Natural Snow White Serum 30 ml Rice, Capparis, Arbutin, Red Orange, Vitamin B5 içerir. Lightening, brightening, whitening.

Mirâc’ı Kutlamak mı, Mirâc’ı anlamak mı?

tumblr_nnzll8x3Ot1u8wonlo1_1280

Kulu Muhammed’i geceleyin, Mescid-i Haram’dan kendisine bazı âyetlerimizi göstermek için, etrafını mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah, her türlü noksan sıfatlardan münezzehtir. Şüphesiz ki her şeyi hakkıyla işiten, hakkıyla gören O’dur. (İsrâ suresi:1. ayet)

Pek çok kişinin miraç hadisesini anlamak yerine, miracı kutlamayı tercih ettiği bir günde, ben kutlamayı tercih etmeyenlerdenim.

İstiyorum ki kavramlarımızın, inancımızın içi boşaltılmasın. Anlamayı terk edip, anmaya odaklandığımız için amellerimiz eksik ve silik hale geliyor. Belli gün ve gecelerin kutlanıp, ihya edilip, geri kalan günlerin boş ve gayesiz geçmesi Mümin olarak içimizi acıtmıyor mu?

Miraç denilince benim aklıma, mirâcımız olan namaz geliyor. Hiç terk edemeyeceğiz, hafife alamayacağımız, hayatımızın anlamı, bizi kötülüklerden alıkoyan, cehennemden kurtuluş reçetemiz, namaz.

Bir de müşrikler kendisine alayvari Miraç olayını anlatınca, “O dediyse doğrudur” diyen Ebu Bekr radıyallahu anh’ın imanı geliyor.

Miraç gecesini bir kandilden öte anlayamayan bizler, imanın “O dediyse doğrudur” derecesine erişemedik henüz. Kur’an hakkında, ayetler, farzlar hakkında tereddütlerimiz var hâlâ. Namazsızlığımızın veya yarım yamalak kıldığımız namazların bizi alevli bir ateşe sürükleyeceğine dair endişeler taşımıyoruz.

Hâlâ işimize gelen emirlere uyup, işimize gelmeyenleri kulak ardı ediyor, yaşantımızda o emirlere hiç yer vermiyoruz.

Rasulullah aleyhisselam ve ashabının hayatında, “Kutlamak” kavramı hiç olmadı. Onlar her geceyi miraç, her günü Allah’ın rızasına ulaşmak için yeni bir fırsat bildiler.
Rabbimiz bizleri de sadece rızasını uman, dini olan İslam’ı ciddiye alan ve kurtuluşa eren kullarından eylesin.

Gerçekten müminler kurtuluşa ermiştir, Onlar ki, namazlarında huşû içindedirler, Onlar ki, boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler (Mü’minun: 1-2-3.ayetler)

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

  1. Allah razı olsun cahide abla yazılarını beğenerek okuyorum eskiden çok olmasa bile simdileri yazılarını bizzat açıp okuyorum bu tarifin önüne de acaba ne yazmış nasıl feyz alabilirim bu yazısından diye merak ediyorum bu yazın da çok hoşuma gitti. Birde bilmediğim o kadar çok şey olduğunu ne kadar eksik olduğumu görüyorum ve müslüman bir hanımın nasıl olması gerektiğini çağımda yaşayan bir hanımdan öğrenmeye çalışıyorum sağolun yazilariniz amacına ulaşıyor farkinda lik olusturuyorsunuz ..

  2. Esengül says:

    Evet dinimizi anlayarak ve şuurla yaşamak lazım ama böyle günleride bış geçirmemek. Rabbimin bizleri affetmek için yarattıgı fırsatlardır bugünler. Bence kutlamamak ifadesi farklı yorumlanabilir. O yüzden onun yerine bugünü şuurla ve ibadetle nasıl geçirmeliyiz ondan bahsedilmeli.

  3. EMİNE SARIKAYA says:

    Allah razı olsun senden ve senin gibilerden, Rabbim sayılarınızı arttırsın.Miracı anlayanlardan eylesin. SEVGILERİMLE..

  4. Allah razı olsun…Allah bizleri de hergünü miraç bilenlerden,hergünü Allaha yaklaşmak ona layık bir kul olabilmek için fırsat bilenlerden etsin amin…

  5. evet çok doğru dediklerinize katılıyorum Rabbim hepimizi şuurlu Müslümanlardan eylesin.(amin)

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: