Doğal Güneş Kremi

Umursamazlığımız Neslimizi İfsad Ediyor

031-1280x720Bismillah: “Ey insanlar! Yeryüzünde bulunanların helâl ve temiz olanlarından yeyin, şeytanın peşine düşmeyin; zira şeytan sizin açık bir düşmanınızdır.” Bakara 168

Kur’an’ı anlama yolunda çabalarımız eksik kalınca, hayatımızda da çeşitli boşluklar oluyor. Maalesef helal gıda konusunda hâlâ yeterli bilgiye sahip değiliz. Haram katkılı ürünlerden bahsedince, o da mı haram diye tepki verenler oluyor. Oysa market raflarında bize sunulan paketli ürünlerin pek çoğu zaten bir gıda değeri taşımıyor. Her konuda helal dairesi keyfe kafidir. Yeyip içtiklerimiz karakterimizi, davranışlarımızı, algılarımızı değiştiriyor. Sürekli haram katkılı ürünlerle beslenen çocukların ruhen ve bedenen sağlıklı bireyler olmasını beklemeyelim. Kaliteli bir nesil yetiştirmek için en evvel mutfaklarımızı temizlemek zorundayız. 

Erken yaşlarda ergenliğe giren çocukların yeyip içtikleri, izledikleri ve dinledikleri karakterlerini etkiliyor. Anneler lütfen arkadaş toplantıları, whatsapp ve face grubu sohbetleri çocuklarımızla ilgilenmemize engel olmasın. Dışarıda çalışan annelerin çocukları ne kadar sıkıntılıysa, evde farklı boş işlerle uğraşıp çocuklarını ihmal eden annelerin çocukları da aynı derece de sıkıntılı.

Bir fast food’dan, bir cafe’den, pastaneden kolayca bir şeyler alıp çocuğunuzun eline tutuştururken dikkat edin. Bir restaurantta ailecek oturup yemek yemeden evvel bir daha düşünün. O yemekler hangi yağla yapılıyor, ekmeğinde hangi katkılar kullanılıyor, köftenin eti helal midir? Veya bir pastaneden bir poğaça, bir kek alırken kılı kırk yararak alın. Sıvı vanilya kullanılan bir ürünü, milföylü bir böreği, hangi yağla, hangi mayayla yapıldığı bilinmeyen poğaçaları, jöleli pastaları nasıl kolayca alıp evladınızın boğazından geçirebilirsiniz?

Gençlerin çoğu şaşırmayı, yadırgamayı bilmiyor. Herşeyi normal karşılıyor. Eşcinsel bir ilişkiyi normal karşılayan ve bana: “Bir erkek illa kızı sevecek diye bir kural mı var, pekala bir erkeği de sevebilir” diyen genç kızın yazdıklarını unutamıyorum.

Çocuklarımızın sahibi biz değiliz. Onlar bize Allah’ın bir emaneti. Yeyip içtiklerine, izlediklerine, dinlediklerine dikkat etmek zorundayız. Mp3 lerinden ne dinlediklerine bakalım. Okuduğu kitabı onlardan önce biz okuyalım. En azından bir kaç sayfasına göz gezdirip kitap hakkında bir fikir sahibi olalım. Şu her saniyesinde fuhuş akan müzik kanallarını tv’lerden kaldıralım. Aile yapımıza kasteden dizi ve filmleri izletmeyelim.

Küçücük yaşlarda akıllı telefonları ellerine verip onlara kötülük etmeyelim.

İslami bir derdi olmayan ailelerle, güya İslami hassasiyeti olan ailelerin çocukları arasında bir fark göremeyince şaşırıyorum. Sanki kendisinin mesul olduğu farzlardan, ergenlik çağına girmiş evladı mesul değilmiş gibi davranıyorlar. Bize düzgün bir tesettür nasıl farz ise, evladımıza da aynı şekilde farz. Bize namaz nasıl farz ise, evladımıza da farz. 14-15 yaşına gelmiş, her şeyden anlayan gençlere “O daha çocuk” diyoruz. Kavramlarımız, değerlerimiz alt üst olmuş durumda. Biz müminleri diğerlerinden farklı kılan tek şey başımızdaki bir parça bez mi?

Müslüman olmanın bilinci ve sorumluluğundan ne kadar da uzağız…

Rahatlıkla içki içen insanla, kolanın, sıvı vanilyanın içindeki alkolü umursamayan insan arasında fark var mı? Domuz etini rahatça yiyenle, domuz katkılı yumuşak şekeri, margarini bile bile yiyen arasında fark var mı?

Parasını faize yatırıp faizini yiyenle, faizli bir bankadan haram olduğunu bile bile faizli kredi çeken arasında fark var mı?

Rahatça soyunan, sokaklarda yarı çıplak dolaşan insanlarla, başındaki örtüye güvenip, sigara, makyaj, daracık kıyafetler gibi her çirkinliği kendisine hak gören kişiler arsında fark var mı? Bu zihniyetteki kişilerin hepsi bilerek veya bilmeyerek şeytana hizmet ediyor.

Rabbimiz, helal yemek, helale bakmak, helal dinlemek ve tüm haramlardan uzak durmak hususunda gayretimizi artırsın. Bu yolda bizlere yardımcı olsun. Gayretlerimizi ve endişelerimizi, günahlarımıza kefaret kılsın. Amin.

Cahide Sultan

Bir Cevap Yazın

Bir Yorum Bırakın :)

 1. merhaba cahide abla, helal haram konusu açılınca ve çocukları düşündükçe içim öyle daralıyorkı. ne yapacağımı bilemiyorum elimden duadan başka bişey gelmiyor. kardeşim bankada çalışıyor, babamın kazancı şüpheli. ben çocukarımı alıp onlara gidiyorum mecburen orda yiyip içiyoruz. onlar çocuklarıma bişeyler alıyorlar kendı kazançlarıyla ben napıcam.dua ediyorum rabbime sürekli rabbim boğazımızdan haram lokma geçirme diye..aldığım her ürünü inceliyorum nekadar doğrudur şüpheli. çok içim sıkılıyor kendimi çaresiz hissediyorum. ne yapayım ben. a

 2. dnzgzlm says:

  Amin,yine cok guzel ve isabetli bir yazı. .sabah ablamla da konusmustuk,tavuk helal kesim mi diye soran birisi yanina kolayi acip iciyorsa dusundurucu bu..yediklerimiz kanimiza hucrelerimize isliyor..dunya ve ahiretimiz icin dikkat etmemiz gerekiyor,ibadetlerimizi gozden gecirince buna ne cok ihtiyacimiz var anliyoruz..henuz bir evladimiz yok lakin Rabbimiz Rahmetiyle lutfederse yediklerimden zarar gorme ihtimali korkutuyor beni..Rabbim hepimizi temizlenenlerden temiz olanlardan olmayi nasip etsin..amin

 3. Cahide abla lütfen margarin neden sakıncalı haram olduğunu düşünüyor musunuz bizi bilgilendirin lütfennnnnnnnnnn

 4. Amin, Allah razı olsun.
  Böyle yazıları aynı bile olsa arada görmeliyiz. Çünkü şeytan 7/24 hizmetteyken bizi haramlara var gücüyle çekerken, doğru istikamet ve kendine gelme yazıları az kalmasın.

 5. Bende üç kız evladın emanetçisiyim allahın izniyle,ama emanetleri layıkıyla yetiştiremedim,büyük 16 ortancam 14 yaşında,Küçüğüm bir yasında.iki kızımı tesettür konusunda ikna edemedim,TV den,iğrenç müziklerden vazgeçiremedim.anlattım konuştum ama çevre o kadar bozukki başaramadım..kendimi çok kötü hissediyorum.ne kendim hakkıyla kul olabildim rabbime,nede emanetlerini onun yoluna döndürebildim..rabbime nasıl hesap vericem onu düşünüyorum..bu zamanda o kadar zorki gençleri ,çocukları elde tutmak,her yer her şey şeytanın oyuncağı,nereye dönsek,nereye baksak şer..yüce Rabbim merhametini hidayetini evlatlarımızdan ve bizlerden esirgemesin..amin..

  1. Biz anne babalar olarak çocuklarımızı öğretmekte ve eğitmekte geç kalıyoruz sanırım. Bir kız çocuğuna hayız olduğunda günahların başlayacak hadi örtün demek yerine algılayabildiği yaştan itibaren örtüyü sevmesini sağlamamız ve bir anne olarak örnek olmamız gerektiğini duşunuyorum. Yanlış anlamayın sizin durumunuz için söylemiyorum bunu.. Erkek çocuklarda da benzer hatalar yapıyoruz. Eğitim anne karnında başlar ama biz hep geç kalıyoruz. Boş dünya işleriyle, ev temizlikleriyle, boş sohbetlerle vakit geçirirken çocuklarımızı ihmal ediyoruz. Ve onlar bizden göremedikleri ilgiyi alakayı nerden görürlerse oraya yöneliyorlar.. Kendimi örnek vereyim. Dört yaşına girecek bir oğlum var ve ben temizlik yaptığım zaman çok üzülüyor. Babanesine gitmek istiyor. Bana açıkça soyluyor temizlik yapma diye. Temizlik yapmayacak mıyız? Elbette yapacağız ama.. Çok abartıyoruz.. Bu en basit örnek.. Birde dışarıda çok bulunan, evde pek vakit geçiremeyen bir anne varsa.. Çocuklarımız kendisine ilgi gostermeyenlerden ilham almıyorlar, etkilenmiyorlar.. Rabbim kızlarınıza islam üzere yaşamayı nasip etsin inşallah, Ve bütün Müslümanlara ve çocuklarına. Amin..

   1. amin.. allah razı olsun.söylediklerinize kelimesi kelimesine katılıyorum..zaten üzüntüm tamda bu sebeplerden dolayı..gerçekten herşeyi tam ve layıkıyla yapmış olsaydım evlatlarım için,islamı imanı hakkıyla öğretebilmiş olsaydım belki onlar çok farklı düşünüyor olacaklardı.ben tesettürlü olmama rağmen onlara aşılayamadım.anne çok hoşuma gidiyor hatta imreniyorum tesettüre ama yapamam hazır değilim diyor ikiside..nefislerinin hiçbirzaman hazır hissettirmeyeceğinide anlatsam,ayetlede anlatsam,hadislede anlatsam olmuyor..evet dediğiniz gibi geç kaldım hemde çok…

    1. Bu sizin için umutsuzluk olmasın lütfen.. Elbette geç kalmış olabilirsiniz, ama bu pes etmenize sebep olmasın.. Hala çocuklarınızdan mesulsünüz. Bazen çocuklarımıza örtün dememiz fayda etmiyor maalesef.. Benim annemde örtülüydü ailemde genelde örtülü. Bana baskı yaptıkları da oldu kapan artık diye ama zerre kadar etkilenmedim onlardan. Evet ortunmem gerektiğini biliyordum Allah tan da korkuyordum ama asla etkilenmedim onlardan.. Kendim de sevdiğim insandan etkilendim. O bana çok güzel anlatıyordu.. Ve yolu kesindi.. Namaz da kılmıyordum.. O kılıyordu ve bazen benim yanımda o bile ihmal etmeye başlamıştı. Sonunda doğruyu gördü ve bana sen bu yola girmezsen olmaz dedi.. Ben sen gibi olmayacağım dedi.. Ve ben öyle başladım.. Dediler ki başkası için yaptı. Hayır etken olabilir ama kesinlikle aşkla yaptım.. Ve ben büyük başörtüye ve pardösüye girdiğimde herkes yadırgadı.. Bu yaşta bu ne diye. 22 yaş benim için çok geç kalınmışlıkkken onlara küçük geldim. Ve peçe takmaya karar verdiğimde islamdan ahkam kesenler bile karşı çıktılar.. Ve bana zamanında örtün diyenler hala alışamadı kaç yıldır.
     . İnşaallah kızlarınız doğru yolu bulur.. Onların kalbine etki yapmaya bakın.. Sahabe kadınlarının hayatlarını anlatan kitaplar edinin okusunlar.. Zamanında örtüsüz olup şimdi örtüye aşık olan hikayeler anlatın onlara, yokmu çevrenizde hiç.. Rabbim işinizi kolaylaştırsın inş.

     1. Allah yürüdüğünüz bu güzel yolda sizi sabit kılsın…yüce allahım benim evlatlarımada size nasip ettiği gibi iman ve İslam şuuruna sahip eşler nasip eder inşaallah..çevremde maalesef ne bana nede kızlarıma destek olacak,kimsemiz yok yapayalnızız..hatta bu yarım yamalak müslümanlığımızı bile aşırı buluyorlar anlayacağınız kalpleri temiz onların!!..allah cümlemizin yardımcısı olsun..amin…

      1. Amin inş. İstanbul damı yaşıyorsunuz

       1. izmirde yaşıyorum..

 6. Mehtapabla says:

  Geçen gün facebooktaki kötü çocuk kitabıyla ilgili gelen yorumları okuyunca bende çok üzüldüm nasıl bir gençlik yetişmiş yazıklar olsun neler yazmışlar bu gençlikmi bizim geleceğimiz olacak gerçi suç onlarda değil onları yetiştirenlerde
  Facebook kullanmadığım için ordan yazamamıştım yukarıda değindiğini görünce buraya yazmak istedim.

 7. S.a cahide hanim yazilarinizi ve tariflerinizi vakit buldukca okumaya calisiyorum ve hepsi birbirinden guzel ve onmli allah razi olsun : cahide hanim ben yazilarinizi arkadaslarimla paylasmak istiyorum bi sakincasi olmadigini yazmissiniz bir keresinde ama yinede sormak istedim cevap verirseniz sevinirim hayirli aksamlar EN GUZELE EMANET DUA ILE…

 8. Cahide hanim,sizin tecrubelerinize guvenerek bir soru sormak istiyorum. Benim 6 yasinda bir kizim var. Seneye ilkokula baslayacak.kizima genc kizligin ilk evrelerini ve bunun gibi bir takim ozel konulari ne zaman anlatmaliyim.okul ortaminda bunlari baskalarindan ogrenme ihtimali var mi. Acikcasi bu konulari ilk annesiyle konussun istiyorum. Siz bir kiz annesi olarak tecrubelerinizi paylasan bir yazi hazirlarsaniz cok sevinirim. Ya da bana cvp yazarak yardimci olur musunuz Allaha emanet olun.

  1. Şimdi erken kardeşim. En azından 10 yaşına geldiğinde ürkütmeden vücudunda olabilecek değişiklikleri, usulünce anlatabilirsin. Arkadaşlarından yanlış öğrenme ihtimali de var. Bazı hanım öğretmenler bu konularda bilgilendirme yapabiliyorlar.

 9. Merhaba Cahide ablacığım, sürekli sitenizi takip ediyorum ama ilk defa yorum payllaştım.. Ne kadar doğru söyledikleriniz.. Maalesef hepsi de Müslümanlığın kanayan yarası.. İki oğlum var ve üçüncüyü bekliyorum.. Bu zamanda bu şartlarda çocuk yetiştirmek o kadar zor ki… Rabbim bütün Müslümanların yardımcısı olsun..

 10. aynen bende katiliyorum size Cahide hanim.Bende bu konularda hassasim.Ben Almanyada yasiyorum alisveris yaparken herzaman aldigim ürünü incelerim iceriginde neler var diye.bu her alisveriste gecerlidir.Hazir gidalardan paketlenmis gidalari evimize sokmuyoruz.Türkiyede bu durumda cogu aileler taniyorum hic incelemiyorlar.
  Ilk önce ne yedigimize ve daha dogrusu cocuklarimiza ne yedirdigimize bakacagiz.Sizin siteniz 6 aydan beri takip
  ediyorum Allah razi olsun verdiginiz ilim bilgilerden dolayi.Böyle hassas bilincli islami cizgide giden hanimlar görünce cok seviniyorum.Allah daim eylesin

 11. Ne kadar dikkat etmeye çalışsam da en başta eşimi hazır(!)gıda konusunda ikna edemiyorum.Ne varmış ki,zararlı olsa satarlar mıymış.Hele büyüklerimizin çocuklara aldığı cipsleri,yumuşak şekerleri görünce içim kalkıyor ama ne desek nafile.Kalp kırmak da istemiyorum ama çocuklarımı da korumak zorundayım.

  1. uşşaki says:

   Sabredin, dua edin, bende sizinle aynı durumdaydım, mümkün olduğunca tatlı şeyleri evde yapmaya çalıştım , sonra E KODLU zararlı katkı maddelerinni internetten listesini aldım evde sürekli ortalıkta dolaştı eve alınan bir gıda ilaç veya başka gıdaların etiketlerini okuyup bakın görün bu katkı maddesi ne gibi zarrarlar veriyomuş vucüdumuza gibi ortaya konu açıp dikkatlerini çektim. eşime oğluma mesajla olsun faceden olsun vatsaptan olsun bilgilendiriçi mesaj veya videoları attım ara ara. Sabredin dua edin emek verin sonucunu alırsınız inşaallah.

 12. Esselamu aleykum ablacim. Tum dualarina amin ecmain insha Allah u Rahman. Konuyla alakali degil ama benim senin ve burdaki tercubeli kardeslerimin desteklerine fikirlerine cok ihtiyacim var cunku soracak akil ve yardim alicak kimsek yok burda diyebilirim. Kizim bu ay bir yasina giricek insha Allah ve 6 aylik da hamileyim hamdolsun Rabbimden gelene sikayet edemem asla! Ama su aralar cildiricak gibi oluyorum cunku kizim 7 aylik olana kadar kendi basina uyuyodu bi fransaya silai rahim yapalim dedik yavrumun tum huyu suyu degisti ve ogunden beri bacak ustunde salliyarak uyutuyorum 🙁 suan burda sabah 6:30 ve gece ikiden beri uyanigiz hanimla, bi yarim saat uyuyo bacagimda yerine koyuyorum uyani haydeeee tekrar basa dönüyoruz tabi! Yani gercekten dunyanin en keyifli isi ama en zor iside annelik! Esimin uykusu hafif o da uyanmasin diye ekstra cabada sarfediyorum malum onun uykusunu almasi lazim yaplcak isler var…bu stresle isyana girmekden annelik vasfini hakkiyla yerine getirememekden cok ama cok korkuyorum…ikinci de gelicek ben bu cocuklari nasil terbiye edicem zumranuruma simdi uyku egitimini nasil vericem nerden basliycam bilemiyorum, şaşırmış durumdayim!! Internetten arastirdim bir cok yerde yatagina koy aglasin deniliyo ben normal zamanda bir dk aglamasina dayanamiyorum :'( yanima uzansin diyorum kucuk hanim bizi itekliyo kimseyi yaninda istemiyo, biraz sıkıntılı da bu konuda…….yani bacim benim bi anaya ihtiyacim bi destege ihtiyacim var!!! Bana bi akil verin ne olur!

  Selametle

  1. Selamun aleykum Aysun hanim..derdinizi cok iyi anlayabiliyorum benimde 13 aylik vir kizim var. Dogdugundan beri cok degisik sekillerde uyuttuk kizimi huyu surekli degisiyordu..bizede diyorlardi yatagina birak aglasin ben bir iki defa denedim ama ne ben ne esim bunu dayanabildik. Cocugumuz cok agliyordu ve bizde rahatsiz oluyorduk bu durumdan.
   Dedigim gibi ilk aylari kucakta sallayarak uyuttuk sonra huyu degisince ayakta sallamaya devam ettik bir kac ay..ve onuda reddetmeye baslayinca bu seferde yanina yatarak uyuyana kadar bekleyip sonra kendi yatagina koyduk ilk zamanlarda uyaniyordu birakinca sonra yavas yavas alisti..bazende bizde uyuyorduk yaninda uyaninca dahada bi duzelmeye baslamisti..cocuk iki yasina kadr annesiyle uyumasi lazim diyor pedagog adem gunes. Onun bilgilerinden ben cok faydalandim. Tavsiye ederim internetten sohberleri de var kitaplari da var alin okuyun derim.
   Daha cocugunuzun huyu degisir biraz daha sabir dua tevekkul. Bende 3aylik hamileyim gercekten kolay olmayacak ama Rabbim elbette bizi basibos birakmaz..Allah yar ve yardimciniz olsun…

   1. Ve aleykumselam ve Rahmetullah. Allah razi olsun hakime kardesim. Rabbim sizinde yar ve yardımcınız olsun inşa Allah. Insha Allah duzelir değişir, gercekten cok sabir isteyen bir is Rabbim hakkini verenlerden eylesin herbirimizi insha Allah. En guzel dost ve yardimci Yuce Mevla elhamdülillah.

   2. ‘ve aleykumselam ‘ve rahmetullah. Hakime kardesim. Allah razi Olsun verdigin bilgiler icin. Rabbim hepimizin yar ‘ve yardimcisi Olsun insa Allah. En guzel dost ‘ve yardimcimiz Allah bizi Kendisiz birakmasin insa Allah. Amin.
    Selametle

   3. Ve aleykumselam ve R. Ve B. Kardesim. Bu ayni seyi ucuncu yazmam olucak ama inşa Allah bu ulaşır. Sanirim bi problem var yorumunuz onay için bekletiliyor diyor 🙁 Neyse Hakime kardesim verdiginiz bilgiler ve cevapladiginiz icin Rabbim sizden razi olsun. Zaten bi siz yazdiniz demekki Nasrettin hoca misali bana damdan duseni cagirin demis ya demekki kimsenin bi cevabi yokmus!!! Rabbim hepimizin yar ve yardimcisi olsun inşa Allah. En guzel dost ve yardimci O elhamdülillah bizi yalniz caresiz birakmasin insa Allah….selametle

 13. cahide abla lütfen bildiğin tüm haram gıdaları bi liste halinde yazarmısın

 14. Cahide hanım margarin hakkında bizi bilgilendirir misiniz lütfen

 15. zturkan says:

  Çok güzel bir yazı yazmışsınız yine.. Geçen gün eşimin öğretmenlik yaptığı ortaokulda kermes vardı ben de gitmiştim.. O gün çok müteessir oldum çocukların haline çok üzüldüm. çocuklar o gün sivil giyinmişlerdi çoğunun anneleri de kermese gelmişti. annelerin çoğu ne güzel kapalı pardesü giyenler de var aralarında ama ortaokul çağındaki kızlarını aşüfte gibi giydirmişler.. Kolsuz , mini elbiseler topuklu ayakkabılar giyenler, daracık tayt giyip makyaj yapan kız çocukları gördüm.. Bir bayan öğretmen ile konuşurken üzüntümü dile getirdim. O da şöyle dedi: ”Nasıl olsa okumayacak , bir koca bulsun gitsin ” diye düşünüyor çoğu anneler dedi… Eşime söylediğimde ”çocuklarına söz geçiremiyorlar” dedi.. Allah sonumuzu hayır etsin çok zor çocuk yetiştirmek.. inanın 12 yaşındaki oğlumu afbuyurun tuvaleti temiz kullanma konusunda bile eğitemedim.. Namazı nasıl öğreteceğim düzenli namaz kılmaya nasıl alıştıracağım? Eşim namaz kılan biri değil ki ondan yardım alayım..Galiba çocuk eğitiminde başarısızım.. 🙁 Aslında neslimizi ifsad eden umursamazlığımız değil de belki de çaresizliğimiz 🙁 tek başına annenin çabasıyla olmuyor yıprandığınla kalıyorsun..

  1. Ben niyeti halis tutmanın çok mühim olduğuna inanıyorum. Aslında bizi ilgilendiren sonuç değil. Biz ihlasla çaba göstermekle sorumluyuz. Taktir Allah’a kalmıştır. Lütfen elimizden geleni yapalım. Rabbimizin bize yardım edeceğine inanarak, tevekkül ederek gayret edelim.

   Ey iman edenler! Allah’tan korkun. O’na yaklaşmaya vesile arayın ve yolunda cihad edin ki kurtuluşa eresiniz. Maide:35

 16. Gladiola says:

  Allah razi olsun Cahide abla yazi cok guzel.

Like
Close
Tarif Üstü Muhabbet | Cahide Sultan
Close
%d blogcu bunu beğendi: