Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Rabbine Karşı Seni Aldatan Nedir?

ey insanÇarşaf giyen bir kardeşimin, facebook’a açıktan koyduğu resimlerini görünce şaşırdım ve bir o kadar da üzüldüm. Profil resmi yaptığı resimden çok güzel bir kadın olduğu anlaşılıyor. Sadece erkeklerin değil, kadınların bile görünce dikkatini çekecek kadar alımlı…

Evli, çoluk çocuk sahibi bir kadının buna neden gerek duyduğunu anlayamıyorum. Sanırım insanı felakete sürükleyen en büyük illet beğenilme arzusu…

Örtünmenin en iyi hali çarşaf diye bilinir ya hep; Çarşaflı kızlarımız ve hanımlarımızda kendilerini teşhir etmek için yarışırlarsa, biz tesettürü bilmeyen hanımlara iyi ve doğru olarak çarşaflı kadınları nasıl örnek göstereceğiz?

Maalesef artık; “Her başını örten kadın iffetli kadın değildir.” diyecek duruma geldik. Çünkü başörtüyü aksesuarmış gibi takanlarda, iffetsizliğin pek çok emaresini görmekteyiz. Her biri, makyajları, davetkâr parfüm kokuları, daracık kıyafetleri, topuklu ayakkabılarıyla, erkekleri çıldırtmak için sokağa çıkmış cinsel bir objeyi andırıyorlar!

Kızlarımızda, kadınlarımızda hep eksik kalan bir şeyler var. Acaba tesettürün aslında ne olduğunu anlatamıyor muyuz onlara? Sadece başı kapatınca veya çarşaf giyince, istediğin her şeyi yapabilirsin düşüncesini mi aşılıyoruz?

Kur’an’la irtibatımız yok denecek kadar az. Allah’la aramıza mesafeler koyuyoruz daima. Çevremiz, moda, “el ne der” sözü, her biri bir put olup, Rabbimizle aramıza setler kurmuş.

Bu yüzden her şeyi yarım yamalak yapıyoruz. Ya 5 vakit namaz kılıyor ama tesettürü uygulamıyoruz. Ya tesettürü bir aksesuar gibi kullanıp namaz kılmıyoruz. İslamı çok parçalı bir puzzle gibi düşünmemiz lazım. Bir parçanın eksikliği bile görüntüyü bozuyor, cennete giden yollarda tahribata yol açıyor…

Namaz kılıp aldatan, yalan söyleyen, gıybet eden, tesettürlü olduğu halde boy boy resimlerini paylaşan, topuklu ayakkabılarıyla sokakları çınlatan, düğünlerde erkeklerin içinde rahatça oynayan her kişi, müminim dediği halde hanımlarının ve kızlarının bu yanlışlarına göz yuman her erkek, İslam’ı anlayamamış ve ağır bir vebali üstlenmiştir.

Uyaranlara karşı “Ama”larla dolu bir yığın ukala ve bilmiş cevabımız hazırda bulunuyor daima. Dinimiz hakkında tereddütlerimiz, şüphelerimiz var hala. Mazeretlerimiz Allah’a kafa tutar gibi cüretkar!

Müminler ancak Allah’a ve Râsûlüne iman eden, ondan sonra asla şüpheye düşmeyen, Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla savaşanlardır. İşte doğrular ancak onlardır.
De ki: Siz dininizi Allah’a mı öğretiyorsunuz? Oysa Allah göklerde olanları da bilir, yerde olanları da. Allah her şeyi hakkıyla bilendir. (Hucurat: 15-16)

Her nassıyla tamamlanmış bir din, cevapları önceden verilmiş bir sınav var önümüzde. Buna rağmen şeytanın gösterdiği yollar bize daha tatlı ve cazip geliyor.

“Ey insan! İhsanı bol Rabbine karşı seni aldatan nedir?” (İnfitâr: 6) sorusuna karşı hangi mantıklı cevabı verebiliriz? Hangi mazeret kurtarır bizi?

Cahide Sultan​

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. hatirlamaninnefaydasivar says:

  Rahman ve rahim olan Allah’in adiyla

  Maide suresi 44 ayet : Allah’in indirdigiyle hukmetmeyenler kafirlerin ta kendileridirler.

  Hukum Allah’in olduguna ve Kuran’la hukum verilecegine gore;

  Basortusun takmayanlara Kuran’da verilen cezayi
  Kuran’da kadinin sacinin gorunmemesi ilgili ayetleri yazarmisiniz

  Lutfen hadis yazmayin. Ayetlerle hukum verin. Apacik olan, herseyi ornekleyen yuce kitapla,
  Saygilarimla.

 2. HamburgDuisburg says:

  Ayca ruh sagligindan süphe ediyorum senin:) cok gereksiz ve sacma bi yorum yazmissin. Ait oldugun yerlerde gezin lütfen samimi insanlarin isine karisma. Cöplükden gelipde gül bahcesini elestirmek sana düsmez.

 3. HamburgDuisburg says:

  ilgi cekmek isteyen biri daha:)))) biz nefes aliyorsak ata….. sayesinde degil allahin sayesinde aliyoruz elhamdülillah. Bosuna nefesini tüketme bu sayfa sana fazla gelir. laik oldugun sayfalarda gezin lütfen.

 4. muazvemusabinannesi says:

  Böyle yorumları görünce hep gülesim geliyor Cahide abla Rabbim sana kolaylık versin (:

  1. Güleriz ağlanacak halimize

 5. Cahide Ablacım , Şeriat dediği şeyin Kur’an-ı Kerim olduğunu bilmeyen bu kardeşime o muazzam ayeti hatırlat : ”Cahiller onlara laf attığında onlar ”selam ”der geçerler .. ” Selaam diyorum ben ancak sana ”selamet ” diliyorum Rabbim’ den . İslam’ı , şeriati yani Kur’an-ı Kerim ‘i bu şekilde aşağılayıcı bir şekilde algılamana sebeb olduysak şayet Allah bizi affetsin . Yok, sen ömrünü İslam’ı anlamaya hasretmemiş de , kulaktan dolma bilgilerle öğrenmiş ve sonrasında da hiç bir çaba sarfetmemiş isen, bu dini BEĞENDİĞİNİ ALIP , BEĞENMEDİĞİNİ İNKAR ETME , İSTEMEME gibi bir şey zannetmişsen o zaman vay haline ! vay haline ! Şeriat deyip beğenmediğinin ne olduğunu ,kimin kuralları olduğunu biliyor musun kardeşim , biliyor musun ? Vallahi kaç yerde geçiyor biliyor musun Kur’an da ” Onlar Allah ‘ın indirdiğini beğenmezler ” diyor .. Sen ,Alemlerin Rabbi olan Allah ‘ın bu ayetine mustahak olmak ister misin söyle bana ? Okumuyorsun .. Kur’an ı okumuyorsun , anlamaya çalışmıyorsun , cahil olan cesur olur , sen de bilmediğin için bu kadar cesurca konuşuyorsun .Ki ben İslam ile tanıştığımdan beri kişiliğimi kazandığımı , toplumun diktelerinden kurtulduğumu ve bir kadın olarak saygınlık kazandığımı görüyorum . En önemlisi beni yalnızca dış görünüşümün güzelliğine göre değil , beni ben olduğum için önemseyen , güzelliğime albenime değil , yaptığım işlere göre değerlendiren bir dinim var .Annenin ayaklarının altına cenneti veren bir dinin var hangi kadınlığından utanıyorsun? Şu cümlene karşı kendimi tutamayıp öfkeden delireceğim geliyor imanımdan ötürü ; ama sakin olmamı , nezaketle davet etmemi Allah buyuruyor.. SubhanAllah demek Mustafa Kemal sayesinde nefes alıyoruz ! SubhanAllah ! Bu sözüne karşı sana tahammül göstermemin sebebi , biliyorum ki sen bunu mecaz anlamda söyledin , cahilliğinden böyle konuştun . Yoksa bir müslümanın böyle bir şey söylemesini asla kabul edemem . Sana bu nefesi veren , seni yedirip içiren de kabul etmez . Benim derdim burada senin ve senin gibilerle tartışmak ve bir savaş misali seni alt etmek değil altta kalanın canı sıksın hesabı değil ; ama bilmeni istiyorum gerçek İslam’ı ..Sana böyle şeriati kötü , uzak gösteren , kadın olduğundan utandıracak kadar büyük konuşturan nedir bilmek istiyorum . Kardeşim İslam hakkında yanlış bildiğin ne varsa sor biz de elimizden geldiği kadar senin kalbini bu anlamda huzura kavuşturalım Allah’ın izniyle . Ben ve bu yazıyı okuyan ve İslamiyeti yürekten benimsemiş diğer kardeşlerim için bunun görev olduğunu düşünüyorum . Neden kavga edelim ? Biraz sakin olmanı istiyorum sadece.

  1. مريم says:

   Allah SubhanAllahu ve teâlâ razı olsun neguzel yazmışsın böyle kardeşim. Cahide abla bende arada bir girip takip ediyorum ve artık yazayım dedim.Çarşaflı demek istemiyorum çarşaf yatağa serilendir…hijabli baciniz olarak okurken şok oldum.Nasıl hijabli kadınlar fb ‘a bu tarz resim koyarlar anlayamıyorum.Rabbim Kur’an’ı O’nun razı olduğu şekilde anlamayi ,yaşamayı nasip eylesin inş sha Allah.
   Bu güzel tariflerin ve yazıların içinde A.R.O.
   Şeriat demek Allah’ın kanunu demektir. Şeriati bilmeden atıp tutanlara sesleniyorum…araştırın meal tefsir okuyun…bilmeden konusmayin. Şeriat olsa dünya da zulüm haksızlık hırsızlık tecavüz hiçbirşey olmaz.Allahın kanunundan daha güzel kanunu olan olabilir mi? Asla olamaz.Selam ve dua ile….

   1. Vealeykumselam ve rahmetullahi ve beraketuhu kardeşim ,

 6. Zahide* says:

  Tesettürü sadece dıştan mı olur sandınız? Ahlaki, iç tesettürü olmayan birinin ; dıştan , şeklen tesettürlü olması yetmiyor. Bakış, yürüyüş, konuşma, davranış …
  Çok ağır gelmezse: köpekler gezerken hep etrafa bakınır da aslanlar başı önde yürür.

  Tesettürün tam kaidelerini yalnız çarşaflılardan beklemek de akıl dışı bir durum. Ve burada hep olumsuz örnekler zikredilmiş.
  Halbuki benim çevremde o kadar çok çarşafıyla, izzetiyle, iffetiyle gezen ve erkeklerle kuranın izni ölçüsünde muhatap olan hanımlar var ki….

  1. Benim de aynen dediğin gibi tanıdığım çarşaflı kardeşlerim var. Allah onlardan da razı olsun. Yazıyı fazla uzatmak istemediğimden muhakkak eksikler oluyordur ama bu yazıdan bütün çarşaflılar veya tesettürlüler kötüdür anlamı da çıkarılamaz sanırım. Son zamanlarda sosyal medyada açık açık fotoğraflarını paylaşan çarşaflılar oldukça fazla ve birbirlerine bu konuda kötü örnek oluyorlar. Bazen yanlışa direkt vurgu yapılmazsa, kimse yazıyı üzerine alınmıyor maalesef…

   1. Zahide* says:

    Sadece yazı değil de yorumları da kastetmiştim. Bir çarşaflı olarak ziyadesiyle üzdü.
    Edep bir tac imiş nur-u hüdadan,
    Giy ol tacı, emin ol her beladan.

     1. Zahide* says:

      Allah razı olsun. 😊

 7. Bazı bayanların kendilerini teşhir edecek kıyafetler giydiklerinde o kadar çok ailenin hakkına giriyorlarki allaha çok şükür eşim bu tür durumlarda dönüp bakmaz.ama nefsine yenik düşen ve bu yüzden eşini beğenmeyen huzuru kaçan onlarca aile var..herkesin istediği gibi soyunması özgürlük ,adam gibi kapanmak ise yobazlık olmuş.Beynimizi kuran nuruyla nurlandırmadıktan sonra kapalıların adı daha çok kötü anılır bunların hepsi aynı damgasını yeriz bu dünya varoldukça.ve bile bile tesettürü kendini beğendirmek amaçlı kullanan vucudunun her ayrıntsını sergileme çekincesi duymayan bayanlara sözüm ise bilinki allah hakkına girdiğiniz nice insanların hesabını sorasoracaktır.fakat rabbim bilmeyipte doğruyu ayırt edemeyen arkadaşlarımıza doğru yolu göstersin inşallah..

 8. AyçaKadir says:

  İşte bende sokakta sizin gibileri görünce kadınlığımdan ve kulluğumdan utanıyorum, bil hassa yaz gelmesini istemiyorum.O kadar cok görüntü kirliliği oluyorki, halimize ve sonumuza çok üzülüyorum.yinede ALLAHIMA sonsuz şükürler olsun ki yaratılış gayemin farkında olup eksiklerime rağmen yaşamaya çalışıyorum.Bu nefesi bana bahşeden ALLAHIMA hamd-ü senalar olsun.Cahide hanım ALLAH sizden razı olsun. ALLAHA emanet olun.

 9. Müslüman olan herkesi AKP’li zanneden garip canlılar… Dünya sizin sandığınızdan çok daha büyük.

  1. Selamnaleykum öncelikle belrteyim elhamdullah müslümanim ve AKP’lym…:)) (bi mahsuru yoksa tabi)…
   Bu gönderideki yazinizda bu elestiriyle ilgli bi ibare bulamadm acaba eksk mi okudum diye merak ettim…
   Ben bugüne kadar nefesi Rabbimin bna bahşettiği soluk borusu sayesnde aldgmi saniyodum…bizim beyinlerimizi hep bu fen bilgisi dersleri sayesinde ne gereksiz seylerle doldurmuslar hakikaten…Tıpkı yurdumuzu kurtaran dusmani denize döken cepheden cepheye uçan şu superata masalları gibi dimi….
   Ah evet insallah şu 7 haziranda sapık zihniyetlerin artiklarindanda kurtulucagiz….milletçe bekliyoruz… selametle Cahide ablacm….

   1. Gülmek isteyen okusun 🙂

    1. 🙂

   2. Bu kadar saçma lafı birarada görmemiştim😄😄

   3. HamburgDuisburg says:

    Her sayfanin bi soytarisi var iste bu sayfaninkide sensin sanirim leyla. Güldürdün bizleri😀😀😀

   4. gerçekten mi yaa?? Çok korktum inan :)))))

   5. Allah beni seninle ve senin düşünenlerle ahirette karşılaştırsın. Bak savunmakta olduğun kişiye diyeceğim o zaman. Beraber düşersiniz aynı çukura… Yine de duam Hz. Muhammed Ümmeti olarak Allah ayıktırsın.

  2. zturkan says:

   Ayça hanım müslüman olan yada Allaha kulluk vazifesini yerine getirmeye çalışan herkes AKP li değildir müslümanlık hiçbir partinin yada cemaatin yada zümrenin tekelinde değildir.

 10. Çarşaf veya tesettür; sadece sokak kıyafeti olarak algılanmamalı. Sokağa çıkarken giyinip evinde ve int. ortamlarında caiz olmayan kıyafetler giyenler mevcut maalesef.. Arkadaş çarşaf giyiyor, ama yemeğe davet ettiği aile dostlarının yanına normal kıyafetle çıkıyor.. Kuranda örtü neyse bu nikahının düştüğü herkesin karşısında böyle olman gerektiğini gösterir. Tabi herkes aynı değil kendini haram gözlerden sakınmak için eldiven takan kardeşlerimiz de var hamdolsun…

 11. Mustafa says:

  (Resûlüm) Sana vahyedilen Kitab’ı oku ve namaz kıl. Muhakkak ki, namaz, hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak elbette (ibadetlerin) en büyüğüdür. Allah yaptıklarınızı bilir. (Ankebut Suresi 45.Ayet)

  Rabbim bizleri namazın hakkını verebilenlerden eylesin.

 12. Banu Abla says:

  Selamün aleyküm, söylenenlere aynen katiliyorum.Tevhidi çizgiden ödün vermeden mucahide hanimlar olarak ALLAH nasıl tanımladiysa öylece giyinmeliyiz.Musab ve Muazın annesi bir tesettür firması olsa demiş.Ben Ankarada yasıyorum.Umre arkadaşım kendisini tanıyor olabilirsiniz Psk. Hatice Dilek Öztürk Halenur Giyim isminde gerçek bir tesettür firması açtı.İnternetten inceleyebilir alışveriş yapabilirsiniz.Çarşafda var bol pardesülerde,gelinlik yerine giyilebilecek kaftanlarda.Ben de çalışan bir bayan olarak Halenur’un büyük başörtülerinden çok memnunum.ALLAH bize hakkıyla örtünmeyi,emirlerine gönülden itaat etmeyi nasip etsin.Amin.(www.halenuronline.com )

  1. muazvemusabinannesi says:

   Daha önce bu siteyi görmüştüm, birkaç ürün vardı simdi biraz daha fazla fakat bence yeterli değil ve yalnizca bayan tesetturu uzerine benim dusundugum sistem biraz daha genis çaplı erkeklere ait tesettur urunlerininde oldugu.. bayanlarin tesetturunde mesela feracelerin ustunde hep islemeler var sadesini bulmakta cok zor oldu, birde artik kol kisimlarini dar bir kumas dikmisler kollar acilmasin diye! halbuki ic tarafina buzgulu bir kisim yapilsa kolumuzu kaldirsak bile icerdeki buzgulu kisimdan gozukmez kolumuz. Peçe olarakta hep ayni tip pece satiliyor fakat bu pece yeterli degil üç katli peceler var hem baglandiginda basi dar gostermiyor hem burka olarakta kullanilabiliyor hem de normal pece seklinde kullaniliyor bence en guzeli bu sekildeki peceler. Evde giyilmelik elbiselerde genelde cok eski desenli kumaslardan yapiliyor halbuki pamuklu yumusak kumastan tek renk mavi mor siyah beyaz vs. guze tesetturlu elbiseler yapilsa. Eteklerden yana sikinti var bence tesettur sitelerinde halbuki duz tek renk yine pamuklu desensiz cepsiz beli lastikli boru veya firfirli etekler yapilsa. Tek basina carsaf ustu satilmiyor sitelerde bence bu da eklenmeli. Birde dis giyim bedenlerinde 34 36 38 beden kaldirilmali bir kisi 36 giyiniyorsa 40 beden dis giyim almazsa vucut hatlarini nasil ortucek… Boyle devam eder bu (:

   1. Muaz ve Musab’ın annesine katılıyorum. Eksiği var, fazlası yok. Benim de gelinlikler dikkatimi çekti. Gelinlik zaten bize ait bir kıyafet değilken, dekolteli gelinliklerin satılıyor olmasını doğru bulmadım. Şahsen ben de istediğim gibi bir dış kıyafeti sitede göremedim. Yoksa gönüllü tanıtımını yapmak isterdim.

 13. sokağa çıktığımda hemcinslerimden utanıyorum maalesef, geçen gün eşimle dışarı çıktık alimler şehri denilen bir ilçe burası ama çarşaflı bir bayan nerdeyse eşimin içine girecek uzaktaaaaaan farkettim gözlerinin içine baktığını ta ki yanımızdan geçene kadar, en sonunda da çarşafı savurararak dibimizmden geçti.Yanında hanımı varken yoldan geçen bir erkeğe bu cesareti gösterebiliyorken yalnızken kim bilir nelerini teşhir edip dikkat çekiyor.

 14. muazvemusabinannesi says:

  Aynı konuyu sizin gibi uzun süredir içimde tutuyorum neden bu kadar islamdan tevhidden uzaklaştık subhanallah artik siyahla beyaz kadar net görülüyor bu durum
  Ne yapılabilir diye sürekli düşünüyorum
  Bence
  Ilk olarak kişinin önce kendisini düzeltmesi (tevhidi tam manasıyla öğrenmesi gerekir)
  Evinden televizyonu ve telinden sosyal paylaşım sitelerini tamamen bitirmeli ya da minimuma indirmeli
  Bayanlarımız evlerinden zorunlu olmadıkça çıkmamalı
  Günlük işlerine sünneti oturtmalı sabah akşam zikirlerini eksik etmemeli
  Daha da devam eder bu liste
  Acaba şöyle tevhidi, erkek ve bayan tesetturunu, harama bakma konusunu, televizyonun kötülüğünü, şirki vs. anlatan kısa bi animasyon mu yapılsa
  Televizyonu evinizden kaldırmayla ilgili kampanya mı yapılsa
  Bir tesettür markası yapıp evde ve dışarda giyinilebilecek erkek ve bayan kıyafetleri mi tasarlansa (sade, bol dökümlü ve cesitli)
  Google play ya da app den indirilebilecek tevhidi fikih ve tefsiri birarada. barındıran sahih kaynaklardan yararlanılmış bir program mı yapılsa (batıl inançlardan, şirklerden, bozuk düşüncelerden tamamen uzak)
  Yahudi ve Hristiyan kişilere çok benzedik ama farketmiyoruz hatta bazılarımız bu durumdan memnun subhanallah
  Rabbim sonumuzu hayır etsin
  Rabbim önce bana sonra da bütün müslümanlara hidayet nasip etsin

  1. zturkan says:

   Çok doğru noktalara temas etmişsiniz de tv yi hayatımızdan biz çıkarsak eşlerimiz çıkarmaz. hanımlar çok mecbur kalmayınca dışarı çıkmasın tamam da günümüzde tam tersi.. Hanımlar eşleri tarafından araba kullanmaya teşvik ediliyorlar , dışarıda hanım erkeğin yapacağı işleri araba ile gidip halledince erkek rahat ediyor( çocukları okula bırakma alma , market alışveriş vb.) işine geliyor.. Hanımların da işine geliyor hemcinslerine hava atıyorlar araba ile.. Aaah ah yaramı deştiniz eşimi seviyorum ama şimdiki aklım 12 yıl önce olsa idi islami hayat yaşayan dinibütün biriyle evlenirdim.

  2. allah aşkına kadınları allah kölemı yaptı..evden çıkmayacakmış..kadının yaşam hakkınımı alıyorsunuz eklınden.dünya erkeklerın dünyasımı.Kuranda çarşaf tesettür eldıven peçe yok.esasını okuyn sıze öğreten hocalarınız doğruyu öğretmemış beynınızı yıkamışlar çocukluktan berı. kızla rokumasın denmış çünkı kızlar okursa ileride on lar çocuklarını öğretırler o zamn kadın erkeği dinlemez..onun için işlerine geldığı gıbı örtüyorlar eve hapsedıyorlar.buı bağnazlığı bırakın.sonr açok ağlarsınız..kızınızın başına gelır labnet edersınız..uyanın artık.allah bu dünyaya yaşamaya getırdı bu güzel dünyayı bız insanlara sundu sadece erkeklere değil.kadın örtüsün demedı.sadece göğüsü meme verdığı için örtülsün dedı.

   1. bu yorumları kasten bekletıyorsunuz bend ehakkımı helkal etmem.herkesın kını yanı işinize gelenı onaylıyorsunuzda benımkını neden atlıyorsunuzç..ş.hak nerede.kapatın o zamn bu sıteyi.kendınıze yönlendırıyorsunuz bu sıteye gırenleri.kul hakkı var.bu kadar ince düşünmezsenız kul hakkından cezalandırlıyrsınız.allah huzurunda.

    1. HamburgDuisburg says:

     Almanyada gayri müslmlerle yasamak cok daha kolaymis bunu fark ettim. Malesef türkiyede avrupaya özenecegiz diye özünü, geldikleri yeri ve dinini unutanlarin sayisi cok ilerlemis. Leyla aciyorum sana, cok cahilsin. Seni allaha havale ediyorum

     1. ne işin var hamburgta.o zamn arabıstana gıtseydın..nedne dıncıyız dıyenler demokratık ülkelere gıdıyor..arabısrtana afganıstana neden gitmiyorsunuz.türkıyenın suyumu çıktı..

   2. muazvemusabinannesi says:

    Size tavsiyem Kuran’ın tefsirini okuyun ve Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’in sünnetlerini öğrenin.
    Rabbim kalplerimizi doğru yoldan çevirmesin.

   3. Sayın Leyla , cımbız misali bir takım yanlış uygulamaları daha daha doğrusu yanlış ”algılamaları ” atmışsınız bir sandığa ,kilidine de ”şeriat ” mührünü basmışsınız , açmaya pek niyet ve isteğiniz yok. O sandık esasen sizin kalbinizdir ( Şeriati öcü gibi görüyorsunuz çünkü) Her ne kadar size verilen cevapları da çok yerinde bulmasam da , sizin şimdi abartarak ve korkutarak anlattığınız her örneğin çözümü İslam’da mevcuddur ve zor da değildir ; çünkü Allah bu İslam ile bizler için zorluk dilemedi, vallahi dilemedi. İnanın ben daha sonraları hayatımın merkezine İslam’ı almış bir ”kadın” olarak eskiye nispetle daha kolay bir dünya’m var . Yakın çevremde ( ailem ve akrabalarım ) çok iyi görebiliyorum ki , vallahi kadınlar ne kadar İslam’dan uzaklar o kadar da zor bir hayatları var. Çok samimi söylüyorum . Bu kadınların içinde 7\24 beraber olduğum annem bile var. Şurada belki haklısınız , bazı yanlış uygulamalar , yanlış anlamalar olabilir , insanlar iyi niyet ile bile olsa yanlış davranmış olabilirler. İşte bu yüzden ilim öğrenmek kadın ve erkeğe farzdır . Siz de bu kadınların içindesiniz . İlim öğrenin ki yukarıda sıraladığınız gibi şeriatın öcü olmadığını insanlar sizin sayenizde bilsin ? Neden bunlardan biri olmayasınız ? Bir de anlayamadığım bir husus var ki neden bu kadar öfke ? Anlamıyorum savaşta gibiyiz. Sizin öfkenizi ne kadar anlamıyorsam , size karşı sabırları tükenmiş , alay eder gibi ifadelerle cevap veren kardeşlerimi de anlayamıyorum . Allah aşkına İslam hakkında bir takım yanlış düşünceleri olan kimselere böyle mi tebliğ edeceğiz ?

   4. Kur’an-ı Kerim’i anlayarak / anlamak isteyerek okuyun Leyla Hanım , yaşamaya geldiğiniz bu dünyada bu, hedefiniz olsun çünkü Onu( Kur’anı ) anlamaz iseniz değil 2 üniversite , abartmıyorum 2bin üniversite dahi okusanız , kızlarınızdan her biri de 5bin üniversite okusa , her gün tübitak ödülleri kazansanız , dünyanın en şık ve çağdaş hanımı da seçilseniz , kainat güzeli de olsanız …mümkün değil felah bulamazsınız … İşte iyice anlamanız / anlamamız gereken budur : “Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini günahtan korumalarını söyle! Yine söyle ki mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler. Zinet takılan yerlerini kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, üvey oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, mümin kadınlar, ellerinin altında bulunanlar (köleler), erkeklikten kesilip kadınlara ihtiyaç duymayan hizmetçileri veya henüz kadınların mahrem yerlerini anlamayan çocukları dışında kimseye göstermesinler. Saklı zinetlerine dikkat çekmek için, ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki felaha eresiniz.” (Nur, 24/31)

 15. gökkuşağı says:

  Allah razı olsun. Ben sonradan ortundugum icin Facebook hesabimi ilk açtığımda eskiden beni taniyan arkadaşlarım ortundugumu görsünler diye birkaç tane pardesulu uzaktan çekilmiş de olsa fotoğraf koymuştum. Sonradan ekleme yapmamistim. Sadece o ilk koyduklarım duruyordu. Yine senin buradaki paylaşımlarindan birini okuduktan sonra epey zaman önce kaldırdım kendi fotograflarimi. Aslında sadece bayanın fotoğrafları değil özel hayata ait cok detaylı paylaşımlar yapılmamalı. Bunu da zaten sık sık ifade ediyorsun. Sen yaz arkadaşım sen yazabildigin her konuda yaz. Bak ben kaldırdım mesela senin bir yazının ardından fotigraflarimi. “Ama” demeyen “kitaba uymak yerine kitabina uydurmaya” çalışmayan samimi kardeşler okudukça yanlışlarımiz da birer birer azalır inşallah. Dualarını beklerim…

 16. Çok doğru ablacım.bir hususta ben belirtmek isisterim.bir bayanın kahkaha atmayı artık geçtim bu kahkahanın dozunu ayarlamaya gerek duymadan ortalığı inletmesi hiç hoş olmuyor bunu namaz kılan insanlar yapınca daha çok üzülüyorum..iş ortamndayım bi bayan olarak tam o kahkaha esnasında sinirlerim altüst oluyo

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: