunuzu yitirmeyin. Halis niyetlerinizi artırın, tereddütsüz bir iman ve tevekkülle gayret edin. Allah müminlerin, kendi rızası için çaba gösterenlerin yardımcısıdır. Müminlerin özenle yetiştirilmiş çocukları, muhakkak bu çürümüş toplumu yeniden inşa edecek nesiller olacaktır. Dualarla, Allah için büyük emekler verilerek yetiştirilen çocuklar arada bir yanlışa düşse de, er ya da geç aslına rücû edecektir…

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. merhabalar ici guzel ablam.eminim icinin guzelliyi gibi disin da guzeldir. Ablacim, guzel yazilarin icin tesekkurler.gonlumuzu hos ediyosun. Ablacim, bu devirde korktugum sey cocuklar cok ayik,yani nasil soylesem (azeriyim ya turkce sozleri bulamiyorum) cocuklar yasindan buyuk konusuyo,her seyi anliyo. Ben de kizimi dusunuyorum. Yani onun yasitlari cok bilmis olucak, bu da salak (yani digerleri oyle dusunucek) gibi bakicak. Hic sevmiyorum cocuklar oyleee yasindan buyuk seylere burnun sokuyor, buyuk laflar ediyor. Yaaa, cocugun cocuk dunyasi olmali. Bebegi leylek getiriyo, kardan adamin gercek olduguna inanmali, noel babanin olduguna inanmali. Olmali yaaa, kabul edemiyorum cocuklarin erken yasda 50yasinda insan gibi olmasini. Olmali zeki olmali,guzel okumali, guzel ahlak sahibi olmali. Ama basindan buyuk konusmamali! ! !

 2. Sıkıntı ile oturmuş düşünürken yazınız beni teselli etti.Allah razı olsun

 3. Hilalll says:

  Esselamu aleyküm. . evlat yetistirme derdi en cok son donemlerin musluman genc annelerinin en önde gelen sikintisi olmuş durumda….şöyle bir bakiyorumda ummetin ilk annelerine bu sikinti onlarda bu şekilde degil.onlar cocuklarini karsilarina alip saatlerce iman terbiye vs dersi vermemisler.veya bir kursa yazdirip hocalarada teslim etmemisler.ama en saglam sahsiyetli cocuklari nasil yetistirmisler…???
  Nacizane gordugum şu ki anneler babalar otuz yasinda kırk yasindada ilk evliliklerini yapsalar cocuk gibi kisiliklere sahipler..olaylara bakış acilari cocukca.yasadiklari olaylar karşısında tavirlari tedbirleri cocukca….bu cocuklar kendilerini yetistirmeden mesele cozulmez….cok istiyoruz cocuklarimiz hayali edepli olsunlar.onlar cok derin ornek ve saatlerce ders istemiyorlar buna gerek yok.bir anne olarak kendi edebini cocugun yaninda ve her zaman muhafaza edersen cocuga sarsilmaz bir edep dersi vermis olursun.cocugunun yaninda yatak kıyafetleriyle dolasan , bacagi , göğsü vs gorunen bir anne zaten bastan cocugun gozunde saygiyida edebide sifirlamis demektir..cocuklarinizi gozlerinden yakalayin ….velhasil once olacagizki olduralim.olmaya gayret edecegiz oldurmaya degil.emin ol sen olursan , oldurma gayretin zaten olmaz..
  Selam ve dua ile….

 4. haticee says:

  Bir çocuk düşünün annesini anne karnındayken gece tekmeleleyip kaldıran ve annesinin tehetcüd namazı kılmasınavesile olan
  Furkan küçükken annesi ile parkta gezerken uçan balon satan bir satıcı görür ve annesinden balon almasını ister. Annesi de ona “oğlum şimdi geziyoruz elinde sorun olur daha sonra alırım ben sana ” diyor.
  Furkan tamam desede yüzü düşmüştür.Aradan bir müddet geçtikten sonra parkta bir adam elinde balonla çocukları arkasından koşturuyor fakat hiç birine vermeden geliyor aniden Furkan’ın önünde duruyor ve balonu Furkana verip uzaklaşıyor.
  Annesi şaşırıyor tabii olarak
  Balonu alan Furkan gözleri parlayarak annesine “gördün mü anne sen hep ALLAH’tan iste derdin bende ondan istedim diyor.
  FURKANIN YAZDIĞI KOMPİZYON
  Bir çocuğun eğitimi ailede başlar arkadaş ortamında okul yetişdiği çevre gibi faktörlerin etkisiyle şekillenir.Bir başka deyişle çocuğun eğitiminde ailenin rolü bir ağacın kökü gibidir. Nasıl ki kök ağacı toprağa bağlar ve ağacın tutunabilmesini sağlar işte aile de çocuğun eğitiminde bu rolü üstlenir. Bir ağaç düşünün; toprağın üstünde duruyor fakat toprakla hiçbir bağlantısı yok. En küçük şiddette esen rüzgarın etkisiyle bile yıkılır ve yok olup gider.İşte bir çocuğun yaşamı boyunca ayakta durabilmesini sağlayan eğitim ailede başlamazsa bu ağaç misali o çocuk da heba olur
  Kanaatimizi kuvvetlendirmek istersek bir başka örnek daha verelim:Bir binanın yapımında önce temel atılır, binanın temeli kuvvetlendirilir daha sonra da katların inşasına geçilir.Eğer temeli atmaz temeli kuvvetlendirme adına hiçbir şey yapmaz doğrudan katların yapımına geçerseniz sel,deprem gibi doğal afetlerden o yapı çabucak etkilenir ve yerle bir olur. İşte çocuğun eğitiminde aile “ temel ” görevdedir. Eğitimin ailede başlayıp çevrede şekillenip olgunlaşması gerekirken ailede başlamayıp çevrede başlaması beklenirse bu bina gibi o çocukta adeta yerle bir olur, hayata yenik düşer..
  ŞEHİT FURKAN DOĞAN

  Bu bahsettiğim çoçuk 19 yaşında lise son sınıf öğrencisi afrikadaki kardeşlerine yardım etmek için doktor olmak isteyen hatta sınava girip yeterli puanı alan fakat 31 mayıs 2010 yılında israilin kurşunlarına hedef olan ve şehidlik nasib olan abim kadar sevdiğim hayatını örnek aldığm onlarca insanın hayatını değiştiren benim gibi gençlere örnek olan FURKAN DOĞAN”IN hayatından örnekler. Annesi onu yasin suresini emzirmeden okumazmış. Uzun lafıın kısası ablalarım ÇOCUK EĞİTİMİNDE AİLE ÇOK ÖNEMLİ … bunun en güzel örneklirnden biri bu abimdir, Hayatını araştırmanızı tavsibe ederim çünkü rabbim bu kulunu bizlere örnek gösteriyor. Her davranışıyla örnek aldığm çoğu insanın hayatını gözden geçirmesine ve kaç insanın müslüman olmasını sağlayan böyle güzel evlat yetiştiren anneden ve babadan razı olsun..
  Sevgilerle hatice kardeşiniz😊

 5. çiğdem says:

  sevgili cahide jibek sizin sitenizi iyiki görmüşüm bana çok şey kattınız gurbet elde tayinimiz gümüşhaneye çıktı bende ağustosta eş durumunda tayin isteyeceğim hayırlısıyla

 6. çiğdem says:

  sevgili cahide jibek size kaç kere yazdım ama cevap alamadım sizi yakından takip ediyorum facebooktan da dün disneyle ilgili videoyuda gördüm dehşete kapıldım Rabbim çocuklarımızı korusun ahlaksızlıktan küfürden çirkinlikten hepimizi doğru ve imanlı eylesin tv yi de kaldırdım

 7. Kesinlikle çok doğru.zaten insan ne eş için ne çocuk için yani bir başkası için sıkıntılara katlanamiyor fakat iş Allah için olunca Allah rızası icin karşılığını Allahtan (hic bir emegi zayi etmeyen yüce varliktan) bekleyince sanki daha bir dayanılır oluyor herşey.çok şükür elhamdülillah

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: